РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2024 року справа № 580/1523/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач), в якому позивач з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог просить:
1) визнати протиправними дії начальника та житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо прийняття спільного рішення оформленого у формі протоколу № 14 від 28.12.2023 в частині, що стосується ОСОБА_1 , а також щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.10.2023;
2) скасувати рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлене у формі протоколу №14 від 28.12.2023 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
3) зобов`язати житлову комісію та начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- зарахувати ОСОБА_1 на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання датою перебування у списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею);
- визначити розмір компенсації за належне ОСОБА_1 та його сім`ї для отримання жиле приміщення за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на військовослужбовця і кожного члена його сім`ї, який перебуває з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
- прийняти та затвердити рішення про надання ОСОБА_1 компенсації за належне йому та його сім`ї для отримання жиле приміщення;
- включити ОСОБА_1 до списку осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації за належне йому та його сім`ї для отримання жиле приміщення на подати його на затвердження Голові Держприкордонслужби.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлене у формі протоколу №14 від 28.12.2023, яким залишено позивача та його сім`ю у списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), оскільки згідно абз.1 ч.9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 29 Порядку №1081 позивач, як військовослужбовець, який звільнений з військової служби за станом здоров`я, має право на отримання саме грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що перебування військовослужбовця у списку на отримання службової житлової площі не породжує для останнього право на отримання постійного житлового приміщення, а тим більше грошової компенсації за належне житлове приміщення, так як позивач перебував саму у списку, осіб які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовою житловою площею, а не на обліку, осіб що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення постійним житлом. Також відповідачем вказано, що згідно п. 10 Порядку 728 житлові комісії військових частин, військових комісаріатів та квартирно-експлуатаційних установ (організацій) письмово інформують військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання компенсації за належне їм для отримання житло та про її орієнтовний розмір. Разом з цим, позивачем не надано до матеріалів справи відомостей щодо письмового інформування його житловою комісією про настання його черги для отримання компенсації за належне йому житлове приміщення та про її орієнтовний розмір відповідно до зазначеного Порядку. Враховуючи вищевикладені обставини відповідач вважає, що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він вважає, що доводи відповідача, які викладені у відзиві є необґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.
Відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він вважає, що доводи позивача, які викладені у відповіді на відзив є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до повного задоволення.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що наказом від 08.08.2022 №401-ОС ІНФОРМАЦІЯ_1 - майора ОСОБА_1 , начальника служби пожежної безпеки виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення, звільненого з військової служби наказом начальника Головного центру підготовки особового складу від 01.08.2022 №387-ОС за підпунктом «б» п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону 2232/ХІІ у відставку без права носіння військової форми одягу.
Позивачем 31.10.2023 подано до житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву щодо надання згоди на отримання грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення відповідно до Порядку №728.
Згідно витягу з протоколу засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.11.2023 №10, комісія у рішенні зазначила, що позивач зарахований до списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею) та згідно наказу від 08.08.2022 №401-ОС він мав вислугу: 13 років 07 місяців 13 днів. Вказано, що житлова комісія не направляла позивачу інформування про право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір. Поінформовано позивача, що Головний центр рішення щодо виплати чи невиплати грошової компенсації за належне для отримання жилого приміщення такої категорії осіб (потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею) не приймалось, та кошти для виплати грошової компенсації не надходили. Житлова комісія повідомила, що для перебування позивача саме на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку , йому необхідно звернутись до житлової комісії із заявою та додати документи, які визначені Інструкцією №26.
27.04.2023 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 було направлено адвокатський запит з проханням повідомити про результати розгляду питання щодо виключення ОСОБА_1 та членів його родини зі списку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), у зв`язку з припиненням трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.05.2023 №702/3027-23, було повідомлено, що майор ОСОБА_1 з 27.09.2019 по 06.05.2023 перебуває в списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), складом сім`ї три особи.
На адвокатський запит від 09.10.2023 ІНФОРМАЦІЯ_1 листом від 12.10.2023 №702/7092-23 повідомив про те, що ОСОБА_1 у період проходження служби з 04.12.2017 по 12.08.2022 житловою площею не забезпечувався, про що свідчить довідка №291 від 10.10.2023.
Позивач 07.12.2023 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій просив суд зарахувати його до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку.
У листі від 22.01.2024 №06.1.3/С ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомило про те, що на засіданні житлової комісії 28.12.2023 (протокол №14) вирішено про відсутність правових підстав щодо зарахування ОСОБА_1 до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що пунктом 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті (абзац 4 п. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Абзацом 1 п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Як передбачено ч. 1 ст. 9 ЖК України, громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Відповідно до положень ст. ст. 9, 43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік.
Згідно із ст. ст. 48, 49 ЖК України жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки. Понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів.
У відповідності до ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2006 № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (далі - Порядок № 1081) затвердив Порядок, який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв`язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
Відповідно до п. 22. Порядку №1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Відповідно до п. 23 Порядку №1081, для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім`я безпосереднього командира (начальника).
До рапорту додаються:
- довідки про реєстрацію місця проживання перебування) військовослужбовця та членів його сім`ї, які потребують поліпшення житлових умов;
- витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім`ї;
- довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад);
- документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.
Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
Пунктом 24 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім`ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік. Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла. Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.
Водночас, пунктом 30 Порядку №1081 передбачені випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку громадян, які потребують поліпшені житлових умов, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством.
Отже, військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку №1081.
Відповідно до Порядку №1081, наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 №1040 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України (наказ втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 №26) (далі Інструкція №1040). Інструкція визначала організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених у запас або відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, в органах Державної прикордонної служби України після звільнення та членів їх сімей, уключаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Положеннями п. 4 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України №26 визначено, що для зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання військовослужбовець подає керівнику органу Держприкордонслужби, в якому він проходить службу, рапорт (додаток 22), який реєструється в підрозділі документального забезпечення цього органу.
До рапорту додаються такі документи: довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) військовослужбовця та членів його сім`ї; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім`ї; довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги; заяви про згоду на обробку персональних даних щодо кожного члена сім`ї відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 11 Закону України «Про захист персональних даних».
У разі якщо інформація, що міститься в доданих до рапорту документах, є недостатньою для визначення житловою комісією потреби військовослужбовця та членів його сім`ї у поліпшенні житлових умов, житлова комісія додатково запитує через керівника органу Держприкордонслужби у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян такі документи (залежно від обставин, які підлягають з`ясуванню та мають значення для прийняття обґрунтованого рішення за рапортом):
Отже, з аналізу наведених вище норм, встановлено, що останніми врегульовано питання взяття на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, що закріплено на законодавчому рівні.
Водночас, порядок розгляду даного питання та порядок дій, які має вчинити особа задля постановлення її на такий облік визначений нормами Порядку №1081 та Інструкції №26.
Як встановлено судом із матеріалів справи, 07.12.2023 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про зарахування його та членів його сім`ї на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання датою перебування у списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею), розрахувати норму жилої площі, яка належить йому і його сім`ї, та визначити розмір грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення, надав згоду та просив виплатити таку компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення.
У відповідності до пункту 5 розділу II Інструкції, житлова комісія органу Держприкордонслужби (об`єднана житлова комісія) приймає рішення щодо:
- включення військовослужбовців та членів їх сімей до списків військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) і виключення їх з таких списків;
- зарахування військовослужбовців та членів їх сімей на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання і зняття їх з такого обліку;
- надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової жилої площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення у встановленому законодавством порядку;
- забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання шляхом виключення утримуваного ними житла з числа службового у встановленому законодавством порядку;
- внесення змін до облікових справ військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов;
- розгляду заяв, скарг та пропозицій із житлових питань;
- перегляду раніше прийнятих комісією або в порядку правонаступництва рішень, якщо їх було прийнято з порушенням вимог законодавства, у тому числі, якщо не враховано документи, наявні в обліковій справі на дату розгляду питання.
Згідно пункту 7 розділу II Інструкції - рішення житлової комісії оформлюється протоколом засідання житлової комісії / об`єднаної житлової комісії (далі - протокол) (додаток 1 до інструкції). Протокол підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та затверджується керівником органу Держприкордонслужби, наказом якого утворена ця комісія.
Матеріалами справи підтверджено, що житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 за наслідками розгляду вищезазначеної заяви позивача від 07.12.2023 прийняла рішення (протокол №14 від 28.12.2023), яким повідомила позивача, що він, складом сім`ї три особи, залишається перебувати у списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею).
Враховуючи, що позивач згідно наказу від 08.08.2022 №401-ОС мав вислугу: 13 років 07 місяців 13 днів, однак з урахуванням тієї обставини, що позивач звільнений з військової служби за станом здоров`я, тому суд дійшов висновку, що житлова комісія правомірно оскаржуваним рішенням залишила перебувати ОСОБА_1 у списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення саме службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), що виключає можливість зарахувати його на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання датою перебування у списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею), тому позов у цій частині позовних вимог є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Оскільки інші позовні вимоги позивача є похідними від вищезазначеної позовної вимоги, у задоволені якої суд дійшов висновку відмовити, тому у їх задоволенні також необхідно відмовити.
З огляду на вищезазначене, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122064821 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо публічної житлової політики |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
Віталіна ГАЙДАШ
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні