Рішення
від 02.10.2024 по справі 149/403/24
ХМІЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 149/403/24

Провадження №2/149/319/24

Номер рядка звіту 70

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

02.10.2024 р. м. Хмільник

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Павлюк О. О.,

за участю:

секретаря Олійник І. С.

позивача: ОСОБА_1 , її представника - адвоката Адамчука П. Б.

відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмільнику цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Вінницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) про визнання батьківства,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Хмільницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) про визнання батьківства.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_3 з 2014 року проживала у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_4 , від якого ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дітей - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Відомості про батька записані зі слів матері згідно ч. 1 ст. 135 СК України. Весь час вони жили однією сім`єю, вели спільне господарство, дбали про дітей, батьківство ним не заперечувалося. 15.09.2023 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 було зареєстровано. 28.10.2023 року військовослужбовець ОСОБА_4 зник безвісти після бойового зіткнення з переважаючими силами противника поблизу населеного пункту Синьківка Куп`янського району Харківської області, рахується безвісти зниклим за особливих обставин. Враховуючи те, що його діти мають безперечне право знати свого батька, ОСОБА_1 просила визнати батьківство ОСОБА_4 щодо дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та внести відповідні зміни до актових записів про народження.

Ухвалою суду від 12.02.2024 в справі було відкрито загальне позовне провадження та відповідачу надано строк для подачі відзиву на позовну заяву.

Ухвалою від 12.03.2024 року замінено третю особу на належну - Вінницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області .

Ухвалю суду від 10.04.2024 у справі призначено судову молекулярно-генетичну експертизу та провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 30.04.2024 провадження у справі відновлено, оскільки 26.04.2024 на адресу суду від експертної установи надійшло повідомлення про неможливість проведення експертизи.

Ухвалю суду від 23.05.2024 у справі призначено судову молекулярно-генетичну експертизу та провадження у справі зупинено, проведення експертизи доручено іншій установі.

Ухвалою суду від 11.06.2024 провадження у справі відновлено, оскільки 23.05.2024 на адресу суду від експертної установи надійшло повідомлення про неможливість проведення експертизи.

Ухвалю суду від 11.07.2024 у справі призначено судову молекулярно-генетичну експертизу та провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 05.09.2024 провадження у справі відновлено, оскільки 02.09.2024 до суду надійшов висновок експерта.

Ухвалою суду від 24.09.2024 у справі закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити. Позивач повідомила суду, що вона проживала з ОСОБА_4 у фактичних шлюбних відносинах, завагітніла від нього та народила дітей - ОСОБА_7 і ОСОБА_8 . Хоча діти не були народжені у зареєстрованому шлюбі, чоловік ніколи не заперечував батьківство, дбав про дітей, вони вели спільне господарство і жили як одна сім`я. Після початку повномаштабного вторгнення ОСОБА_4 був призваний, після чого вони офіційно зареєстрували шлюб. Однак змінити актовий запис про дітей вони не встигли, оскільки чоловік зник безвісти під час бойових дій. Тому просить позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позов просила задовольнити і повідомила, що вона є матір`ю ОСОБА_4 . Коли її син почав спільно жити з позивачкою, вона придбала для них будинок, де вони спільно проживали. Коли народилися ОСОБА_9 і ОСОБА_8 , син ніколи не заперечував свого батьківства, дбав про дітей, однак, не зважаючи на наполягання матері, офіційно шлюб з ОСОБА_1 син не реєстрував. Після початку повномасштабного вторгнення її син був призваний до лав ЗСУ та у вересні 2023 року уклав офіційний шлюб з позивачкою. Вже тоді він хотів записати себе батьком дітей, однак для цього потрібно було оформити новий паспорт позивачки (на нове прізвище після шлюбу). ОСОБА_4 зібрав необхідні для зміни актового запису документи та мав намір у наступний приїзд додому змінити відомості щодо дітей. Однак після повернення на фронт зник безвісти при бойовому зіткненні. Малолітніх дітей відповідачка вважає своїми онуками, дбає про них, розповідає їм про батька, крім того хоче, щоб вони знали свого батька, що він є героєм і захищав Батьківщину. Її сина діти сприймають як батька, сумують за ним і чекають на його повернення. Крім того, ОСОБА_2 підтвердила, що приймала участь у проведенні генетичної експертизи щодо встановлення генетичної спорідненості та не заперечує її результати.

Від представника третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Суд, заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.

Копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.11) встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась ОСОБА_6 . Відомості про його батька в актовому записі про народження записані у відповідності до ч. 1 ст. 135 СК України , що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 (а.с. 15).

Копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.10) встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_5 . Відомості про його батька в актовому записі про народження записані у відповідності до ч. 1 ст. 135 СК України , що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 (а.с. 14).

Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 (копія на а.с. 16) підтверджено, що 15.09.2003 ОСОБА_4 та ОСОБА_10 зареєстрували шлюб, прізвища подружжя після реєстрації шлюбу: чоловіка - ОСОБА_11 , дружини - ОСОБА_11 .

Відповідно до довідки про склад сім`ї № 390-02/22-05 від 05.12.2023 (а.с. 17) ОСОБА_1 остійно проживає з дітьми без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , до складу сім`ї входять: чоловік - ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 , дочка - ОСОБА_6 .

Згідно довіди Журавенського закладу дошкільної освіти Хмільницької міської ради № 63 від 30.11.2023 (а.с. 19) виданій ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_4 протягом перебування дітей в дошкільному закладі 2019-2022 періодично забирав дітей ОСОБА_5 , 2016 р.н. та ОСОБА_6 , 2016 р.н. з ДНЗ.

Згідно довіди Журавенського ліцею Хмільницької міської ради №827від 30.11.2023 (а.с.20) виданій ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_4 протягом 2022-2023 н.р.постійно забирав дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , 2016 р.н. з ДНЗ із закладу освіти.

Із сповіщення сім`ї № 4486 від 02.11.2024 (копія на а.с. 29) встановлено, що старший солдат ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зник безвісти 28.10.2023 після бойового зіткнення х переважаючими силами противника поблизу населеного пункту Синьківка Куп`янського району Харківської області, при перевірці особового складу виявився відсутнім. Станом на сьогоднішній день рахується безвісти зниклим за особливих обставин.

Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.

Згідно із статтями 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Відповідно до вимог статей 76-79 ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно зі ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно із ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Аналогічні положення містяться у статтях 15, 16 ЦК України, за якими кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.

Згідно зі ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Законодавством визначено перелік осіб, які вправі звернутися з позовом про визнання батьківства. Зокрема, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері

Відповідно до роз`яснень п. 9 Постанови, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них.

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.

Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст.128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути результат судово-генетичної експертизи.

Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Калачова проти Російської Федерації № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).

Згідно висновку експерта № 43226 від 28.08.2024 (а.с. 127-154) ймовірність того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є біологічною бабусею, тобто матір`ю батька дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , народженої матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в рамках проведеного дослідження складає 99,9991%. Ймовірність того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є біологічною бабусею, тобто матір`ю батька дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , народженої матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в рамках проведеного дослідження складає 99,96%.

Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове свідоцтво про народження.

Вирішуючи справу в межах наданих до суду доказів та матеріалів, враховуючи встановлені судом обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову. Судові витрати залишити за сторонами.

Керуючись ст. ст. 125, 128, 135 СК України, ст.ст. 264, 265, 273, 280, 288, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Біляєвка Біляєвського р-ну Одеської області, батьком ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Внести зміни в актовий запис №5, складений 16.09.2016 виконавчим комітетом Журавненської сільської ради Літинського р-ну Вінницької області, про народження ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якому зазначити відомості про батька дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , прізвище дитини - ОСОБА_11 .

Внести зміни в актовий запис №6, складений 16.09.2016 виконавчим комітетом Журавненської сільської ради Літинського р-ну Вінницької області, про народження ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якому зазначити відомості про батька дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , прізвище дитини - ОСОБА_11 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 03.10.2024 року.

Суддя Павлюк О. О.

СудХмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення02.10.2024
Оприлюднено04.10.2024
Номер документу122041536
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —149/403/24

Рішення від 02.10.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

Рішення від 02.10.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

Ухвала від 11.07.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

Ухвала від 23.05.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Павлюк О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні