Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа № 542/790/24
провадження № 2/542/306/24
19 вересня 2024 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Кашуби М.І.,
за участю секретаря судового засідання Журавель О.В.,
представника позивача- адвоката Грузіна М.М.,
відповідача- ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Нові Санжари цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Новосанжарська державна нотаріальна контора про тлумачення змісту заповіту,
в с т а н о в и в:
25 квітня 2024 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Новосанжарська державна нотаріальна конторапро тлумачення змісту заповіту.
Позивач мотивував свої вимоги тим, що він є рідним сином померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , який проживав до смерті у АДРЕСА_1 . Також вказав, що його мати ОСОБА_4 мала сина від першого шлюбу - ОСОБА_1 , який не є сином ОСОБА_3 і не був ним усиновлений, тобто не є спадкоємцем за законом.
Зазначив про те, що 11.09.2008 ОСОБА_4 склав заповіт, який посвідчений у Зачепилівській сільській раді Новосанжарського району Полтавській області за № 346, згідно з яким його батько заповів приватизовану земельну ділянку, житловий будинок та все майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вказав, що у власності його батька також перебували земельні ділянки,які знаходяться за іншими адресами дві у с. Зачепилівка Полтавського району, площею 0,3492 га та 1,1495 га, а також земельна ділянка на території Кунцівської сільської ради площею 1,2387 га, які не охоплені заповітом та, можливо, й інше майно.
Повідомив, що 28 вересня 2022 року Новосанжарською державною нотаріальною конторою була заведена спадкова справа № 163/2022 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . Згідно з поданими заявами спадкоємцем за законом є ОСОБА_2 та спадкоємцем за заповітом є ОСОБА_1 .
Зазначив про те, що із заявою про прийняття спадщини за законом після померлого ОСОБА_3 звернувся лише він, тому вважає себе єдиним спадкоємцем майна за законом, яке не охоплене заповітом.
Вказав, що постановою нотаріуса йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ОСОБА_1 усно пояснив про те, що спадкодавець заповів усе майно останньому, в тому числі і земельну ділянку площею 1,2387 га для сільськогосподарського товарного виробництва на території Кунцівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Вважає, що воля заповідача у заповіті висловлена чітко і однозначно та ОСОБА_1 заповідано лише майно, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Зауважив про те, що якби заповідач мав бажання заповідати усе майно, то в заповіті було б написано про все майно, незалежно від його місця знаходження. Водночас заповідач конкретизував майно за адресою.
Зазначив, що він має право та бажання успадкувати майно, яке не охоплене заповітом в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_3 та належним чином прийняти у власність відповідне спадкове майно та просив суд надати тлумачення заповіту ОСОБА_3 від 11 вересня 2008 року, посвідченого секретарем Зачепилівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області за реєстровим номером 346, згідно з яким ОСОБА_3 заповів приватизовану земельну ділянку, житловий будинок та все майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та роз`яснити чи охоплюється зазначеним заповітом майно, яке не знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Крім того, просив стягнути з відповідача понесені судові витрати.
Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 20.05.2024 відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання (а.с. 39).
Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 11 червня 2024 року витребувано від Новосанжарської державної нотаріальної контори належним чином засвідчену копію спадкової справи після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 (а.с. 56).
Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 06 серпня 2024 року витребувано від Новосанжарської державної нотаріальної контори належним чином засвідчену копію спадкової справи після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 (а.с. 79).
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник позивача - адвокат Грузін М.М. в судовому засіданні надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні вказав, що позов не визнає. Пояснив, що у 2008 році його матір ОСОБА_4 склала заповіт, яким заповіла йому приватизовану земельну ділянку, житловий будинок та все майно, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Повідомив, що він у встановленому законом порядку та строк не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. В свою чергу, позивач також не подав до нотаріальної контори такої заяви після смерті матері. Зазначив, що усе спадкове майно, що їй належало на момент смерті фактично прийняв ОСОБА_3 . Однак, він за життя не оформив спадщину на себе.
Зазначив, що до спадкової маси після смерті ОСОБА_4 увійшли три земельні ділянки на території села Зачепилівка Новосанжарського району Полтавської області, які їй належали на підставі державного акту серії ІІІ-ПЛ № 047887, виданого 27.12.2002. В подальшому одна з цих трьох земельних ділянок була поділена на дві.
Вказав, що на момент посвідчення заповіту ОСОБА_3 належала тільки одна земельна ділянка у с. Кунцево площею 1, 240 га, що належала йому на підставі державного акту серії ЯБ № 943365, виданого 23.05.2006.
У зв`язку з цим вважав, що саме цю приватизовану земельну ділянку йому заповів ОСОБА_3 у своєму заповіті від 11.09.2008.
Зазначив також, що крім цієї земельної ділянки, заповіт ОСОБА_3 охоплює й земельні ділянки, які розташовані у с. Зачепилівка Новосанжарського району Полтавської області, які останній успадкував після смерті ОСОБА_4 , а також житловий будинок АДРЕСА_1 .
В свою чергу, представник позивача в судовому засіданні вказав, що дійсно, після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняв ОСОБА_3 . Позивач та відповідач є такими, що не прийняли спадщину після смерті матері, оскільки не проживали разом з нею на момент смерті та у встановлений законом строк не звернулись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Разом з тим, представник позивача заперечував проти доводів відповідача та вважав, що заповітом ОСОБА_3 охоплюється земельна ділянка під житловим будинком АДРЕСА_1 , яка в подальшому була поділена на окремі дві земельні ділянки: площею 0.1508 га -для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та площею 0, 203 га- для ведення особистого селянського господарства, сам житловий будинок АДРЕСА_1 , а також все майно, що знаходиться у вказаному будинку: предмети побуту, тощо. Проте, вважав, що земельна ділянка у с. Кунцево, яка належала померлому ОСОБА_3 на підставі державного акту серії ЯБ № 943365 та дві інші земельні ділянки, розташовані на території Зачепилівської сільської ради, які ОСОБА_3 успадкував після смерті дружини ОСОБА_4 : площею 1,1495 га та 0,3492 га, не охоплені його заповітом та повинні спадкуватися за законом.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Новосанжарської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 90).
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Суд, відповідно до частини 1 статті 223 ЦПК України вважає можливим розглянути справу у відсутність учасників справи, які не з`явилися.
В ході судового розгляду було досліджено письмові докази, надані сторонами та витребувані судом.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Кунцівською сільською радою ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьком вказаний ОСОБА_5 , матір - ОСОБА_4 (а.с. 9).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Новосанжарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 94).
За даними спадкової справи №101/2021 із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 у визначений законом строк звернувся її чоловік ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , інших заяв про прийняття спадщини або про відмову від її прийняття не надходило (а.с. 92-100).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області № 201/10-14 від 27.04.2021 громадянин ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_7 проживав разом із дружиною ОСОБА_4 до моменту її смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 93 зворот).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Новосанжарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 408 (а.с. 12).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області № 10-12/15/773 від 09.04.2024 померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На дату смерті ОСОБА_3 зареєстровані особи не значились (а.с. 10).
Новосанжарською державною нотаріальною конторою після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 заведена спадкова справа, ОСОБА_2 звернувся із заявою про прийняття спадщини за заповітом та за законом та ОСОБА_1 звернувся із заявою про прийняття спадщини за заповітом, інших заяв про прийняття спадщини або про відмову від її прийняття не надходило (а.с. 14).
Згідно із заповітом, посвідченим секретарем Зачепилівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області Борсківцем С.П. за реєстровим номером 346, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 на випадок своєї смерті зробив розпорядження, згідно з яким ОСОБА_3 заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 приватизовану земельну ділянку, житловий будинок з господарськими будівлями, та все майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11, 56).
Постановою державного нотаріуса Козельщинської державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 29 березня 2024 року ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кунцівської сільської ради Полтавського району Полтавської області в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 його батька ОСОБА_3 , оскільки між спадкоємцями виник спір щодо тлумачення заповіту. У постанові, зокрема, зазначено про те, що між спадкоємцями виник спір, оскільки вони не дійшли згоди між собою щодо тлумачення заповіту.
Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права за земельну ділянку Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадаструта витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_4 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5323481201:01:001:0620, площею 0,3492 га, цільове призначення якої, для ведення особистого селянського господарства та яка розташована в с. Зачепилівка Полтавського району Полтавської області. Документ, що посвідчує право - Державний акт серії НОМЕР_4 від 27.12.2022 (а.с. 102, 147-150).
Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права за земельну ділянку Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_4 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5323481201:01:001:0621, площею 1,1495 га, цільове призначення якої, для ведення особистого селянського господарства та яка розташована в с. Зачепилівка Полтавського району Полтавської області. Документ, що посвідчує право - Державний акт серії НОМЕР_4 від 27.12.2002 (а.с. 103, 141-144).
Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права за земельну ділянку Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності серії ЕАМ № 684982, ОСОБА_4 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5323481201:01:001:0366, площею 0,203 га, цільове призначення якої, для ведення особистого селянського господарства та яка розташована в с. Зачепилівка Полтавського району Полтавської області. Підставою виникнення права власності - державний акт на право приватної власності на землю серія ІІІ-ПЛ № 047887, виданий 27.12.2002 Зачепилівською сільською Радою народних депутатів (а.с. 104-105, 133-134, 135-138).
Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права за земельну ділянку Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності серії БАВ № 437172 ОСОБА_4 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5323481201:01:001:0365, площею 0,1508 га, цільове призначення якої, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та яка розташована в АДРЕСА_1 (а.с. 106-107, 125-126).
Згідно з Державним актом на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ №047887 ОСОБА_4 на підставі рішення виконавчого комітету Зачепилівської сільської Ради народних депутатів передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,35 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, ведення особистого селянського господарства, яка розташована в с. Зачепилівка на території Зачепилівської сільської ради (а.с. 120-121, 131-132).
Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права за земельну ділянку Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та витягу з Державного реєстру речовиї прав № 336535352 ОСОБА_3 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5323482200:00:001:0139, площею 1,2387 га, цільове призначення якої, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та яка розташована на території Кунцівської сільської Полтавського району Полтавської області. Документ, який є підставою для виникнення права є державний акт на право приватної власності на землю серії ЯБ № 943365, виданий головою Новосанжарської райдержадміністрацї (а.с. 109-110, 122-124).
Згідно з Державним актом на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯВ № 943355 від 23.05.2006 ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 1,240 га, яка розташована на території Кунцівської сільської ради, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 124).
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_5 житловий будинок, загальною площею 45,3 кв. м., який розташований за адресою АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_4 (а.с. 111-112).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності серії БАУ № 271518 житловий будинок площею 45,3 кв. м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 5323481201:01:001:0365, цільове призначення якої, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1508 га на праві приватної власності належить ОСОБА_4 (а.с. 113-114).
Згідно з технічним паспортом на садибний (індивідуальний) житловий будинок, виготовлений ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» інвентаризаційна справа № 352, житловий будинок площею 45,3 кв. м., розташований за адресою АДРЕСА_1 належить ОСОБА_4 (а.с. 115 - 119).
Згідно зі статтею 1223 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 ЦК України. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Якщо заповідач розподілив між спадкоємцями у заповіті лише свої права, до спадкоємців, яких він призначив, переходить та частина його обов`язків, що є пропорційною до одержаних ними прав. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.
Згідно зі статтею 1256 ЦК України тлумачення заповіту може бути здійснене після відкриття спадщини самими спадкоємцями. У разі спору між спадкоємцями тлумачення заповіту здійснюється судом відповідно до статті 213 ЦК України.
Відповідно до частини другої статті 1256 ЦК України суд розглядає справу про тлумачення заповіту за наявності таких умов: 1) зміст заповіту містить суперечності, неточності, що ускладнюють розуміння останньої волі заповідача; 2) наявність спору між спадкоємцями щодо тлумачення заповіту - спадкоємці мають різне уявлення про волевиявлення заповідача. За відсутності спору тлумачення заповіту здійснюється самими спадкоємцями на підставі частини першої статті 1256 ЦК України.
Судом встановлено, що між спадкоємцями є спір щодо тлумачення заповіту, то відповідно до частини другої статті 1256 ЦК України тлумачення заповіту здійснює суд.
Тлумачення заповіту судом не повинно змінювати волі заповідача, тобто підміняти собою сам заповіт. Суд не може брати на себе права власника щодо розпоряджання його майном на випадок смерті. Тлумачення заповіту є лише інструментом з`ясування волі заповідача після його смерті. Отже, суд, здійснюючи тлумачення заповіту, не повинен виходити за межі цього процесу та змінювати (доповнювати) зміст заповіту, що може спотворити волю заповідача.
Неточне відтворення в заповіті власної волі заповідача щодо долі спадщини може бути зумовлене, перш за все, неоднаковим використанням у ньому слів, понять і термінів, які є загальноприйнятими у сфері речових, зобов`язальних, спадкових відносин тощо. Цьому також можуть сприяти й певні неузгодженості між змістом окремих частин заповіту і змістом заповіту в цілому, що ускладнюють розуміння волі заповідача стосовно долі спадщини.
При цьому частина друга статті 213 ЦК України не допускає, щоб при тлумаченні правочину здійснювався пошук волі учасника правочину, який не знайшов відображення у тексті самого правочину при тлумаченні заповіту, не допускається і внесення змін у зміст заповіту.
Згідно зі статтею 213 ЦК України зміст правочину може бути витлумачений стороною (сторонами). На вимогу однієї або обох сторін суд може постановити рішення про тлумачення змісту правочину. При тлумаченні змісту правочину беруться до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів. Якщо буквальне значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів не дає змоги з`ясувати зміст окремих частин правочину, їхній зміст встановлюється порівнянням відповідної частини правочину зі змістом інших його частин, усім його змістом, намірами сторін. Якщо за правилами, встановленими частиною третьою цієї статті, немає можливості визначити справжню волю особи, яка вчинила правочин, до уваги беруться мета правочину, зміст попередніх переговорів, усталена практика відносин між сторонами, звичаї ділового обороту, подальша поведінка сторін, текст типового договору та інші обставини, що мають істотне значення.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду в постанові від 18 квітня 2018 року у справі № 753/11000/14-ц зазначив, що в частинах третій та четвертій статті 213 ЦК України визначаються загальні способи, що застосовуватимуться при тлумаченні, які втілюються в трьох рівнях тлумачення.
Перший рівень тлумачення здійснюється за допомогою однакових для всього змісту правочину значень слів і понять, а також загальноприйнятих у відповідній сфері відносин значень термінів.
Другим рівнем тлумачення (у разі якщо за першого підходу не вдалося витлумачити зміст правочину) є порівняння різних частин правочину як між собою, так і зі змістом правочину в цілому, а також з намірами сторін, які вони виражали при вчиненні правочину, та з чого вони виходили при його виконанні.
Третім рівнем тлумачення (при безрезультативності перших двох) є врахування: (а) мети правочину, (б) змісту попередніх переговорів, (в) усталеної практики відносин між сторонами (якщо сторони перебували раніше в правовідносинах між собою), (г) звичаїв ділового обороту; (ґ) подальшої поведінки сторін; (д) тексту типового договору; (е) інших обставин, що мають істотне значення.
З огляду на викладене тлумаченню підлягає правочин або його частина у способи, встановлені статтею 213 ЦК України, тобто тлумаченням правочину є встановлення його змісту відповідно до волевиявлення сторін при його укладенні, усунення неясностей та суперечностей у трактуванні його положень. Пріоритет надається тому, що написано в правочині, тобто буквальному тлумаченню слів та термінів. При тлумаченні правочину, у тому числі заповіту, спершу береться до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів, тобто здійснюється буквальне тлумачення правочину. І лише коли буквальне тлумачення не дало змоги витлумачити зміст правочину, необхідно вдаватися до порівняння частини правочину, намірів тощо. Тобто правила тлумачення правочину визначені законом за принципом концентричних кіл: за неможливості витлумачити зміст правочину шляхом використання вузького кола засобів (буквальне тлумачення) залучаються інші засоби.
Відповідно до статей 1216, 1218, 1219 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за винятком тих, котрі нерозривно пов`язані з особою спадкодавця.
Судом на підставі досліджених доказів встановлено, що до спадкової маси після смерті ОСОБА_3 увійшли, зокрема:
- земельна ділянка з кадастровим номером 5323482200:00:001:0139, площею 1,2387 га, яка розташована на території Кунцівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, що належала спадкодавцю на підставі державного акту серії ЯБ № 943365;
- земельні ділянки, які ОСОБА_3 фактично прийняв у спадщину після смерті ОСОБА_4 , а саме:
- земельна ділянка з кадастровим номером 5323481201:01:001:0365, площею 0,1508 га, яка розташована в АДРЕСА_1 ; земельна ділянка з кадастровим номером 5323481201:01:001:0366, площею 0,203 га, яка розташована в с. Зачепилівка Полтавського району Полтавської області; земельна ділянка з кадастровим номером 5323481201:01:001:0620, площею 0,3492 га, яка розташована в с. Зачепилівка Полтавського району Полтавської області та земельна ділянка з кадастровим номером 5323481201:01:001:0621, площею 1,1495 га, яка розташована в с. Зачепилівка Полтавського району Полтавської області, що належали померлій на підставі державного акту серії ІІІ-ПЛ № 047887 від 27.12.2022;
- житловий будинок площею 45,3 кв. м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який також був успадкований після смерті ОСОБА_4 та належав останній на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_5 (а.с. 111-114).
Своїм заповітом, складеним 11.09.2008, ОСОБА_3 заповів ОСОБА_1 приватизовану земельну ділянку, житловий будинок з господарськими будівлями та все майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Буквальне тлумачення змісту заповіту на основі загальноприйнятих значень слів і понять дає підстави для висновку про те, що до спадкового майна, яке охоплено вказаним заповітом входить тільки те майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , конкретизація якого наведена у змісті заповіту, а саме: приватизована земельна ділянка, розташована за вказаною адресою, житловий будинок з господарськими будівлями, що також розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також все інше майно, яке також розташоване за вказаною у заповіті адресою.
Таке тлумачення змісту заповіту узгоджується з правилами написання однорідних слів у реченні (якими у даному випадку є: приватизована земельна ділянка, житловий будинок з господарськими будівлями, все інше майно) та спільної для всіх однорідних слів ознаки (адреси місця знаходження майна), яка за своїм значенням та характером охоплює всі однорідні слова у реченні, та в цій конкретній ситуації визначає місцезнаходження як окремо кожного майна так і всього майна в цілому: за адресою: АДРЕСА_1 .
Крім того, саме таке тлумачення заповіту цілком узгоджується з положеннями ст. 1236 ЦК України, які, зокрема, визначають, що заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому.
Зазначене, на переконання суду, спростовує доводи відповідача про те, що ОСОБА_3 , вказуючи у заповіті «приватизовану земельну ділянку», мав на увазі земельну ділянку, яка йому вже належала на праві власності саме на момент складення заповіту, тобто на земельну ділянку, розташовану у с. Кунцево.
В свою чергу, такі доводи відповідача є непослідовними, оскільки щодо інших земельних ділянок, розташованих у с. Зачепилівка, які, на думку відповідача, також охоплені заповітом ОСОБА_3 як «все майно», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , то слід зауважити, що такі земельні ділянки на момент складення заповіту ОСОБА_3 ще належали його дружині ОСОБА_4 та були ним успадковані вже після її смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_8 .
На переконання суду, відсутність у заповіті окремого зазначення адреси місцязнаходження щодо кожного майна, переліченого у ньому не відміняє дійсної волі заповідача щодо настання реальних наслідків вчиненого ним правочину, що в разі його смерті відповідач успадкує все перелічене у заповіті майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд також встановив, що ОСОБА_3 , заповідаючи будинок за адресою: АДРЕСА_1 також реалізував свій намір заповісти й земельну ділянку, на якій він побудований.
Проте, в подальшому, під час виготовлення технічної документації, вказана земельна ділянка була поділена на дві земельні ділянки: з кадастровим номером 5323481201:01:001:0365, площею 0,1508 га, цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та з кадастровим номером 5323481201:01:001:0366, площею 0,2030 га, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства.
Разом з тим, на переконання суду є очевидним та підтверджується матеріалами справи, що намір (волевиявлення) спадкодавця був спрямований на те, щоб залишити відповідачу у спадок земельну ділянку під будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , якій в подальшому було присвоєно кадастровий номер 5323481201:01:001:0365, площею 0,1508 га та біля будинку, якій в подальшому було присвоєно кадастровий номер 5323481201:01:001:0366, площею 0,2030 га.
Зазначене також не заперечувалось в ході судового розгляду й стороною позивача.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що за своїм змістом намір (волевиявлення) спадкодавця був спрямований на те, щоб залишити у спадок відповідачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 житловий будинок з господарськими будівлями, а також інше майно, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , земельну ділянку з кадастровим номером 5323481201:01:001:0365, площею 0,1508 га, цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку з кадастровим номером 5323481201:01:001:0366, площею 0,2030 га, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
За таких обставин позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Новосанжарська державна нотаріальна контора, про тлумачення змісту заповіту підлягає задоволенню.
За змістом положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а згідно з пунктом 2 частини 2 статті 141 ЦПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі відмови в позові покладаються на позивача.
Зважаючи на повне задоволення позовних вимог, сума судового збору, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 1211,20 грн.
Керуючись статтями 4, 12, 13, 76, 77, 79, 89, 258 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Новосанжарська державна нотаріальна контора, про тлумачення змісту заповіту - задовольнити.
Тлумачити зміст заповіту ОСОБА_3 від 11 вересня 2008 року, посвідченого секретарем Зачепилівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області Борсківцем С.П. за реєстровим номером 346, зареєстрованим у Спадковому реєстрі за номером 48621069, як такий, що містить особисте розпорядження спадкодавця, згідно з яким ОСОБА_3 заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 житловий будинок з господарськими будівлями, а також інше майно, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , земельну ділянку з кадастровим номером 5323481201:01:001:0365, площею 0,1508 га, цільове призначення якої- для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку з кадастровим номером 5323481201:01:001:0366, площею 0,2030 га, цільове призначення якої- для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частин рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ;
відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 ;
третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору:
Новосанжарська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: пл. Перемоги, 11 селище Нові Санжари Полтавського району Полтавської області, 39300.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області Кашуба М.І.
Повне рішення складено 30.09.2024.
Суд | Новосанжарський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2024 |
Оприлюднено | 04.10.2024 |
Номер документу | 122008119 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Кашуба М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні