Ухвала
від 27.09.2024 по справі 466/9576/24
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 466/9576/24

Провадження № 2/466/2768/24

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

27 вересня 2024 року м. Львів

Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Невойт П.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В :

23.09.2024 року ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса АДРЕСА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Львова з позовною заявою до відповідачів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, ЄДРПОУ 38326057, юр. адреса: вулиця Клепарівська, 20, місто Львів, Львівської області, 79009, Державної казначейської служби України, ЄДРПОУ 37567646, юр. адреса: вулиця Бастіонна, 6, місто Київ, 01601, в якому просить суд:

- Визнати висловлення прокурора Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Андрія Соколова, викладені в заяві по справі 308/14827/24 та в Ухвалі слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 17.09.2024 року по справі 308/14827/24 щодо того, що "редакційне посвідчення медіа "Ліга Інформ" не є свідченням того що ОСОБА_1 є журналістом" - таким що не відповідає дійсності, принижує честь та гідність позивача ОСОБА_1 та посягає на його ділову репутацію.

- Зобов`язати Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Західного регіону спростувати поширену інформацію шляхом публікації судового рішення на офіційних публічних ресурсах, в тому числі у мережі Інтернет.

- Відшкодувати за рахунок державного бюджету держави Україна в особі Державної казначейської служби України матеріальну шкоду у розмірі 0 ( нуль ) гривень 1 ( одна) копійка , яку позивач витратив на послуги мобільного інтернету з метою захисту своїх прав, а саме-вивчення судової практики у подібних правовідносинах, подання заяв до органів державної влади з метою забезпечення захисту своїх прав та подання позовної заяви до суду за допомогою підсистеми "Електронний Суд" ( реальні збитки) та 384 ( триста вісімдесят чотири ) гривні 00 копійок за відрив від звичайних занять ( упущена вигода ) заподіяну незаконними діями прокурора Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Андрієм Володимировича Соколовим.

- Відшкодувати за рахунок державного бюджету держави Україна в особі Державної казначейської служби України моральну шкоду, завдану поширенням завідомо неправдивої інформації у розмірі 5 000 ( п`ять тисяч ) гривень 00 копійок заподіяну незаконними діями прокурора Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Андрієм Володимировичом Соколовим.

Вивчивши подану позовну заяву, суддя прийшов до висновку, що така підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Статтями 175, 177 ЦПК України визначено вимоги до змісту та форми позовної заяви, документів, що додаються до позовної заяви, обов`язок дотримання яких покладається на позивача.

Згідно з ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

З поданої ОСОБА_1 позовної заяви вбачається, що позивач посилається на вимоги п.13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» стверджуючи, як на підставу звільнення від сплати судових витрат.

Так, згідно п.13. ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» - зазначено, що судовий збір не справляється зокрема, за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.

Майнова шкода це збитки, заподіяні майну фізичної або юридичної особи внаслідок заподіяння їй шкоди або невиконання укладеного з нею договору. Тобто, законодавець чітко передбачив обставини за яких судовий збір не сплачується, дана норма закону передбачає пільги щодо сплати судового забору за подання позову про відшкодування шкоди заподіяної майну особи.

З поданого позову встановлено, що подана ОСОБА_1 позовна заява місить вимоги щодо стягнення саме моральної шкоди, а не відшкодування шкоди заподіяної майну.

Згідно з частиною третьою статті 23 Цивільного кодексу України, моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

Аналіз вказаної норми дає підстави зробити висновок про те, що позовна вимога про відшкодування моральної шкоди може полягати у відшкодуванні грошима, майном або в інший спосіб.

Згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» моральна шкода втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Отже, характер такої вимоги (майновий чи немайновий) є похідним від обраного позивачем (потерпілою особою) способу відшкодування моральної шкоди.

Якщо позивач просить відшкодувати моральну шкоду грошима або майном, то така позовна вимога набуває майнового характеру. Якщо ж позивач вибрав інший спосіб відшкодування моральної шкоди, який не має грошового вираження (спростування неправдивих відомостей, прилюдне вибачення тощо), то така вимога є немайновою.

Таким чином, позовна вимога про відшкодування моральної шкоди грошима або майном є майновою, а вимога про відшкодування моральної шкоди в інший (немайновий) спосіб є немайновою вимогою. Зазначений висновок узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 28 листопада 2018 року у справі №761/11472/15-ц.

Таким чином, за позовну вимогу про відшкодування моральної шкоди має справлятися судовий збір в розмірі, встановленому Законом.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви про відшкодування моральної шкоди судовий збір становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч.1 ст.4 вказаного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Станом на 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб був встановлений у розмірі 3028 гривень. Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за ставкою 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 3028 грн., або надати докази на підтвердження звільнення від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір».

У відповідності до ч. 1 ст. 185 ЦПК суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У зв`язку з наведеним, залишення позову без руху з підстав, передбачених Законом, не є порушенням права на справедливий судовий захист, оскільки після усунення недоліків заяви буде вважатися поданою в день первісного її подання до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. 136, 177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя

П О С Т А Н О В И В:

позовну заяву ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди - залишити без руху.

Надати позивачу строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків, а саме:

- сплатити судовий збір за ставкою 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 3028 грн.

(Отримувач коштів - ГУК Львiв/Шевченківський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38008294; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача UA888999980313181206000013955; код класифікації доходів бюджету 22030101).

Роз`яснити позивачу, що в разі виконання у встановлений строк вимог ухвали, визначених статтями 175 і 177 цього ЦПК України, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя: П. С. Невойт

СудШевченківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення27.09.2024
Оприлюднено04.10.2024
Номер документу122044322
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них:

Судовий реєстр по справі —466/9576/24

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Невойт П. С.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Невойт П. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні