Рішення
від 30.09.2024 по справі 200/4904/24
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2024 року Справа№200/4904/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

17 липня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 17 липня 2024 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо нерозрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 15 грудня 2023 року та з порушенням вимог ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 48 Кодексу законів про працю України щодо визначення стажу роботи в підземних умовах з повним робочим днем під землею за Списком № 1;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи в підземних умовах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 періоди роботи відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 :

з 28 серпня 2006 року по 02 березня 2007 року 00 років 06 місяців 03 дні,

з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року 01 рік 02 місяці 00 днів,

з 02 березня 2009 року по 21 листопада 2023 року 14 років 08 місяців 20 днів,

з дня призначення пенсії 15 грудня 2023 року;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області донарахувати та сплачувати розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дня призначення пенсії 15 грудня 2023 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

18 липня 2024 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Позивач усунув недоліки позовної заяви.

22 липня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідача.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

08 серпня 2024 року до суду надійшов відзив відповідача 1, який містив клопотання про залучення до участі у справі як співвідповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

У зв`язку з перебуванням головуючого у справі судді у відпустці з 12 серпня 2024 року по 05 вересня 2024 року включно це питання розглянуто судом впродовж розумного строку після її завершення.

09 вересня 2024 року суд постановив ухвалу, якою заяву відповідача 1 задовольнив; залучив до участі у справі другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі відповідач 2, ГУ ПФУ в Тернопільській області); встановив відповідачу 2 строк для подання відзиву на позову заяву; витребував докази у відповідачів 1 і 2.

У зв`язку із залучення другого відповідача розгляд справи розпочато спочатку.

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 23 липня 2024 року № 469/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 23 липня 2024 року № 3891-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що з 15 грудня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області призначило йому пенсію по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

Позивач доводив, що, маючи більше 15 років стажу на підземних роботах за Списком № 1, має право на обчислення розміру пенсії із застосуванням норм ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345) та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, однак при призначенні пенсії ці норми не були застосовані.

З огляду на це 05 лютого 2024 року він звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій просив опрацювати його пенсійну справу належним чином.

Відповідь на цю заяву ГУ ПФУ в Донецькій області надало листом від 29 грудня 2024 року № 4719-2620/Т-02/8-0500/24, в якому повідомило, що:

- період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки відповідно до Списків, затверджених Кабінетом Міністрів України, та первинних документів за час роботи особи на цьому підприємстві;

- страховий стаж позивача, врахований по 31 грудня 2020 року та обчислений відповідно до ст. 24 Закону № 1058, становить 51 рік 05 місяців 01 день, в тому числі робота за Списком № 1 11 років 05 місяців 06 днів;

- розмір пенсії обчислено відповідно до ст. ст. 27 і 28 та ч. 1 ст. 33 Закону № 1058 та без урахування ст. 8 Закону № 345 у зв`язку з відсутністю у позивача необхідного пільгового стажу.

Вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягала у незастосуванні норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 при обчисленні розміру пенсії з 15 грудня 2023 року, а також в обчисленні стажу роботи в підземних умовах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 з порушенням вимог ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788) і ст. 48 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України), позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач наголосив, що згідно із записами №№ 8-12, 16-17 та 20-29 в трудовій книжці серії НОМЕР_1 його стаж на підземних роботах за Списком № 1 складається з трьох періодів: з 28 серпня 2006 року по 02 березня 2007 року, з 06 жовтня 2017 року по 05 грудня 2008 року, з 02 березня 2009 року по 21 листопада 2023 року, і становить 16 років 04 місяці 23 дні, що дає йому право на визначення розміру пенсії із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.

З приводу твердження відповідача 1 про те, період роботи, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки, позивач зауважив, що, по-перше, відповідно до ст. 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка; по-друге, згідно з довідкою від 22 листопада 2023 року № 443 за розрахунком підприємства його пільговий стаж в підземних умовах за Списком № 1 складає 14 років 08 місяців 21 день, згідно з довідкою від 06 листопада 2023 року № 04/141897 00 років 06 місяців 02 дні, що загалом становить 15 років 02 місяці 23 дні.

Позивач доводив, що висновок пенсійного органу про наявність у нього пільгового стажу в підземних умовах за Списком № 1 11 років 05 місяців 06 днів не відповідає документам про стаж трудовій книжці та довідкам від 22 листопада 2023 року № 443 і від 06 листопада 2023 року № 04/14-1897, які були надані разом з заявою про призначенні пенсії.

На переконання позивача, неправильне обчислення пільгового стажу призвело до порушення його права на належне пенсійне забезпечення.

Просив задовольнити позов.

Відповідач 1 ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Зазначив, що за принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 від 15 грудня 2023 року про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058 була розглянута ГУ ПФУ в Тернопільській області та перевірена ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Згідно з наданими документами та Індивідуальними відомостями про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) страховий стаж заявника на дату звернення склав 51 рік 08 місяців 01 день, в тому числі пільговий підземний стаж за Списком № 1 11 років 05 місяців 06 днів.

19 грудня 2023 року ГУ ПФУ в Тернопільській області прийняло рішення № 057250005566 про призначення позивачу пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058 з 30 листопада 2023 року, тобто з дати встановлення інвалідності.

З огляду на викладене відповідач 1 стверджував, що не порушував права ОСОБА_1 , оскільки не розглядав його заяву про призначення пенсії, не проводив розрахунок стажу та не приймав рішення про призначення пенсії.

Щодо вимог позивача про зарахування до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 періодів роботи з 28 серпня 2006 року по 02 березня 2007 року, з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року та з 02 березня 2009 року по 21 листопада 2023 року з дня призначення пенсії 15 грудня 2023 року згідно з записами в трудовій книжчі, відповідач 1 зазначив таке.

ГУ ПФУ в Тернопільській області призначило позивачу пенсію по інвалідності з 30 листопада 2023 року.

При призначенні пенсії до пільгового стажу не враховані:

1. за період роботи з 28 серпня 2006 року по 02 березня 2007 року відповідно до довідки від 06 листопада 2023 року № 04/14-1897, яка видана відокремленим підрозділом «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» (далі ВП «Шахта «Котляревська»), періоди:

з 28 серпня 2006 року по 31 серпня 2006 року технічний мінімум в учбовому пункті;

з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року відсутні спуски в шахту в період виробничої практики;

з 29 листопада 2006 року по 30 листопада 2006 року донорські дні;

31 січня 2007 року прогул;

2. період роботи гірничим робочим підземним в товаристві з обмеженою відповідальністю «Ремшахтастрой» (далі ТОВ «Ремшахтастрой») з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року відповідно до записів №№ 16-17 в трудовій книжці, оскільки не надана довідка, передбачена п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Відповідач 1 зауважив, що ТОВ «Ремшахтастрой» (ідентифікаційний код 30418061) зареєстроване і знаходиться в м. Макіївка, яке включено до п. 2 розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (далі Перелік № 309).

Зазначив, що відповідно до п. 20 Порядку № 637 у разі, коли підприємства або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абз. 2 п. 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, може підтверджуватися за даними, наявними в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Разом з цим відповідач 1 зауважив, що оскільки пенсію позивачеві призначено за принципом екстериторіальності, питання про врахування пільгового стажу за даними, наявними в Реєстрі застрахованих осіб, мали вирішувати ГУ ПФУ в Тернопільській області та ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

3. за період роботи з 02 березня 2009 року по 21 листопада 2023 року відповідно до довідки від 22 листопада 2023 року № 443, яка видана відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» (далі ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська»), періоди:

відпусток без збереження заробітної плати з 01 по 03 травня 2013 року, 31 січня 2014 року, 01 березня 2014 року, 01 квітня 2014 року, з 01 по 02 лютого 2015 року, з 01 по 06 березня 2015 року, 01 квітня 2015 року, 01 травня 2015 року, 01 вересня 2015 року, 01 липня 2016 року, з 01 по 02 серпня 2016 року, 01 жовтня 2016 року та 01 листопада 2016 року через відсутність даних про те, що вони були пов`язані з виробничою необхідністю (лист Міністерства соціальної політики України від 08 лютого 2016 року № 713/039/161-16 та висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 19 березня 2019 року у справі № 295/8979/16-а);

з 01 листопада 2020 року по 21 листопада 2023 року через відсутність в Реєстрі застрахованих осіб даних про сплату єдиного внеску, що виключає можливість зарахування цього періоду до страхового і пільгового стажу в силу положень ст. ст. 1, 4, 6-9, 23 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464), ст. ст. 1, 20, 21, 24 Закону № 1058, п. п. 1, 5, 16 Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1998 року № 794 (далі Положення № 794), п. п. 3, 8 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі Положення № 10-1).

З огляду на викладене відповідач 1 вважає, що рішення (дії) ГУ ПФУ в Тернопільській області при призначенні пенсії ОСОБА_1 були правомірними.

Вимоги позивача про зобов`язання пенсійного органу донарахувати та сплачувати пенсію в розмірі, визначеному відповідно до ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, відповідач 1 вважав безпідставними, оскільки його підтвердженого стажу на підземних роботах за Списком № 1 недостатньо для застосування цих норм.

Також відповідач 1 повідомив, що окреме рішення про відсутність підстав для обчислення розміру пенсії позивача із застосуванням ст. 8 Закону № 345 пенсійні органи не приймали.

Просив відмовити в позові.

Відповідач 2 ГУ ПФУ в Тернопільській області правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .

З 27 жовтня 2006 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

З 30 листопада 2023 року ОСОБА_1 первісно на строк до 01 грудня 2026 року встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок професійного захворювання, набутого під час роботи за професією прохідника у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська», та визначений ступінь втрати професійної працездатності 65%, про що свідчать акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) (за формою П-4), затверджений начальником Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 14 листопада 2023 року, довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 216193 від 30 листопада 2023 року, довідка про результати визначення ступеня втрати працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12 ААВ № 139601 від 30 листопада 2023 року, виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААВ № 216193 від 30 листопада 2023 року.

Відповідач 1 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

15 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії по інвалідності.

Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (ідентифікаційний код 13035769) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

За принципом екстериторіальності для розгляду заяви ОСОБА_1 від 15 грудня 2023 року був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Тернопільській області.

19 грудня 2023 року за наслідками розгляду заяви позивача ГУ ПФУ в Тернопільській області прийняло рішення № 057250005566 (дата-час розрахунку: 18 грудня 2023 року 13:55) про призначення пенсії:

шифр та вид пенсії 333 пенсія по інвалідності;

умови призначення Закон № 1058, п. 3 ст. 30 Закону № 1105;

середньомісячний заробіток 17446,42000;

дата звернення, вік та ознака роботи 15 грудня 2023 року, 39 років 11 місяців 14 днів, не працює;

інвалідність:

група інвалідності, причина третя група, трудове каліцтво/професійне захворювання (з актом Н1/П4);

серія та номер МСЕК 12ААВ № 216183;

дата встановлення інвалідності 30 листопада 2023 року;

період встановлення інвалідності з 30 листопада 2023 року по 30 листопада 2026 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (неповний) 31 рік 01 місяць 29 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року 04 роки 02 місяці 18 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року 15 років 11 місяців 11 днів;

додаткові роки за Список № 1 11 років 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Робота за Списком № 1 11 років 05 місяців 06 днів;

% для обчислення пенсії по інвалідності 40;

розрахунок пенсії для трудового каліцтва або професійного захворювання:

загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 100(51/300);

розмір пенсії з обмеженням 222,80 грн;

30 листопада 2023 року 14 грудня 2023 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) 0,00 грн;

загальний розмір пенсії 222,80 грн;

доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093,00 грн) 1870,20 грн;

місяць підвищення розміру пенсії 01 жовтня 2023 року;

доплата на індексації заробітної плати при неповному страховому стажі 427,00 грн;

розмір пенсії з надбавками 2520,00 грн;

15 грудня 2023 року 30 листопада 2026 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) 0,00 грн;

загальний розмір пенсії 222,80 грн;

доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093,00 грн) 1870,20 грн;

місяць підвищення розміру пенсії 01 жовтня 2023 року;

доплата на індексації заробітної плати при неповному страховому стажі 427,00 грн;

розмір пенсії з надбавками 2520,00 грн.

В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області в автоматичному режимі провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму.

Згідно з рішенням від 13 травня 2024 року № 057250005566 (дата-час розрахунку: 10 травня 2024 року 13:08) пенсія перерахована, виходячи з такого:

шифр та вид пенсії 333 пенсія по інвалідності;

умови призначення Закон № 1058;

середньомісячний заробіток 23744,97000;

дата перерахунку, вік та ознака роботи 10 травня 2024 року, 40 років 04 місяці 09 днів, не працює;

вид перерахунку індивідуально (масовий), у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму;

інвалідність:

група інвалідності, причина третя група, трудове каліцтво/професійне захворювання (з актом Н1/П4);

серія та номер МСЕК 12ААВ № 216183;

дата встановлення інвалідності 30 листопада 2023 року;

період встановлення інвалідності з 30 листопада 2023 року по 30 листопада 2026 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) 51 рік 08 місяців 01 день;

страховий стаж до 01 січня 2004 року 04 роки 02 місяці 18 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року 16 років 04 місяці 11 днів;

додаткові роки за Список № 1 11 років 00 місяців 00 днів;

додатковий стаж 20 років 01 місяць 02 дні;

в тому числі: Робота за Списком № 1 11 років 05 місяців 06 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності 0,51667;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((620/100*12)*1) 0,51667;

01 березня 2024 року 31 березня 2024 року

% для обчислення пенсії по інвалідності 50;

розмір пенсії за віком (ст. 27) (23744,97*0,51667) 12268,31 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 16 років) 377,76 грн;

загальний розмір пенсії 12646,07 грн;

розмір пенсії по інвалідності 6323,04 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2024 року 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2024 року;

розмір пенсії з надбавками 6423,04 грн;

01 квітня 2024 року 30 листопада 2026 року

% для обчислення пенсії по інвалідності 50;

розмір пенсії за віком (ст. 27) (23744,97*0,51667) 12268,31 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 16 років) 377,76 грн;

загальний розмір пенсії 12646,07 грн;

розмір пенсії по інвалідності 6323,04 грн;

надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2024 року 100,00 грн;

місяць підвищення розміру пенсії 01 березня 2024 року;

розмір пенсії з надбавками 6423,04 грн.

Отже, з 30 листопада 2023 року ГУ ПФУ в Тернопільській області призначило ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону № 1058.

В подальшому перерахунок пенсії позивача проводило ГУ ПФУ в Донецькій області.

Ні під час призначення пенсії, ні при її перерахунку пенсійній органи не застосовували норми ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 для визначення її розміру, виходячи з того, що стаж ОСОБА_1 на підземних роботах за Списком № 1 є меншим, ніж 15 років.

У відповідь на звернення ОСОБА_1 від 05 лютого 2024 року № ВЕБ-05001-Ф-С-24-020547, яке зареєстровано 06 лютого 2024 року за № 2620/Т-0500-24, ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 29 лютого 2024 року № 4719-2620/Т-02/8-0500/24 повідомило, що:

- заява позивача від 15 грудня 2023 року про призначення пенсії опрацьована за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Тернопільській області;

- технологія опрацювання заяв за принципом екстериторіальності не дозволяє пенсійному органу, який не приймав рішення, проводити зміни в електронній пенсійній справі;

- відповідно до п. п. 18, 20 Порядку № 637 період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу, визначає підприємство шляхом надання належним чином оформленої уточнюючої довідки згідно зі Списками, затвердженими Кабінетом Міністрів України, та на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві; за певних обставин пільговий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в Реєстрі застрахованих осіб;

- відповідно до наданих позивачем документів та даних персоніфікованого обліку його страховий стаж, врахований по 31 грудня 2020 року та обчислений згідно зі ст. 24 Закону № 1058, склав 51 рік 05 місяців 01 день, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 11 років 05 місяців 06 днів;

- з 30 листопада 2023 року ГУ ПФУ в Тернопільській області призначило позивачеві пенсію по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону № 1058, розмір якої обчислений відповідно до ст. ст. 27 і 28 та ч. 1 ст. 33 Закону № 1058 без урахування ст. 8 Закону № 345 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Заявнику роз`яснено, що у разі незгоди з відповіддю пенсійного органу він має право оскаржити його дії або бездіяльність у вищому органі або в суді.

З приводу періодів роботи, на зарахування яких до пільгового стажу претендує позивач, суд встановив такі обставини.

Період з 28 серпня 2006 року по 02 березня 2007 року.

Записи в трудовій книжці серії НОМЕР_1 свідчать про таке:

[…]

Запис 8 28 серпня 2006 року на підставі наказу від 28 серпня 2006 року № 840к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до відокремленого підрозділу «Шахта «Росія» державного підприємства «Селидіввугілля» (далі ВП «Шахта «Росія») учнем гірничого робочого з повним робочим днем під землею.

Запис 9 01 вересня 2006 року на підставі наказу від 31 серпня 2006 року № 867к направлений на курсове навчання до УКК м. Селидове.

Запис 10 03 жовтня 2006 року на підставі наказу від 31 серпня 2006 року № 867к пройшов практику за професією учня гірничого робочого з повним робочим днем під землею.

Запис 11 25 жовтня 2006 року на підставі наказу від 31 жовтня 2006 року № 112/к переведений гірничим робочим підземним 2 розряду з повним робочим днем в шахті.

Запис 12 02 березня 2007 року на підставі наказу від 02 березня 2007 року № 253к позивач був звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням.

[…]

Архівна довідка ВП «Шахта «Котляревська» від 06 листопада 2023 року № 04/14-1898 містить інформацію про те, що ВП «Шахта «Росія» на підставі наказу ДП «Селидіввугілля» від 23 травня 2017 року № 105 був перейменований у ВП «Шахта «Котляревська».

Згідно з довідкою ВП «Шахта «Котляревська» від 06 листопада 2023 року № 04/14-1897 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день на Шахті «Росія» і за період

з 28 серпня 2006 року по 31 серпня 2006 року 00 років 00 місяців 03 дні виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією учень гірника підземного дільниці ШТ, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, код КП 1.1а, постанова КМУ від 16 січня 2003 року № 36; отримував тарифну ставку підземного робітника; технічний мінімуму в учбовому пункті з 28 серпня 2006 року по 30 серпня 2006 року;

з 01 вересня 2006 року по 02 жовтня 2006 року 00 років 01 місяць 01 день виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом проходив курси з відривом від виробництва в УКК м. Селидове за професією гірник підземний, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1; отримував тарифну ставку підземного робітника;

з 03 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року 00 років 00 місяців 21 день виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом практика учнем гірника підземного на дільниці ШТ, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, код КП 1.1а, постанова КМУ від 16 січня 2003 року № 36: отримував тарифну ставку підземного робітника; спуски в шахту 13 днів, учбовий пункт 2 дні;

з 25 жовтня 2006 року по 02 березня 2007 року 00 років 04 місяці 07 днів виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією гірник підземний дільниці ШТ, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, код КП 1.1а, постанова КМУ від 16 січня 2003 року № 36.

Додаткові відомості: прогул в січні 2003 року 1 день (наказ від 28 лютого 2007 року № 60п); донорська довідка в листопаді 2006 року 2 дні.

Атестація робочих місць за умовами праці затверджена наказом від 08 квітня 2005 року № 57; ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Довідка від 06 листопада 2023 року № 04/14-1897 видана на підставі особистої архівної картки ф. Т-2, розрахункових відомостей, наказів, контрольних табелів спуска-виїзду в шахту.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) станом на 15 грудня 2023 року містили таку інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період його роботи у ВП «Шахта «Росія» (ідентифікаційний код 33621594):

2006 рік 01 місяць 28 днів за кодом підстави ЗП3014А1;

2006 рік 02 місяці 07 днів, 2007 рік 02 місяці 02 дні за кодом підстави ЗП3013А1.

Згідно з Довідником кодів підстав обліку спеціального стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства:

код підстави «ЗП3014А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202;

код підстави «ЗП3013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць.

В системі персоніфікованого обліку станом на 15 грудня 2023 року містилась інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та відомості про сплату страхових внесків за період роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахта «Росія» (ідентифікаційний код 33621594) з серпня 2006 року по березень 2007 року включно, в тому числі за 31 день жовтня 2006 року.

Як свідчить розрахунок стажу (РС-право) до рішення про призначення пенсії, ГУ ПФУ в Тернопільській області зарахувало позивачеві період:

з 28 серпня 2006 року по 31 серпня 2006 року 00 років 00 місяців 04 дні до страхового стажу;

з 01 вересня 2006 року по 02 жовтня 2006 року 00 років 01 місяць 02 дні до страхового стажу і як навчання за фахом;

з 03 жовтня 2006 року по 16 жовтня 2006 року 00 років 00 місяців 14 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

період з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу;

з 25 жовтня 2006 року по 28 листопада 2006 року 00 років 01 місяць 04 дні до страхового та пільгового стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 29 листопада 2006 року по 30 листопада 2006 року 00 років 00 місяців 02 дні до страхового стажу;

з 01 грудня 2006 року по 30 січня 2007 року 00 років 02 місяці 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 31 січня 2007 року по 31 січня 2007 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 01 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року 00 років 01 місяць 02 дні до страхового та пільгового стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про перерахунок пенсії свідчить, що ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачеві до стажу період з 28 серпня 2006 року по 02 березня 2007 року аналогічно тому, як це зробило ГУ ПФУ в Тернопільській області при призначенні пенсії. За винятком того, що ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачеві до страхового стажу період з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року 00 років 00 місяців 08 днів, який ГУ ПФУ в Тернопільській області не зарахувало ні до страхового, ні до пільгового стажу.

Період з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року.

Записи в трудовій книжці серії НОМЕР_1 свідчать про таке:

[…]

Запис 16 06 жовтня 2007 року на підставі наказу від 08 жовтня 2007 року № 281-к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до ТОВ «Ремшахтастрой» гірничим робочим підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті та направлений на дільницю ПР-4.

Запис 17 05 грудня 2008 року на підставі наказу від 10 грудня 2008 року № 288-к позивач звільнений за п. 1 ст. 36 КЗпП України за угодою сторін.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) станом на 15 грудня 2023 року містили таку інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період його роботи в ТОВ «Ремшахтастрой» (ідентифікаційний код 30418061): 2007 рік 02 місяці 26 днів, 2008 рік 11 місяців 05 днів за кодом підстави ЗП3013А1.

В системі персоніфікованого обліку станом на 15 грудня 2023 року містилась інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та відомості про сплату страхових внесків за період роботи ОСОБА_1 в ТОВ «Ремшахтастрой» (ідентифікаційний код 30418061) з жовтня 2006 року по грудень 2008 року включно.

Як свідчить розрахунок стажу (РС-право) до рішення про призначення пенсії, ГУ ПФУ в Тернопільській області зарахувало позивачеві період:

з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2008 року 01 рік 03 місяці 00 днів до страхового стажу.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про перерахунок пенсії свідчить, що ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачеві до стажу період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2008 року аналогічно тому, як це зробило ГУ ПФУ в Тернопільській області при призначенні пенсії.

Період з 02 березня 2009 року по 21 листопада 2023 року.

Записи в трудовій книжці серії НОМЕР_1 свідчать про таке:

[…]

Запис 20 02 березня 2009 року на підставі наказу від 05 лютого 2009 року № 35к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» гірничим робочим підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті.

Запис 21 21 липня 2009 року на підставі наказу від 20 липня 2009 року № 116к переведений учнем прохідника з повним робочим днем в шахті.

Запис 22 з 21 липня 2009 року по 06 вересня 2009 року на підставі наказу від 29 липня 2009 року № 1148 направлений на курсове навчання з відривом від виробництва в УКК ДП «Селидіввугілля» за професією прохідника; за 07 вересня 2009 року по 11 жовтня 2009 року проходив практику за професією.

Запис 23 15 жовтня 2009 року на підставі наказу від 15 жовтня 2009 року № 1602 переведений прохідником підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті на дільниці гірничокапітальних робіт.

Запис 24 01 лютого 2010 року на підставі наказу від 29 січня 2010 року № 189 переведений прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті на дільниці гірничокапітальних робіт.

[…]

Запис 26 01 березня 2019 року на підставі наказу від 07 березня 2019 року № 748 переведений підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем в шахті.

[…]

Запис 29 21 листопада 2023 року на підставі наказу від 21 листопада 2023 року № 4007 звільнений за п. 2 ст. 40 КЗпП України за станом здоров`я.

[…]

Згідно з довідкою ДП «Шахта 1-3 «Новогродівська» від 22 листопада 2023 року № 443 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» і за період:

з 02 березня 2009 року по 21 липня 2009 року 00 років 04 місяці 20 днів виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією гірник підземний дільниці ГКР з повним робочим днем в шахті, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, постанова КМУ від 16 січня 2003 року № 36;

з 21 липня 2009 року по 07 вересня 2009 року 00 років 01 місяць 17 днів виконував гірничі роботи з видобутку вугілля курси прохідника підземного, отримував тарифну ставку підземного робітника, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, постанова КМУ від 16 січня 2003 року № 36;

з 07 вересня 2009 року по 15 жовтня 2009 року 00 років 01 місяць 08 днів виконував гірничі роботи з видобутку вугілля практика прохідника підземного на дільниці ГКР з повним робочим днем в шахті, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, постанова КМУ від 16 січня 2003 року № 36;

з 15 жовтня 2009 року по 21 листопада 2023 року 14 років 01 місяць 06 днів виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією прохідник підземний дільниці ПР3 з повним робочим днем в шахті, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, постанова КМУ від 24 червня 2016 року № 461.

Відпустки без збереження заробітної плати: 3 дні в травні 2003 року, 1 день січня 2014 року, 1 день березня 2014 року, 1 день квітня 2014 року, 2 дні лютого 2015 року, 6 днів березня 2015 року, 1 день квітня 2015 року, 1 день травня 2015 року, 1 день вересня 2015 року, 1 день липня 2016 року, 2 дні серпня 2016 року, 1 день жовтня 2016 року, 1 день листопада 2016 року, 3 дні квітня 2021 року.

Додаткові відомості: згідно з ч. 2 ст. 114 Закону № 1058; накази про атестацію робочих місць за умовами праці від 28 квітня 2005 року № 2/33, від 23 квітня 2010 року № 2/44, від 06 березня 2014 року № 2/35, від 05 березня 2009 року № 2/36.

Довідка від 22 листопада 2023 року № 443 видана на підставі особистої архівної картки ф. Т-2, розрахункових відомостей, наказів, контрольних табелів спуску-виїзду в шахту.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) станом на 15 грудня 2023 року містили інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період його роботи у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» (ідентифікаційний код 33621589):

2009 рік 07 місяців 14 днів за кодом підстави ЗП3014А1;

2009 рік 02 місяці 17 днів за кодом підстави ЗП3014А2;

за 2010-2022 роки (з повною кількістю днів в кожному місяці кожного року) та за січень-вересень 2023 року(з повною кількістю днів в кожному місяці) за кодом підстави ЗП3014А2.

Згідно з Довідником кодів підстав обліку спеціального стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства:

код підстави «ЗП3014А2» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.

В системі персоніфікованого обліку станом на 15 грудня 2023 року була інформація:

про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та відомості про сплату страхових внесків за період роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» (ідентифікаційний код 33621589) з березня 2009 року по квітень 2010 року включно та з січня 2011 року по жовтень 2020 року включно;

про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за період роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» з травня 2010 року по грудень 2010 року включно та з листопада 2020 року по вересень 2023 року включно; відомості про сплату страхових внесків за ці періоди відсутні.

В системі персоніфікованого обліку станом на 15 грудня 2023 року взагалі не було інформації про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та відомостей про сплату страхових внесків за період роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» з жовтня 2023 року по листопад 2023 року.

Як свідчить довідка ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» від 24 листопада 2023 року № 263-11 на заробітну плату ОСОБА_1 за період з листопада 2022 року по жовтень 2023 року включно нарахований єдиний внесок в розмірі 22%.

За інформацією, наведеною в листі ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» від 24 листопада 2023 року № 264-11, ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» нарахував єдиний внесок на заробітну плату застрахованих осіб за період з 01 листопада 2022 року по 31 жовтня 2023 року та перерахував його до Покровської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області в повному обсязі, в тому числі за ОСОБА_1 , однак за рахунок щомісячних поточних платежів податковий орган здійснює погашення заборгованості (недоїмка, штрафи, пеня) минулих періодів в порядку календарної черговості її виникнення.

Як свідчить розрахунок стажу (РС-право) до рішення про призначення пенсії, ГУ ПФУ в Тернопільській області зарахувало позивачеві період:

з 08 січня 2009 року по 02 березня 2009 року 00 років 01 місяць 25 днів безробіття до страхового стажу;

з 03 березня 2009 року по 20 липня 2009 року 00 років 04 місяців 18 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 21 липня 2009 року по 06 вересня 2009 року 00 років 01 місяць 16 днів до страхового стажу і як навчання за фахом;

з 07 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року 00 років 07 місяців 24 дні до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

період з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу;

з 01 січня 2011 року по 30 квітня 2013 року 02 роки 04 місяці 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 травня 2013 року по 03 травня 2013 року 00 років 00 місяців 03 дні до страхового стажу;

з 04 травня 2013 року по 30 січня 2014 року 00 років 08 місяців 27 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 31 січня 2014 року по 31 січня 2014 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 01 лютого 2014 року по 28 лютого 2014 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 березня 2014 року по 01 березня 2014 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 березня 2014 року по 31 березня 2014 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 квітня 2014 року по 01 квітня 2014 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 квітня 2014 року по 31 січня 2015 року 00 років 10 місяців 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 лютого 2015 року по 02 лютого 2015 року 00 років 00 місяців 02 дні до страхового стажу;

з 03 лютого 2015 року по 28 лютого 2015 року 00 років 00 місяців 26 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 березня 2015 року по 06 березня 2015 року 00 років 00 місяців 06 днів до страхового стажу;

з 07 березня 2015 року по 31 березня 2015 року 00 років 00 місяців 25 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 квітня 2015 року по 01 квітня 2015 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 квітня 2015 року по 30 квітня 2015 року 00 років 00 місяців 29 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 травня 2015 року по 01 травня 2015 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 травня 2015 року по 31 серпня 2015 року 00 років 04 місяці 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 вересня 2015 року по 01 вересня 2015 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 вересня 2015 року по 30 червня 2016 року 00 років 09 місяців 29 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 липня 2016 року по 01 липня 2016 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 липня 2016 року по 31 липня 2016 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 серпня 2016 року по 02 серпня 2016 року 00 років 00 місяців 02 дні до страхового стажу;

з 03 серпня 2016 року по 30 вересня 2016 року 00 років 01 місяць 28 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 жовтня 2016 року по 01 жовтня 2016 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 жовтня 2016 року по 31 жовтня 2016 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 листопада 2016 року по 01 листопада 2016 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 листопада 2016 року по 31 жовтня 2020 року 04 роки 00 місяців 02 дні до страхового та пільгового стажу ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

період з 01 листопада 2020 року по 21 листопада 2023 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про перерахунок пенсії свідчить, що ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачеві до стажу період з 08 січня 2009 року по 31 жовтня 2020 року аналогічно тому, як це зробило ГУ ПФУ в Тернопільській області при призначенні пенсії.

Однак, на відміну від ГУ ПФУ в Тернопільській області, ГУ ПФУ в Донецькій області також зарахувало ОСОБА_1 до страхового стажу періоди: з 01 листопада 2020 року по 30 листопада 2020 року 00 років 01 місяць 00 днів; з 01 грудня 2020 року по 31 грудня 2020 року 00 років 01 місяць 00 днів; з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року 00 років 03 місяці 00 днів; до пільгового стажу ці періоди не зараховані. Період з 01 квітня 2021 року по 21 листопада 2023 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 15 грудня 2023 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 07 вересня 2023 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії по інвалідності визначені ст. 30 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону № 1058 пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 32 цього Закону.

Згідно з ч. 3 ст. 30 Закону № 1058 пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Щодо пільгового стажу і його підтвердження.

Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, […].

Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. […]

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

П. 4 Порядку № 383 визначено, що згідно з п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі Порядок № 442), атестація робочих місць за умовами праці (далі атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 383 постанова КМУ № 442 набула чинності з 21 серпня 1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

За правилами п. 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

П. 4.6 Порядку № 383 у разі непідтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами чергової атестації, проведеної протягом 5 років з дати проведення попередньої атестації, до пільгового стажу зараховується період роботи на даному підприємстві, в установі чи організації до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації, якою відповідне право не підтверджене.

П. 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені:

1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

[…]

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)

Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:

Працівники:

зайняті повний робочий день на підземних роботах;

які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).

[…]

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі Постанова КМУ № 202).

До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Ст. 48 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України) врегульовує питання щодо обліку трудової діяльності працівника.

Відповідно до ч. 1 ст. 48 КЗпП України облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Роботодавець на вимогу працівника зобов`язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП України).

Відповідно до ч. 4 ст. 48 КЗпП України порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок підтвердження стажу роботи також регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788).

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

На час виникнення спірних правовідносин Порядок № 637 діяв в редакції від 28 вересня 2022 року.

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

[…]

Згідно з п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження стажу роботи приймаються членські квитки профспілок. […]

Відповідно до п. 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в п. 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, […].

У такому ж порядку підтверджується стаж роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій російською федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів).

Відповідно до п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах […], установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

[…]

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абз. 2 п. 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах […], установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв`язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах […], установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 призначення […] пенсії здійснюється за зверненням особи […].

Звернення за призначенням […] пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення […] пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто […].

Порядок подання та оформлення документів для призначення […] пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Строки призначення пенсії визначає ст. 45 Закону № 1058.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

За правилами ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення […] пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення […] або про відмову в призначенні […] пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 15 грудня 2023 року, Порядок № 22-1 діяв в редакції від 31 травня 2023 року.

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, […] пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, […] пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі Портал Дія) з використанням електронного підпису, […].

[…]

Згідно з п. 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту […].

[…]

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.

[…]

Відповідно до абз. 1 п. 2.2 Порядку № 22-1 до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в пп. пп. 1-4 п. 2.1 цього розділу.

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК (абз. 2 п. 2.2 Порядку № 22-1).

В свою чергу пп. пп. 1-4 п. 2.1 Порядку № 22-1 установлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків […], надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі Положення), а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі індивідуальні відомості про застраховану особу).

[…]

Час перебування на інвалідності у зв`язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (далі МСЕК). Для зарахування цього періоду до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, додатково додається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) (форма Н-1 (Н-1/П)) (далі форма Н-1 (Н-1/П)) або акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) (форма П-4), […].

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

[…]

4) відомості про місце проживання особи;

[…]

Пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1 визначені документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме:

довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до п. 20 Порядку № 637 (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. п. 1-6, 8 ч. 2, ч. 3 ст. 114 Закону та п. 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі Порядок № 18-1). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;

документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);

[…].

Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

[…]

П. 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону № 1058, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п. п. 17-19 Порядку № 637. Опитування свідків проводиться згідно із п. 12 Порядку № 637;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з п. 2.28 цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). […]

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

[…]

Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви […].

[…]

Відповідно до п. 4.6 Порядку № 22-1 при підрахунку страхового стажу у період до 01 січня 2004 року до одержаної тривалості зазначеного стажу за кожним випадком звільнення додається один день.

За правилами п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. […]

Згідно з п. 4.8 Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено […] пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Відповідно до п. 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, […] пенсії, […] електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, […], для здійснення виплати пенсії.

[…]

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, […] пенсії, […].

Аналіз положень п. п.1.1, 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

-з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

-при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. […]; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);

-після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо нерозрахунку розміру його пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058 з 15 грудня 2023 року, а також щодо визначення його стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 з порушенням вимог ст. 62 Закону № 1788 та ст. 48 КЗпП України.

Суд встановив, що заява позивача від 15 грудня 2023 року про призначення пенсії за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Тернопільській області.

19 грудня 2023 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 15 грудня 2023 року ГУ ПФУ в Тернопільській області прийняло рішення № 057250005566 про призначення пенсії.

Тобто, при призначенні пенсії позивачеві розрахунок стажу та обчислення розміру пенсійної виплати здійснювало ГУ ПФУ в Тернопільській області, а не ГУ ПФУ в Донецькій області.

Відтак, для вирішення публічно-правового спору, що виник між позивачем та пенсійним органом, дії (бездіяльність) ГУ ПФУ в Тернопільській області, які були вчинені (допущені) під час обчислення стажу позивача, а також розміру його пенсії при її призначенні, належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Обчислення стажу.

Період з 28 серпня 2006 року по 02 березня 2007 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування до стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 періоду з 28 серпня 2006 року по 02 березня 2007 року тривалістю 06 місяців 03 дні відповідно до записів в трудовій книжці.

Суд встановив, що 28 серпня 2006 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до ВП «Шахта «Росія» учнем гірничого робочого з повним робочим днем під землею; 01 вересня 2006 року направлений на курсове навчання до УКК; 03 жовтня 2006 року пройшов практику за професією учня гірничого робочого з повним робочим днем під землею; 25 жовтня 2006 року переведений гірничим робочим підземним з повним робочим днем в шахті; 02 березня 2007 року звільнений (записи №№ 8-12 в трудовій книжці).

Згідно з довідкою від 06 листопада 2023 року № 04/14-1897 ОСОБА_1 працював повний робочий день на Шахті «Росія», виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом в період

з 28 серпня 2006 року по 31 серпня 2006 року 03 дні за професією учень гірника підземного, що передбачено Списком № 1; отримував тарифну ставку підземного робітника; технічний мінімуму в учбовому пункті з 28 по 30 серпня 2006 року;

з 01 вересня 2006 року по 02 жовтня 2006 року 01 місяць 01 день проходив курси з відривом від виробництва в УКК за професією гірник підземний, що передбачено Списком № 1; отримував тарифну ставку підземного робітника;

з 03 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року 21 день практика учнем гірника підземного, що передбачено Списком № 1, отримував тарифну ставку підземного робітника; спуски в шахту 13 днів, учбовий пункт 2 дні;

з 25 жовтня 2006 року по 02 березня 2007 року 04 місяці 07 днів за професією гірник, що передбачено Списком № 1.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період його роботи у ВП «Шахта «Росія»: 01 місяць 28 днів в 2006 році за кодом підстави ЗП3014А1, 02 місяці 07 днів в 2006 році та 02 місяці 02 днів в 2007 році за кодом підстави ЗП3013А1.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Тернопільській області зарахувало позивачеві періоди: з 01 вересня 2006 року по 02 жовтня 2006 року до пільгового стажу як навчання за фахом; з 03 жовтня 2006 року по 16 жовтня 2006 року до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в); з 25 жовтня 2006 року по 28 листопада 2006 року, з 01 грудня 2006 року по 30 січня 2007 року, з 01 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Такі дії ГУ ПФУ в Тернопільській області є правомірними, безпосередня зайнятість ОСОБА_1 в ці періоди повний робочий день на підземних гірничих роботах, що передбачено Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 20 Порядку № 637, п. 10 Порядку № 383 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб.

Як наслідок, позовні вимоги про зобов`язання пенсійного органу зарахувати позивачеві до стажу роботи в підземних умовах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 періоди з 01 вересня 2006 року по 02 жовтня 2006 року, 03 жовтня 2006 року по 16 жовтня 2006 року, з 25 жовтня 2006 року по 28 листопада 2006 року, з 01 грудня 2006 року по 30 січня 2007 року, з 01 лютого 2007 року по 02 березня 2007 року не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені безпідставно.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про призначення пенсії свідчить, що ГУ ПФУ в Тернопільській області не зарахувало позивачеві ні до страхового, ні до пільгового стажу період з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року.

Суд відзначає, що страховий стаж ОСОБА_1 за період з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року підтверджений належними доказами в розумінні абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058, ч. ч. 1, 3 ст. 48 КЗпП України, пп. 2 п. 2.1, абз. 1 п. 2.2 Порядку № 22-1, а саме даними персоніфікованого обліку та записами в трудовій книжці.

Зокрема, в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та відомості про сплату страхових внесків за весь період роботи позивача у ВП «Шахта «Росія», в тому числі за 31 день жовтня 2006 року.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року до страхового стажу з 30 листопада 2023 року, тобто з дня, з якого йому встановлена інвалідність і призначена пенсія по інвалідності.

ГУ ПФУ в Тернопільській області не навело будь-яких підстав і мотивів неврахування цього періоду до страхового стажу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області, яка полягала у незарахуванні ОСОБА_1 з дня призначення пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року, до страхового стажу періоду з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року, є протиправною.

Суд встановив, що в подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачеві період з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року до страхового стажу, що підтверджено розрахунком стажу (форма РС-право) до рішення від 13 травня 2024 року № 057250005566, згідно з яким пенсія позивача була перерахована з 01 березня 2024 року.

Однак такі дії ГУ ПФУ в Донецькій області не спростовують висновку суду про те, що при призначенні пенсії ГУ ПФУ в Тернопільській області допустило протиправну бездіяльність, не зарахувавши згаданий період до страхового стажу.

Суд виходить з того, що відповідний період зарахований до страхового стажу лише при перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року. Втім перерахунок пенсії позивача з 30 листопада 2023 року у зв`язку з зарахуванням до страхового стажу періоду роботи, який раніше не був врахований, не проводився.

З приводу наявності підстав для зарахування періоду з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року до пільгового стажу слід зазначити таке.

Згідно з довідкою від 06 листопада 2023 року № 04/14-1897, в період з 03 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року під час проходження практики учнем гірника підземного ОСОБА_1 мав лише 13 днів зі спусками в шахту.

ГУ ПФУ в Тернопільській області, з урахуванням кількості днів, впродовж яких позивач був безпосередньо зайнятий повний робочий день на підземних роботах в період 03 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року, зарахувало до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) період з 03 жовтня 2006 року по 16 жовтня 2006 року (14 днів); період з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року до пільгового стажу не зарахований.

Суд бере до уваги, що зверненням до суду з цим позовом ОСОБА_1 прагне захистити своє право на отримання пенсії в розмірі, визначеному із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.

Ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 визначають мінімальний розмір пенсії шахтарям.

Для вирішення питання про наявність у особи права на визначення розміру пенсії із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 визначальним є лише той стаж, який особа набула, безпосередньо працюючи повний робочий день на підземних гірничих роботах за Списком № 1.

Відтак, з огляду на відсутність належних доказів, які б свідчили, що впродовж всього періоду з 03 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року ОСОБА_1 безпосередньо працював повний робочий день на підземних роботах, суд не вбачає правових і фактичних підстав для покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати позивачеві до стажу роботи в підземних умовах за Списком № 1 ту частину цього періоду, щодо якої відсутні дані про безпосередню зайнятість позивача на підземних роботах (про спуски в шахту).

Отже, позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в підземних умовах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 періоду з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року не підлягають задоволенню.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про призначення пенсії також свідчить, що ГУ ПФУ в Тернопільській області не зарахувало позивачеві до пільгового стажу періоди з 28 серпня 2006 року по 31 серпня 2006 року, з 29 листопада 2006 року по 30 листопада 2006 року та з 31 січня 2007 року по 31 січня 2007 року.

ГУ ПФУ в Тернопільській області будь-яких підстав і мотивів для неврахування цих періодів до пільгового стажу не навело.

У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Донецькій області вказало на відсутність підстав для зарахування цих періодів до пільгового стажу, оскільки впродовж них позивач не був безпосередньо зайнятий на підземних роботах.

Як свідчить довідка від 06 листопада 2023 року № 04/14-1897, з 28 серпня 2006 року по 30 серпня 2006 року ОСОБА_1 проходив технічний мінімуму в учбовому пункті, в січні 2003 року у позивача був прогул 1 день, в листопаді 2006 року 2 донорські дні, тобто у ці дні позивач безпосередньо не працював повний робочий день на підземних роботах.

Беручи до уваги наведене вище, суд не вбачає правових і фактичних підстав для покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати позивачеві до стажу роботи в підземних умовах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 періоди з 28 серпня 2006 року по 31 серпня 2006 року, з 29 листопада 2006 року по 30 листопада 2006 року та з 31 січня 2007 року по 31 січня 2007 року, а тому позовні вимоги в частині зарахування цих періодів до підземного стажу за Списком № 1 також не підлягають задоволенню.

Період з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування до стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 періоду з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року тривалістю 01 рік 02 місяці відповідно до записів в трудовій книжці.

Суд встановив, що в період з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року ОСОБА_1 працював в ТОВ «Ремшахтастрой» гірничим робочим підземним з повним робочим днем в шахті (записи №№ 16-17 в трудовій книжці),

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період його роботи в ТОВ «Ремшахтастрой»: 02 місяці 26 днів в 2007 році, 11 місяців 05 днів в 2008 році за кодом підстави ЗП3013А1.

Розрахунок стажу форма (РС-право) до рішення про призначення пенсії свідчить, що ГУ ПФУ в Тернопільській області не зарахувало до пільгового стажу період з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року.

Безпосередня зайнятість ОСОБА_1 повний робочий день на підземних роботах, що передбачено Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, в період з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 18, 20 Порядку № 637, п. 10 Порядку № 383 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб.

ГУ ПФУ в Тернопільській області не навело жодних підстав і мотивів для неврахування цих періодів до пільгового стажу.

ГУ ПФУ в Донецькій області у відзиві на позовну заяву вказало, що період з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року не зарахований до пільгового стажу через ненадання пільгової довідки відповідно до п. 20 Порядку № 637.

При цьому ГУ ПФУ в Донецькій області відзначило ТОВ «Ремшахтастрой» (ідентифікаційний код 30418061) зареєстровано та знаходиться в м. Макіївка, яке включено до п. 2 розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (далі Перелік № 309), тобто є окупованою російською федерацією територією України, що давало можливість використати дані Реєстру застрахованих осіб для підтвердження пільгового стажу (п. п. 18, 20 Порядку № 637).

Це зауваження ГУ ПФУ в Донецькій області є слушним.

Також суд вважає за необхідне відзначити, що відповідно п. 2 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі Положення № 10-1) до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме:

персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов`язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності;

відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства;

відомості про облік стажу окремих категорій осіб відповідно до законодавства;

[…].

Крім того, за правилами п. 6 Положення № 10-1 відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих страхових внесків за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою страхувальника, та вносяться до Реєстру застрахованих осіб на підставі наказу керівника відповідного територіального органу у десятиденний строк після узгодження результатів перевірки.

ОСОБА_1 працював в ТОВ «Ремшахтастрой» в період з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року, тобто до 01 січня 2011 року.

Відтак, з огляду на приписи п. 6 Положення № 10-1, відомості до облікової картки позивача в Реєстрі застрахованих осіб, в тому числі про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні, про спеціальний стаж за період роботи в ТОВ «Ремшахтастрой», могли бути внесені лише після узгодження результатів відповідної перевірки на підставі наказу керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Отже, бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області, яка полягала у незарахуванні ОСОБА_1 з дня призначення пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року, до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року, є протиправною, а позовні вимоги про зобов`язання зарахувати цей період до стажу на підземних роботах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 такими, що підлягають задоволенню.

Період з 02 березня 2009 року по 21 листопада 2023 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 періоду з 02 березня 2009 року по 21 листопада 2023 року тривалістю 14 років 08 місяців 20 днів відповідно до записів в трудовій книжці.

Суд встановив, що 02 березня 2009 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» гірничим робочим підземним з повним робочим днем в шахті; 21 липня 2009 року переведений учнем прохідника з повним робочим днем в шахті; з 21 липня 2009 року по 06 вересня 2009 року направлений на курсове навчання з відривом від виробництва в УКК ДП «Селидіввугілля» за професією прохідника; з 07 вересня 2009 року по 11 жовтня 2009 року проходив практику за професією; 15 жовтня 2009 року переведений прохідником підземним з повним робочим днем в шахті; 21 листопада 2023 року звільнений за станом здоров`я (записи №№ 20-29 в трудовій книжці).

Згідно з довідкою від 22 листопада 2023 року № 443 ОСОБА_1 працював повний робочий день у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська», виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за період

з 02 березня 2009 року по 21 липня 2009 року за професією гірник підземний з повним робочим днем в шахті, що передбачено Списком № 1,

з 21 липня 2009 року по 07 вересня 2009 року курси прохідника підземного, отримував тарифну ставку підземного робітника, що передбачено Списком № 1,

з 07 вересня 2009 року по 15 жовтня 2009 року практика прохідника підземного з повним робочим днем в шахті, що передбачено Списком № 1,

з 15 жовтня 2009 року по 21 листопада 2023 року за професією прохідник підземний з повним робочим днем в шахті, що передбачено Списком № 1.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період його роботи у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» за 07 місяців 14 днів 2009 року за кодом підстави ЗП3014А1; за 02 місяці 17 днів 2009 року за кодом підстави ЗП3014А2; за 2010-2022 роки та січень-вересень 2023 року за кодом підстави ЗП3014А2.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про призначення пенсії свідчить, що ГУ ПФУ в Тернопільській області зарахувало позивачеві періоди: з 03 березня 2009 року по 20 липня 2009 року до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в); з 21 липня 2009 року по 06 вересня 2009 року до пільгового стажу як навчання за фахом; з 07 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року, з 01 січня 2011 року по 30 квітня 2013 року, з 04 травня 2013 року по 30 січня 2014 року, з 01 лютого 2014 року по 28 лютого 2014 року, з 02 березня 2014 року по 31 березня 2014 року, з 02 квітня 2014 року по 31 січня 2015 року, з 03 лютого 2015 року по 28 лютого 2015 року, з 07 березня 2015 року по 31 березня 2015 року, з 02 квітня 2015 року по 30 квітня 2015 року, з 02 травня 2015 року по 31 серпня 2015 року, з 02 вересня 2015 року по 30 червня 2016 року, з 02 липня 2016 року по 31 липня 2016 року, з 03 серпня 2016 року по 30 вересня 2016 року, з 02 жовтня 2016 року по 31 жовтня 2016 року, з 02 листопада 2016 року по 31 жовтня 2020 року до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Такі дії ГУ ПФУ в Тернопільській області є правомірними, безпосередня зайнятість ОСОБА_1 в ці період повний робочий день на підземних гірничих роботах, що передбачено Списком № 1 та Постановою № 202, а також за провідною професією прохідника, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637, п. 10 Порядку № 383 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб.

Як наслідок, позовні про зобов`язання пенсійного органу зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в підземних умовах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 періодів з 03 березня 2009 року по 20 липня 2009 року, з 21 липня 2009 року по 06 вересня 2009 року, з 07 вересня 2009 року по 30 квітня 2010 року, з 01 січня 2011 року по 30 квітня 2013 року, з 04 травня 2013 року по 30 січня 2014 року, з 01 лютого 2014 року по 28 лютого 2014 року, з 02 березня 2014 року по 31 березня 2014 року, з 02 квітня 2014 року по 31 січня 2015 року, з 03 лютого 2015 року по 28 лютого 2015 року, з 07 березня 2015 року по 31 березня 2015 року, з 02 квітня 2015 року по 30 квітня 2015 року, з 02 травня 2015 року по 31 серпня 2015 року, з 02 вересня 2015 року по 30 червня 2016 року, з 02 липня 2016 року по 31 липня 2016 року, з 03 серпня 2016 року по 30 вересня 2016 року, з 02 жовтня 2016 року по 31 жовтня 2016 року, з 02 листопада 2016 року по 31 жовтня 2020 року не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені безпідставно.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про призначення пенсії свідчить, що ГУ ПФУ в Тернопільській області не зарахувало позивачеві до пільгового стажу період з 02 березня 2009 року по 02 березня 2009 року. При цьому 02 березня 2009 року пенсійний орган зарахував до страхового стажу у складі періоду безробіття з 08 січня 2009 року по 02 березня 2009 року.

Суд зауважує, що ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» гірничим робочим підземним з повним робочим днем в шахті 02 березня 2009 року (запис № 20 в трудовій книжці, довідка від 22 листопада 2023 року № 443).

Безпосередня зайнятість позивача в період з 02 березня 2009 року по 02 березня 2009 року повний робочий день на підземних гірничих роботах, що передбачено Списком № 1 та Постановою № 202, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637, п. 10 Порядку № 383 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб.

Отже, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 02 березня 2009 року по 02 березня 2009 року до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1).

Відтак, бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області, яка полягала у незарахуванні ОСОБА_1 з дня призначення пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року, до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду з 02 березня 2009 року по 02 березня 2009 року, є протиправною, а позовні вимоги про зобов`язання зарахувати цей період до стажу на підземних роботах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 такими, що підлягають задоволенню.

Розрахунок стажу форма (РС-право) до рішення про призначення пенсії свідчить, що ГУ ПФУ в Тернопільській області не зарахувало позивачеві до пільгового стажу періоди з 01 травня 2013 року по 03 травня 2013 року, з 31 січня 2014 року по 31 січня 2014 року, з 01 березня 2014 року по 01 березня 2014 року, з 01 квітня 2014 року по 01 квітня 2014 року, з 01 лютого 2015 року по 02 лютого 2015 року, з 01 березня 2015 року по 06 березня 2015 року, з 01 квітня 2015 року по 01 квітня 2015 року, з 01 травня 2015 року по 01 травня 2015 року, з 01 вересня 2015 року по 01 вересня 2015 року, з 01 липня 2016 року по 01 липня 2016 року, з 01 серпня 2016 року по 02 серпня 2016 року, з 01 жовтня 2016 року по 01 жовтня 2016 року, з 01 листопада 2016 року по 01 листопада 2016 року.

Згідно з довідкою від 22 листопада 2023 року № 443 в період роботи у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ОСОБА_1 користувався відпустками без збереження заробітної плати, а саме: 3 дні в травні 2003 року, 1 день в січні 2014 року, 1 день в березні 2014 року, 1 день в квітні 2014 року, 2 дні в лютому 2015 року, 6 днів в березні 2015 року, 1 день в квітні 2015 року, 1 день в травні 2015 року, 1 день у вересні 2015 року, 1 день в липні 2016 року, 2 дні в серпні 2016 року, 1 день в жовтні 2016 року, 1 день в листопаді 2016 року,

Відповідно до ст. 26 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі Закон № 504/96-ВР) за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Як свідчить роз`яснення Міністерства соціальної політики України, наведене у листі від 08 лютого 2016 року № 713/039/161-16, періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

Таке правозастосування відповідає висновку Верховного Суду, наведеному в постанові від 19 березня 2019 року у справі № 295/8979/19-а.

Отже, особа має право на зарахування до пільгового стажу днів відпустки без збереження заробітної плати, за умови що: 1) вони пов`язані з виробничою необхідністю та 2) не більше 1 місяця в календарному році.

Тривалість відпусток без збереження заробітної плати, якими користувався позивач, не перевищувала 1 місяця в календарному році.

Належні та допустимі докази, які б підтверджували, що відпустки без збереження заробітної плати були пов`язані з виробничою необхідністю, (як то відповідні накази підприємства) суду не надані.

Водночас, як свідчать Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), позивачу підтверджений пільговий стаж за кодом підстави ЗП3014А2 за 31 день травня 2013 року, 31 день січня 2014 року, 31 березня 2014 року, 30 днів квітня 2014 року, 28 днів лютого 2015 року, 31 день березня 2015 року, 30 днів квітня 2015 року, 31 травня 2015 року, 30 днів вересня 2015 року, 31 день липня 2016 року, 31 серпня 2016 року, 31 день жовтня 2016 року, 30 днів листопада 2016 року, тобто включно з днями відпусток без збереження заробітної плати.

Суд зауважує, що довідка від 22 листопада 2023 року № 443 та Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять суперечливі відомості щодо фактично відпрацьованих позивачем в підземних умовах робочих днів в травні 2013 року, січні, березні, квітні 2014 року, лютому, березні, квітні, травні, вересні 2015 року, липні, серпні, жовтні, листопаді 2016 року з урахуванням днів відпустки без збереження заробітної плати, а документи, що були предметом розгляду пенсійного органу, а в подальшому суду, не дають можливості усунути ці розбіжності.

При цьому позивач не позбавлений можливості подати пенсійному органу додаткові докази, які підтверджують, що періоди його перебування у відпустках без збереження заробітної плати були обумовлені виробничою необхідністю.

За цих обставин, позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу зарахувати ОСОБА_1 до стажу на підземних роботах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 днів відпустки без збереження заробітної плати з 01 травня 2013 року по 03 травня 2013 року, з 31 січня 2014 року по 31 січня 2014 року, з 01 березня 2014 року по 01 березня 2014 року, з 01 квітня 2014 року по 01 квітня 2014 року, з 01 лютого 2015 року по 02 лютого 2015 року, з 01 березня 2015 року по 06 березня 2015 року, з 01 квітня 2015 року по 01 квітня 2015 року, з 01 травня 2015 року по 01 травня 2015 року, з 01 вересня 2015 року по 01 вересня 2015 року, з 01 липня 2016 року по 01 липня 2016 року, з 01 серпня 2016 року по 02 серпня 2016 року, з 01 жовтня 2016 року по 01 жовтня 2016 року, з 01 листопада 2016 року по 01 листопада 2016 року не підлягають задоволенню, як необґрунтовані.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про призначення пенсії свідчить, що ГУ ПФУ в Тернопільській області не зарахувало позивачеві періоди з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 листопада 2020 року по 21 листопада 2023 року не лише до пільгового, а й до страхового стажу.

Виходячи з того, що пільговий стаж є складовою страхового стажу, передусім суд вважає за необхідне вирішити питання про те, чи були у пенсійного органу підстави для зарахування цих періодів до страхового стажу.

Суд відзначає, що страховий стаж позивача за періоди з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 листопада 2020 року по 21 листопада 2023 року в силу положень абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058, ч. ст. 48 КЗпП України, пп. 2 п. 2.1, абз. 1 п. 2.2 Порядку № 22-1 має встановлюватись за даними персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, […].

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону № 1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ч. 1 ст. 12 цього Закону.

Відповідно до ст. 11 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно зі ст. 20 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб […] здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду […]. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. […] Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. […] Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). […] Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. […].

Системний аналіз вказаних вище норм Закону № 1058 дає підстави для висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески.

Аналогічні обов`язки Законом № 2464 покладені на платників єдиного внеску страхувальників, зокрема підприємства, їх відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи, які використовують найману працю.

Періоди роботи, за які підприємство страхувальник нарахувало застрахованій особі працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи працівника незалежно від того сплатило підприємство страхувальник ці страхові внески (єдиний внесок) чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків (єдиного внеску).

Отже, відсутність в системі персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату страхувальником страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за н а я в н о с т і відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом в постановах від 27 березня 2018 року в справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року в справі № 490/12392/16-а, від 4 вересня 2018 року в справі № 482/434/17 та інших.

Разом з цим відсутність відомостей стосовно нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) відповідно до закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), свідчить про відсутність підстав для зарахування відповідного періоду до страхового стажу особи.

Суд зауважує, що в системі персоніфікованого обліку станом на 15 грудня 2023 року мстилась інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за періоди роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року, а тому відсутність даних про сплату страхових внесків (єдиного внеску) за ці періоди не може бути підставою для позбавлення позивача права на зарахування цих періодів до страхового стажу.

Тим більш, що згідно з довідками ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» від 24 листопада 2023 року № 263-11 і № 264-11, за рахунок поточних платежів з єдиного внеску, нарахованого на заробітну плату його працівників застрахованих осіб, здійснюється погашення заборгованості минулих періодів в порядку календарної черговості її виникнення, в тому числі за рахунок застосування штрафних санкцій і нарахування пені.

Позивач як застрахована особа не має відповідати на невиконання (неналежне виконання) ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» його обов`язків як страхувальника та платника єдиного внеску.

Отже, ОСОБА_1 має право на зарахування періодів роботи з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року та 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року до його страхового стажу.

Відтак, бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області, яка полягала у незарахуванні ОСОБА_1 з дня призначення пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року, до страхового стажу періодів з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року, є протиправною.

Суд встановив, що в подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачеві періоди з 01 листопада 2020 року по 30 листопада 2020 року, з 01 грудня 2020 року по 31 грудня 2020 року та з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року до страхового стажу, що підтверджено розрахунком стажу (форма РС-право) до рішення від 13 травня 2024 року № 057250005566, згідно з яким пенсія ОСОБА_1 була перерахована з 01 березня 2024 року.

Однак такі дії ГУ ПФУ в Донецькій області не спростовують висновку суду про те, що при призначенні пенсії ГУ ПФУ в Тернопільській області допустило протиправну бездіяльність, не зарахувавши згадані періоди до страхового стажу.

Безпосередня зайнятість позивача в період з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року повний робочий день на підземних гірничих роботах, що передбачено Списком № 1 та Постановою № 202, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637, п. 10 Порядку № 383 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб.

Безпосередня зайнятість ОСОБА_1 в період з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року повний робочий день на підземних роботах за провідною професією прохідника підземного, підтверджена належними доказами в розумінні п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637, п. 10 Порядку № 383 та пп. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1, а саме записами в трудовій книжці, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та даними про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), а періоду з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1 п. а-в), за виключенням 3 дні відпустки без збереження заробітної плати в квітні 2021 року.

Висновок суду щодо днів відпустки без збереження заробітної плати ґрунтується на тому, що довідка від 22 листопада 2023 року № 443 та Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять суперечливі відомості щодо кількості фактично відпрацьованих в підземних умовах днів в квітні 2021 року з урахуванням відпустки без збереження заробітної плати, а документи, що були предметом розгляду пенсійного органу, а в подальшому суду, не дають можливості усунути ці розбіжності.

Відтак, бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області, яка полягала у незарахуванні ОСОБА_1 з дня призначення пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року, до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року, до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року, є протиправною.

Водночас станом на 15 грудня 2023 року не було підстав для зарахування позивачеві до страхового стажу періоду з 01 жовтня 2023 року по 21 листопада 2023 року, оскільки на день звернення ОСОБА_1 з заявою про призначення пенсії в системі персоніфікованого обліку взагалі не було інформації про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та відомостей про сплату страхових внесків за період його роботи з жовтня 2023 року по листопад 2023 року.

Тобто станом на 15 грудня 2023 року в системі персоніфікованого обліку не було відомостей стосовно нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) нараховуються страхові внески (єдиний внесок), за жовтень і листопад 2023 року, що унеможливлювало зарахування періоду роботи ОСОБА_1 з 01 жовтня 2023 року по 21 листопада 2023 року до його страхового стажу.

Відсутність станом на 15 грудня 2023 року підстав для зарахування періоду роботи з 01 жовтня 2023 року по 21 листопада 2023 року до страхового стажу унеможливлювала зарахування цього періоду до пільгового стажу, оскільки пільговий стаж є складовою страхового стажу.

Таким чином, позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу зарахувати позивачу до стажу на підземних роботах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 період з 01 жовтня 2023 року по 21 листопада 2023 року не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені передчасно.

Щодо розміру пенсії.

Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 доводив, що має право на обчислення розміру його пенсії із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058.

Розмір пенсії по інвалідності установлений ст. 33 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 33 Закону № 1058 пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. ст. 27 і 28 цього Закону.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П розмір пенсії, у гривнях;

Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.

02 вересня 2008 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345), який набрав чинності 16 вересня 2008 року.

Згідно з преамбулою до Закону № 345 цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), та членів їх сімей.

Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.

Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

За приписами ч. 3 ст. 10 Закону № 345 закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Ч. 4 ст. 10 Закону № 345 внесені зміни до низки законів.

Так, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 10 Закону № 345 до Закону № 1058 були внесені наступні зміни:

у статті 24:

частину першу доповнено абзацом четвертим такого змісту:

«Час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах»;

частину третю доповнено абзацом десятим такого змісту:

«За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року»;

у частині четвертій:

абзац перший доповнено словами «крім випадків, передбачених цим Законом»;

абзац другий виключено;

частину першу статті 28 доповнено абзацом третім такого змісту:

«Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність»;

пункт 14 розділу XV «Прикінцеві положення» викладено в такій редакції:

«14. Установити, що гірничі підприємства зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду».

Як свідчить Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», необхідність прийняття цього Закону була обумовлена тим, що у зв`язку з умовами, що склались в Україні, пов`язаними з падінням престижності шахтарської професії як в плані умов праці, так і в плані соціально-економічних стимулів виникла необхідність на законодавчому рівні закріпити соціальні гарантії, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин, гідної оплати праці та пенсійного забезпечення шахтарів, створенні мотивації у молодого покоління до одержання шахтарських професій.

Метою прийняття запропонованого Закону було закріплення основних соціальних гарантій, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин та підвищення престижності шахтарської праці, що дасть змогу залучати до роботи у вугільній галузі необхідні кадри у працездатному віці.

З цією метою Законом передбачений ряд шляхів підвищення престижності шахтарської праці, відповідно до стажу роботи та роду занять шахтарів, серед яких встановлення мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років за списком № 1, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати.

Суд зауважує, що ні в ст. 8 Закону № 345, ні в пояснювальній записці до нього, не йдеться про те, що така соціальна гарантія як встановлення мінімального розміру пенсії, поширюється лише на тих осіб, яким призначений такий вид пенсії як пенсія за віком.

З огляду на це, а також виходячи з мети прийняття Закону № 345, суд дійшов висновку, що особливості пенсійного забезпечення, установлені ст. 8 цього Закону, в частині визначення мінімального розміру пенсії, стосуються осіб, на яких поширюється дія цього Закону, без прив`язки до конкретного виду пенсії (як то пенсія за віком, пенсія по інвалідності тощо).

Верховна Рада України шляхом прийняття Закону № 345 запровадила додаткову соціальну гарантію шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, яка полягає в тому, що мінімальний розмір їх пенсії незалежно від місця останньої роботи встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Те, що абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, відповідно до якого мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, міститься у ст. 28 Закону № 1058, яка має назву «Мінімальний розмір пенсії за віком», не спростовує наведеного вище висновку суду.

Суд зауважує, що на підставі ч. 4 ст. 10 Закону № 345 інші закони, в тому числі Закон № 1058, були приведені у відповідність до Закону № 345.

Між тим, норма, закріплена в першому реченні ст. 8 Закону № 345, яка стосується визначення мінімального розміру пенсії шахтарів, не прив`язана до конкретного виду пенсії. На відміну від норми, закріпленої в другому реченні ст. 8 Закону № 345, що стосується обчислення розміру такого виду пенсії, як пенсія за віком.

Суд зауважує, що ст. 8 Закону № 345 не встановлює окремий вид пенсії. Нормами цієї статті держава встановила додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345.

Подібні висновки наведені Верховним Судом в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а.

Верховний Суд в постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16, від 06 лютого 2019 року у справі № 345/4570/16-а, від 05 грудня 2019 року у справі № 345/4462/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 345/3954/16-а від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17 та інших навів висновок про те, що ст. 1 Закону № 345 слід розглядати у нерозривному зв`язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Таким чином, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345 та встановлені цим законом пільги і соціальні гарантії, належать тільки ті працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.

Верховний Суд в постанові від 30 січня 2020 року у справі № 345/882/17 навів такий висновок щодо застосування ст. 8 Закону № 345:

«[…]

Отже, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345, не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, розмір пенсії розраховується за правилами, визначеними ст. 27 Закону № 1058, і за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 до страхового стажу додатково зараховується по одному року, що передбачено ч. 3 ст. 24 Закону № 1058.

Тобто розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345, визначається з урахуванням їх стажу та заробітку. До одержаного розміру встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1% розміру пенсії, але не більш як 1% мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу: чоловікам понад 35, а жінкам понад 30 років, як це визначено абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058).

З аналізу наведених вище законодавчих норм убачається, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів у розмірі 80% його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.

[…]

Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058.

[…]

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.

[…]».

В постанові від 13 листопада 2019 року у справі № 345/763/17 Верховний Суд навів висновок про те, що:

«[…]

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058 мінімальна пенсія це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.

Таким чином, ст. 8 Закону № 345 передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію, зміст якої полягає в гарантуванні отримання особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсійної виплати в розмірі не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058 і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення передбачені цим Законом.

[…]».

Суд встановив, що на день набуття права на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону № 1058, тобто станом на 30 листопада 2023 року, ОСОБА_1 набув пільговий стаж на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля за Списком № 1 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) та за провідною професією прохідника (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), в тому числі:

11 років 05 місяців 06 днів стаж, який зарахований пенсійним органом при призначенні пенсії;

01 рік 02 місяці 00 днів період з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року, протиправною не зарахований до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1) при призначенні пенсії;

00 років 00 місяців 01 день період з 02 березня 2009 року по 02 березня 2009 року, протиправно не зарахований до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1) при призначенні пенсії;

00 років 08 місяців 00 днів період з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 рок, протиправно не зарахований до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) при призначенні пенсії;

03 роки 10 місяців 07 днів період з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року, за виключенням 3 днів відпустки без збереження заробітної плати, протиправно не зарахований до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) при призначенні пенсії.

Відтак, з дати виникнення права на пенсію по інвалідності, тобто з 30 листопада 2023 року, ОСОБА_1 , як особа, на яку поширюється дія Закону № 345 і яка відпрацювала повний робочий день на підземних роботах не меш як 15 років, мав право на додаткову соціальну гарантію у вигляді визначення мінімального розміру пенсії із застосуванням ст. 8 Закону № 345.

За цих обставин мінімальний розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року мав становити 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області, яка полягала в обчисленні розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 30 листопада 2023 року без застосування норм ст. 8 Закону № 345, є протиправною.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає наступне.

З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог з метою забезпечення повного та ефективного захисту порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення шляхом:

1. визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Тернопільській області, яка полягала у незарахуванні ОСОБА_1 з дня призначення пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року:

до страхового стажу періодів з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року, з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року;

до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періодів з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року, з 02 березня 2009 року по 02 березня 2009 року, з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року;

2. визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Тернопільській області, яка полягала в обчисленні розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 30 листопада 2023 року без застосування норм ст. 8 Закону № 345.

Суд зауважує, що підстави для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу «щодо визначення стажу позивача з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 з порушенням вимог ст. 62 Закону № 1788 та ст. 48 КЗпП України» відсутні, оскільки такі вимоги мають занадто загальний характер та не відображають, в чому саме полягало порушення і якого періоду (періодів) воно стосувалося.

На переконання суду, протиправною підлягає визнанню бездіяльність пенсійного органу, яка полягала у незарахуванні до страхового та/або пільгового стажу конкретно визначених періодів роботи ОСОБА_1 .

Також відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу, яка полягала у незастосуванні норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 при обчисленні розміру пенсії позивача, оскільки позивачеві призначена пенсія по інвалідності, а норму абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 належить застосовувати при обчисленні пенсії за віком. До того ж, як вже було зазначено судом, при обчисленні розміру пенсії позивача ГУ ПФУ в Тернопільській області належало застосувати норму ст. 8 Закону № 345, яка за її змістом аналогічна нормі, що закріплена в абз. 1 ч. 3 ст. 28 Закону № 1058.

Крім того, позивач просить визнати протиправною бездіяльність пенсійного органу з 15 грудня 2023 року, тобто по суті з дня звернення за призначенням пенсії.

Разом з цим, суд встановив, що пенсія по інвалідності ОСОБА_1 за його заявою від 15 грудня 2023 року була призначена з 30 листопада 2023 року, тобто з дня встановлення інвалідності, що повною мірою узгоджується з приписами п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058.

Відтак, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС та прагнучи забезпечити повний захист, суд визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області, яка полягала у незарахуванні певних періодів роботи позивача до його страхового та/або пільгового стажу, а також в обчисленні розміру його пенсії без застосування норм ст. 8 Закону № 345, з дня призначення йому пенсії по інвалідності, тобто з 30 листопада 2023 року.

Для повного та ефективного захисту порушеного права позивача слід також застосувати такі способи захисту, як зобов`язання ГУ ПФУ в Тернопільській області:

1. зарахувати ОСОБА_1 з дня призначення пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року:

до страхового стажу періоди з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року, з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року;

до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоди з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року, з 02 березня 2009 року по 02 березня 2009 року, з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) період з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року;

2. здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року, встановивши її розмір із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345.

Суд відзначає, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 Порядку № 22-1, належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Тернопільській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії, обчислював його стаж та прийняв рішення про призначення пенсії.

Отже, саме бездіяльність ГУ ПФУ в Тернопільській області суд визнав протиправною та покладає на нього обов`язки зарахувати вказані вище періоди до страхового та пільгового стажу позивача та провести перерахунок його пенсії.

Той факт, що місце проживання позивача зареєстровано в Донецькій області, не спростовує висновку суду, що належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Тернопільській області, оскільки норми п. 4.10 Порядку № 22-1 визначають орган, що призначає пенсію, для здійснення виплати пенсії. Водночас орган, що призначає пенсію, який розглядає заяву про призначення пенсії та приймає рішення про призначення пенсії (відмову в призначенні пенсії), визначається за нормами п. 4.2 Порядку № 22-1, які передбачають застосування принципу екстериторіальності.

ГУ ПФУ в Донецькій області не розглядало заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 15 грудня 2023 року, не обчислювало його стаж, не приймало рішення про призначення пенсії та не обчислювало її розміру при її первісному призначенні.

Відтак, відсутні правові та фактичні підстави для визнання протиправними будь-яких рішень, дій чи бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, а тому у задоволенні позовних вимог до цього відповідача належить відмовити.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині «зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області донарахувати та сплачувати розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону № 345 в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058, з дня призначення пенсії 15 грудня 2023 року».

Дійсно на час звернення позивача до суду з цим позовом та на час розглядує цієї справи по суті ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, яке проводить йому виплату пенсії.

Разом з цим суд бере до уваги, що одним із наслідків запровадження принципу екстериторіальності стало розмежування функцій пенсійних органів з розгляду заяв про призначення (перерахунок) пенсії та проведення виплати пенсії.

Сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок) пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.

Після прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Суд зауважує, що в контексті спірних правовідносин ГУ ПФУ в Тернопільській області не є органом, що призначає пенсію, до обов`язків (повноважень) якого належить виплата пенсії ОСОБА_1 . Таким органом є ГУ ПФУ в Донецькій області як орган, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання позивача.

Як на час звернення позивача до суду з цим позовом, так і на час розгляду цієї справи по суті, перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 ще не проводився, відповідне рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області про перерахунок пенсії до ГУ ПФУ в Донецькій області ще не надходило.

Відтак, відсутні правові та фактичні підстави для покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області будь-яких обов`язків, в тому числі щодо виплати ОСОБА_1 пенсії після її перерахунку із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345.

Позивні вимоги в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області «сплачувати пенсію позивачеві після її перерахунку» не підлягають задоволенню також через те, що вони заявлені на майбутнє.

Суд не бере до уваги заперечення ГУ ПФУ в Донецькій області, які стосуються того, що перевірку рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області про призначення пенсії здійснював спеціаліст ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, оскільки запроваджені в системі органів Пенсійного фонду України процедури внутрішнього контролю та перевірки рішень (дій) одного пенсійного органу іншим пенсійним органом самі по собі не створюють для особи, яка звертається за призначенням пенсії, будь-яких правових наслідків.

Відтак, суд не вбачає підстав для залучення до участі у цій справі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та надання правової оцінки його діям (бездіяльності), вчиненим (допущеній) під час перевірки рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області про призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн (квитанція від 22 липня 2024 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Тернопільській області, протиправна бездіяльність якого призвела до виникнення спору, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (ідентифікаційний код 13035769, місцезнаходження: 46001, Тернопільська обл., м. Тернопіль, майдан Волі, буд. 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково задовольнити частково.

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яка полягала у незарахуванні ОСОБА_1 з дня призначення пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року:

до страхового стажу періодів з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року, з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року;

до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періодів з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року, з 02 березня 2009 року по 02 березня 2009 року, з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яка полягала в обчисленні розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з дня її призначення з 30 листопада 2023 року без застосування норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 з дня призначення пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року:

до страхового стажу періоди з 17 жовтня 2006 року по 24 жовтня 2006 року, з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року;

до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоди з 06 жовтня 2007 року по 05 грудня 2008 року, з 02 березня 2009 року по 02 березня 2009 року, з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) період з 01 листопада 2020 року по 30 вересня 2023 року.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 30 листопада 2023 року, встановивши її розмір із застосуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

9. Повне судове рішення складено 30 вересня 2024 року.

Суддя Т.О. Кравченко

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення30.09.2024
Оприлюднено02.10.2024
Номер документу121967416
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них