ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02.10.2024 Справа №905/1034/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи за
позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", м.Київ
до відповідача: Приватного підприємства "ОЛІВІЯ-ПЛЮС", м.Покровськ, Донецька область
про стягнення 21357,86грн
Суть справи:
Через підсистему "Електронний суд" Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Приватного підприємства "ОЛІВІЯ-ПЛЮС" про стягнення заборгованості в сумі 21357,86грн., в тому числі: основний борг в сумі 13768,30грн., пеня в сумі 2746,48грн., 3% річних в сумі 939,08грн., інфляційні втрати в сумі 3904,00грн.
В обгрунтування позовних вимог заявник посилається на неналежне виконання ПП "ОЛІВІЯ-ПЛЮС" умов договору №101/ПГ-1774-К від 28.01.2021 в частині своєчасної та повної оплати вартості природного газу.
Ухвалою від 12.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; визначено сторонам строк для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та доказів в обґрунтування своєї позиції.
Сторони було повідомлено про відкриття провадження у справі засобами електронного зв`язку.
Електронний примірник ухвали від 12.08.2024 про відкриття провадження у справі доставлено на електронну скриньку відповідача згідно із довідкою про доставки електронного листа, сформованою в автоматизованій системі бази даних «Діловодство господарського суду». Вказана довідка є документальним підтвердженням факту отримання (доставки) ухвали про відкриття провадження у справі відповідачем.
Також копія ухвали від 12.08.2024 також розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, що у силу статей 2, 4 Закону "Про доступ до судових рішень" свідчить про наявність додаткової можливості сторін справи ознайомитись із судовими рішеннями. Крім того, на офіційному веб-сайті Господарського суду Донецької області веб-порталу «Судова влада України» у розділі "Новини" «Інше» розміщено відповідне повідомлення про наявність судового провадження у цій справі.
При цьому суд зазначає про неможливість надсилання на адресу відповідача копії ухвали від 12.08.2024 в паперовому вигляді рекомендованим листом із повідомленням про вручення у зв`язку з тим, що тимчасово відсутній обмін з відділеннями поштового зв`язку в м.Покровськ, Донецької області в умовах воєнного стану, а також через електронний кабінет в системі "Електронний суд" у зв`язку з його відсутністю.
Крім того, суд зазначає про неможливість повідомлення відповідача про розгляд справи телефонограмою, оскільки за номером телефону, який зазначений у позовній заяві та наявний в матеріалах справи, дзвінок відхилено.
Відповідач заперечень проти розгляду справи у спрощеному позовному провадженні не висловив, відзив до суду не направив.
Відповідно до частини 4 статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність в матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Суд враховує приписи статті 129 Конституції України, статті 2 ГПК України, за якими своєчасний розгляд справи є одним із завдань судочинства, що відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права кожного на справедливий розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
встановив:
ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.07.2017 №880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.
28.01.2021 між ТОВ «ГК «Нафтогаз України» (далі постачальник, позивач у справі) та Приватним підприємством «ОЛІВІЯ-ПЛЮС» ЕІС-код (далі споживач, відповідач у справі) укладено договір постачання природного газу №101/ПГ-1774-К (далі договір), за умовами пункту 1 якого постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ (за кодом згідно УКТЗЕД 2711 21 00 00), власного видобутку (природний газ, видобутий на території України) та/або імпортований природний газ, а споживач зобов`язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору.
Згідно з пунктом 1.2. договору обсяг споживання, природного газу споживачем в кожному окремому розрахунковому періоді за ціною встановленою пунктом 4.4.6. цього договору не може перевищувати 10 тис.куб.м. Загальний замовний обсяг постачання газу за цим договором становить 4,0 тис.куб.м., у тому числі по розрахункових періодах, тис.куб.м.: січень 0,5, лютий 0,5, березень 0,5, І квартал -1,5; квітень 0,3, травень 0,2, червень 0,1, ІІ квартал 0,6; липень 0,1, серпень 0,1, вересень 0,2, ІІІ квартал 0,4; жовтень 0,5, листопад 0,5, грудень 0,5, ІV квартал 1,5; в тому числі по точці виходу з газотранспортної системи січень-грудень 0.
Відповідно до пункту 1.3. договору загальний замовний обсяг постачання газу за цим договором та обсяги постачання по розрахункових періодах, зазначені в пункті 1.2 цього договору можуть змінюватись в порядку, передбаченому цим договором.
Фактичний загальний обсяг постачання природного газу за цим договором складається з обсягів постачання природного газу по розрахункових періодах, фактично поставлених постачальником споживачу протягом строку дії цього договору (пункт 1.4. договору).
Споживач гарантує, що на момент укладання договору в нього відсутня прострочена заборгованість за поставлений природний газ перед діючим постачальником (пункт 1.7. договору).
Пунктом 1.8. договору визначено, що обов`язковою умовою для постачання газу споживачу за цим договором, є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з Оператором ГРМ договору на розподіл природного газу (для споживачів, об`єкти яких приєднані до газорозподільних мереж) або з Оператором ГТС договору на транспортування природного газу (для споживачів, об`єкти яких приєднані до газотранспортної системи), на підставі яких споживач набуває право санкціоновано відбирати газ з газорозподільної або газотранспортної системи, та присвоєння споживачу (його об`єктам споживання) ЕІС-кодів.
Згідно з пунктом 2.2. договору постачальник забезпечує постачання обсягу газу, замовленого згідно з п.п. 1.2. та 1.3. цього договору. Підписання споживачем даного договору є підставою для включення його постачальника до власного Реєстру споживачів у визначеному в договорі та додаткових угодах до нього розрахунковому періоді.
Відповідно до пункту 2.6. договору приймання-передача газу, поставленого постачальником та прийнятого споживачем у розрахунковому періоді, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою (за наявності) акту приймання-передачі природного газу, в якому зазначаються фактичні обсяги спожитого газу та його вартість.
Для складання акту приймання-передачі природного газу за підсумками розрахункового періоду постачальник використовує дані з Інформаційної платформи Оператора ГТС, не раніше 9 числа місяця наступного за розрахунковим періодом (пункт 2.7. договору).
Постачальник направляє споживачу два примірника підписаного та скріпленого печаткою акту до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (пункт 2.8. договору).
Згідно з пунктом 2.9. договору споживач протягом 2 (двох) банківських днів з дати отримання актів приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженими представниками споживача та скріплений його печаткою (за наявності), або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту приймання-передачі природного газу.
Пунктом 2.10. договору визначено, що у випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі природного газу, не надання письмово обґрунтованого заперечення проти підписання акту або у разі відмови споживача від підписання акту приймання-передачі природного газу до 15 (п`ятнадцятого) числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, обсяг (об`єм) спожитого газу вважається встановленим та узгодженим відповідно до даних Інформаційної платформи Оператора ГТС, а вартість поставленого газу розраховується відповідно до умов договору. Звіряння спожитого природного газу протягом розрахункового періоду здійснюється відповідно до даних інформаційної платформи Оператора ГТС. Дані Інформаційної платформи Оператора ГТС щодо обсягів природного газу, спожитих споживачем, вважаються обов`язковими для сторін, якщо судом не буде встановлено інше.
За умовами пункту 3.1. договору ціна за 1 тис.куб.м. газу протягом дії цього договору публікується/оприлюднюється постачальником на офіційному сайті постачальника відповідно до п.4.4.6. цього договору.
У випадку, якщо обсяг споживання газу в розрахунковому періоді перевищить 10 тис.куб.м, обсяг спожитого газу понад 10 тис.куб.м, підлягає оплаті за ціною, яка розраховується за наступною формулою: Ц =Цп*1,5 де Ц ціна, яка підлягає оплаті за 1 тис.куб.м, спожитого понад 10 тис.куб.м, Цп ціна визначена п.3.1. договору (пункт 3.1.1. договору).
Відповідно до пункту 3.2. договору сторони домовились, що ціна за 1 тис.куб.м газу опублікована/оприлюднена на власному офіційному сайті постачальника, в порядку п.4.4.6. цього договору, є обов`язковою для сторін за цим договором та є підставою для визначення вартості природного газу, спожитого споживачем в місяці постачання природного газу за новою (зміненою) ціною з 01 (першого) числа місяця в якому здійснюється постачання природного газу постачальником, без оформлення додаткової угоди до цього договору.
Ціна газу за цим договором може змінюватися шляхом опублікування/оприлюднення постачальником зміненої/оновленої ціни за 1 тис.куб.м газу на офіційному сайті постачальника без оформлення додаткової угоди до цього договору. У випадку недосягнення сторонами згоди щодо ціни газу, споживач має право змінити постачальника на відповідний період, а постачальник має право не здійснювати постачання газу споживачу у відповідному розрахунковому періоді. При цьому, призупинення постачання/споживання замовлених обсягів газу не є розірванням цього договору (пункт 3.3. договору).
Згідно з пунктом 3.4. договору до ціни газу, визначеної у п. 3.1. цього договору, додається тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи, встановлений Постановою НКРЕКП від 24.12.2019 №3013 136,576 грн. за 1 тис.куб.м на добу без ПДВ, крім того ПДВ 20%, всього з ПДВ 163,89 грн. за 1000 куб.м на добу.
У пункті 3.6. договору визначено, що сума платежу за розрахунковий період (далі сума платежу за газ) визначається як добуток обсягу газу, замовленого на розрахунковий період та вартості 1тис.куб.м газу, визначеної на підставі пункту 3.5. цього договору.
Згідно з пунктом 3.7. договору оплата за цим договором здійснюється споживачем на рахунок постачальника у наступні строки: 100% суми платежу за газ до 30-го числа газового місяця, що передує розрахунковому періоду (газовому місяцю).
Остаточний розрахунок по оплаті вартості фактично поставленого газу здійснюється до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, на підставі акту (актів) приймання-передачі природного газу. У випадку, якщо протягом розрахункового періоду обсяг постачання газу перевищив 10 тис.куб.м, остаточний розрахунок за фактично поставлений газ здійснюється з урахуванням пункту 3.1.1. договору (пункт 3.9. договору).
Пунктом 4.2. договору, зокрема, визначений обов`язок споживача забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу та інших платежів згідно з умовами цього договору.
При порушення умов договору сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (пункт 6.1. договору).
В разі порушення споживачем порядку та строків оплати поставленого постачальником газу/інших платежів споживач сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла протягом періоду, за який сплачується пеня, за кожний день прострочення (пункт 6.2. договору).
Сторони на підставі ч.3 ст.207 та ст.627 Цивільного кодексу України домовилися про можливість вчинення, підписання, укладання в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису даного договору, додатків до нього, додаткових угод, актів приймання-передачі газу, первинної бухгалтерської документації, актів звірки взаєморозрахунків та інших документів, пов`язаних із виконанням договору (пункт 9.1. договору).
Згідно з пунктом 9.3. договору сторони домовилися, що будь-який правочин, який буде вчинений (укладений, підписаний) відповідно до умов даної Угоди із застосуванням сторонами (однієї із сторін) відповідного електронного цифрового підпису вважається вчиненим з додержанням письмової форми правочину в розумінні ст.207 Цивільного кодексу України.
Договір набирає чинності з моменту його підписання та скріплення печатками (за наявності) та діє у частині постачання природного газу до 31.12.2021р., а в частині розрахунків між сторонами повного їх виконання. За взаємною згодою сторін договір може бути припинено достроково. При цьому, сторона, яка має намір розірвати договір письмово попереджає про це іншу сторону за 30 календарних днів до запланованої дати розірвання (пункт 10.1. договору).
Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. При цьому сторони мають внести зміни до договору щодо планових об`ємів постачання газу на продовжений строк (підпункт 10.1.1. пункту 10.1. договору).
Підписанням цього договору споживач підтверджує, що йому завчасно постачальником була надана повна інформація і роз`яснення щодо умов цього договору (пункт 10.6. договору).
Договір підписано представником постачальника та споживачем, скріплений печатками сторін.
За твердженнями позивача у період лютий 2021 рік - березень 2022 рік, позивач передав у власність відповідача природний газ на загальну суму 34160,25грн., на підтвердження чого до позову додані акти приймання-передачі природного газу №3762 від 28.02.2021, №5907 від 31.03.2021, №7854 від 30.04.2021, №14054 від 30.09.2021, №15206 від 31.10.2021, 17250 від 30.11.2021, №30183 від 31.12.2021, №1235 від 31.01.2022, №3242 від 28.02.2022, №5267 від 31.03.2022.
На оплату вартості передано природного газу за період лютий 2021 року березень 2022 року згідно з вказаним актами приймання-передачі природного газу, позивачем виставлені рахунки №4935 від 28.02.2021, №7134 від 30.03.2021, №8974 від 11.04.2021, №10995 від 10.05.2021, №12506 від 01.06.2021, №14951 від 30.06.2021, №17451 від 29.07.2021, №19492 від 26.08.2021, №21673 від 27.09.2021, №23144 від 09.10.2021, №24452 від 25.10.2021, №26111 від 09.11.2021, №28126 від 25.11.2021, №29960 від 09.12.2021, №36839 від 28.12.2021, №748 від 09.01.2022, №3787 від 27.01.2022, №5553 від 09.02.2022, №7572 від 28.02.2022, №9184 від 09.03.2022, №12515 від 09.04.2022, які були надіслані на електронну пошту споживача на підтвердження чого суду надані відповідні докази.
Акти приймання передачі-природного газу та рахунки на оплату містять посилання на договір №101/ПГ-1774-К від 28.01.2021, рахунки на оплату містять посилання на відповідний розрахунковий період.
Акти приймання-передачі природного газу підписано представником позивача та скріплено печаткою позивача. Споживачем вказані акти не підписані.
Позивач зазначив, що відповідачем частково оплачена вартість природного газу та заборгованість за період лютий 2021 рік березень 2022 рік з оплати вартості природного газу становить 13768,30грн.
Такі обставини, на переконання позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів та є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом, який розглядається судом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого:
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права і обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, але за аналогією породжують цивільні права і обов`язки.
Згідно із частиною 2 статті 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
З огляду на приписи статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною першою статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до статей 525, 615 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Із зазначеною нормою кореспондується й частина 1 статті 193 Господарського кодексу України, відповідно до якої суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Разом з тим, частина 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлює, що якщо в зобов`язанні встановлений строк (дата) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (дату).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 Цивільного кодексу України).
Відповідно до пункту 2.6. договору приймання-передача газу, поставленого постачальником та прийнятого споживачем у розрахунковому періоді, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою (за наявності) акту приймання-передачі природного газу, в якому зазначається фактичні обсяги спожитого газу та його вартість.
Для складання акту приймання-передачі природного газу за підсумками розрахункового періоду постачальник використовує дані з Інформаційної платформи Оператора ГТС, не раніше 9 числа місяця наступного за розрахунковим періодом (пункт 2.7. договору).
Постачальник направляє споживачу два примірника підписаного та скріпленого печаткою акту до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (пункт 2.8. договору).
Згідно з пунктом 2.9. договору споживач протягом 2 (двох) банківських днів з дати отримання актів приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженими представниками споживача та скріплений його печаткою (за наявності), або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту приймання-передачі природного газу.
Пунктом 2.10. договору визначено, що у випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі природного газу, не надання письмово обґрунтованого заперечення проти підписання акту або у разі відмови споживача від підписання акту приймання-передачі природного газу до 15 (п`ятнадцятого) числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, обсяг (об`єм) спожитого газу вважається встановленим та узгодженим відповідно до даних Інформаційної платформи Оператора ГТС, а вартість поставленого газу розраховується відповідно до умов договору.
Згідно з даними, які відображені в актах приймання-передачі природного газу №3762 від 28.02.2021 у лютому 2021 передано 0,37387 тис.м.куб., №5907 від 31.03.2021 у березні 2021 передано 0,14659 тис.м.куб., №7854 від 30.04.2021 у квітні 2021 передано 0,06180 тис.м.куб., №14054 від 30.09.2021 у вересні 2021 передано 0,00606 тис.м.куб., №15206 від 31.10.2021 у жовтні 2021 передано 0,08424 тис.м.куб., 17250 від 30.11.2021 у листопаді 2021 передано 0,06466 тис.м.куб., №30183 від 31.12.2021 у грудні 2021 передано 0,14040 тис.м.куб., №1235 від 31.01.2022 у січні 2022 передано 0,13407 тис.м.куб., №3242 від 28.02.2022 у лютому 2022 передано 0,14606 тис.м.куб., №5267 від 31.03.2022 у березні 2022 передано 0,12519 тис.м.куб.
Відповідач жодних доказів на спростування визначених позивачем та зазначених в актах приймання-передачі природного газу об`ємів природного газу поставленого у період лютий 2021 року березень 2022 року суду не надав.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, позивачем відповідно до умов договору поставлено відповідачу у період лютий 2021 року березень 2022 року природний газ з урахуванням послуг транспортування на загальну суму 34160,25грн.
Оплата за природний газ здійснюється споживачем на рахунок постачальника у наступні строки: 100% суми платежу за газ до 30-го числа газового місяця, що передує розрахунковому періоду (газовому місяцю). Остаточний розрахунок по оплаті вартості фактично поставленого газу здійснюється до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, на підставі акту (актів) приймання-передачі природного газу. У випадку, якщо протягом розрахункового періоду обсяг постачання газу перевищив 10 тис.куб.м, остаточний розрахунок за фактично поставлений газ здійснюється з урахуванням пункту 3.1.1. договору (пункти 3.7., 3.9. договору).
Доказів зміни строку оплати суду не представлено.
Прийменник "до" з календарною датою в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності включно або виконання чого-небудь (постанови Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №803/350/17 та у справі №815/4720/16, від 13.06.2018 у справі №815/1298/17, від 14.08.2018 у справі №803/1387/17, від 28.08.2018 у справі №814/4170/15).
Беручи до уваги наведені положення укладеного між сторонами договору строк оплати вартості природного газу є таким що настав.
Проте грошове зобов`язання споживача перед постачальником природного газу поставленого у лютому 2021 року березні 2022 року у встановлені договором строки у повному обсязі не виконано. Як зазначено позивачем відповідачем частково сплачено оплату за переданий газ та залишок заборгованості становить 13768,30грн. Дані обставини у порядку встановленому Господарським процесуальним кодексом України відповідачем не спростовано, протилежного з матеріалів справи не вбачається.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені положення законодавства, позовні вимоги в частині стягнення основного боргу за поставлений природний газ у період лютий 2021 року березень 2022 року підлягають задоволенню у повному обсязі, а саме в сумі 13768,30грн.
Відповідно до частини 1 статті 549, пункту 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у разі порушення ним зобов`язання.
Згідно з частиною 2 статті 193, частини 1 статті 216 та частини 1 статті 218 Господарського кодексу України за порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарського кодексу України, іншими законами та договором.
Одним із видів господарських санкцій згідно з частиною 2 статті 217, частини 1 статті 230 Господарського кодексу України є штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня).
Розмір штрафних санкцій відповідно до частини 4 статті 231 Господарського кодексу України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі.
Як встановлено статтею 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з частиною 2 статті 551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Заявлену до стягнення пеню в сумі 2746,48грн. позивачем нараховано на підставі пункту 6.2. договору, яким передбачено, що в разі порушення споживачем порядку та строків оплати поставленого постачальником газу/інші платежі споживач сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла протягом періоду, за який сплачується пеня, за кожний день прострочення.
Нарахування проведено за кожним зобов`язанням окремо.
Суд, перевіривши розрахунок пені за допомогою програми Калькулятор підрахунку заборгованості та штрафних санкцій ЛІГА:ЗАКОН дійшов висновку, що проведений позивачем розрахунок є арифметично вірним, а тому позовні вимоги про стягнення пені в сумі 2746,48грн, є такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, повинен на вимогу кредитора сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
Так, матеріалами справи підтверджено порушення відповідачем строків оплати спожитого природного газу, у зв`язку з чим позивачем за неналежне виконання умов Договору нараховано та заявлено до стягнення 3% річних у розмірі 939,08грн. відповідно до вимог статті 625 ЦК України.
Нарахування 3% річних проведено за кожним зобов`язанням окремо.
Суд, перевіривши розрахунок 3% річних за допомогою програми Калькулятор підрахунку заборгованості та штрафних санкцій ЛІГА:ЗАКОН дійшов висновку, що проведений позивачем розрахунок є арифметично вірним, а тому позовні вимоги про стягнення 3% річних в сумі 939,08грн, є такими, що підлягають задоволенню.
Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною 2 статті 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція.
При цьому індекс інфляції нараховується не на кожну дату місяця, а в середньому за місяць.
Якщо прострочення відповідачем виконання зобов`язання з оплати становить менше місяця, то в такому випадку виключається застосування до відповідача відповідальність передбачена частиною 2 статті 625 ЦК України - стягнення інфляційних втрат за такий місяць.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 24.04.2019 у справі №910/5625/18, від 13.02.2019 у справі №924/312/18.
У зв`язку з порушенням відповідачем строків оплати вартості послуг з постачання природного газу, позивачем нараховано інфляційні витрати у сумі 3904,00грн.
Нарахування проведено окремо за зобов`язаннями січня 2022 року, лютого 2022 року та березня 2022 року.
Суд, перевіривши розрахунок інфляційних втрат за допомогою програми Калькулятор підрахунку заборгованості та штрафних санкцій ЛІГА:ЗАКОН дійшов висновку, що проведений позивачем розрахунок є арифметично вірним, а тому позовні вимоги про стягнення інфляційних в сумі 3904,00грн, є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.
Розподіл судових витрат
Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 12, 13, 73-79, 86, 91, 129, 165, 236-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" до відповідача Приватного підприємства "ОЛІВІЯ-ПЛЮС" про стягнення заборгованості в сумі 21357,86грн., в тому числі: основний борг в сумі 13768,30грн., пеня в сумі 2746,48грн., 3% річних в сумі 939,08грн., інфляційні втрати в сумі 3904,00грн., задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «ОЛІВІЯ-ПЛЮС» (85300, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця ФРАНКО, будинок 3; код ЄДРПОУ 32502689) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, буд.1; код ЄДРПОУ 40121452) суму боргу за поставлений природний газ у розмірі 13768,30грн., пеню у розмірі 2746,48грн., 3% річних у розмірі 939,08грн., інфляційні втрати у розмірі 3904,00грн. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 02.10.2024
Суддя М.О. Лейба
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 04.10.2024 |
Номер документу | 122053765 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лейба Максим Олександрович
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лейба Максим Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні