ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
УХВАЛА
"30" вересня 2024 р. Справа № 906/156/22
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючої судді Коломис В.В.
судді Тимошенко О.М.
судді Миханюк М.В.
секретар судового засідання Романець Х.В.
за участю представників сторін:
позивача - Левченко О.В. (в режимі відеоконференції);
відповідача - Приведьон В.М. (в режимі відеоконференції);
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" про відмову від апеляційної скарги на рішення Господарського суду Житомирської області від 08 липня 2024 року (повний текст складено 16.07.2024) у справі №906/156/22 (суддя Шніт А.В.)
за позовом Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат"
до Акціонерного товариства "Житомиробленерго" в особі Овруцького Району Електричних Мереж
про визнання дій неправомірними
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 08 липня 2024 року у справі №906/156/22 в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" до Акціонерного товариства "Житомиробленерго" в особі Овруцького Району Електричних Мереж про визнання дій неправомірними, відмовлено. Скасовано заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Господарського суду Житомирської області від 17.02.2022.
Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, ПрАТ "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове судове рішення, яким позов задоволити.
Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення Господарським судом Житомирської області норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 21.08.2024 у справі №906/156/22 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" на рішення Господарського суду Житомирської області від 08 липня 2024 року у справі №906/156/22. Призначено справу №906/156/22 до розгляду на 30 вересня 2024 року об 11:00 год.
30.09.2024 через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС від Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" надійшла заява про відмову від апеляційної скарги та закриття апеляційного провадження.
Безпосередньо в судовому засіданні представник ПрАТ "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" повністю підтримав заяву про відмову від апеляційної скарги та просив її задоволити; представник відповідача не заперечив проти її задоволення.
Колегія суддів, розглянувши у судовому засіданні заяву ПрАТ "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" про відмову від апеляційної скарги, дійшла висновку про наявність підстав для її задоволення, враховуючи наступне.
Однією із базових засад господарського судочинства законодавцем визначено принцип диспозитивності, який закріплено у статті 14 Господарського процесуального кодексу України, яка визначає обов`язок суду здійснювати розгляд справ не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до процесуального закону, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цих Кодексом випадках.
Реалізація принципу диспозитивності у господарському судочинстві пов`язується безпосередньо з волевиявленням осіб, які беруть участь у справі, та забезпечується гарантією права на звернення до господарського суду в установленому законом порядку.
Сутність принципу диспозитивності зводиться до надання законодавством учасникам процесу вільно користуватися своїми процесуальними правами, тому учасники процесу самостійно вирішують питання звернення до суду з заявами, клопотаннями тощо. Особа, що звертається до суду, не може бути примушена до здійснення її прав без її на те волі.
Принцип диспозитивності процесуального права - це основна ідея, що втілює свободу учасників процесу, які мають у справі матеріально-правовий та процесуальний інтерес здійснювати свої матеріальні права для захисту суб`єктивних прав і охоронюваних законом інтересів засобами, встановленими процесуальним законодавством. У принципі диспозитивності закладено вольову ознаку щодо використання або відмови від використання особою свого матеріального чи процесуального права; зазначений принцип завжди визначає початкову частину кожної стадії судового процесу та є поштовхом для судового процесу.
Процесуальний принцип диспозитивності відповідає принципу особистої ініціативи. Особи, які беруть участь у справі, і насамперед заявники, мають право розпоряджатися своїми матеріальними правами, з приводу яких йде спір у суді, а також процесуальними засобами їх захисту.
Так, відповідно до ч.2 ст.14 ГПК України, учасники справи розпоряджаються своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Зміст принципу диспозитивності у господарському судочинстві деталізований, зокрема, в ст.266 ГПК України.
Згідно з ч.4 ст.266 ГПК України особа, яка подала апеляційну скаргу, має право відмовитися від неї, а інша сторона має право визнати апеляційну скаргу обґрунтованою в повному обсязі чи в певній частині до закінчення апеляційного провадження. У разі відмови від апеляційної скарги суд, за відсутності заперечень інших осіб, які приєдналися до апеляційної скарги, постановляє ухвалу про закриття апеляційного провадження.
У разі закриття апеляційного провадження у зв`язку з відмовою від апеляційної скарги на судове рішення повторне оскарження цього рішення особою, яка відмовилася від скарги, не допускається (ч.5 ст.266 ГПК України).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.264 ГПК України, суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо після відкриття апеляційного провадження особа, яка подала апеляційну скаргу, заявила клопотання про відмову від скарги, за винятком випадків, коли є заперечення інших осіб, які приєдналися до апеляційної скарги.
З огляду на вищенаведені норми процесуального закону та беручи до уваги принцип диспозитивності у господарському судочинстві, колегія суддів зауважує, що учасники справи на власний розсуд користуються наданими їм процесуальними правами, в тому числі апелянт правом на відмову від поданої ним апеляційної скарги, що є підставою для закриття апеляційного провадження.
Разом з тим, згідно ч.6 ст.266 ГПК України суд апеляційної інстанції має право не приймати відмову від скарги або її відкликання з підстав, визначених у частині п`ятій статті 191 цього Кодексу.
Відповідно до ч.5 ст.191 ГПК України, суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Отже, відмова від апеляційної скарги є проявом принципу диспозитивності, але здійснюється під контролем суду.
За змістом ч.ч. 1, 3 ст.56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідна заява про відмову від апеляційної скарги сформована в підсистемі "Електронний суд" ЄСІТС та підписана електронним цифровим підписом повноважного представника ПрАТ "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" - адвоката Левченко О.В., який представляє інтереси ПрАТ "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" на підставі Ордеру на надання правничої допомоги Серії АІ №1671259 від 02.08.2024, в якому відсутні будь-які обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги.
Вказані обставини свідчать про те, що представник ПрАТ "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" - адвокат Левченко О.В., яким подано заяву про відмову від апеляційної скарги, має повноваження щодо вчинення таких дій.
Таким чином, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що заява про відмову від апеляційної скарги підписана уповноваженою особою, заяв інших осіб про приєднання до апеляційної скарги чи заперечення проти прийняття відмови від апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції не надходили.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги повноважність особи, яка підписала відмову від апеляційної скарги, а також зважаючи на те, що право скаржника відмовитися від поданої ним апеляційної скарги встановлено процесуальним законом, при цьому відмова скаржника від апеляційної скарги не суперечить діючому законодавству, не порушує права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, зважаючи на відсутність осіб, які приєдналися до апеляційної скарги, а також відсутність підстав, встановлених ч.5 ст.191 ГПК України, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для прийняття відмови ПрАТ "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" від апеляційної скарги та, відповідно, закриття апеляційного провадження у даній справі.
При цьому, колегія суддів звертає увагу скаржника, що з урахуванням приписів ч.5 ст.266 ГПК України у разі закриття апеляційного провадження у зв`язку з відмовою від апеляційної скарги на судове рішення повторне оскарження цього рішення особою, яка відмовилася від скарги, не допускається.
Керуючись ст.ст. 191, 234, 235, 264, 266 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти відмову Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" від апеляційної скарги на рішення Господарського суду Житомирської області від 08 липня 2024 року у справі №906/156/22.
2. Апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат" на рішення Господарського суду Житомирської області від 08 липня 2024 року у справі №906/156/22 закрити.
3. Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку у строки та в порядку, встановлені ст.ст. 286 - 291 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 02.10.2024.
Головуюча суддя Коломис В.В.
Суддя Тимошенко О.М.
Суддя Миханюк М.В.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 122019356 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Коломис В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні