УХВАЛА
30 вересня 2024 року м. Кропивницький
справа № 759/2087/14
провадження № 22-ц/4809/896/24
Кропивницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:
Голованя А.М. (головуючий, суддя-доповідач), Дьомич Л.М., Письменного О.А.
дослідивши матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 15 вересня 2021 року,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 15 вересня 2021 року частково задоволено позов акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором.
12.04.2024 ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на зазначене рішення суду.
До апеляційної скарги відповідач додала клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, яке обґрунтоване тим, що 15.09.2021 справа була розглянута судом без її участі та участі її представника. Згідно з інформацією, яка розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, повний текст судового рішення по даній справі було надіслано для оприлюднення та зареєстровано 18.02.2024, забезпечено надання загального доступу 19.02.2024. Копію повного тексту оскаржуваного рішення їй було видано лише 15.03.2024 за її заявою.
Інших підстав поважності пропуску строку на апеляційне оскарження клопотання не містить.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, суд приходить до висновку про відмову у відкритті апеляційного провадження з огляду на наступне.
Згідно з вимогамистатті 354 ЦПК Україниапеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала не були вручені у день його (її) складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
З матеріалами справи вбачається, що ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 не були присутні в судовому засіданні 15 вересня 2021 року під час оголошення рішення суду, однак відповідач подала до суду клопотання про відкладення розгляду справи в зв?язку з перебуванням її представника у відпустці, отже була обізнана про час та місце розгляду справи.
Додатковим рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 06 травня 2024 року резолютивну частину повного судового рішення від 15 вересня 2021 року по цивільній справі за позовом акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором, доповнено останнім абзацом такого змісту: «Повне судове рішення складено 30 вересня 2021 року».
Отже, останнім днем на подання апеляційної скарги було 30 жовня 2021 року.
Апеляційну скаргу подано 12 квітня 2024 року, тобто з пропуском строку понад два роки з дня виготовлення повного тексту оскаржуваного рішення.
Відповідно до частини другої статті 358 ЦПК України, незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків:
1) подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки;
2) пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
Визначальним для правильного застосування процесуального закону, що регулює питання про можливість поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження судового рішення поза межами річного строку згідно частини другоїстатті 358 ЦПК Україниє виключно подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи, або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, або пропуск строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.
Згідно із частиною третьою статті 43 ЦПК України особи, які беруть участь у справі, зобов`язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки.
Колегія суддів вважає, що доводи відповідача про отримання нею копії судового рішення лише 15.03.2024,не спростовують її обізнаність про наявність судового провадження та оскаржуваного рішення районного суду. Більше того, Відповідачем не зазначено причин, чому два роки вона не цікавилася питанням про отримання повного рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 15 вересня 2021 року.
ОСОБА_1 не наведено існування обставин непереборної сили, які б перешкоджали їй звернутися з апеляційною скаргою протягом року.
Колегія суддів вважає, що можливість подання апеляційної скарги протягом розумного строку залежала виключно від волевиявлення самого скаржника, тобто мала суб`єктивний характер.
Таким чином, враховуючи наведене та те, що апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення (2 роки і 5 місяців), тому у відповідності до вимог п. 2статті 358 ЦПК Україниу відкритті апеляційного провадження слід відмовити.
У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод проголошено право на справедливий судовий розгляд.
Одним з елементів справедливого судового розгляду є принцип правової визначеності прав і обов`язків сторін спору та неможливість безпідставного поновлення пропущеного процесуального строку для оскарження рішення суду, що набрало законної сили, лише з метою його скасування на шкоду інтересам іншого учасника процесу.
Поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення без доведеності поважності причин не забезпечувало б рівновагу між інтересами сторін та правову визначеність у цивільних правовідносинах, яка є складовою верховенства права, проголошеного статтею 8 Конституції України.
Необґрунтоване поновлення процесуальних строків на оскарження «остаточного судового рішення» є порушенням принципу res judicata (правової визначеності), про що неодноразово наголошувалося у прецедентній практиці Європейського суду з прав людини.
Відтак, встановивши відсутність винятків, визначених у пунктах 1, 2 частини 2 статті 358 ЦПК України, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо апеляційну скаргу подано після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, незалежно від поважності причин пропуску строку скаржником на апеляційне оскарження.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 12 листопада 2018 року у справі № 54/239.
Керуючисьст.358 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У відкриттіапеляційного провадженняза апеляційноюскаргою ОСОБА_1 на рішенняЛенінського районногосуду м.Кіровограда від15вересня 2021року усправі запозовом акціонерноготовариства «ПершийУкраїнський МіжнароднийБанк» до ОСОБА_1 простягнення боргуза кредитнимдоговором відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя А.М. Головань
Судді Л.М. Дьомич
О.А. Письменний
Суд | Кропивницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 02.10.2024 |
Номер документу | 121986520 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Кропивницький апеляційний суд
Головань А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні