ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.09.2024 Справа № 914/1289/24
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т"
до відповідача Самбірського комунального підприємства "Об`єднане"
про стягнення 4824692,42 грн
за участю представників:
від позивача Оприско М.В.
від відповідача Лихва Н.Д.
Суть спору: Позовні вимоги заявлено Товариством з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т" до відповідача Самбірського комунального підприємства "Об`єднане" про стягнення 4824692,42 грн, з яких 4493805,60 грн - основний борг, 54137,15 грн - інфляційні втрати, 46779,78 грн - 3% річних та 229969,89 грн - пеня.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та відображено у протоколах судового засідання.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві та у додаткових пояснення по суті справи.
Представник відповідача проти позову заперечив, однак відзив на позовну заяву не подав.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи та заперечення представників позивача та відповідача, суд встановив таке.
27.06.2023 між Самбірським комунальним підприємством "Об`єднане" (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т" (виконавець) укладено договір про закупівлю №127/23, відповідно до пункту 1.1. якого Виконавець зобов`язується надати послуги: Послуги з поточного ремонту вулиць комунальної власності Симбірської територіальної громади: вул. Купилева у м.Самборі Львівської області; 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг вирівнювання поверхонь за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника, ГБН Г.1-218-182:2011 (далі - Послуги), а Замовник приймає та оплачує надані належним чином Послуги, у порядку та на умовах, що визначено цим Договором.
Згідно з пунктом 2.5. договору, у разі виявлення Замовником недоліків (дефектів) внаслідок неналежного надання Виконавцем Послуг згідно із Договірною ціною (Додаток 1 до Договору) він письмово повідомляє про них Виконавця. Виконавець упродовж 3-х робочих днів з дати отримання письмового повідомлення зобов`язаний направити свого представника для складення двостороннього акта, у якому перераховуються недоліки (дефекти). У разі неприбуття уповноваженого представника Виконавця Замовник має право протягом 5-й робочих днів скласти такий акт самостійно і надіслати його електронною поштою/поштою/цінним листом з описом вкладення/повідомленням про вручення поштового відправлення Виконавцю. Виконавець зобов`язаний протягом 10 (десяти) днів з дня отримання повідомлення від Замовника про виявлення недоліків (дефектів) усунути ці недоліки.
Пунктом 2.5. договору передбачено, що якщо Виконавець відмовився усунути виявлені недоліки або не усунув недоліки у встановлений пунктом 2.4. Договору строк, то Замовник має право відповідно до пункту 7.2.3. цього договору Достроково, в односторонньому порядку, розірвати цей Договір шляхом направлення офіційного листа про це Виконавцю згідно з адресою, яка зазначена в розділі « 16. Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін» цього Договору.
Відповідно до пункту 3.1. договору, вартість послуг становить: 4973646,00 грн, в тому числі ПДВ - 828941,00 грн. Ціни на послуги встановлюються в національній валюті України.
Згідно з пунктом 3.6. договору, згідно зі статтею 23 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Пунктом 4.1. договору передбачено, що розрахунки за цим договором здійснюються відповідно до підпункту 2 пункту 19 Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 №590 (зі змінами та доповненнями), у національній валюті України гривні у безготівковій формі шляхом перерахування належних до сплати сум коштів на поточний рахунок Виконавця, що вказаний у реквізитах цього Договору. Замовник здійснює оплату в межах отриманого бюджетного фінансування.
Відповідно до пункту 4.2. договору, розрахунок за фактично надані послуги здійснюється протягом 15 (п`ятнадцяти) банківських днів з моменту та на підставі підписаного Сторонами Акта здачі-приймання наданих Послуг.
Згідно з пунктом 4.3. договору, у разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за надані Послуги здійснюється упродовж 15 (п`ятнадцяти) банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок.
Пунктами 61.-6.3. договору передбачено, що здача і приймання фактично наданих Послуг за цим Договором проводиться згідно з Актом про здачу-приймання наданих Послуг. Упродовж 5 (п`яти) робочих днів після закінчення надання Послуг Виконавець направляє Замовнику два примірники акту приймання-передачі виконаних робіт форми КБ- 2 та довідку форми КБ-3, підписані уповноваженою на те особою Виконавця. Замовник протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання Акта про здачу-приймання наданих Послуг розглядає наданий Виконавцем Акт про здачу-приймання наданих Послуг та в разі відсутності зауважень та заперечень щодо якості та кількості наданих Послуг підписує його та направляє екземпляр Виконавцю. У випадку відмови від підписання Акта про здачу-приймання наданих Послуг Замовником складається акт із переліком недоліків у наданих Послугах та строками їх усунення. Виконавець зобов`язаний усунути недоліки у строки, вказані Замовником в акті.
Відповідно до пункту 6.5. договору, зобов`язання Виконавця щодо надання Послуг вважаються виконаними з моменту підписання Сторонами Акта про здачу-приймання наданих Послуг.
Згідно з пунктами 7.1.1. та 7.1.2. договору, замовник зобов`язаний: прийняти надані належним чином Послуги за Актом про здачу-приймання наданих Послуг та інші документи; здійснити розрахунок за надані належним чином Послуги своєчасно і в повному обсязі.
Пунктом 8.8. договору передбачено, що за несвоєчасну оплату наданих Послуг згідно з пунктами 4.2., 4.3., яка не пов`язана із затримкою бюджетного фінансування, Замовник сплачує пеню в розмірі облікової ставки Національного банку України від суми несплачених коштів за кожен день прострочення платежів.
Відповідно до пункту 8.11. договору, сплата штрафних санкцій не звільняє винну Сторону від виконання своїх зобов`язань за цим Договором. Винна Сторона відшкодовує суму штрафних санкцій чи/або збитків на підставі претензії протягом 10 (десять) календарних днів з моменту отримання претензії шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок іншої Сторони. Претензія направляється шляхом повідомлення на електронну адресу винної Сторони, зазначену в цьому Договорі, та/або шляхом направленням цінним листом з описом вкладення та повідомленням на поштову адресу винної Сторони та вважається отриманою на чотирнадцятий день після дня її відправлення.
Згідно з абзацом 2 пункту 11.4. договору, усі документи (листи, повідомлення, інша кореспонденція та т. ін.), що будуть відправлені Замовником на адресу Виконавця, вказану в цьому Договорі, вважаються такими, що були відправлені належним чином належному отримувачу до тих пір, поки Виконавець письмово не повідомить Замовника про зміну свого місцезнаходження, поштової адреси, електронної адреси (з доказами про отримання Замовником такого повідомлення).
Абзацами 2, 3 та 4 пункту 12.6. договору передбачено, що моментом належного повідомлення однієї Сторони іншу Сторону в розумінні умов цього договору є наступний робочий день після дня відправки повідомлення (електронного листа) відповідно до умов цього договору про закупівлю (далі - дата належного повідомлення). Дата належного повідомлення є датою фактичної обізнаності Сторони про факти, дії, події, зазначені в повідомленні (електронному листі). Сторони домовились, що роздруківка Стороною електронного повідомлення з електронної адреси, вказаної у реквізитах Сторони цього договору про закупівлю, є належним доказом повідомлення іншої Сторони згідно з умовами цього договору. У разі направлення листа в письмовій формі поштою, якщо поштовий лист повернено підприємством у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, вважається, що адресат (Сторона) повідомлений про зміст листа належним чином з дати, яка є третім календарним днем після дня отримання підприємством зв`язку адресата поштового листа.
Відповідно до пунктів 13.1. та 14.6. договору, договір набирає чинності з дня його підписання уповноваженими представниками обох Сторін, скріплюється печатками Сторін (за наявності) і діє до 31.12.2023, але в будь якому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором. Кожна Сторона несе повну відповідальність за правильність указаних нею в Договорі реквізитів. Сторони зобов`язуються своєчасно в письмовій формі повідомляти одна одну про зміну поштових, банківських та інших реквізитів упродовж 2 (двох) робочих днів з моменту їх зміни, а в разі неповідомлення в установлений строк несуть ризик настання пов`язаних з цим несприятливих наслідків.
Згідно з пунктом 15.1. договору, невід`ємною частиною даного Договору є: Додаток № 1 "Договірна ціна" та Додаток № 2 "Календарний графік".
Відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 року підписаного позивачем 12.12.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т" виконало роботи на суму 4493850,60 грн. Як вказано в акті, замовник (Самбірське комунальне підприємство "Об`єднане") відмовився його підписати, мотивовану відмову від підписання акту не надав.
Як зазначено у позовній заяві, будь яких зауважень до наданих послуг (виконаних робіт) замовник не висловлював, проте, надані йому довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 та Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2023 року не підписав без зазначення мотивів, засвідчити факт отримання таких документів відмовився.
Як зазначив позивач, у зв`язку із наведеним Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 та Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2023 року було додатково скеровано на поштову адресу замовника рекомендованим поштовим відправленням №7900517383054 від 12.12.2023.
Відповідно до відомостей АТ «Укрпошта» Замовник 14.12.2023 отримав таке поштове відправлення (копія квитанції рекомендованого поштового відправлення та трекінгу відправлення додано до позовної заяви).
У позовній заяві вказано, що на адресу позивача не надходив ні Акт із переліком недоліків у наданих Послугах та строками їх усунення (як це передбачено пунктом 6.3. Договору), ні мотивована відмова від підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в з вказівкою на недоліки, виявлені у наданих послугах (виконаних роботах) за Договором. Екземпляр Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 та Акту приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в Замовником Підряднику не повернуто.
З огляду на викладені обставини, позивач стверджує, що станом на дату подання позовної заяви, борг відповідача за виконані роботи складає 4493805,60 грн.
Позивач на підставі пункту 8.8. договору нарахував відповідачу пеню в розмірі 229969,89 грн.
Крім того, керуючись частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України, позивач нарахував відповідачу 54137,15 грн інфляційних втрат та 46779,78 грн 3% річних.
Таким чином враховуючи наведене позивач звернувся до Господарського суду Львівської області та просить стягнути з відповідача 4824692,42 грн, з яких 4493805,60 грн - основний борг, 54137,15 грн - інфляційні втрати, 46779,78 грн - 3% річних та 229969,89 грн - пеня.
Представник відповідача проти позову заперечив, однак відзив на позовну заяву не подав. Необхідно зазначити, що відповідачем подано клопотання (вх.№18243/24 від 16.07.2024) про долучення до матеріалів справи:
- платіжної інструкції №3 від 25.06.2024 на суму 200000,00 грн;
- скріншоту з електронної програми Казначейського виконання від 25.06.2024;
- платіжної інструкції №111 від 26.12.2023 на суму 4493805,60 грн, яка не виконана;
Також відповідачем подано клопотання про долучення до матеріалів справи:
- скріншоту про направлення 29.04.2024 Симбірським КП «Об`єднане» на електронну адресу уповноваженого представника ТОВ «Шляховик-Т» Михайлу Намачинському Додаткових угод щодо внесення змін до Договорів на поточний ремонт вулиць С.Бандери (Договір № 119/23); Купилева (Договір №127/23) І.Франка (Договір №124/23) у м.Самборі - для можливості реєстрації у Казначействі та подальшої оплати;
- реєстру бюджетних зобов`язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 25.04.2024 із посиланням на номер закупівлі у системі Prozorro, одержаного ДКС 25.04.2024;
- паспорту бюджетної програми місцевого бюджету на 2024 рік, яким передбачено із Загального фонду 10427454,00 грн на погашення кредиторської заборгованості СКП «Об`єднане» на Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету;
- реєстру бюджетних фінансових зобов`язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 25.04.2024 №7;
- помісячного плану використання бюджетних коштів на 2024, затвердженого у сумі 12000000,00 грн станом на 01.07.2024.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази, заслухавши доводи та заперечення представників позивача та відповідача, суд дійшов висновку позов задовольнити частково з огляду на таке.
Згідно із частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
Згідно з статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 837 Цивільного кодексу України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. Для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов`язаний одержати спеціальний дозвіл. До окремих видів договорів підряду, встановлених параграфами 2-4 цієї глави, положення цього параграфа застосовуються, якщо інше не встановлено положеннями цього Кодексу про ці види договорів.
Як встановлено судом, 27.06.2024 між Самбірським комунальним підприємством "Об`єднане" (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т" (виконавець) укладено договір про закупівлю №127/23, відповідно до пункту 1.1. якого Виконавець зобов`язується надати послуги: Послуги з поточного ремонту вулиць комунальної власності Симбірської територіальної громади: вул. Купилева у м.Самборі Львівської області; 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг вирівнювання поверхонь за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника, ГБН Г.1-218-182:2011 (далі - Послуги), а Замовник приймає та оплачує надані належним чином Послуги, у порядку та на умовах, що визначено цим Договором.
Частинами 1 та 4 статті 882 ЦК України передбачено, що замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов`язаний негайно розпочати їх прийняття. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.
Відповідно до частин 1-3 статті 853 ЦК України, замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки). Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов`язаний негайно повідомити про це підрядника.
Якщо Замовник в порушення вимог статей 853, 882 ЦК України безпідставно ухиляється від прийняття робіт, не заявляючи про виявлені недоліки чи інші порушення, які унеможливили їх прийняття, то нездійснення ним оплати таких робіт є відповідно порушенням умов договору і вимог статей 525,526 ЦК України, статті 193 ГК України.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.10.2018 у справі № 910/2184/18, від 16.09.2019 у справі № 921/254/18, від 15.10.2019 у справі №921/262/18.
При цьому відповідно до норм чинного законодавства підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови замовника від підписання акта та скріпити запис про це своїм підписом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 02.02.2012 у справі №3-42гс12 та в постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі №927/414/17, від 04.06.2018 у справі №908/3519/16, від 05.06.2018 у справі №910/16804/17, від 26.06.2018 у справі №902/1370/15, від 19.09.2018 у справі №905/1090/17, від 06.08.2018 у справі №911/662/17, від 19.06.2019 у справі №910/11191/18, від 18.07.2019 у справі №910/6491/18, від 21.08.2019 у справі №917/1489/18.
Факт виконання позивачем робіт за вказаним договором підтверджується актом приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 року підписаного позивачем 12.12.2023. Товариство з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т" виконало роботи на суму 4493850,60 грн. Як вказано в акті, замовник (Самбірське комунальне підприємство "Об`єднане") відмовився його підписати, мотивовану відмову від підписання акту не надав. Докази виставлення замовником претензій до наданих послуг (виконаних робіт) в матеріалах справи відсутні.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме із долученої позивачем до заяви (вх.№19724/24 від 07.08.2024) платіжної інструкції №25/06/2024 від 31.07.2024, відповідач сплатив на користь позивача 200000,00 грн (платіж проведено 31.07.2024).
Згідно з пунктом 2 частини 1 стаття 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Отже враховуючи те, що відповідач після пред`явлення йому позову сплатив 200000,00 грн, суд дійшов висновку закрити провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення основного боргу в розмірі 200000,00 грн.
Щодо долучених відповідачем до матерів справи платіжної інструкції №3 від 25.06.2024 на суму 200000,00 грн та платіжної інструкції №111 від 26.12.2023 на суму 4493805,60 грн, необхідно зазначити, що на них відсутні відмітки про проведення платежу, з огляду на що вказані платіжні інструкції не підтверджують здійснення платежів на вказані у них суми.
У відповідності до статті 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з статтею 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
При цьому, як встановлено судом, відповідно до пункту 4.2. договору, розрахунок за фактично надані послуги здійснюється протягом 15 (п`ятнадцяти) банківських днів з моменту та на підставі підписаного Сторонами Акта здачі-приймання наданих Послуг.
Згідно з пунктом 4.3. договору, у разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за надані Послуги здійснюється упродовж 15 (п`ятнадцяти) банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок.
Суд погоджується з доводами позивача, наведеними в додаткових поясненнях (вх.№ 19300/24 від 31.07.2024 та 21128/24 від 28.08.2024) щодо відсутності затримки бюджетного фінансування відповідача з метою виконання договору про закупівлю № 127/23 від 27.06.2023.
Отже, як підтверджується матеріалами справи, сума основного боргу становить 4293805,60 грн, докази сплати вказаної заборгованості в матеріалах справи відсутні.
Згідно з статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
2) зміна умов зобов`язання;
3) сплата неустойки;
4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
За умовами статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У відповідності із статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Як вже зазначалося судом, пунктом 8.8. договору передбачено, що за несвоєчасну оплату наданих Послуг згідно з пунктами 4.2., 4.3., яка не пов`язана із затримкою бюджетного фінансування, Замовник сплачує пеню в розмірі облікової ставки Національного банку України від суми несплачених коштів за кожен день прострочення платежів.
Здійснивши перерахунок пені, судом встановлено що її розмір становить 227268,70 грн, а не 229969,89 грн.
Згідно з частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунок інфляційних втрат та 3% річних, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 54137,15 грн інфляційних втрат та 46779,78 грн 3% річних є обґрунтовані.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку позов задовольнити частково. Зокрема суд дійшов висновку стягнути з відповідача на користь позивача 4293805,60 грн основного боргу, 54137,15 грн інфляційних втрат, 46779,78 грн 3% річних та 227268,70 грн пені. В частині позовних вимог про стягнення 200000,00 грн основного боргу суд дійшов висновку закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору.
При зверненні до суду із позовною заявою позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 57896,31 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №4182 від 17.06.2024.
Враховуючи положення статті 129 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку стягнути з відповідача на користь позивача 55463,89 грн витрат по сплаті судового збору, оскільки позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 231, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Самбірського комунального підприємства "Об`єднане" (81400, Львівська обл., місто Самбір, вулиця Шухевича, будинок 1, ідентифікаційний код 37592012) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляховик-Т" (79005, місто Львів, пр.Шевченка Т., будинок 32, ідентифікаційний код 42844920) 4293805,60 грн основного боргу, 54137,15 грн інфляційних втрат, 46779,78 грн 3% річних, 227268,70 грн пені та 55463,89 грн витрат по сплаті судового збору.
3. В частині позовних вимог про стягнення 200000,00 грн основного боргу закрити провадження у справі.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили, відповідно до статті 327 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у відповідності до Глави 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 04.10.2024.
Суддя Петрашко М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122087177 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Петрашко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні