ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2024 року м. ПолтаваСправа №440/8332/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРІФФОН ГІР" до Головного управління ДПС України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
Позовні вимоги:
визнати протиправним та скасувати рішення №29325 від 04.07.2024 про відповідність Товариства з обмежено відповідальністю "ГРІФФОН ГІР" критеріям ризиковості платника податку, прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області;
зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області виключити Товариство з обмежено відповідальністю "ГРІФФОН ГІР" з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмежено відповідальністю "ГРІФФОН ГІР" (далі також позивач, ТОВ "ГРІФФОН ГІР" ) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС України у Полтавській області (далі також відповідач, ГУ ДПС У Полтавській області) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за цим позовом.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване рішення є протиправним та необґрунтованим, оскільки не містить конкретних підстав (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів для його прийняття. Податковим органом не було зазначено документи, які мав надати позивач для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку. Крім того, позивачем було надано пояснення та документи стосовно господарських операцій, які належним чином підтверджують спроможність позивача здійснювати господарську діяльність. Зокрема, ТОВ "ГРІФФОН ГІР" у своїх поясненнях повідомило про наявність Договору зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ від 21.03.2024, укладеного з ТОВ "ТЕРМІНАЛ-ДТ", який є власником акцизного складу та надає послуги зі зберігання пального на професійній основі. До пояснень було додано копію договору зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ, копію платіжної інструкції про оплату послуг зберігання, а також копії актів наданих послуг за березень, квітень 2024 року, однак відповідачем надані документи не були взяті до уваги.
З урахуванням наведеного позивач вважає, що рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню в повному обсязі.
05.08.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 26-29/, в якому представник відповідача просила у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення. Пояснювала, що у ТОВ "Гріффон Гір" рахуються залишки нереалізованого товару по коду УКТ ЗЕД 2710 "Нафта та нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих". Відповідно, Комісією було прийнято рішення № 29352 від 04.07.2024 про відповідність ТОВ "Гріффон Гір" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку за кодом "11" податкової інформації, відповідно до наказу ДПС України від 11.01.2023 №17 "Про затвердження довідника кодів податкової інформації":
11 накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для її зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
Згідно інформації, яка міститься в інформаційних ресурсах ДПС, встановлено, що у ТОВ "Гріффон Гір" рахуються залишки нереалізованого товару по коду УКТ ЗЕД 2710 "Нафта та нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих".
У відповіді на відзив від 07.08.2024 /а.с. 32-33/ позивач вказував, що відзив ГУ ДПС у Полтавській області не містить жодного мотиваційного пояснення прийняття Рішення про відповідність ТОВ "ГРІФФОН ГІР" критеріям ризиковості платника податку.
Навпаки, податковий орган самостійно додає копії договорів та первинних документів, що підтверджують здійснення нормальної господарської діяльності саме у сфері оптового постачання пального, в тому числі Договір зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ від 21.03.2024, укладений з власником акцизного складу - ТОВ "ТЕРМІНАЛ-ДТ".
Зміст Витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування не містить посилань на наявність сумнівів у реальності виконання укладеного Договору та фактичного зберігання нафтопродуктів. В протоколі засідання Комісії не наведено жодного обґрунтування віднесення Позивача до ризикових платників податків за кодом "11" - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
Зазначене, на думку позивача, свідчить про безпідставність оскаржуваного рішення, а дії ГУ ДПС у Полтавській області по безперервному віднесенню ТОВ "ГРІФФОН ГІР" до переліку ризикових платників податків починаючи з 16.04.2024, що блокує здійснення господарської діяльності з огляду на відсутність можливості реєстрації податкових накладних, є доказом тиску та перешкоджання законній діяльності оптового постачальника пального в умовах воєнного стану.
Також позивач зазначав, що відзив контролюючого органу взагалі не містить спростувань наведених у позовній заяві порушень алгоритму дій податкового органу при вирішенні питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, встановленого Розділом "Автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків" Порядку №1165.
ГУ ДПС у Полтавській області не спростовує порушення ним пунктів 5-6 вказаного Розділу Порядку №1165, з яких вбачається, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку має вирішуватись у зв`язку з поданням ним для реєстрації податкової накладної та за наявності підстав для її перевірки.
В свою чергу, рішення №29325 від 04.07.2024 про відповідність ТОВ "ГРІФФОН ГІР" критеріям ризиковості платника податку прийнято поза межами процедури подання для реєстрації податкової накладної та її перевірки, що є порушенням Порядку №1165.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Обставини справи, встановлені судом
ТОВ "ГРІФФОН ГІР" зареєстровано у якості є юридичної особи 06.01.2021, код ЄДРПОУ 44059320. Основним видом діяльності підприємства (КВЕД) є: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, що підтверджується відомостями з мережі інтернет (https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/44059320/).
16.04.2024 ГУ ДПС у Полтавській області було прийнято рішення про відповідність ТОВ "ГРІФФОН ГІР" критеріям ризиковості платника податку №11685 на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, який передбачає, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.
При цьому вказаний код податкової інформації, яка стала підставою для прийняття рішення №11685 від 16.04.2024: код "12" - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
03.05.2024 ТОВ "ГРІФФОН ГІР" надіслало свої письмові пояснення (вих.№13 від 03.05.2024) та документи в обґрунтування правомірності проведених господарських операцій з постачання товару контрагентам. Прийняття податковим органом Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку (кількість документів - 28) документально підтверджується квитанцією про прийняття від 03.05.2024.
14.05.2024 ГУ ДПС у Полтавській області було прийнято рішення про відповідність ТОВ "ГРІФФОН ГІР" критеріям ризиковості платника податку №21611 з урахуванням пояснень вих.№13 від 03.05.2024.
Податковий орган зазначив код податкової інформації, яка стала підставою для прийняття рішення "12" - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
20.05.2024 ТОВ "ГРІФФОН ГІР" надіслало свої письмові пояснення (вих.№15 від 20.05.2024) та документи в обґрунтування зазначених вище фактів. Прийняття податковим органом повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку (кількість документів - 30) документально підтверджується квитанцією про прийняття від 20.05.2024.
29.05.2024 ГУ ДПС у Полтавській області було прийнято рішення про відповідність ТОВ "ГРІФФОН ГІР" критеріям ризиковості платника податку №2427 з урахуванням пояснень вих.№15 від 20.05.2024, підстава прийняття рішення код "11" - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
31.05.2024 ТОВ "ГРІФФОН ГІР" надіслало свої письмові пояснення (вих.№17 від 31.05.2024) та документи в обґрунтування правомірності проведених господарських операцій. Прийняття податковим органом Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку (кількість документів - 25) документально підтверджується квитанцією про прийняття від 31.05.2024 та не заперечується відповідачем.
ТОВ "ГРІФФОН ГІР" у своїх поясненнях повідомило про наявність Договору зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ від 21.03.2024, укладеного з ТОВ "ТЕРМІНАЛ-ДТ", який є власником акцизного складу та надає послуги зі зберігання пального на професійній основі. До пояснень було додано копію Договору зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ, копію платіжної інструкції про оплату послуг зберігання, а також копії актів наданих послуг за березень, квітень 2024 року.
11.06.2024 ГУ ДПС у Полтавській області було прийнято рішення про відповідність ТОВ "ГРІФФОН ГІР" критеріям ризиковості платника податку №26269 з урахуванням пояснень вих.№17 від 31.05.2024.
У рішенні зазначено код податкової інформації, яка стала підставою для прийняття рішення код "11" - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
25.06.2024 ТОВ "ГРІФФОН ГІР" надіслало свої письмові пояснення (вих.№18 від 25.06.2024) та документи в обґрунтування правомірності проведених господарських операцій. Прийняття податковим органом Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку (кількість документів - 25) документально підтверджується Квитанцією про прийняття від 25.06.2024 /а.с. 11-16/.
ТОВ "ГРІФФОН ГІР" повторно у своїх поясненнях обґрунтувало правомірність зберігання належного йому палива на підставі Договору зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ від 21.03.2024, укладеного з ТОВ "ТЕРМІНАЛ-ДТ".
За наслідками розгляду пояснень Комісією ГУДПС прийнято рішення від 04.07.2024 про відповідність ТОВ "ГРІФФОН ГІР" критеріям ризиковості платника податку №29325 /а.с. 9/.
У графі "У разі відповідності вимогам пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку зазначається код (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" зазначено:
"11" - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
У графі "Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" зазначено: тип інформації - придбання; період здійснення господарської операції - з 20.03.2024 по 29.05.2024, код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 2710194300, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 44059320.
Крім того, у графі "Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку***"" зазначено: накопичення залишків ТМЦ.
Не погодившись із правомірністю рішення відповідача в частині висновку про відповідність ТОВ "ГРІФФОН ГІР" пункту 8 Критеріїв ризиковості, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Норми права, які підлягають застосуванню
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства урегульовані Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктом 20.1.45 статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 62.1.2 статті 62 ПК України, податковий контроль здійснюється шляхом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Відповідно до пункту 71.1 статті 71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Статтею 74 ПК України визначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.
Згідно з абз. 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Так, за змістом пункту 2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку.
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:
актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту;
інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:
виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;
відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, відповідно до пункту 8 яких одним з таких критеріїв є обставини наявності у контролюючих органів податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.
Висновки щодо правозастосування
Суд звертає увагу на те, що критерії ризиковості платника податків на додану вартість викладено у Додатку 1 до Порядку №1165, відповідно до яких таким критерієм є, зокрема:
"пункт 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС".
Додатком 4 до Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку зазначається код (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Так, з метою реалізації вимог абзацу другого пункту 8 додатка 1 до Порядку №1165 наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 №17 затверджено довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зокрема:
11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності .
Суд встановив, що підставою для прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Полтавській області оскаржуваного рішення, що оскаржується, слугувала відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв`язку із наявністю наступної податкової інформації: Код 11.
Разом з тим, суд зауважує, що з протоколу засідання комісії від 04.07.2024 №132 виявлено, що комісією не враховано подані позивачем 25.06.2024 пояснення та документи: договір зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ від 21.03.2024, укладений з ТОВ "ТЕРМІНАЛ-ДТ", який є власником акцизного складу та надає послуги зі зберігання пального на професійній основі, платіжну інструкцію про оплату послуг зберігання, а також копії актів наданих послуг за березень, квітень 2024 року /а.с. 30-31/.
Більш того, з протоколу засідання комісії слідує, що комісією не зазначено також підстав неврахування поданих документів.
При цьому, в протоколі лише формально зазначено, про те, що згідно інформації, яка міститься в інформаційних ресурсах ДПС встановлено, що у ТОВ "Гріффон Гір" рахуються залишки нереалізованого товару по коду УКТ ЗЕД 2710 "Нафта та нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих" /а.с. 31/.
Натомість, матеріалами справи підтверджено та визнається відповідачем, що основним видом діяльності ТОВ "ГРІФФОН ГІР", згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
ТОВ "ГРІФФОН ГІР" має ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614202300361 від 30.03.2023, про що зазначено в протоколі комісії від 04.07.2024 .
Отже, оптова торгівля пальним є господарською діяльністю ТОВ "ГРІФФОН ГІР".
Станом на час прийняття спірного рішення, у власності позивача рахується паливо дизельне в кількості 43,299 тонн.
Позивач стверджує, що вказана кількість палива знаходиться на зберіганні за місцем розташування акцизного складу, зареєстрованого ТОВ "ТЕРМІНАЛ-ДТ" (код ЄДРПОУ 30777384) за адресою: Львівська обл., Яворівський р-н, м. Судова Вишня, вул. Лісозаводська, буд. 2А, уніфікований номер акцизного складу -1021407.
Відповідачем даний факт у відзиві не заперечувався.
Судом встановлено, що правовою підставою зберігання дизельного палива, належного ТОВ "ГРІФФОН ГІР", є Договір на зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ від 21.03.2024р., укладений з власником акцизного складу - ТОВ "ТЕРМІНАЛ-ДТ" /а.с. 17-19/.
Документальними доказами фактичного надання послуг зі зберігання є акти наданих послуг:
- №833 від 31.03.2024р. про надання послуг зі зберігання дизельного палива в кількості 48,299 тонн /а.с. 20/;
- №988 від 30.04.2024р. про надання послуг зі зберігання дизельного палива в кількості 48,299 тонн (до 09.04.2024р.) та 43,299 тонн (з 10.04.2024) /а.с. 20, зворотній бік/;
- №1256 від 31.05.2024р. про надання послуг зі зберігання дизельного палива в кількості 43,299 тонн /а.с. 21/;
- №1485 від 30.06.2024р. про надання послуг зі зберігання дизельного палива в кількості 43,299 тонн /а.с. 21, зворотній бік/.
ТОВ "ГРІФФОН ГІР" здійснило передплату послуг зі зберігання в сумі 500 000,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №738 від 03.05.2024 /а.с. 19, зворотній бік/.
З аналізу досліджених документів, які також неодноразово надаватися позивачем відповідачу разом з поясненнями, суд приходить до висновку, що фактичне зберігання пального, належного на праві власності ТОВ "ГРІФФОН ГІР", здійснюється у повній відповідності до вимог чинного законодавства на підставі договору зберігання, укладеного з власником акцизного складу, виконання якого підтверджується документально.
Належність та допустимість таких первинних документів відповідачем під сумнів не ставилась.
Окрім того, аналізуючи норми Порядку №1165, слід дійти висновку, що законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.
При цьому, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання підприємством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.
При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.06.2022 у справі №640/6130/20 та в силу приписів ч.5ст.242 КАС України враховується судом при вирішенні даного спору.
Разом з тим, як слідує з матеріалів справи, первинне рішення про віднесення платника податків до ризикових від 04.07.2024 №29325 було прийняте комісією не за наслідками подання позивачем для реєстрації податкової накладної та суду не надано доказів, які б вказували на наявність ознак ризиковості здійснення операцій у певній поданій на реєстрацію податковій накладній, що зумовило б включення товариства до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Таким чином, віднесення платника податку до ризикових відповідачем проведено всупереч вимог Порядку №1165.
Суд зазначає, що контролюючий орган здійснює моніторинг податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДПС.
Здійснюючи такий моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням Податкового кодексу України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг, дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов`язку.
Отже, комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати суду, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
У зв`язку з наведеним, суд доходить висновку про те, що відповідач не довів наявність обґрунтованих підстав для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості.
Однак, будь-яких доказів на підтвердження того, що комісія контролюючого органу перевіряла подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні), в порядку, визначеному приписами Порядку №1165, відповідачем суду не надано.
Суд звертає увагу на те, що податкова інформація, наявна у контролюючого органу, є лише статистичними даними, які самі по собі не можуть свідчити про вчинення підприємством порушень та не підтверджує ризиковість платника податків.
Будь-яка податкова інформація, зокрема, надана іншими контролюючими органами носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні закону.
Така позиція підтримується Верховним Судом, про що свідчить правовий висновок останнього, викладений у постановах від 02.04.2020 по справі №160/93/19, від 04.06.2020 по справі №340/422/19 та від 16.04.2021 по справі №813/1301/15.
Податковий орган не надав жодних доказів на підтвердження того, що позивачем було порушено податкове законодавство, а також не зазначено інших обставин, які могли б свідчити про порушення останнім законодавства України.
Верховний Суд у постанові від 22.07.2021 по справі №520/480/20 вказав, що саме лише посилання контролюючого органу про те, що аналіз діяльності товариства свідчить про наявність ризиків маніпулювання показниками податкової звітності та даними Єдиного реєстру податкових накладних, а також мінімізації платежів до бюджету, без належного обґрунтування і документального підтвердження, не може свідчити про відповідність рішення критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень і закріплені у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Висновок контролюючого органу про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку ґрунтується на тому, що згідно інформації, яка міститься в інформаційних ресурсах ДПС встановлено, що у ТОВ "Гріффон Гір" рахуються залишки нереалізованого товару по коду УКТ ЗЕД 2710 "Нафта та нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих".
ТОВ "ГРІФФОН ГІР" у своїх поясненнях повідомило про наявність Договору зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ від 21.03.2024, укладеного з ТОВ "ТЕРМІНАЛ-ДТ", який є власником акцизного складу та надає послуги зі зберігання пального на професійній основі. До пояснень було додано копію договору зберігання нафтопродуктів №21.03.2024-ВЗ, копію платіжної інструкції про оплату послуг зберігання, а також копії актів наданих послуг за березень, квітень 2024 року, однак відповідач проігнорував подані позивачем документи на підтвердження реальності зберігання пального.
Судова практика вирішення податкових спорів виходить з презумпції добросовісності платника, яка передбачає економічну виправданість дій платника, що мають своїм наслідком отримання податкової вигоди, та достовірність у бухгалтерській та податковій звітності платника.
Зазначена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 23.07.2020 у справі №240/6806/17.
Крім того, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що спірне рішення про визначення позивача таким, що відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, не створюють для позивача жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього юридичних наслідків.
Наслідком прийняття відповідачем спірного рішення та внесення платника податку до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, може бути зупинення в автоматичному порядку реєстрації всіх без виключення поданих позивачем податкових накладних/розрахунків коригування, а також прийняття у подальшому рішень про відмову у такій реєстрації, що фактично позбавляє можливості платника податків належним чином здійснювати свою господарську діяльність.
При цьому право на оскарження в судовому порядку рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника визначене в нормі пункту 6 Порядку №1165, за яким у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Право на звернення до суду також передбачене в затвердженій формі рішення (додаток 4 до Порядку № 1165), а саме "Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку".
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.01.2021 у справі №640/11321/20.
Враховуючи наведене, рішення відповідача від 04.07.2024 №29325 є протиправним та підлягає скасуванню.
Що стосується вимог з приводу виключення позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до абзацу тридцять першого п.6 Порядку №1165 у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
За таких обставин, зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним і ефективним способом захисту його порушеного права.
Крім цього, такий спосіб захисту є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Відтак, адміністративний позов також підлягає задоволенню у цій частині.
Згідно пунктів 3), 10) частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, а також керуючись положеннями частини другої статті 9 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПП від 04.07.2024 №29325 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника та зобов`язання ГУ ДПС у Полтавській області виключити позивача з переліку ризикових платників податку на додану вартість.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Згідно зі частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 грн, що підтверджено платіжною інструкцією /а.с. 10/.
Отже, судовий збір належить стягнути у повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Полтавській області.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРІФФОН ГІР" (вул. Соборна, 18/14, оф. 407, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 44059320) до Головного управління ДПС України у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПП від 04.07.2024 №29325 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Полтавській області виключити Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРІФФОН ГІР" з переліку ризикових платників податку на додану вартість.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРІФФОН ГІР" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Полтавській області витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.С. Шевяков
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 122003819 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
І.С. Шевяков
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні