Справа № 350/1559/20
Провадження № 1-кп/344/193/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області у складі:
Головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
з участю: прокурорів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
обвинуваченого ОСОБА_7 ,
захисника ОСОБА_8 ,
представника потерпілого ОСОБА_9 ,
розглядаючи у підготовчому судовому засіданні матеріали кримінального провадження з обвинувальним актом щодо
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , одруженого, не судимого,
який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_7 вчинив незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення торфу.
Кримінальне правопорушення скоєно за наступних обставин.
Так, відповідно до п. 1.1 Статуту приватного акціонерного товариства «Івано-Франківськторф», ПрАТ «Івано-Франківськторф» (код ЄДРПОУ: 05489158) є юридичною особою приватного права (господарським товариством) за законодавством України, створене та діє відповідно до положень Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, законів України «Про акціонерні товариства», «Про цінні папери та фондовий ринок», а також інших нормативно-правових актів України. Приватне акціонерне товариство «Івано-Франківськторф» (ідентифікаційний код 05489158) є новим найменуванням відкритого акціонерного товариства «Івано-Франківськторф» (Ідентифікаційний код: 05489158) відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» яке зберігає за собою всі права та обов`язки.
Товариство є юридичною особою, що створено відповідно до чинного законодавства України.
Товариство здійснює підприємницьку діяльність, що не суперечить чинному законодавству України і відповідає цілям, які закріплені в цьому Статуті. Товариство має право від свого імені укладати договори (угоди), набувати майнові і особисті немайнові права та нести обов`язки, бути позивачем та відповідачем в суді, у тому числі в суді загальної юрисдикції, в господарському, адміністративному, третейському суді (п.2.1.3 Статуту).
Відповідно до п. 2.2.4 Статуту, орган або особа, яка відповідно до цього Статуту, інших внутрішніх документів Товариства, що регламентують роботу органів управління та контролю, або чинного законодавства України, виступає від його імені, зобов`язана діяти в інтересах Товариства добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.
Розділом 11 Статуту визначено функції та повноваження генерального директора ПрАТ «Івано-Франківськторф».
Так, генеральний директор є виконавчим органом, який здійснює керівництво поточною діяльністю Товариства (пункт 11.1 Статуту).
У своїй діяльності генеральний директор керується чинним законодавством, статутом, а також іншими внутрішніми актами, затвердженими Загальними зборами акціонерів (пункт 11.3).
Згідно із п.п. 1, 4, 5, 21 п. 11.6 Статуту, генеральний директор: здійснює оперативне керівництво діяльністю Товариства; представляє інтереси Товариства в установах, підприємствах, організаціях в Україні та за її межами; діє від імені Товариства без довіреності; здійснює інші дії, які необхідні для досягнення цілей Товариства та не суперечать чинному законодавству та цьому Статуту.
Таким чином, ОСОБА_7 обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, є службовою особою ПрАТ «Івано-Франківськторф» та відповідно до установчих документів має право діяти від імені та в інтересах вказаної юридичної особи.
30 листопада 2010 року відповідно до Протоколу №14 загальних зборів акціонерів ВАТ «Івано-Франківськторф» (код ЄДРПОУ: 05489158), змінено найменування товариства з ВАТ «Івано-Франківськторф» на ПрАТ «Івано-Франківськторф», а також призначено на посаду Генерального директора ПрАТ «Івано-Франківськторф» ОСОБА_7 .
Свої службові повноваження ОСОБА_7 використав у злочинних цілях за наступних обставин.
Так, обов`язковою умовою для здійснення діяльності підприємства необхідно мати спеціальний дозвіл на користування надрами, який видається Державною службою геології та надр України. Такий спеціальний дозвіл на користування надрами № 1083 від 24 вересня 1997 року для видобування торфу придатного для приготування торф`яних компостів, в урочищі «Під Бором», площею 172,1564 га, в межах зазначених координат, та яке розташоване в Рожнятівському районі Івано-Франківської області, на 1 км на північ від с. Верхній Струтин, на 3 км на південний схід від м. Долина, директор ПрАТ «Івано-Франківськторф» ОСОБА_7 отримав, але строк дії цього дозволу закінчився 24 вересня 2017 року.
Після завершення дії спецдозволу на користування надрами ОСОБА_7 як директор ПрАТ «Івано-Франківськторф» не мав права на видобування торфу.
Крім того, відповідно до ст. 13 Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» - природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.
Стаття 19 Кодексу України «Про надра» визначає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу, який у відповідності до п. 4 Постанови КМУ № 59 від 27.01.1995 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів» може надаватися підприємствам, установам, організаціям, а також громадянам України лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об`єкта чи підземної споруди, не пов`язаної з видобуванням корисних копалин.
Починаючи з 24 вересня 2017 року, ПрАТ «Івано-Франківськторф» спеціального дозволу та користування надрами не отримувало.
В порушення вказаних вимог чинного законодавства України генеральний директор ПрАТ «Івано-Франківськторф» (код ЄДРПОУ 05489158) ОСОБА_7 з метою незаконного збагачення, не маючи передбаченого законодавством спеціального дозволу та користування надрами та повноважень щодо використання відповідних земельних ділянок, вчинив видобування торфу із родовища «Під Бором», що в районі села Верхній Струтинь, Рожнятівського р-ну, Івано-Франківської обл., який відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 №827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» (у редакції постанови КМУ від 28.12.2011 р. № 1370) відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Так, генеральний директор ПрАТ «Івано-Франківськторф» ОСОБА_7 , достовірно знаючи про відсутність у ПрАТ «Івано-Франківськторф» необхідного для користування надрами та видобування корисних копалин спеціального дозволу на користування надрами, з метою одержання прибутку від подальшої реалізації незаконно видобутих корисних копалин - торфу, діючи умисно, 04.09.2019 року, близько 10 год. 00 хв., шляхом надання вказівок підлеглим працівникам, які проводили видобування, перевезення торфу із місця забору до місця складання та зберігання, за допомогою спеціальної техніки: екскаватора «KOMATSU PC45R-8», серійний номер НОМЕР_2 2000 р.в., заводський номер НОМЕР_3 , жовтого кольору, трактора «Беларус», номерний знак НОМЕР_4 , ратрака «PRINOTH T4S», s/n НОМЕР_5 1999 р.в., екскаватора гусеничного Liebherr, R902 1988 р.н., колір жовтий, пристрою для фасування та пакування торфосуміші, незаконно вчинив видобуток корисної копалини загальнодержавного значення - торфу.
04 вересня 2019 року близько 11 год. 56 хв. правоохоронними органами на території урочища «Під Бором», що в АДРЕСА_2 , виявлено вказану вище техніку, за допомогою якої здійснено незаконне видобування торфу, його завантаження та перевезення у місце зберігання та фасування на земельну ділянку кадастровий номер 2624880901:01:004:0004 за адресою: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_7 подав клопотання про закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків давності, мотивуючи тим, що з дня вчинення кримінального правопорушення минув строк притягнення до кримінальної відповідальності, передбачений ч.1 ст. 49 КК України.
Прокурор в судовому засіданні не заперечив проти закриття провадження, вважає, що клопотання підлягає до задоволення.
Представник потерпілого не заперечив проти закриття провадження.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, заслухавши думку учасників провадження, суд дійшов висновку, що клопотання підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини, і до дня набрання вироком законної сили минуло п`ять років.
Згідно п.1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Судом встановлено, що кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_7 вчинено 04.09.2019 року.
Вказане кримінальне правопорушення, відповідно до положень ст.12 КК України відноситься до категорії нетяжких злочинів.
Таким чином, під час судового провадження встановлені законні підстави, передбачені ст.49 КК України, п.1 ч.2 ст.284 КПК України для закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_7 .
З огляду на звільнення обвинуваченого ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності у зв`язку зі закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, заявлений Івано-Франківською обласною державною адміністрацією цивільний позов про стягнення з ОСОБА_7 матеріальної шкоди слід залишити без розгляду, що за змістом ч.7 ст.128 КПК України не перешкоджає пред`явити позов в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові суду (справа № 203/241/17; провадження № 51-4251кмо21), якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов`язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов`язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
На підставі ст. 12, 49 КК України, керуючись ст.ст. 284, 286, 288, 314, 370, 372 КПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання ОСОБА_7 про закриття кримінального провадження у зв`язку з закінченням строків давності - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 240 КК України на підставі ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності. Кримінальне провадження на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України закрити.
Запобіжний захід у виді застави до вступу ухвали в законну силу залишити без змін.
Цивільний позов Івано-Франківської обласної державної адміністрації до обвинуваченого ОСОБА_7 про відшкодування матеріальної шкоди - залишити без розгляду.
Процесуальні витрати на проведення експертиз в розмірі 54 572,30 грн. віднести на рахунок держави.
Скасувати арешт накладений на майно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ), яке перебуває у нього на праві приватної власності, із забороною права відчуження, розпоряджання майном, а саме на автомобіль PEUGEOT 309, кузов № НОМЕР_6 , номерний знак НОМЕР_7 , 1986 року випуску, відповідно до ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 05.05.2020 року (т.3 а.с.104-105).
Скасувати арешт накладений на нерухоме майно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ), яке перебуває у нього на праві приватної власності, із забороною права відчуження, розпоряджання майном домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , (реєстраційний номер майна: 29992174), відповідно до ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 10.06.2020 року (т.3 а.с.111-112).
Скасувати арешт накладений на нерухоме майно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ), яке перебуває у нього на праві приватної власності, із забороною права відчуження та розпоряджання майном - земельну ділянку з кадастровим номером 2625884201:02:002:0785, площею (га): 0.0995, цільове призначення: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), відповідно до ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 23.04.2020 року (т.3 а.с.101-103).
Ухвала суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_10
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 122022263 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми |
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Руденко Д. М.
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Руденко Д. М.
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Руденко Д. М.
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Руденко Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні