Справа № 526/1674/23
Провадження № 2/526/143/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2024 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючої судді Максименко Л.В.
секретаря судового засідання Павленко Т.І.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні в м.Гадяч упорядку спрощеногопозовного провадженняцивільну справу№ 526/1674/23за позовомприватного підприємства«Новатор Агро» до ОСОБА_1 про стягнення коштів за попереднім договором оренди земельної ділянки,
в с т а н о в и в:
17травня 2023року ПП«Новатор Агро» звернулось досуду з позовомдо ОСОБА_1 про стягненнякоштів запопереднім договороморенди земельноїділянки в сумі 56000 грн.
Відповідно до ч.1ст. 274 ЦПК Україниу порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
Ухвалою судувід05червня2023 року відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без виклику сторін та надано відповідачу строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням сторін.
Позивач копію ухвали отримав 09.06.2023 року.
Відповідач копію ухвали, копію позовної заяви та додатки до неї отримала 20.05.2024 року, відзиву на позов не надала.
У відведений строк, з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження, від сторін не надійшли заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч.2статті 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд вважає за можливе, відповідно до ст. 279 ЦПК України, розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 2,5062 га, кадастровий номер 5320481700:00:010:0124, розташованої на території Вельбівської сільської ради Миргородського ( колишнього Гадяцького) району, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії Р3 №663250 та інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №330786868.
Між ПП «Новатор Агро» та ОСОБА_1 було укладено попередній договір оренди земельної ділянки № б/н від 06.09.2021 року, згідно п.п.1.1 якого сторони зобов`язуються протягом строку і на умовах, встановлених цим попереднім договором, укласти в майбутньому договір оренди землі, за яким підприємство буде виступати орендарем, а громадянин - орендодавцем земельної ділянки площею 2,5062 га, кадастровий номер 5320481700:00:010:0124, що належить відповідачу на праві приватної власності.
Вказана земельна ділянка відповідача на дату підписання попереднього договору перебувала в оренді ТОВ «Агро-Край», що підтверджується, договором оренди землі від 01.04.2016, укладеного між ОСОБА_1 та СТОВ ім. Духова, додатковою угодою б/н від 03.08.2017 до договору оренди землі від 01.04.2016 за якою СТОВ ім. Духова передало ТОВ «Агро-Край» права та обов`язки сторони орендаря, передбачені в договорі оренди. Строк дії договору 7 років до 01.04.2023.
Згідно п.п.1.3 попереднього договору, відповідач зобов`язалась передати в оренду, а підприємтсво прийняти в оренду на 7 років земельну ділянку за основним договором після закінчення строку оренди з ТОВ «Агро-Край».
У відповідності до пунктів 2-3 попереднього договору ОСОБА_1 зобов`язалась до закічення дії договору оренди з ТОВ «Агро-Край» не підписувати ніяких додаткових угод, які суттєво змінять його умови зокрема, але не виключно, додаткові угоди, які продовжують строк договору оренди з ТОВ «Агро-Край».
Не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня укладення основного договору надати підприємству документи, необхідні для укладення та підписання основанного договору та проведення реєстрації права оренди землі.
З моменту укладення попереднього договору до моменту укладення основного договору відповідач зобов`язалась: не укладати договори (у тому числі в усній формі) про надання земельної ділянки або будь-якої її частини в користування (у тому числі безплатне) будь-яким третім особам; не укладати без попереднього погодження з підприємством з будь- якими третіми особами попередніх договорів про відчуження в майбутньому земельної ділянки або будь-якої її частини; не відчужувати будь-яким третім особам земельну ділянку або будь-яку її частину; не передавати земельну ділянку або будь-яку її частину у заставу (іпотеку); не укладати з будь-якими третіми особами договори про емфітевзис чи будь-яких інших обмежень та обтяжень на земельну ділянку або будь-яку її частину; не вчиняти інших дій, внаслідок яких можуть виникнути права третіх осіб, обмеження та обтяження на земельну ділянку або будь-яку її частину.
По закінченню дії договору оренди з ТОВ «Агро-Край», але не пізніше п`яти днів після дати закічення передати свою земельну ділянку в оренду підприємству.
Протягом періоду дії даного договору і до дати підписання основного договору підприємство сплачує відповідачу кошти в сумі 20000 грн одним платежем.
Згідно п. п. 4.2 попереднього договору у випадку необґрунтованої відмови або необґрунтованого ухилення відповідача від укладення основного договору, а також у випадку порушення умов цього попереднього договору, зокрема, але не виключно, п. 2.1.1 ОСОБА_1 протягом 3 днів зобов`язується повернути підприємству суму коштів, яка вказана у п. 3.1 даного договору, а також пеню в розмірі 0,5% за кожний день з дати підписання даного договору.
Відповідно до видаткового касового ордеру від 06.09.2021 ОСОБА_1 ПП «Новатор-Агро» на виконання п. 3.1 попереднього договору було сплачено 20000 грн.
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Попереднім є договір, сторони якого зобов`язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором. Попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору, а якщо форма основного договору не встановлена, - у письмовій формі (абзаци 1, 4 частини першої статті 635 ЦК України).
Згідно ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
З урахуванням змісту абзацу 4 ч. 1 ст. 635 ЦК України та ст. 14 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент укладення попереднього договору оренди землі від 05.05.2020 року) попередній договір оренди землі мав бути вчинений у письмовій формі. Необхідність проведення державної реєстрації відсутня.
Статтями 525-526 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язані певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 31.01.2022 року уклала додаткову угоду до договору оренди землі від 01.04.2016 зареєстрованого 30.06.2016 за №15236970 з ТОВ «Агро-Край», згідно якого було продовжено строк дії вказаного договору оренди спірної земельної ділянки на 14 років, зокрема до 01.04.2030 року.
Таким чином, ОСОБА_1 порушила умови попереднього договору з ПП «Новатор-Агро» від 06.09.2021 року.
Згідно з частиною четвертою статті 635 ЦК України сторона, яка необґрунтовано ухиляється від укладення договору, передбаченого попереднім договором, повинна відшкодувати другій стороні збитки, завдані простроченням, якщо інше не встановлено попереднім договором або актами цивільного законодавства.
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (пункт 1 частини першої статті 611 ЦК України).
Згідно з частиною першою статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до ч.3 ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Неустойка є мірою цивільно-правової відповідальності, тобто одним із видів забезпечення виконання зобов`язання за наслідками його порушення.
Аналогічний висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 21 квітня 2021 року у справі № 552/6997/19, провадження № 61-1280св21.
Системне тлумачення положень статей 549, 611 ЦК України дозволяє дійти висновку, що штраф, як вид неустойки, забезпечує виконання зобов`язань, зокрема, договірних.
Сутність негативних зобов`язань полягає в тому, що предметом виконання є утримання від дій, і зобов`язання виконується протягом усього часу його існування. Зобов`язання, що передбачає пасивну дію (утриматись від вчинення певних дій) забезпечується шляхом накладення штрафу.
Аналогічний висновок сформульований у постанові Верховного Суду від 17 листопада 2021 року у справі № 172/1159/20, провадження № 61-14612св21.
Відповідно до матеріалів справи сторони у попередньому договорі визначили неустойку у вигляді пені в якості забезпечення негативного зобов`язання, а саме у разі ухилення від укладення основного договору оренди, передбаченого попереднім договором, або відмови від його підписання.
Суд встановив, що зміст попереднього договору та його тлумачення дозволяють дійти висновку, що сторони договору домовилися в належній формі про укладення в майбутньому основного договору.
Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 всупереч п.п.2.1.1 попереднього договору 31.01.2022 року уклала додаткову угоду до договору оренди землі від 01.04.2016 з ТОВ «Агро-Край», згідно якого було продовжено строк дії вказаного договору оренди спірної земельної ділянки на 14 років.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач порушила умови договору, тому ПП «Новатор-Агро» має право на повернення коштів в сумі 20000 грн, які були виплачені відповідачу згідно п. 3.1 попереднього договору у зв`язку з чим позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.
Також суд вважає, що позивач у зв`язку з порушенням відповідачем умов попереднього договору має право на стягнення пені, як це передбачено п. п. 4.2 попереднього договору.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України однією із загальних засад цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність.
Розмір неустойки, визначений у грошовій сумі, встановлюється договором або актом цивільного законодавства (абзац перший частини другої статті 551 ЦК України).
Відповідно до частини другої статті 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Згідно з частиною третьою статті 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду за наявності однієї з умов: (а) якщо він значно перевищує розмір збитків; (б) за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Згідно розрахунку позивача пеня за період з 17.05.2022 по 17.05.2023 становить 36600 грн.
Вказана сума пені не може вважатися такою, що відповідає загальним засадам цивільного законодавства, оскільки вона значно перевищує суму , сплачену відповідачу у розмірі 20000 грн.
Суд також звертає увагу, що пеня забезпечує виконання зобов`язання, передбаченого в попередньому договорі.
З оглядуна викладене,суд вважаєнеобхідним зменшитирозмір пеніза договоромдо розмірурічної орендноїплатиза землю в сумі 12227,39 грн. Саме така сума пені є розумною та відповідає засаді справедливості, тому в цій частині позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову з відповідача на користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п.3 ч.2, ч.13 ст.141 ЦПК України суд вирішує розподіл судових витрат. Позовні вимоги задоволені на 57% (із заявлених 56 600 грн. стягнуто 32227,39 грн.), отже витрати на судовий збір мають бути стягнуті з відповідача у розмірі 57% від суми сплаченого судового збору в розмірі 2684 грн, що становить 1529,88 грн.
Керуючисьст. 12, 81, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
позовну заяву Приватногопідприємства «НоваторАгро» до ОСОБА_1 простягнення коштівза попереднімдоговором орендиземельної ділянки - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьПриватного підприємства«Новатор Агро» (р/р НОМЕР_1 в АТКБ «ПриватБанк»,МФО 305299,код ЄДРПОУ:30080829) 32227 ( тридцять дві тисячі двісті двадцять сім) грн 39 коп.
Стягти з ОСОБА_1 на користьПриватного підприємства«Новатор Агро» судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в розмірі 1 529,88 грн.
Решту позовних вимог залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня йогопроголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування сторін:
Позивач Приватне підприємство «Новатор Агро», юридична адреса вул. Першотравнева,1, м. Гадяч, Миргородського р-ну, код ЄДРПОУ 30080829.
Відповідач ОСОБА_1 ,зареєстрована заадресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Головуюча: Л. В. Максименко
Суд | Гадяцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122056609 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Гадяцький районний суд Полтавської області
Максименко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні