Справа № 157/226/24
Провадження №2-о/157/21/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2024 рокумісто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Антонюк О.В.,
з участю секретаря судового засідання Кисляка Я.С.,
представника заявника адвоката Бельського І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Камінь-Каширська державна нотаріальна контора, Камінь-Каширська міська рада, Камінь-Каширський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту батьківства,
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернувся у суд із заявою (заінтересована особа - державний нотаріус Володимирської державної нотаріальної контори Хома Юлія Миколаївна), в якій просить встановити факт, що ОСОБА_2 , 1929 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його батьком. В обґрунтування вимог зазначає, що його батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 почали проживати у незареєстрованому шлюбі з квітня 1952 року, оскільки найстарша їх дочка ОСОБА_4 народилася у 1953 році. ІНФОРМАЦІЯ_2 народився він (заявник), а у 1960 році народилася його сестра ОСОБА_5 . Батьки постійно проживали однією сім`єю, вели спільне господарство, спільно виховували дітей. Дочки ОСОБА_4 і ОСОБА_5 на теперішній час вже покійні. Батько ОСОБА_2 з 1954 року працював головою Заліської сільської ради, пізніше завідуючим магазином с. Клітицьк, а з 1960 року до виходу на пенсію - у радгоспі « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». При паюванні земель радгоспу батько став власником земельної ділянки загальною площею 3,65 га, що стверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НБ № 660349, виданим 06 грудня 2007 року Камінь-Каширською РДА. 31 жовтня 2011 року батько склав заповіт, яким все належне йому майно заповів йому. Коли він звернувся до державного нотаріуса з питання видачі йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом, то отримав відповідь, що оскільки він народився у той період, коли батьки не перебували у зареєстрованому шлюбі, то йому необхідно сплатити податок в розмірі біля 16000 грн. Що стосується спадкоємців рідних синів чи дочок, то такі особи від сплати податку звільняються. Отже, йому необхідно у судовому порядку встановити родинні стосунки з батьком, оскільки він пенсіонер, отримує пенсію у розмірі біля 5000 грн та сплатити такий податок йому не під силу. Про те, що ОСОБА_2 є його рідним батьком частково підтверджується свідоцтвом батьків про шлюб, який вони чомусь зареєстрували тільки 01 грудня 1985 року. Факт спільного проживання батьків, ведення спільного господарства, спільне виховання дітей батьками, народження дочок ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та сина ОСОБА_6 стверджується поясненнями свідків, зокрема ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Ухвалою судді від 27 лютого 2024 року у справі відкрито провадження, постановлено розглядати справу у порядку окремого провадження та призначено судове засідання.
Ухвалою суду від 27 серпня 2024 року до участі у справі залучено як заінтересованих осіб Камінь-Каширську міську раду та Камінь-Каширський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, і замінено заінтересовану особу державного нотаріуса Володимирської державної нотаріальної контори Хому Юлію Миколаївну на Камінь-Каширську державну нотаріальну контору.
Заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_9 у судовому засіданні заяву про встановлення факту батьківства підтримали із зазначених у ній підстав та, крім того, ОСОБА_1 пояснив, що факт батьківства підтверджується показаннями свідків, яким достовірно відомо, що з дитинства він проживав із ОСОБА_10 , який доглядав за ним та забезпечував його, останній проживав однією сім`єю із його матір`ю ОСОБА_11 без реєстрацію шлюбу, вони вели спільне господарство, також, крім нього (заявника), у них народилося ще двоє дітей - його сестри ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Представник заінтересованої особи - Камінь-Каширської державної нотаріальної контори у судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.
Представник заінтересованої особи - Камінь-Каширського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Струк К. у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, із змісту якої вбачається, що вона справу просить розглянути у відсутності представника відділу реєстрації актів цивільного стану.
Представник заінтересованої особи - Камінь-Каширської міської ради Пась В.І. у судове засідання не з`явився, подав клопотання, з якого вбачається, що він справу просить розглянути у відсутності представника міської ради та не заперечує щодо задоволення заяви ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення заявника та його представника, свідків, з`ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що заяву належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.
Згідно з пунктом 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Суд встановив, що заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Клітицьк Камінь-Каширського району Волинської області, що стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого повторно 07 квітня 2017 року Камінь-Каширським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції.
З копії актового запису про народження № 8 від 30 січня 1958 року вбачається, що матір`ю ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , записана ОСОБА_13 , якій на час народження заявника минуло 33 роки, відомості про батька відсутні, однак по батькові заявника записано за бажанням матері як ОСОБА_14 . З цієї ж копії актового запису про народження вбачається, що було видано свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 07 квітня 2017 року.
За загальним правилом дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (частина 1 статті 58 Конституції України) норми СК України застосовуються до сімейних відносин, які виникли після набрання ним чинності, тобто не раніше 01 січня 2004 року.
Підстави для визнання батьківства за рішенням суду, зазначені у статті 128 СК України, істотно відрізняються від підстав його встановлення, передбачених у статті 53 КпШС України, при вирішенні питання про те, якою нормою необхідно керуватися при розгляді справ цієї категорії, слід виходити з дати народження дитини.
Зазначена правова позиція наведена у постанові Верховного суду у справі № 756/8241/20, провадження № 61-9789св21.
У вказаній постанові зокрема зазначається, що при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 01 січня 2004 року, необхідно застосовувати відповідні норми КпШС України, беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й ведення спільного господарства відповідачем та матір`ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.
Отже, оскільки заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому спірні правовідносини регулюються нормами КпШС України.
Відповідно до частини другої статті 53 КпШС України у разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття.
Частиною третьою статті 53 КпШС України визначено чотири юридично значимі обставини встановлення батьківства, кожна з яких є необхідною і достатньою для задоволення позову: а) спільне проживання та ведення спільного господарства батьками дитини до її народження; б) спільне виховання батьками дитини; в) спільне утримання батьками дитини; г) визнання батьківства відповідачем.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 1998 року № 16 «Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім`ю України», яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, згідно зі статтею 53 КпШС України підставою для встановлення батьківства (факту батьківства) може бути не сам по собі факт біологічного походження дитини, а фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері й особи, яку та вважає батьком дитини, ведення ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, або ж докази, що достовірно підтверджують визнання особою батьківства. Спільне проживання та ведення спільного господарства у зазначених випадках може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо). Припинення цих відносин до народження дитини може бути підставою для відмови в позові лише у випадках, коли це сталося до її зачаття.
Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є запис про батька дитини у книзі записів народжень за вказівкою матері.
За змістом частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).
У частині другій статті 78 ЦПК України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з частиною першою статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства. Батьківство може бути визнано як у період вагітності матері (наприклад, висловлення бажання мати дитину, піклування про матір майбутньої дитини тощо), так і після народження дитини.
Спільне проживання та ведення спільного господарства в зазначених випадках може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо). Припинення цих відносин до народження дитини може бути підставою для відмови в позові лише у випадках, коли це сталося до її зачаття.
Спільне виховання дитини має місце, коли вона проживає з матір`ю та особою, яку остання вважає (або яка вважає себе) батьком дитини, або коли ця особа спілкується з дитиною, проявляє батьківську турботу щодо неї.
Під спільним утриманням дитини належить розуміти як перебування її на повному утриманні матері й особи, яку остання вважає (або яка вважає себе) батьком дитини, так і, як правило, систематичне надання цією особою допомоги в утриманні дитини незалежно від розміру допомоги.
Такі правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі № 543/738/16-ц (провадження № 61-416Зсв18), у постанові Верховного Суду від 29 серпня 2018 року у справі № 641/9147/15-ц (провадження № 61-26210св18), у постанові Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 225/6301/15-ц (провадження № 61-30047св18).
З метою забезпечення правильного й однакового застосування судами законодавства у справах про визнання або оспорювання батьківства, материнства та стягнення аліментів прийнято постанову Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів».
Пунктом 3 указаної постанови Пленуму Верховного Суду України судам роз`яснено, що оскільки підстави для визнання батьківства за рішенням суду, зазначені у статті 128 СК України, істотно відрізняються від підстав його встановлення, передбачених у статті 53 КпШС, суди, вирішуючи питання про те, якою нормою слід керуватися при розгляді справ цієї категорії, повинні виходити з дати народження дитини.
Так, при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 01 січня 2004 року, необхідно застосовувати відповідні норми КпШС, беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й ведення спільного господарства відповідачем та матір`ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини
З довідки, виданою Сошичненською сільською радою Камінь-Каширського району Волинської області № 124 від 01 лютого 2024 року вбачається, що згідно із записом № 496/90 погосподарської книги № 8 за 1967, 1968, 1969 роки, значиться господарство, яке складається, зокрема, з членів сім`ї: ОСОБА_2 , 1929 року народження, голова домогосподарства; ОСОБА_3 , 1924 року народження, - дружина, ОСОБА_15 , 1949 року народження, - син; ОСОБА_16 , 1953 року народження, - дочка, ОСОБА_1 , 1958 року народження, - син, ОСОБА_17 , 1960 року народження дочка.
Згідно з довідкою Клітицького старостинського округу № 17 від 30 січня 2024 року № 41, відповідно до записів у погосподарській книзі № 2 с. Клітицьк Клітицької сільскої ради за 1971-1973 роки, за особовим рахунком № НОМЕР_2 (стор. 184-185) значиться господарство, яке складається з таких членів сім`ї із зазначенням їх статуту у цьому господарстві: ОСОБА_2 , 1929 року народження, голова домогосподарства; ОСОБА_18 , 1924 року народження, дружина, ОСОБА_12 , 1949 року народження, - син; ОСОБА_16 , 1953 року народження, дочка, ОСОБА_1 , 1958 року народження, син, ОСОБА_17 , 1960 року народження дочка; ОСОБА_19 , 1948 року народження, зять. В особистій власності домогосподарства знаходилася худоба, а також у користуванні земля від 30 до 40 сотих гектара.
Заявником ОСОБА_1 на підтвердження родинних стосунків зі ОСОБА_2 також надані спільні фотосвітлини, на яких вони зображенні під час участі у похованні відповідно сестри та дочки ОСОБА_20 .
З показань у судовому засіданні свідка ОСОБА_7 вбачається, що вона проживає неподалік житлового будинку ОСОБА_1 , батько останнього ОСОБА_2 проживав із ОСОБА_3 у с. Клітицьк, працював у колгоспі у конторі, записував трудодні. ОСОБА_3 спочатку проживала у с. Яловацьк, адже була заміжня за іншого чоловіка, згодом її вигнали батьки того чоловіка, і вона переїхала проживати до своїх батьків у с. Клітицьк разом з сином від першого чоловіка, побудувала хату, потім спільно проживала з ОСОБА_21 , а коли останній її залишив, то ОСОБА_3 почала проживати однією сім`єю із ОСОБА_10 , уродженцем с. Яловацьк, у них народилися троє дітей: ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . З цими дітьми вона бачила ОСОБА_22 та ОСОБА_23 у селі на святкуваннях: весіллях, хрестинах, інших заходах. Коли ОСОБА_3 почала проживати зі ОСОБА_10 , то на той час попереднього чоловіка вже не було, останній ОСОБА_24 покинув.
З показань у судовому засіданні свідка ОСОБА_25 вбачається, що він народився у 1949 році, заявник ОСОБА_26 є його братом по матері. Свого батька він не пам`ятає, оскільки з малечку проживав лише з матір`ю ОСОБА_11 , а потім вона почала проживати з іншим чоловіком ОСОБА_2 , на той час йому (свідку) було 3-4 роки. Жили вони втрьох спільною сім`єю, потім народилася його сестра ОСОБА_4 , 1953 року народження, після неї брат ОСОБА_6 , пізніше сестра ОСОБА_5 .
З показань у судовому засіданні свідка ОСОБА_27 вбачається, що заявник ОСОБА_26 є її чоловіком, а батьком останнього є ОСОБА_2 , останні і після одруження ОСОБА_6 продовжували підтримувати родинні відносини як син та батько.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 06 грудня 2016 року Клітицькою сільською радою Камінь-Каширського району Волинської області ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Клітицьк Камінь-Каширського району Волинської області.
З копії заповіту від 31 жовтня 2012 року, що посвідчений приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Волинської області Огей Н.М. та зареєстрований у реєстрі за № 148, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , все належне йому майно, з чого б воно не складалося і де б вона не знаходилося, і взагалі все те, що буде належати йому на його смерті, і на що він за законом матиме право заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Аналізуючи вищезазначені докази, які в цілому узгоджують між собою, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , є батьком ОСОБА_1 .
Встановлення факту родинних відносин необхідне заявнику для оформлення спадкових прав.
Іншим чином встановити факт, про які просить заявник, неможливо.
На підставі ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати заявнику не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 13, 18, 77-81, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), заінтересовані особи Камінь-Каширська державна нотаріальна контора (місцезнаходження: вул. Шевченка, 10, м. Камінь-Каширський, Волинська область, код ЄДРПОУ 02887409), Камінь-Каширська міська рада (місцезнаходження: вул. Воля, 2, м. Камінь-Каширський, Волинська область, код ЄДРПОУ 34836909), Камінь-Каширський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: площа Незалежності, 8, м. Камінь-Каширський, Волинська область, код ЄДРПОУ 26038922), про встановлення факту батьківства, - задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 у с. Клітицьк, Камінь- Каширського району Волинської області, є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: https://km.vl.court.gov.ua/sud0304/gromadyanam/csz/.
Дата складення повного тексту рішення 20 вересня 2024 року.
Головуючий: О.В. Антонюк
Суд | Камінь-Каширський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122055183 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Камінь-Каширський районний суд Волинської області
Антонюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні