Дата документу 26.09.2024Справа № 643/18546/21 Провадження № 2/554/62/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.09.2024 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого судді - Материнко М.О.
з участю секретаря судового засідання Литвин А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Полтави цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства « Харківобленерго » ( м. Харків вул. Плеханівська,149 ) про захист прав споживачів
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства « Харківобленерго » ( м. Харків вул. Плеханівська,149 ) про захист прав споживачів.
Позивач, посилався на те, що: маючи у власності земельну ділянку кадастровий номер 6322083001:00:000:3515 для індивідуального дачного будівництва Позивач звернувся до Відповідача з заявою від 26.07.2021 №Пр/2788 на предмет укладення з відповідачем договору про приєднання до електромережі та видачі технічних умов на стандартне приєднання зазначеної земельної ділянки; 26.07.2021 Позивачем було подано заяву до Відповідача щодо надання в паперовій формі договору про приєднання; При розгляді документів Позивача, які були надані з заявою про стандартне приєднання Товариством було встановлено, що вказана земельна ділянка відповідно до Розпорядження Дергачівської районної державної адміністрації від 24.05.2016 № 226 належить до території кварталу забудови, щодо якої розроблено та затверджено детальний план, про що товариство раніше повідомлялося листом Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 27.04.2021 № 01-22/692.
Порядок приєднання електроустановок замовників до належних оператору систем розподілу (ОСР, яким і є Відповідач) визначений Розділом 4 Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 зі змінами (далі Кодекс), у якому встановлені і правила приєднання електроустановок замовника на території комплексної забудови.
- п. 4.1.13 Кодексу визначено, що приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові з індивідуальною забудовою житла (крім багатоквартирних житлових будівель) відповідно до рішень органів місцевого самоврядування, здійснюється відповідно до умов цього розділу після виконання оператором системи розподілу (далі ОСР), який здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, згідно з планами забудови відповідної території. А відповідно до останнього абзацу п. 4.1.15 Кодексу ОСР інформує замовника про можливість отримання ним послуги з приєднання до електричних мереж після електрифікації такої території.
30.07.2021 Позивачу було надано відповідь за №11-44/9386 та повідомлено, що, так як належна йому земельна ділянка входить до території комплексної забудови, приєднання електроустановок Позивача має відбуватися після електрифікації такої території комплексної забудови. Подання Позивачем заяви про стандартне приєднання від 26.07.2021 № ПР/2788 є передчасним. Договір про приєднання йому може бути наданий лише після виконання електрифікації території комплексної забудови на якій розташована земельна ділянка з кадастровим номером 6322083001:00:000:351. Відповідач не відмовляв Позивачу у приєднанні до електричних мереж, а зазначав процедуру, що повинна бути дотримана, виходячи з норм чинного законодавства, що регулюють дані правовідносини.
Позивач вважає, що відмова відповідача, як ОСР, в наданні йому договору про приєднання до електромережі є незаконною;
Відповідач заперечував проти викладених у позовній заяві обставин справи з огляду на те, що земельна ділянка Позивача розташована на території комплексної забудови, об`єкти якої не приєднані до електричних мереж відповідача, та що така територія не електрифікована в установленому КСР порядку вважав, що права Позивача не були порушені.
Відповідно до 2.1 Кодексу електрифікацію є виконання ОСР комплексу заходів з будівництва та введення в експлуатацію нових електричних мереж (повітряних чи кабельних мереж, підстанцій, розподільних пристроїв тощо) для електрозабезпечення території мікрорайону/кварталу, вулиці у встановленому законодавством про регулювання містобудівної діяльності порядку.
Відповідно до норми права передбаченої ст. 33 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" рішення про розробку детального плану певної території одночасно є рішенням про комплексну забудову цієї території.
Відповідно до листів Харківської районної державної адміністрації від 14.04.2021 №01-60/24/01-60-25, Харківської обласної державної адміністрації (ХОДА) від 17.03.2021 №01-17/16, Департаменту масових комунікацій та забезпечення доступу до публічної інформації ХОДА від 22.03.2021 №17-01-12/1014, розпорядженням Дергачівської районної державної адміністрації від 24.05.2016 №226, протоколом №4 засідання архітектурно-містобудівної ради Департаменту містобудування та архітектури ХОДА. З вищезазначеного судом встановлено, що територія на якій розташована земельна ділянка Позивача є територією, яка підлягає комплексній забудові.
Відповідно до ст. 33 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" комплексна забудова території здійснюється з метою забезпечення реалізації громадських інтересів і спрямовується на попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об`єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об`єктів будівництва, а також на благоустрій території.
Рішення про організацію комплексної забудови території у визначених межах та рішення про розміщення об`єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території приймає виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районна державна адміністрація відповідно до їх повноважень у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно з п. 3 ст. 33 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" функції замовника на будівництво виконує виконавчий орган місцевої ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації виконують безпосередньо або можуть делегувати їх на конкурсній основі генеральному підряднику (підряднику) у порядку, встановленому законодавством.
Також і відповідно до п. 4.1.14. Кодексу системи розподілу функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, може виконувати суб`єкт, уповноважений згідно із Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
При цьому замовник електрифікації має надати ОСР затверджений органами місцевої влади проєкт комплексної забудови, який має містити, зокрема:
- детальний план комплексної забудови території, що підлягає електрифікації;
- межі та цільове використання земельних ділянок, у тому числі визначені коридори для інженерних мереж та місця розташування об`єктів енергетики;
- прогнозну максимальну потужність та вимоги щодо надійності електропостачання кожного об`єкта, розташованого на території забудови;
черги будівництва об`єктів комплексної забудови та прогнозні терміни/строки введення в експлуатацію.
Детальний порядок дій електрифікації території, що підлягає комплексній забудові визначений п. 4.1.15. Кодексу, відповідно до якого електрифікація території, що підлягає комплексній забудові з індивідуальною забудовою житла (крім багатоквартирних житлових будівель), має бути здійснена ОСР за рахунок складової тарифу на розподіл електричної енергії шляхом включення до інвестиційної програми ОСР в установленому порядку не пізніше 2 років після узгодження проєктно-кошторисної документації та після забезпечення таких заходів:
1) прийняття органом місцевого самоврядування рішення про те, що земельні ділянки майбутніх замовників розташовані на території, що підлягає комплексній забудові;
2) розроблення та затвердження органом місцевого самоврядування детального плану забудови території, що підлягає комплексній забудові;
3) прийняття органом місцевого самоврядування відповідних рішень про делегування ОСР функцій замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові;
4) надання органами місцевого самоврядування вихідних даних, у тому числі детального плану забудови території із зазначенням кількісті об`єктів приєднання, розрахункової потужності кожного об`єкта згідно з вимогами державних будівельних норм та загальної розрахункової потужності;
5) отримання органом місцевого самоврядування від ОСР завдання на проєктування та вихідних даних для проєктування;
6) надання органами місцевого самоврядування передпроєктних рішень розташування електричних мереж та узгодження їх з ОСР;
7) оформлення прав користування (власності) на земельні ділянки під об`єкти електроенергетики на користь ОСР;
надання органами місцевого самоврядування з урахуванням потужності об`єктів відповідно до державних будівельних норм та надання ОСР проєктно-кошторисної документації, погодженої з усіма заінтересованими сторонами.
Матеріали справи не містять документів про надання Позивачу повноважень замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, заяви про приєднання такої території та визначених п. 4.1.14 Кодексу документів.
До суду надійшли заяви позивача про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги Позивач підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача - АТ "Харківобленерго" у судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без участі. Позовні вимоги не визнала,оскільки договір від 26.07.2021 з Позивачем взагалі не було укладено, зокрема, просила в задоволенні позову відмовити з наведених у відзиві та запереченнях підстав.
Ніяких інших заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.
Процесуальні дії /забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження по справі тощо/ у справі не проводилися.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як встановлено судом, позивач має у власності земельну ділянку: кадастровий номер 6322083001:00:000:3515.
Взаємовідносини, які виникають між учасниками ринку електричної енергії, зокрема суб`єктами господарювання, які отримали ліцензію на провадження діяльності з розподілу електричної енергії /операторами системи розподілу /ОСР// та споживачами регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, Кодексом систем розподілу та іншими нормативно-правовими актами у галузі електроенергетики.
Згідно з п.70 ч.1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі-Закон): приєднання електроустановки /далі - приєднання/ - надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.
Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону: оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу за умови дотримання замовником кодексу системи передачі та кодексу систем розподілу.
Відповідно до абз.1, 2 ч.4 ст.21 Закону: порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та систем розподілу.
Порядок приєднання має визначати, у тому числі, процедурні питання, умови приєднання, типові форми договорів про приєднання.
Згідно з п.3 ч.1 ст.46 Закону: оператор системи розподілу надає послуги з приєднання до системи розподілу відповідно до кодексу систем розподілу.
Відповідно до пп.1 п.5.5.1 ПРРЕЕ: споживач має право на приєднання власних електроустановок до мереж оператора системи або іншого власника електромереж у порядку, передбаченому Кодексом систем розподілу або Кодексом системи передачі.
Згідно з абз.1 п.4.1.2 КСР: ОСР не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу.
Відповідно до п.4.4.1 КСР: замовник звертається до ОСР щодо наміру приєднатися до системи розподілу із заявою за типовою формою, наведеною в додатку 3 до цього Кодексу.
У заяві замовник має вказати про свій намір або його відсутність щодо самостійного проектування лінійної частини приєднання. Заява про приєднання разом із копіями доданих до неї документів подається замовником особисто або через представника, або надсилається поштовим рекомендованим відправленням, або може бути подана в електронному вигляді через офіційний веб-сайт ОСР у мережі Інтернет із застосуванням електронного цифрового підпису в установленому законодавством порядку або за допомогою інших електронних сервісів, запропонованих ОСР.
До заяви про приєднання додаються перелік документів, який визначено у п.4.4.2 КСР.
При цьому, як вбачається із Заяви про приєднання електроустановки певної потужності №2521 /а.с.8/, з якою 21.11.2018 позивачка звернувся до відповідача щодо надання послуги з приєднання електроустановок позивача за адресою до електричних мереж, здійснення комплексу заходів з приєднання та підключення електроустановок до електричних мереж, до такої було додано наступні документи:
-копія генплану відведення земельної ділянки під забудову/або викопіювання з місця розташування об`єкту;
-копія документа, що підтверджує право власності чи користування об`єктом.
Розділом 4 п. 4.1.2 Кодексу визначено, що послуга зі стандартного приєднання надається на підставі типового договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, який є публічним договором приєднання (далі - Договір) та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за типовою формою.
Відповідно до Розділу 1 "Загальні положення" Договору визначено, що він укладається між оператором систем розподілу (далі - ОСР) та замовником послуг з приєднання до електричних мереж з урахуванням статей 630, 633, 634 Цивільного кодексу України шляхом подання заяви про приєднання електроустановки певної потужності відповідно до умов Кодексу.
Порядок приєднання електроустановок замовників до мереж належних ОСР визначений розділом 4 Кодексу, у якому, зокрема, і встановлені особливості приєднання електроустановок замовника, що знаходяться на території комплексної забудови та особливості електрифікації такої території.
Відповідно до п. 4.1.2. Кодексу передбачено, що Відповідач не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу. Відповідно до останнього абзацу п. 4.1.1. Кодексу ОСР не може вимагати від замовника вчинення жодних інших дій та/або надання документів, не визначених цим Кодексом.
Так, п. 4.1.13- 4.1.17 Кодексу передбачені спеціальні норми, якими встановлено порядок приєднання об`єктів замовників, розташованих на території комплексної забудови, що повністю відповідає вимогам ч. 5 ст. 633 ЦК України, умовам публічного Договору та повинно бути дотримано сторонами при його укладенні.
Зокрема п. 4.1.13 Кодексу визначено, що приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові з індивідуальною забудовою житла (крім багатоквартирних житлових будівель) відповідно до рішень органів місцевого самоврядування, здійснюється відповідно до умов цього розділу після виконання оператором системи розподілу (далі ОСР), який здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, згідно з планами забудови відповідної території. А відповідно до останнього абзацу п. 4.1.15 Кодексу ОСР інформує замовника про можливість отримання ним послуги з приєднання до електричних мереж після електрифікації такої території.
Відповідно до норми права, яка визначена розділом 4 Кодексу приєднання електроустановок Позивача має відбуватися лише після електрифікації такої території комплексної забудови. Відповідно, подання Позивачем заяви про стандартне приєднання від 26.07.2021 № ПР/2788 є передчасним, оскільки територія комплексної забудови є досі неелектрифікованою. в наслідк чого, підписаний примірник договору про приєднання Позивачу може бути наданий лише після його укладення, що у свою чергу можливе лише після виконання електрифікації території комплексної забудови, на якій розташована земельна ділянка з кадастровим номером 6322083001:00:000:351.
Відповідно до абз. 2 п. 4.1.15 Кодексу територія вважається електрифікованою, якщо хоча б один об`єкт, розташований на земельній ділянці, яка перебуває в межах території, що підлягає комплексній забудові, приєднаний до електричних мереж ОСР відповідно до вимог законодавства, що регулює відносини, які виникають під час приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників до електричних мереж, чинного на дату здійснення такого приєднання (після 01 січня 2013 року).
Відповідачем разом з відзивом було надано пояснення та докази, що стосуються розміщеної неподалік його ділянки лінії електропередач, а саме зазначено про проходження біля такої земельної ділянки повітряної лінії електропередач ПЛ 0,4 кВ ТП № 661, яка живить електроенергією газовий розподільчий пункт (далі - ГРП) ПП "Юнона", що знаходиться за межами території комплексної забудови (доказами є відомості Публічної кадастрової карти, технічні умови та укладений за результатом їх виконання договір постачання електричної енергії № 531287. Окрім того, приєднання вказаного об`єкта було здійснено до 01.01.2013.
Повітряна лінія ПЛ 0,4 кВ КТП № 120 знаходиться осторонь від належної позивачу земельної ділянки та не проходить по території комплексної забудови, що чітко видно з Публічної кадастрової карти України.
Вищезазначена ПЛ 04 кВ КТП № 120 розміщена між вулицями Зоряною та Нижньою Місячною, тобто за межами території комплексної забудови, а ділянка Позивача розміщена за межами зазначених вулиць всередині території комплексної забудови та відповідно до витягу взагалі не має поштової адреси.
Відповідно до відомостей Публічної кадастрової карти України та довідки ОСР від 15.11.2021 № 11-44/14462 встановлено, що відсутні приєднання до електричних мереж після 01.01.2013 на території комплексної забудови, до якої входить земельна ділянка з кадастровим № 6322083001:00:000:3515, що належить Позивачу. Тобто територія комплексної забудови не електрифікована у розумінні п. 4.1.15 КСР.
На підставі наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що жоден об`єкт, розташований на території комплексної забудови, не приєднаний до електричних мереж Відповідача як на дату подання заяви про приєднання Позивачем, так і на сьогодніній день.
Разом з тим, оскільки було встановлено, що поблизу земельної ділянки позивачки відсутні електричні мережі відповідача, призначені для електропостачання даної території, що б забезпечило можливість надання такої послуги з приєднання,позивачу було роз`яснено з посиланням на відповідні норми чинного законодавства заходи, що мають бути вжиті задля приєднання об`єкта до електричних мереж.
Відповідно до абз.55 п.2.1 КСР: територія, що підлягає комплексній забудові - територія забудови нового мікрорайону, кварталу, житлового масиву (комплексу), нової вулиці тощо, на якій з метою забезпечення реалізації громадських інтересів в установленому законодавством порядку здійснюється або планується здійснюватись попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об`єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об`єктів будівництва, а також благоустрій території.
Згідно з положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI: обов`язок вжиття заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону покладено на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: комплексна забудова території здійснюється з метою забезпечення реалізації громадських інтересів і спрямовується на попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об`єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об`єктів будівництва, а також на благоустрій території. Комплексна забудова території може здійснюватися шляхом комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду одним або кількома інвесторами.
Як визначено ч.2 ст.33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: рішення про організацію комплексної забудови території у визначених межах та рішення про розміщення об`єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території приймає виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районна державна адміністрація відповідно до їх повноважень у порядку, передбаченому цим Законом.
Рішення про розроблення детального плану певної території одночасно є рішенням про комплексну забудову цієї території. Так, відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Згідно з ч.1, п.8 ч.4 ст.19 Закону України: «Про регулювання містобудівної діяльності»: детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території зокрема визначає, систему інженерних мереж.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: функції замовника на будівництво виконавчий орган місцевої ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації виконують безпосередньо або можуть делегувати їх на конкурсній основі генеральному підряднику (підряднику) у порядку, встановленому законодавством.
Функції замовника комплексної забудови території може виконувати власник (користувач) відповідної земельної ділянки в межах такої земельної ділянки, переданої (наданої) йому в установленому законом порядку.
Функції замовника будівництва в рамках здійснення державно-приватного партнерства, у тому числі реалізації проектів, що здійснюються на умовах концесії, може виконувати приватний партнер, концесіонер відповідно до умов договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства, або концесійного договору та договору про делегування функцій "замовника будівництва".
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.28 Закону України «Про ринок електричної енергії»: проектування та будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення) генеруючих потужностей здійснюються відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Проектування та будівництво генеруючих потужностей здійснюються за рахунок коштів замовника (власника) таких об`єктів відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації.
Пунктом 4.1.13 КСР визначено, що приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові (мікрорайон/квартал, вулиця), здійснюється відповідно до умов цього розділу після виконання ОСР, який здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, згідно з планами забудови відповідної території.
Електрифікація - виконання ОСР комплексу заходів з будівництва та введення в експлуатацію нових електричних мереж (повітряних чи кабельних мереж, підстанцій, розподільних пристроїв тощо) для електрозабезпечення території мікрорайону/кварталу, вулиці у встановленому законодавством про регулювання містобудівної діяльності порядку (п.2.1 КСР).
Відповідно до п.4.1.14 КСР: функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, може виконувати суб`єкт, уповноважений згідно із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Замовник електрифікації має надати ОСР затверджений органами місцевої влади проект комплексної забудови, який має містити, зокрема:
-детальний план комплексної забудови території, що підлягає електрифікації;
-межі та цільове використання земельних ділянок, у тому числі визначені коридори для інженерних мереж та місця розташування об`єктів енергетики;
-прогнозну максимальну потужність та вимоги щодо надійності електропостачання кожного об`єкта, розташованого на території забудови;
-черги будівництва об`єктів комплексної забудови та прогнозні терміни/строки введення в експлуатацію.
Згідно з п.4.1.15 КСР: електрифікація території, що підлягає комплексній забудові, може бути здійснена за рахунок складової тарифу на розподіл електричної енергії шляхом включення до інвестиційної програми ОСР в установленому порядку у разі забезпечення таких заходів:
1)прийняття органом місцевого самоврядування рішення про те, що відповідні земельні ділянки майбутніх замовників розташовані на території, що підлягає комплексній забудові;
2)розроблення та затвердження органом місцевого самоврядування детального плану забудови території, що підлягає комплексній забудові;
3)прийняття органом місцевого самоврядування відповідних рішень про делегування ОСР функцій замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові;
4)розроблення на замовлення органу місцевого самоврядування проектної документації на виконання відповідних робіт з електрифікації території, що підлягає комплексній забудові (або використання раніше розробленої на замовлення органу місцевого самоврядування проектної документації).
Якщо хоча б один об`єкт, розташований на земельній ділянці, яка перебуває в межах території, що підлягає комплексній забудові, приєднаний до електричних мереж ОСР в установленому порядку після набрання чинності цим Кодексом, така територія вважається електрифікованою, а об`єкти всіх Замовників на інших земельних ділянках у межах цієї території мають бути приєднані ОСР відповідно до вимог цього розділу в залежності від типу приєднання.
Вищезазначені обставини підтверджуються листами Харківської районної державної адміністрації від 14.04.2021 № 01-60/24/01-60-25, Харківської обласної державної адміністрації (далі - ХОДА) від 17.03.2021 № 01-17/16, Департаменту масових комунікацій та забезпечення доступу до публічної інформації ХОДА від 22.03.2021 № 17-01-12/1014, розпорядженням Дергачівської районної державної адміністрації від 24.05.2016 № 226, протоколом № 4 засідання архітектурно-містобудівної ради Департаменту містобудування та архітектури ХОДА. Вищепереліченими документами встановлено, що територія, на якій розташована земельна ділянка Позивача, є територією, яка підлягає комплексній забудові.
Зважаючи на те, що відповідно до положень п.2 ст.33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: рішення про розроблення детального плану певної території одночасно є рішенням про комплексну забудову цієї території, електрифікація території, на якій знаходиться земельна ділянка позивача, повинна бути проведена з урахуванням принципів та порядку електрифікації території, що підлягає комплексній забудові відповідно до чинних норм законодавства. Укладення договору про приєднання електроустановок до електричної мережі на окремій земельній ділянці, яка входить до території, що підлягає комплексній забудові, можливе лише після електрифікації в установленому законодавством порядку території, що підлягає комплексній забудові.
Як вбачається з листів відповідача, що направлялися позивачу - відповідач не відмовляв їй у приєднанні її електроустановок до електричних мереж, а зазначав процедуру, що повинна бути дотримана, виходячи з норм чинного законодавства, що регулюють дані відносини.
Так, відповідно до п.88 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії»: стандартне приєднання - приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенем потужності:
-перший ступінь - до 16 кВт включно;
-другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно.
Згідно з абз.34 п.2.1 КСР: нестандартне приєднання - приєднання до електричних мереж електроустановки, за умов приєднання якої ступені напруги в точці приєднання та точці забезпечення потужності не збігаються та/або за умови перевищення числових значень для стандартного приєднання, приєднання до електричних мереж суб`єкта господарювання, який не є ОСР.
За змістом п.4.1.19 КСР: на підставі заяви замовника про приєднання електроустановки певної потужності та викопіювання із ситуаційного плану ОСР визначає точки забезпечення потужності виходячи зі структури електричних мереж та навантаження у зоні можливого приєднання.
Для визначення приєднання (стандартне/ нестандартне) за місце (точку) забезпечення потужності приймається найближча точка в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт) ОСР ступеня напруги, що відповідає ступеню напруги в точці приєднання.
В свою чергу, відповідно до п.4.1.13 КСР: приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові (мікрорайон/квартал, вулиця), здійснюється відповідно до умов цього розділу після виконання ОСР, який здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, згідно з планами забудови відповідної території.
Згідно з абз.55 п.2.1 КСР: територія, що підлягає комплексній забудові - територія забудови нового мікрорайону, кварталу, житлового масиву (комплексу), нової вулиці тощо, на якій з метою забезпечення реалізації громадських інтересів в установленому законодавством порядку здійснюється або планується здійснюватися попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об`єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об`єктів будівництва, а також благоустрій території.
Як визначено ч.2 ст.33 Закону України: «Про регулювання містобудівної діяльності»: рішення про організацію комплексної забудови території у визначених межах та рішення про розміщення об`єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території приймає виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районна державна адміністрація відповідно до їх повноважень у порядку, передбаченому цим Законом.
Рішення про розроблення детального плану певної території одночасно є рішенням про комплексну забудову цієї території.
Отже, укладення договору про приєднання електроустановок до електричної мережі на окремій земельній ділянці, яка входить до території, що підлягає комплексній забудові, можливе лише після електрифікації в установленому законодавством порядку території, що підлягає комплексній забудові, з огляду на що, до здійснення електрифікації власники земельних ділянок на території комплексної забудови не можуть в індивідуальному порядку замовляти послуги з приєднання окремо по кожному житловому будинку.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем АТ «Харківобленерго» не було порушено права позивача ОСОБА_1 на приєднання до електричних мереж, оскільки таке приєднання /укладення договору про приєднання та видача договору позивачу стане можливим після електрифікації території, в межах якої розташована належна йому земельна ділянка згідно з планами забудови. Лише після цього для замовника приєднання, зважаючи на конкретні показники /потужність, відстань до місця забезпечення потужності/ визначається тип приєднання.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача по даній цивільній справі є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову йому слід відмовити.
Керуючись ст.12, 13, 81, 133, 137, 141, 247ч.2, 258-259, 263-265, 268, 273, 354-355 ЦПК України, Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 №2019-VIII, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, Кодексом систем розподілу, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства « Харківобленерго » ( м. Харків вул. Плеханівська,149 ) про захист прав споживачів - відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 03.10.2024 року.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_2 ел. пошта ІНФОРМАЦІЯ_1 тел. НОМЕР_1 адреса АДРЕСА_2 . РНОКПП НОМЕР_2
Відповідач - АТ "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" ел. пошта kanc@obl.kh.energy.gov.ua тел. 380057731248 адреса 61037, Харківська обл., місто Харків, ВУЛИЦЯ ПЛЕЛАНІВСЬКА, будинок 149 ЄДРПОУ 00131954
Суддя М.О. Материнко
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122057179 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Материнко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні