ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.2024р. Справа № 904/3016/24
За позовом: Кредитної спілки «Союз-Дніпро», м. Дніпро
До: Фермерського господарства «Фортуна+», с. Казначеївка
Про: стягнення 886 800,00грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
КС «Союз-Дніпро» (позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ФГ «Фортуна+» (відповідач) про стягнення 886 800,00грн. (в т.ч.: 400 000,00грн. - залишок по тілу кредиту та 486 800,00грн. - відсотки, нараховані за користування кредитом). Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за кредитним договором № 44/23 від 30.01.23р. - не сплатою заборгованості та процентів за користування кредитними коштами.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.24р. відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників за наявними в ній документами.
ФГ «Фортуна+» (відповідач) своїм правом на подання до суду відзиву на позов не скористалось, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі було повідомлене належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку 23.07.24р. копії ухвали суду в його електронний кабінет, зареєстрований у підсистемі Електронний суд ЄСІТС. 12.09.24р. на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, в якому поміж іншим вказано про незгоду з укладанням кредитного договору уповноваженою особою ФГ «Фортуна+» та фактичним отриманням відповідачем кредитних коштів. Заявник вказує, що 14.02.24р. він придбав корпоративні права господарства у його засновника, який не повідомляв його про наявність заборгованості за цим кредитними договором. Ухвалою суду від 16.09.24р. було відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження. Копія ухвали була 17.09.24р. доставлена до електронного кабінету відповідача. Після чого жодних заяв чи клопотань від ФГ «Фортуна+» на адресу суду не надходило.
Відповідно до ч.2 ст.178 ГПК України у раз неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
30.01.23р. між КС «Союз-Дніпро» (кредитодавець) та ФГ «Фортуна+» (позичальник) укладено кредитний договір (не споживчий) № 44/23, відповідно до п. 1.1 якого кредитодавець надає позичальникові грошові кошти у кредит (за типом кредит), загальний розмір яких складає 400 000,00грн. та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (відсотки) за користування кредитом, нараховані згідно розділу 4 договору.
Кредитодавець зобов`язаний видати кредит позичальнику протягом 5 робочих днів з дня підписання договору, але не раніше дня оформлення необхідного забезпечення виконання обов`язків позичальника за договором. (п. 1.2.).
Кредитодавець надає позичальнику кредит на умовах строковості, зворотності, платності, забезпеченості у відповідності до умов договору та цільового характеру використання кредитних коштів (п. 1.3.). Мета отримання кредиту - на поповнення обігових коштів (п. 1.4.). Датою надання кредиту вважається дата видачі позичальнику суми кредиту готівкою через касу кредитодавця, а при безготівкових розрахунках - дата списання відповідної суми з рахунку кредитодавця. Датою повернення (погашення) кредиту так само як і датою сплати процентів (відсотків) вважається дата оформлення кредитодавцем прибуткових касових ордерів на отримання суми, а при безготівкових розрахунках - дата зарахування коштів на рахунок кредитодавця (п. 1.6.).
Відповідно до п. 1.7 договору, строк дії договору 12 місяців : з 30.01.23р. по 30.01.24р. Це є строком, в межах якого позичальник зобов`язаний повернути кредит та сплатити проценти (відсотки), передбачені умовами договору (строк, на який надається кредит).
Згідно з п.1.8 договору сторони дійшли згоди, що у випадку, якщо на дату закінчення строку, вказаного в п. 1.7, є неповернений залишок кредиту і кредитодавець до закінчення цього строку не звернувся до суду із позовною заявою про стягнення заборгованості за договором, строк дії цього договору автоматично продовжується на 24 місяці, тобто до 30.01.26р. з урахуванням положень п. 1.9 договору.
Відповідно до п.1.9 договору якщо додатковими договорами до договору сторони не узгодили інший графік повернення кредиту та сплати процентів (відсотків) на період після закінчення строку, зазначеного в п. 1.7., неповернена після закінчення цього строку сума кредиту надалі сплачується позичальником рівними частинами щомісячно до 30 числа кожного місяця та має бути повністю повернена до закінчення строку, на який продовжено строк дії договору. В дати повернення кредиту також сплачуються проценти (відсотки), які нараховуються в порядку, визначеному розділом 4 договору.
Згідно з п. 2.1.1 договору кредитодавець має право, зокрема: 3) вимагати дострокового повернення кредиту та сплати процентів (відсотків), у разі затримання сплати частини кредиту та/або процентів (відсотків) щонайменше на один календарний місяць; 7) вимагати від позичальника повернення суми кредиту, процентів (відсотків) за користування кредитом в повному обсязі та виконання усіх інших зобов`язань, передбачених цим договором.
Відповідно до п. 2.2.2. договору позичальник зобов`язаний, зокрема: 1) використати кредит за цільовим призначенням, визначеним п. 1. 4 цього договору; 2) погашати кредит та сплачувати проценти (відсотки) в порядку, визначеному розділом 4 цього договору. Також, у випадку неналежного виконання умов договору по погашенню заборгованості, сплатити всі витрати кредитодавця пов`язані із стягненням заборгованості з позичальника (в т.ч. витрати на правову допомогу, судовий збір, експертизи, поштові витрати, публікації тощо); 6) у разі дострокового повернення кредиту сплатити кредитодавцю проценти (відсотки) за фактичний період користування кредитом.
Нарахування процентів (відсотків) за договором здійснюється за строк користування кредитом. Проценти (відсотки) нараховуються у відсотках від суми кредиту з дня надання кредиту позичальнику (списання відповідної суми з рахунку кредитодавця або видачі готівкою) до дня повного погашення заборгованості за кредитом (зарахування на рахунок кредитора або внесення в касу кредитора готівкою) (п. 4.1.).
Відповідно до п. 4.2. договору порядок обчислення процентів (відсотків) за користування кредитом: щомісяця на залишок заборгованості за кредитом з розрахунку чотири цілих та дев`яносто п`ять сотих процентів (відсотків). Тип процентної ставки є фіксованим. Сплата кредиту та нарахованих процентів (відсотків) здійснюється згідно нижче наведеного графіку платежів.
Сторони погоджують такі строки та розміри погашення кредиту та сплати процентів (відсотків):
- до 30.07.23р. 118 800,00грн. проценти (відсотки) за користування кредитом;
- до 30.08.23р. 19 800,00грн. проценти (відсотки) за користування кредитом;
- до 30.09.23р. 19 800,00грн. проценти (відсотки) за користування кредитом;
- до 30.10.23р. 19 800,00грн. проценти (відсотки) за користування кредитом;
- до 30.11.23р. 19 800,00грн. проценти (відсотки) за користування кредитом;
- до 30.12.23р. 19 800,00грн. проценти (відсотки) за користування кредитом;
- до 30.01.24р. - 400 000,00 грн. кредит та 19 800,00грн. проценти (відсотки) за користування кредитом.
Прострочення платежів повернення кредиту та сплати процентів (відсотків), передбачених та нарахованих згідно з п. 4.2. договору, не зупиняє подальше нарахування процентів (відсотків), крім випадку прийняття окремого рішення про це кредитодавцем (п. 4.3.).
Сторони дійшли до згоди, що при порушенні позичальником строків сплати чергових платежів, вказаних в п. 4.2 договору (в графіку платежів), а у випадку продовження дії договору згідно з п. 1.8. платежів, вказаних в п. 1.9. договору, розмір процентів (відсотків) за користування кредитом складає 0,5% на день від суми залишку за кредитом за кожен день простроченої заборгованості за кредитом до повного її погашення (п. 4.4.) ( а.с.19-22)
Позивач зазначає, що свої зобов`язання за договором кредиту виконав та 30.01.23р. надав позичальнику грошові кошти в розмірі 400 000,00грн, на підтвердження чого надав платіжну інструкцію №2415 від 30.01.23р. (а.с.8). Станом на цей час отримані кредитні кошти відповідачем не повернуті , відсотки за їх користування не сплачені.
З метою досудового врегулювання спору позивач направив відповідачу вимогу/претензію № 96/24 від 05.02.24р., в якій вимагав сплатити заборгованість. (а.с. 11).
Однак, як зазначає позивач, відповідач відповідь на претензію не надав, заборгованість не сплатив, що і стало причиною звернення до суду.
Згідно з частиною першою ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 «Позика» глави 71 «Позика. Кредит. Банківський вклад» Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч. 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Частиною першою ст. 1048 Цивільного кодексу України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
У частинах першій, другій ст. 1056-1 Цивільного кодексу України визначено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Відповідно до частини другої ст. 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
За приписом частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України невиконання зобов`язання або його виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, є порушенням зобов`язання.
Відповідач свої зобов`язання за кредитним договором щодо своєчасного повернення кредитних коштів, сплати процентів в обумовлені строки не виконав, у зв`язку з чим виникла заборгованість перед позивачем у загальній сумі 886 800,00грн., що складається з 400 000,00 грн. - заборгованості за кредитним договором та 486 800,00грн. - процентів за користування кредитом.
Обставин, наведених позивачем в обґрунтування позовних вимог, відповідач не спростував; контррозрахунку заявленої до стягнення суми заборгованості чи доказів її погашення суду не надав. З огляду на викладене є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 886 800,00грн. (в т.ч.: 400 000,00грн заборгованість по кредиту та 486 800,00грн проценти за користування кредитом). Згідно зі ст. 129 ГПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 13 302,00грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з відповідача Фермерського господарства «Фортуна +» (51153, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Казначеївка вул. Супруна, буд. 149; код ЄДРПОУ 38580736) на користь позивача Кредитної спілки «Союз-Дніпро» (49000, м. Дніпро, вул. Словацького Юліуша, буд. 14; код ЄДРПОУ 33274256): 400 000,00грн заборгованості по кредиту, 486 800,00грн процентів за користування кредитом та 13 302,00грн. - витрат на сплату судового збору. Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України рішення складено та підписано без його проголошення 01.10.24р.
Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Васильєв О.Ю.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 02.10.2024 |
Номер документу | 121990125 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні