612/320/24
2/612/129/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2024 року с-ще. Близнюки
Близнюківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Масло С.П.,
за участю секретаря судових засідань Чміль Т.А.,
представника позивача Бухвостової А.В. ,
відповідача ОСОБА_2 ,
відповідача ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі. Близнюки в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області в інтересах малолітньої ОСОБА_4 до ОСОБА_3 та до ОСОБА_2 , третя особа - служба у справах дітей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Близнюківського районного суду Харківської області з позовною заявою до ОСОБА_3 та до ОСОБА_2 , третя особа - служба у справах дітей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області, в якій просить: 1) позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 2) позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 3) Передати малолітню дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , органу опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області для подальшого її влаштування в сімейні форми виховання; 4) Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі частини від усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму відповідно до віку дітей, щомісячно, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду і до досягнення повноліття дитини; 5) Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі частини від усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму відповідно до віку дітей, щомісячно, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду і до досягнення повноліття дитини.
В обґрунтування позову зазначено, що на обліку Служби у справах дітей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області (далі-служба у справах дітей) перебуває малолітня дитина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 як така, що опинилися в складних життєвих обставинах на підставі наказу служби у справах дітей від 21.08.2023 року №01-05/49.
Відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , виданого Лозівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 05.03.2024 року ОСОБА_3 є матір`ю, а ОСОБА_2 - батьком малолітньої дитини ОСОБА_4 .
За повідомленням мешканців селища Близнюки, Лозівського району Харківської області 20.08.2023 року у вечірній час мати у стані алкогольного сп`яніння разом із дитиною перебувала в центрі селища, після чого ОСОБА_5 пішла на ночівлю до друзів. В ході чергового відвідування родини ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_5 було встановлено, що малолітня дівчина перебуває з матір`ю, яка мала ознаки вживання алкогольних напоїв, батько був відсутній. За результатами акту проведення оцінки рівня безпеки дитини був складений висновок про необхідність вжиття негайних дій у межах сім`ї, так як дитина мала занедбаний та неохайний вигляд, приготована їжа була відсутня. Зі слів дитини вона залишається на ночівлю у друзів. Дана інформація підтверджується актом проведення оцінки рівня безпеки дитини від 21.08.2023 року.
У зв`язку із неналежним доглядом за дитиною, працівниками Служби у справах дітей селищної ради було запропоновано влаштувати дитину до патронатної сім`ї терміном на три місяці з метою мінімізації складних життєвих обставин.
31.08.2023 року за заявою батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 малолітню ОСОБА_5 було влаштовано до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_7 , що підтверджується актом про факт передачі дитини від 21.08.2023 року, наказом Служби у справах дітей селищної ради від 21.08.2023 року 01-05/48 та рішенням виконавчого комітету Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області від 24.08.2023 року №261.
За заявою батьків від 13.11.2023 року та на підставі рішення виконавчого комітету селищної ради від 14.11.2023 року №465, а також листа Центру надання соціальних послуг селищної ради від 16.11.2023 року термін перебування ОСОБА_5 у сім`ї патронатного вихователя було продовжено на три місця, де дитина знаходиться по теперішній час.
До моменту влаштування дитини у патронатну родину Служба у справах дітей селищної ради спільно із Центром надання соціальних послуг селищної ради, дільничними офіцерами громади проводили профілактичну роботу з родиною з метою подолання складних життєвих обставин, зокрема це періодичні відвідування сім`ї та складання актів обстеження умов проживання: 09.06.2023 року - мати мала ознаки вживання алкогольних напоїв, проведено профілактичну бесіду щодо належного виконання батьківських обов`язків, батьки сваряться між собою; 13.06.2023 року - дитина вдома була відсутня, ночувала у знайомих родини, матір направлено до Близнюківської ЦРЛ для проходження медичного огляду на стан сп`яніння; 21.08.2023 року - за згодою батьків дитину було влаштовано до сім`ї патронатного вихователя; 21.09.2023 року - в будинку було чисто, батьки займалися домашнім господарством, проведено профілактичну бесіду щодо недопущення вживання алкогольними напоями; 16.11.2023 року - мати та батько систематично зловживають алкогольними напоями, батьків запрошено на засідання комісії з питань захисту прав дітей; 25.03.2024 року - ОСОБА_3 зі слів чоловіка спала, ОСОБА_2 повідомлено про подання позовної заяви до суду щодо позбавлення батьківських прав.
Так як ОСОБА_3 скаржилась на вчинення домашнього насильства з боку чоловіка 21.06.2023 року Службою у справах дітей селищної ради направлено матір з дитиною до шелтеру св.Ольги м. Буча, заклад для жінок, які постраждали від домашнього насильства. Але відповідно до листа з додатками директора шелтеру св. Ольги від 15.08.2023 року ОСОБА_9 разом із дитиною була відраховано із закладу, у зв`язку із не відповідальним відношенням до зобов`язань стосовно догляду за своєю малолітньою дитиною, неодноразового залишення дитини без догляду, вживання алкогольними напоями, не слідкує за харчуванням та гігієною дитини, не займалася розвитком та вихованням дитини. Стосовно всіх цих фактів неодноразово викликались правоохоронні органи та управління служби у справах дітей та сім`ї, складені протоколи, відібрані пояснення та надані попередження щодо неналежного виконання батьківських обов`язків.
За інформацією СПД №1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області від 672/119- 70/01-2024 від 05.03.2024 року родина ОСОБА_6 зловживає алкогольними напоями, 05.03.2024 року ОСОБА_9 прямуючи на роботу перебувала у п`яному вигляді, з вказаною родиною на постійній основі проводяться профілактичні бесіди щодо підвищення рівня виконання своїх обов`язків щодо повернення дитини з патронатної родини в сім`ю.
Відповідно до характеристики КЗ «Близнюківський ліцей» від 21.02.2024 №01-36/93 протягом навчання у другому класі дівчина перебуває у патронатній родині, ОСОБА_5 систематично відвідує навчальні заняття, відповідально ставиться до виконання домашніх завдань, багато читає, вчить різні вірші, на уроках активна, дисциплінована, загальне ставлення дівчинки до школи, навчання трудової діяльності покращилось, відвідує позаурочні заходи та різні гуртки.
Малолітня дитина має сімейного лікаря у Центрі сімейної медицини «Мій лікар», за інформацією якого мати ОСОБА_3 приводила вчасно дитину на профілактичні щеплення та дуже часто перебувала в стані алкогольного сп`яніння.
За інформацією Центру надання соціальних послуг селищної ради від 12.02.2024 року №01-21/52 на соціальному супроводу сім`я ОСОБА_6 перебуває з 17.08.2021 року, за період перебування фахівці систематично здійснювали відвідування даної родини та надавили комплекс соціальних послуг. У більшості випадків під час відвідування мати знаходилась в стадії алкогольного сп`яніння, батько заперечував вживання алкоголю. З 07.02.2023 року по 10.02.2023 року було надано послугу «представництво інтересів», а саме сприяння у кодуванні від алкогольної залежності. З травня 2023 року ОСОБА_9 почала вживати алкогольними напоями. За період перебування ОСОБА_5 у патронатній сім`ї, фахівці надавали соціальні послуги родині, в черговий раз родині ОСОБА_6 запропоновано пройти курс активної протиалкогольної терапії, де батьки пройшли два сеанси 18.11.2023 року та 06.12.2023 року. Але вже 19.12.2023 року, 21.12.2023 року на момент відвідування ОСОБА_9 мала ознаки вживання алкогольних напоїв. ОСОБА_2 говорив, про те, що він не зловживає алкоголем, хоча поліцейський офіцер громади повідомив, що батько також розпиває спиртні напої. Із-за алкогольної залежності як матір так і батько відносини між ними не налагоджені, у цьому напрямку з боку ОСОБА_10 йде агресія, що проявляється у психологічному та фізичному насильству до дружини.
На засіданні міждисциплінарної команди з ведення випадку 12.02.2024 року малолітня дитина, повідомила, що любить тата і маму, але повертатися до них боїться. Патронатний вихователь повідомила, що мати неодноразово приходила на зустріч у стані алкогольного сп`яніння, батько більше спілкувався з дівчиною у телефонному режимі, коли дитина розуміє, що батьки у алкогольному стані категорично відмовляється з ними говорити.
За результатами соціального супроводу родини ОСОБА_11 надання соціальних послуг вважає за не доцільне повертати у біологічну сім`ю малолітню дитину так як батьки не змінили спосіб життя та не зробили ніяких висновків щодо відношення до своєї малолітньої доньки, не мають ніякого наміру налагоджувати стосунки з донькою і дбати про неї, забезпечувати їй необхідні умови життя та продовжують зловживати алкогольними напоями.
25.03.2024 року спеціалістами служби у справах дітей селищної ради спільно із працівниками Центру надання соціальних послуг селищної ради відвідали родину з метою вивчення питання щодо доцільності підготовки позову до суду щодо позбавлення батьківських прав. Зі слів ОСОБА_12 його дружина вже відпочивала, бо прийшла в стані алкогольного сп`яніння, а також повідомив, що не в змозі виховувати належним чином доньку, що підтверджується актом обстеження умов проживання.
26.03.2024 року було проведено засідання комісії з питань захисту прав дитини селищної ради, де розглядалося питання про доцільність/недоцільність позбавлення батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відносно малолітньої ОСОБА_4 .
Відповідно до висновку органу опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області від 01.04.2024 року № 02-35/1159 доцільним є позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_4 .
Службою у справах дітей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області та Центром надання соціальних послуг селищної ради, поліцейським офіцером громади вживалися заходи щодо подолання складних життєвих обставин сім`ї ОСОБА_6 , а саме: надавалися рекомендації щодо потреб дитини відповідно до віку, допомога в організації забезпечення безпечного середовища для дитини та матері вільного від насильства, налагодження емоційних стосунків між членами родини, ОСОБА_13 відвідувала курс «Відповідального батьківства» у 2023 році, який відбувався за участі Служби у справах дітей селищної ради, Центру надання соціальних послуг, проводилася робота щодо підвищення батьківського потенціалу, але у зв`язку із відсутністю мотивації та прагнення до змін, проведена робота із відповідачами позитивних результатів не дала.
Вищезазначена інформація свідчить про те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків, неналежним чином піклуються про здоров`я, фізичний та моральний розвиток дитини, не формували у дитини культурно-гігієнічних навичок, продовжували зловживати алкогольними напоями, навіть після двох курсів протиалкогольної терапії, тим самим наражаючи дитину проживати у небезпечному сімейному середовищі, де має місце вчинення домашнього насильства. Всі ці фактори можуть негативно вплинути на психічне, фізичне здоров`я та подальший розвиток малолітньої ОСОБА_4 . У випадку ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, жорстокого поводження вони можуть бути позбавлені батьківських прав (ст. 164 СК України).
Названі дії у відповідності до ст. 164 Сімейного кодексу України є підставою для позбавлення відповідачів батьківських прав відносно ОСОБА_4 та як наслідок стягнення з них аліментів на утримання дитини.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судове засідання з`явилися, заперечують проти задоволення позову.
Представник служби у справах дітей просив проводити розгляд справи без їх участі.
Суд, вислухавши думку сторін, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов до наступного.
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 05.03.2024.
Відповідно до Акту №79 обстеження умов проживання від 09.06.2023, було проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В акті зазначено, що в будинку було не прибрано, речі в кімнатах не прибрані, постіль не застелена, наявні продукти харчування. Батька вдома не було. Матір мала ознаки алкогольного сп`яніння. За результатами бесіди з ОСОБА_3 було попереджено про відповідальне батьківство, про ризики вилучення дитини із сім`ї. Проведено бесіду щодо неналежного догляду за дитиною, про зловживання спиртними напоями.
Відповідно до Акту №82 обстеження умов проживання від 13.06.2023, було проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В акті зазначено, що в будинку було чисто, речі в кімнатах прибрані, постіль застелена, наявні продукти харчування. Батька вдома не було. Матір мала ознаки алкогольного сп`яніння. Дитини вдома не було. За результатами бесіди з ОСОБА_3 було попереджено про відповідальне батьківство, про ризики вилучення дитини із сім`ї. Проведено бесіду щодо неналежного догляду за дитиною, про зловживання спиртними напоями.
Відповідно до Акту №116 обстеження умов проживання від 21.08.2023, було проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В акті зазначено, що в будинку було більш-менш чисто, речі в кімнатах прибрані, постіль застелена, наявні продукти харчування. Батько був вдома. Матір мала ознаки алкогольного сп`яніння. Дитини вдома не було, вона знаходилася у сусідів. Як стало відомо дитина неодноразово не ночувала вдома. За результатами бесіди з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було попереджено про відповідальне батьківство, про ризики вилучення дитини із сім`ї. Проведено бесіду щодо неналежного догляду за дитиною, про зловживання спиртними напоями.
Відповідно до Акту №141 обстеження умов проживання від 21.09.2023, було проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В акті зазначено, що в будинку було чисто, речі в кімнатах прибрані, постіль застелена, наявні продукти харчування. Батьки були вдома, займалися домашнім господарством. За результатами бесіди з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було попереджено про відповідальне батьківство, про ризики вилучення дитини із сім`ї. Проведено бесіду щодо неналежного догляду за дитиною, про зловживання спиртними напоями.
Відповідно до Акту №164 обстеження умов проживання від 16.11.2023, було проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В акті зазначено, що в будинку було не прибрано, речі в кімнатах не прибрані, постіль не застелена. При вхідному коридорі стояло відро з фекаліями, що спричиняло дуже не приємний запах в оселі. Внаслідок зловживання спиртними напоями батько та мати виглядали кволо та хворобливо. Чітких відповідей на запитання комісії дати не могли. За результатами бесіди з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було попереджено про відповідальне батьківство, про ризики вилучення дитини із сім`ї. Проведено бесіду щодо неналежного догляду за дитиною, про зловживання спиртними напоями.
Відповідно до Акту №60 обстеження умов проживання від 25.03.2024, було проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В акті зазначено, що в будинку було чисто, речі в кімнатах прибрані, постіль застелена, наявні продукти харчування. ОСОБА_3 перебувала в стані алкогольного сп`яніння. ОСОБА_2 повідомив, що він не в змозі надати своїй донці ОСОБА_4 належного догляду та матеріального забезпечення. За результатами бесіди з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було попереджено про відповідальне батьківство, про ризики вилучення дитини із сім`ї. Проведено бесіду щодо неналежного догляду за дитиною, про зловживання спиртними напоями.
З Акту оцінки потреб сім`ї/особи, Висновку оцінки потреб сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вбачається, що сім`я перебуває під соціальним супроводом (не виконання батьківських обов`язків), дитина перебуває у патронатній сім`ї ОСОБА_7 .
Відповідно до Акту про факт передачі дитини від 21.08.2024, на підставі заяви матері та батька від 21.08.2023, наказу служби у справах дітей селищної ради від 21.08.2023 №01-05/48 передано патронатному вихователю - ОСОБА_7 дитину - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до Акту проведення оцінки рівня безпеки дитини ОСОБА_4 , комісією було прийнято рішення про влаштування дитини до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_7 .
Відповідно до Висновку органу опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відносно малолітньої ОСОБА_4 від 01.04.2024 №02-35/1159, орган опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області вважає за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відносно малолітньої ОСОБА_4
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 проходили курс активної протиалкогольної терапії 18.11.2023, що підтверджується Довідками лікаря Сосницького О.О. , листом директора шелтеру Святої Ольги ГО «Елеос - Україна».
Заявою ОСОБА_15 та ОСОБА_2 від 21.08.2023 підтверджується, що за їхнім проханням було влаштовано їхню дитину ОСОБА_4 до сім`ї патронатного вихователя терміном на три місяці у зв`язку із складними життєвими обставинами.
За інформацією СПД №1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області від 672/119- 70/01-2024 від 05.03.2024 року, 05.03.2024 року відповідач ОСОБА_9 прямуючи на роботу перебувала у п`яному вигляді, з вказаною родиною на постійній основі проводяться профілактичні бесіди щодо підвищення рівня виконання своїх обов`язків щодо повернення дитини з патронатної родини в сім`ю.
ОСОБА_3 приводила вчасно дитину для профілактичних щеплень та вчасно зверталася за медичною допомогою у разі потреби, часто перебувала в стані алкогольного сп`яніння, що підтверджується листом ФОП « ОСОБА_16 » від 23.02.2024 №02.
За інформацією Центру надання соціальних послуг селищної ради від 12.02.2024 року №01-21/52 на соціальному супроводу сім`я ОСОБА_6 перебуває з 17.08.2021 року, за період перебування фахівці систематично здійснювали відвідування даної родини та надавили комплекс соціальних послуг. У більшості випадків під час відвідування мати знаходилась в стадії алкогольного сп`яніння, батько заперечував вживання алкоголю. З 07.02.2023 року по 10.02.2023 року було надано послугу «представництво інтересів», а саме сприяння у кодуванні від алкогольної залежності. З травня 2023 року ОСОБА_9 почала вживати алкогольними напоями. За період перебування ОСОБА_5 у патронатній сім`ї, фахівці надавали соціальні послуги родині, в черговий раз родині ОСОБА_6 запропоновано пройти курс активної протиалкогольної терапії, де батьки пройшли два сеанси 18.11.2023 року та 06.12.2023 року. Але вже 19.12.2023 року, 21.12.2023 року на момент відвідування ОСОБА_9 мала ознаки вживання алкогольних напоїв. ОСОБА_2 говорив, про те, що він не зловживає алкоголем, хоча поліцейський офіцер громади повідомив, що батько також розпиває спиртні напої. Із-за алкогольної залежності як матір так і батько відносини між ними не налагоджені, у цьому напрямку з боку ОСОБА_10 йде агресія, що проявляється у психологічному та фізичному насильству до дружини.
ОСОБА_2 10.10.2022 притягався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, що підтверджується Постановою Близнюківського районного суду Харківської області від 10.10.2022 по справі №612/135/22.
ОСОБА_3 29.06.2023 притягалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП, що підтверджується Постановою Близнюківського районного суду Харківської області від 29.06.2023 по справі №612/367/23.
ОСОБА_3 19.09.2023 притягалася до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 184 КУпАП, що підтверджується Постановою Близнюківського районного суду Харківської області від 19.09.2023 по справі №612/610/23.
Відповідно до наказу служби у справах дітей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області від 21.08.2023 №01-05/49, ОСОБА_4 взято на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Відповідно до наказу служби у справах дітей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області від 21.08.2023 №01-05/48 «Про передачу дитини до сім`ї патронатного вихователя», з 21.08.2023 ОСОБА_4 передано на тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію до сім`ї патронатного вихователя.
ОСОБА_2 13.11.2023 було написано заяву, в якій він просить продовжити термін перебування своєї дитини ОСОБА_4 у патронатній сім`ї терміном на три місяці.
Відповідно до Рішення Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області від 24.08.2023 №261 «Про влаштування малолітньої дитини ОСОБА_4 в сім`ю патронатного вихователя», малолітню ОСОБА_4 влаштовано на тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_7 .
Відповідно до Рішення Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області від 14.11.2023 №465 «Про продовження терміну перебування дитини в сім`ї патронатного вихователя», продовжено термін перебування малолітньої ОСОБА_4 у сім`ї патронатного вихователя на три місяці з 21.11.2023.
Відповідно до Рішення Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області від 13.02.2024 №211 «Про продовження терміну перебування дитини в сім`ї патронатного вихователя», продовжено термін перебування малолітньої ОСОБА_4 у сім`ї патронатного вихователя на три місяці з 21.02.2024.
Також в судовому засіданні були допитані в якості свідків начальник відділу і соціальної роби Центру надання соціальних послуг Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області ОСОБА_17 та патронатний вихователь ОСОБА_7 .
Так, начальник відділу і соціальної роби Центру надання соціальних послуг Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області ОСОБА_17 пояснила, що сім`я ОСОБА_6 перебуває на соціальному супроводі з серпня 2021 року, сім`я, яка опинилася в складних життєвих обставинах.
Свідок зазначила, що до даних обставин знала ОСОБА_3 , оскільки проживала на одній вулиці. ОСОБА_2 раніше не знала.
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 зловживають спиртними напоями, не виконують батьківські обов`язки, мають низький батьківський потенціал. З відповідачами працював лікар - нарколог, лікував їх від алкоголізму.
ОСОБА_2 зловживає спиртними напоями, але його ніхто ніде не бачить в п`яному вигляді, коли комісія приїздила до них, то ОСОБА_2 іноді буває у тверезому вигляді, а іноді в п`яному вигляді. ОСОБА_3 майже завжди перебувала в стані алкогольного сп`яніння, коли нап`ється, то її можна було зустріти в громадських місцях в лежачому стані. З неї проводилася профілактичні бесіди неодноразово, які результату не дали. В їхній сім`ї неодноразово відбувалося психологічне та фізичне насильство чоловіка над дружиною.
ОСОБА_3 було направлено лікуватися від алкоголізму до Київської області, звідки її достроково попросили покинути заклад, у зв`язку із зловживанням спиртними напоями, залишенням своєї дитини ОСОБА_5 на іншу людину, яка також перебувала в даному закладі. Знайшла в тому місці роботу, але покинула її, оскільки їй було тяжко.
З серпня 2021 року дитина знаходиться в сім`ї патронатного вихователя. У липні 2023 року ОСОБА_3 повернулася з закладу в якому вона лікувалася, і одразу через місяць дитину знову влаштували до сім`ї патронатного вихователя.
Тобто, ОСОБА_3 не розуміє, що вона повинна займатися дитиною, виховувати її, виконувати свої батьківські обов`язки.
ОСОБА_3 ніде не працює, перебуває на обліку у центрі зайнятості. Працювати вона не має бажання, оскільки зловживає спиртними напоями.
У ОСОБА_3 зі своєю дитиною ОСОБА_5 вбачаються дуже напружені відносини, дитина іноді не має бажання з нею спілкуватися, оскільки вона не проявляє до неї материнської любові.
Щодо ОСОБА_2 свідок зазначила, що він любить свою дитину, піклується про неї.
Свідок, також зазначила, що сім`я ОСОБА_3 та ОСОБА_19 не мінімізувала свої складні життєві обставини, не вийшла з кризової ситуації, не зробила відповідні висновки.
Від ОСОБА_3 не було жодного разу сказано, що вона не хоче, щоб у неї забрали дитину.
Під час останнього візиту до даної сім`ї, ОСОБА_2 був тверезим, а ОСОБА_3 в п`яному вигляді спала.
Поведінка ОСОБА_2 змінилася в кращу сторону. Він є господарем, він розуміє, що в нього росте донька, старається піклуватися про доньку.
Свідок вважає, що не доцільно повертати дитину до батьків..
Патронатний вихователь ОСОБА_7 , пояснила, що відповідача - ОСОБА_3 по справі знає, оскільки проживала все життя на одній вулиці з нею. ОСОБА_2 не знає взагалі.
21.08.2023 було влаштовано в її патронатну сім`ю ОСОБА_4 . Коли дитину було влаштовано до патронатної сім`ї, вона мала розлади психіки, переживала за батьків, про те що дома відбувалися певні моменти насилля в сім`ї, як і фізичне так і психологічне під впливом алкогольного сп`яніння. Дитина перейшла в 2 клас і вона немала базових знань, не володіла відповідними навиками: не знала алфавіту.
В перші два місяці перебування дитини в патронатній сім`ї дитина по ночам кричала, погано спала, у зв`язку з переживанням за своїх батьків.
Батьки дитини періодично зустрічалися з дитиною. ОСОБА_3 говорила дитині, що вона з батьком свариться.
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 періодично телефонували дитині, приносили якісь смаколики.
За період перебування дитини в патронатній сім`ї було підтягнуто до рівня 3 класу. Дитина відвідувала різні гуртки, різні екскурсії. Наразі дитина емоційно стабільна, більш розвинута, змінилася в кращу сторону, але дитина має бажання повернутися до батьків, якщо батьки не будуть зловживати спиртними напоями, не буде вдома фізичного та психологічного насильства.
Після зустрічі з ОСОБА_3 іноді дитина мала нервові зриви, оскільки матір приходила до неї в стані алкогольного сп`яніння.
Зі слів дитини батьки іноді телефонували їй в стані алкогольного сп`яніння.
Батьки іноді підбурювали дитину, що б вона себе поводила погано, щоб її повернули до батьків.
Особисто свідок зазначила, що батьки під час відвідування дитини приходили в тверезому вигляді, але з запахом перегару.
Щодо позовних вимог відносно ОСОБА_3 .
Відповідно ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства", кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, духовного та соціального розвитку. Батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини.
Відповідно до ст. 150 Сімейного Кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину.
На підставі п.2 ст.164 Сімейного Кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу для її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Суд приходить до висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , оскільки наявними письмовими доказами, показаннями свідків та висновком органу опіки та піклування підтверджується факт саме винної поведінки матері щодо ухилення її від виховання доньки, відповідач ОСОБА_3 нехтує своїми обов`язками щодо виховання та розвитку дітини.
Таки чином, вимоги позову про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Як вбачається з матеріалів справи, на даний час дитина у сім`ї патронатного вихователя, на дитину відкрито особистий рахунок.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 СК України, при присудженні аліментів, судом враховуються наступні обставини: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно з ст. 184 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Суд зазначає, що положеннями СК України, визначено, що аліменти стягуються у таких розмірах: на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Оскільки позбавлення батьківських прав не звільняє від обов`язку по утриманню дітей, вимога про стягнення з ОСОБА_3 аліментів на утримання дитини є також обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 169 Сімейного Кодексу України, мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни їх поведінки та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
З урахуванням вищевикладеної статті, суд роз`яснює ОСОБА_3 , що вона має право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни її поведінки та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог відносно ОСОБА_3 щодо позбавлення її батьківських прав та стягнення з неї аліментів в межах заявлених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Питання щодо розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Щодо позовних вимог відносно ОСОБА_2 .
Згідно з ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України (надалі СК України) мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Згідно з пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини, яка в силу положень статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
У статті 9 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року встановлено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Європейський суд з прав людини зауважує, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).
Відповідно до п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 20 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Суд враховує позицію ОСОБА_2 , який зазначив, що на даний час він хоча офіційно не працевлаштований, проте постійно підзаробляє на «шабашках», він любить свою дитину. До влаштування дитини в сім`ю патронатного вихователя дитина була доглянута, у неї був одяг, іграшки, він завжди піклувався, щоб в домі була їжа. Деякий період часу служив в лавах Збройних Сил України.
Допитані в судовому засіданні свідки також підтвердили, що на момент розгляду справи соціальна поведінка ОСОБА_2 змінилась в кращій бік, його не помічають в стані алкогольного сп`яніння, він спілкується з дитиною телефоном, фактично каталізатором його агресивної поведінки є пияцтво його дружини ОСОБА_3 .
Наявні у справі письмові докази також не свідчать про винну поведінку ОСОБА_2 та свідоме нехтування ним своїми батьківськими обов`язками.
Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Отже, суд вважає, що позивачем не доведена винна поведінка ОСОБА_2 відносно ухилення від належного виконання своїх обов`язків по вихованню ОСОБА_4 .
Разом з тим, позбавлення батьківський прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав. Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо. Питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці.
Вказані висновки викладені в постановах Верховного Суду від 06.05.2020 у справі № 753/2025/19, від 06.05.2020 у справі № 641/2867/17-ц.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .
Оскільки суд відмовляє в позбавленні ОСОБА_2 батьківських прав, то підстав для стягнення з нього аліментів в порядку ч.3 ст. 166 СК України не має.
В позові орган опіки та піклування просить передати малолітню дитину ОСОБА_4 органу опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області для подальшого їх влаштування.
Враховуючи, те, що суд дійшов висновку, про відмову позовних вимог про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , то позовна вимога про передачу малолітньої дитини ОСОБА_4 органу опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області не підлягає задоволенню.
Питання щодо розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 76-81, 89 , 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352 ЦПК України, суд-
в и р і ш и в:
Позов органу опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області в інтересах малолітньої ОСОБА_4 до ОСОБА_3 та до ОСОБА_2 , третя особа - служба у справах дітей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити частково.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , відносно доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про народження (повторне) серії НОМЕР_1 , видане 05.03.2024 Лозівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис про народження № 28 від 05.04.2016 року).
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на картковий рахунок № НОМЕР_3 в АТ «Ощадбанк», код отримувача 4245806345, МФО 351823, аліменти у розмірі частини від усіх видів її заробітку (доходу), щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи стягнення з 09.04.2024 і до досягнення дитиною повноліття.
Рішення підлягає негайному виконанню в частині стягнення аліментів з ОСОБА_3 в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на користь держави судовий збір в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили направити державному органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дітей.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення або в порядку ч.2 ст. 354 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасника справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Повний текст рішення складено та підписано 03.10.2024.
Позивач: Орган опіки та піклування Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області ( Харківська область, смт. Близнюки, вул. Свободи, 30, код ЄРДПОУ 04400021)
Відповідач: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 )
Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 )
Третя особа: Служба у справах дітей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області (код ЄДРПОУ 44090360, місце знаходження за адресою: Харківська область, Лозівський район, с-ще. Близнюки, вул. Свободи, 30)
Суддя С.П. Масло
Суд | Близнюківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2024 |
Оприлюднено | 04.10.2024 |
Номер документу | 122048181 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Близнюківський районний суд Харківської області
Масло С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні