ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
02.10.2024 р. Справа № 914/2386/24
м. Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Щигельської О.І., розглянувши матеріали позовної заяви:
позивача 1: ОСОБА_1 , м. Львів
позивача 2: ОСОБА_2 , м. Львів
до відповідача 1: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казароза», м. Львів
до відповідача 2: Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, м. Львів
про визнання недійсним рішення зборів та визнання недійсними та скасування реєстраційних дій
встановив:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Господарського суду Львівської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Казароза» та Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, в якому просять:
-визнати недійсним рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , яке оформлене Протоколом №1 від 22.01.2019 року Установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 ;
-визнати недійсними та скасувати реєстраційні дії, проведені Управлінням державної реєстрації юридичного Департаменту Львівської міської (реєстраційний записи від 04 лютого 2019 року, 141151020000046366, вчинений щодо Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку з використанням назви Казароза. Ідентифікаційний код юридичної особи 42792683, юридична адреса м. Львів вулиця Чупринки, 99 ).
До позовної заяви також долучено клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору (вх.№3620/24 від 30.09.2024).
В обґрунтування поданого клопотання ОСОБА_1 зазначає, що пенсійна виплата є її єдиним доходом, а створення належних умов проживання для її чоловіка ОСОБА_2 (інвалід 1 групи, який потребує постійного стороннього догляду) з врахуванням інвалідності потребує істотних матеріальних витрат.
До клопотання долучено копію пенсійного Посвідчення та Довідки про доходи, відповідно до якої сума пенсії за період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. складає 48 466,88 грн. Підставою для звільнення від сплати судового збору вказує той факт, що розмір судового збору перевищує 5 % розміру річного доходу позивача.
Розглянувши клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає таке.
Підстави відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати передбачені статтею 8 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Так, частиною 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Разом з тим, за змістом положень статті 8 Закону питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується на розсуд суду в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони дійсно перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи того, що її майновий стан об`єктивно перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також надати докази, які б свідчили про вжиття ним всіх необхідних заходів для своєчасної сплати судового збору.
Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, а також звільнення від його сплати або зменшення його розміру з підстав, передбачених статтею 8 Закону, є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).
Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов`язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).
Така правова позиція викладена в постановах КГС ВС від 25.03.2021р. у справі №912/3514/20, від 18.05.2021р. у справі №925/677/20.
Відповідно до ч. 1 ст.2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Розглянувши клопотання позивача 1, враховуючи зазначені вище обставини, суд вважає за можливе задовольнити подану заяву та звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви від 22.09.2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Вказана позовна заява подана з додержанням вимог ст.ст. 162, 164, 172 ГПК України, відтак, подані матеріали визнано достатніми для її прийняття до розгляду.
Згідно з п.4 ч.2 ст.176 ГПК України, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Відповідно до п.2 ч.1 та ч.3 ст.12 ГПК України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Ознайомившись зі змістом позовної заяви та долученими до неї документами, суд дійшов висновку, що господарське судочинство у даній справі підлягає здійсненню за правилами, передбаченими ГПК України, у порядку загального позовного провадження відповідно до п. 2 ч. 1 та ч. 3 ст. 12 ГПК України.
Керуючись ст. 8 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 4, 12, 20, 162, 164, 172, 176, 234, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання про звільнення від сплати судового збору (вх.№3620/24 від 30.09.2024) - задовольнити.
2. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви від 22.09.2024 року.
3. Позовну заяву прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
4. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
5. Підготовче засідання призначити на 23.10.24 о 13:00 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: 79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128, зал судових засідань №6, 2-й поверх.
6. Встановити відповідачам строк у 15 (п`ятнадцять) календарних днів з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на позов. Зобов`язати відповідачів надіслати (надати) відзив на позов та додані до нього документи позивачам одночасно з надісланням (наданням) такого відзиву до суду, з урахуванням положень ст. 42 ГПК України. Докази такого надіслання невідкладно надати суду.
7. Встановити позивачам строк впродовж 5 календарних днів з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив. Зобов`язати позивачів надіслати (надати) відповідь на відзив та додані документи відповідачам одночасно з надісланням (наданням) до суду, з урахуванням положень ст. 42 ГПК України. Докази такого надіслання невідкладно надати суду.
8. Встановити відповідачам строк впродовж 5 календарних днів з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення. Зобов`язати відповідачів надіслати (надати) заперечення позивачам одночасно з надісланням (наданням) до суду, з урахуванням положень ст. 42 ГПК України. Докази такого надіслання невідкладно надати суду.
9. Роз`яснити, що в разі ненадання відповідачами у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суддя Щигельська О.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122087180 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Щигельська О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні