печерський районний суд міста києва
Справа № 757/41333/24-к
пр. 1-кс-35811/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 12022000000000371,
В С Т А Н О В И В :
В провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання про арешт майна.
Мотивуючи означене клопотання прокурор у клопотанні вказує наступне.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України, за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022000000000371 від 10.05.2022, за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України.
Прокурор вказує, що 08.07.2023 між ТОВ «СОБІ» (замовник) в особі директора ОСОБА_8 та ПрАТ «Київський річковий порт» (далі - ПрАТ «КРП») (підрядник) в особі Голови правління ОСОБА_9 укладено договір підряду № 2021 (далі - Договір) на здійснення видобування корисних копалин з Деснянського-верхнього родовища, яке розташоване 1,5 км на південь від с. Новосілки, на території Броварського та Вишгородського районів Київської області - відповідно до проекту та дозвільної документації наданої замовником, підрядник в порядку та умовах визначених в договорі зобов`язаний виконати завдання, а саме: здійснити виймання корисної копалини (руслових пісків) шляхом підйому земснарядом та навантаження на плавзасоби (баржи), а замовник зобов`язаний в порядку та на умовах, визначених у зазначеному договорі, прийняти та оплатити виконанні роботи.
Згідно п. 3.1.7 Договору підрядник зобов`язаний під час виконання робіт неухильно дотримуватись меж родовища, зазначених координат і встановлених обмежень глибин згідно проекту розробки родовищ та спеціального дозволу на користування надрами.
На дату укладання згаданого договору підряду № 2021 та для можливості його виконання у власності та користуванні ПрАТ «КРП» перебували такі судна: судно буксир - штовхач БТ - 423 (регістровий номер НОМЕР_2), судно буксир - штовхач БТ - 469 (регістровий номер НОМЕР_3), судно БТ - 427 (регістровий номер НОМЕР_4), суховантажне судно Миколаїв (регістровий номер НОМЕР_1), суховантажне не самохідне судно Р-522 (регістровий номер НОМЕР_5), судно баржа - площадка Р-540 (регістровий номер НОМЕР_6), несамохідне судно баржа - площадка Р-0570 (регістровий номер НОМЕР_7), баржа Р-506, суховантажне судно Волгоград, суховантажне не самохідне судно П-2019 (регістровий номер НОМЕР_8) та пісконавантажувач «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9) (далі - ГПП «КИЙ»).
07.04.2021 р відповідно до наказу № 66-К на посаду лебідника ГПП «КИЙ», ПрАТ «КРП» призначено ОСОБА_6 .
27.04.2023 р. відповідно до наказу № 50-К на посаду електромеханіка ГПП «КИЙ», ПрАТ «КРП» призначено ОСОБА_5 .
27.04.2023 р відповідно до наказу № 57-К на посаду лебідника ГПП «КИЙ», ПрАТ «КРП» призначено ОСОБА_7 .
Отже, на початку липня 2023 року, але не пізніше 08.08.2023, більш точного часу під час досудового розслідування не встановлено, невстановлені на даний час службові особи з числа працівників ТОВ «СОБІ» та ПрАТ «КРП», достовірно знаючи, що ділянка надр на яку надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5310 ТОВ «СОБІ» для видобування пісків в межах координат родовища виснажена (досягнуто граничного рівня глибини родовища) у зв`язку із тривалим її розробленням, а за межами території визначеної вказаним спецдозволом наявні значні поклади річкового піску, з метою власного незаконного збагачення, розпочали реалізацію злочинного умислу щодо незаконного видобування корисних копалин - піску, із використанням ГПП «КИЙ» та інших суден належних ПрАТ «КРП», за межами території визначеної спеціальним дозволом на користування надрами № 5310 з акваторії р. Десна на території Броварського та Вишгородського районів Київської області, шляхом його видобування та переміщення.
З метою реалізації вказаного злочинного умислу невстановлені на даний час службові особи з числа працівників ТОВ «СОБІ» та ПрАТ «КРП» розуміючи, що ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та інші члени екіпажу ГПП «КИЙ» мають знання та навички необхідні для видобування піску з річки Десна з застосуванням ГПП «КИЙ» та подальшого його завантаження на судна, діючи відповідно до раніше розробленого злочинного плану, вступили в попередню змову з вказаними особами з метою незаконного видобування піску з річки Десна, на що останні погодились, розподіливши між собою ролі.
Так, згідно до узгодженого всіма учасниками групи злочинного плану електромеханіку ОСОБА_5 відводилась роль управління ГПП «КИЙ», пошук місця найбільшого залягання піску за допомогою навігаційного обладнання наявного на судні та виведення його за межі території вказаної в спецдозволі, відображення видобутого піску в актах навантаження, як такого що видобутий в межах території визначеної спеціальним дозволом на користування надрами № 5310 та завантаження піску на судна для переміщення його до місця зберігання.
Відповідно до відведеної ролі лебідник ОСОБА_6 забезпечував належну роботу всіх лебідок розташованих на ГПП «КИЙ», здійснення його переміщення по тросах по руслі річки Десна, пришвартування та його фіксація за допомогою якорів, в тому числі виведення його за межі території вказаної в спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, управління земснарядом який здійснює видобування та навантаження на інші судна піску.
Також, відповідно до відведеної ролі лебідник ОСОБА_7 забезпечував належну роботу всіх лебідок розташованих на ГПП «КИЙ», здійснення його переміщення по тросах по руслі річки Десна, пришвартування та його фіксація за допомогою якорів, в тому числі виведення його за межі території вказаної в спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, управління земснарядом який здійснює видобування та навантаження на інші судна піску.
Невстановлені на даний час службові особи з числа працівників ТОВ «СОБІ» та ПрАТ «КРП» забезпечували прикриття незаконної діяльності з метою не викриття незаконного видобутку піску правоохоронними органами, забезпечення документального оформлення незаконно видобутого піску, його переміщення та складування.
Одночасно з вийманням піску з дна річки Десна здійснювалось його навантаження на баржі, екіпаж яких не був обізнаний із злочинним планом ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та інших невстановлених на даний час службових осіб з числа працівників ТОВ «СОБІ» та ПрАТ «КРП», складання актів навантаження та переміщення на територію складу.
08.08.2023 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 заступили на вахту на ГПП «КИЙ» в акваторії р. Десна у Вишгородському та Броварському районах Київської області.
В це й же день, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 управляючи ГПП «КИЙ» з використанням наявних координат меж родовища визначених спеціальним дозволом на користування надрами № 5310, договору підряду від 08.07.2023 № 2021 та навігаційного обладнання, перебуваючи в акваторії р. Десна, здійснювали виймання корисної копалини (руслових пісків) шляхом підйому земснарядом з дна річки та навантаження їх на плавзасоби (баржі) на території Броварського та Вишгородського районів Київської області.
Крім того, цього ж дня, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими на даний час службовими особами з числа працівників ТОВ «СОБІ» та ПрАТ «КРП», діючи до раніше розробленого злочинного плану, достовірно знаючи, що ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9) перебуває на річці Десна в Київській області поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, а саме за координатами 50.5858897, 30.6030986 з метою реалізації вказаного злочинного умислу спрямованого на незаконне видобування піску, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій незаконно видобули 6 982,741 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна за допомогою несамохідного ГПП «КИЙ» та завантаження видобутого піску на судна, за наступних обставин.
Так, приблизно у період часу з 05 години 00 хвилин по 06 годину 00 з використанням ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), який перебуваючи поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310 незаконно видобуто 857,064 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна та завантаження на судно «Р-522 Рудовіз», яке буксирується теплоходом «423-БТ Теплохід» під керуванням ОСОБА_11 , що належить ПрАТ «КРП».
Приблизно у період часу з 08 години 30 хвилин по 09 годину 50 хвилин з використанням ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), який перебуваючи поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, незаконно видобуто 1 409,694 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна та завантаження на судно «П-2019 Площак», яке буксирується теплоходом «469-БТ Буксир» під керуванням ОСОБА_12 , що належить ПрАТ «КРП».
Цього ж дня, приблизно у період часу з 10 години 40 хвилин по 11 годину 50 хвилин з використанням ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), який перебуваючи поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, незаконно видобуто 1 496,999 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна та завантаження на судно «Позитив Теплохід», під керуванням ОСОБА_13 , що належить ТОВ «Венера Груп».
В цей же день, приблизно у період часу з 15 години 00 хвилин по 16 годину 00 хвилин з використанням ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), який перебуває поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, незаконно видобуто 852,607 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна та завантаження на судно «Р-506 Рудовіз», яке буксирується теплоходом «427-БТ Буксир» під керуванням ОСОБА_14 , що належить ПрАТ «КРП».
Цього ж дня, приблизно у період часу з 17 години 50 хвилин по 18 годину 40 хвилин з використанням ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), який перебуває поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, незаконно видобуто 892,138 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна та завантаження на судно «Р-0570 Рудовіз», яке буксирується теплоходом «423-БТ Теплохід» під керуванням ОСОБА_11 , що належить ПрАТ «КРП».
В цей же день, приблизно у період часу з 20 години 35 хвилин по 21 годину 55 хвилин з використанням ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), який перебуває поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, незаконно видобуто 1 474,239 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна та завантаження на судно «Волгоград Теплохід» під керуванням ОСОБА_15 , що належить ТОВ «Венера Груп».
Крім цього, 09.08.2023 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими на даний час службовими особами з числа працівників ТОВ «СОБІ» та ПрАТ «КРП», діючи до раніше розробленого злочинного плану, достовірно знаючи, що ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9) перебуває на річці Десна в Київській області поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, а саме за координатами 50.5853150, 30.6049383 з метою реалізації вказаного злочинного умислу спрямованого на незаконне видобування піску, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій незаконно видобули 3 310,033 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна за допомогою несамохідного ГПП «КИЙ» та завантаження видобутого піску на судна, за наступних обставин.
Так, приблизно у період часу з 05 години 00 хвилин по 06 годину 00 з використанням ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), який перебуваючи поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310 незаконно видобуто 1 499,679 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна та завантаження на судно « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під керуванням ОСОБА_16 , що належить ПрАТ «КРП».
Приблизно у період часу з 07 години 30 хвилин по 08 годину 08 хвилин з використанням ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), який перебуваючи поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, незаконно видобуто 810,354 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна та завантаження на судно «Р-540 Рудовіз», яке буксирується теплоходом «469-БТ Буксир» під керуванням ОСОБА_12 , що належить ПрАТ «КРП».
В цей же день, приблизно у період часу з 09 години 10 хвилин по 10 годину 00 хвилин з використанням ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), який перебуває поза межами координат Деснянського-верхнього родовища визначених у спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, незаконно видобуто 1 000 тонн піску, шляхом його виймання з дна річки Десна та завантаження на судно «П-2019 Площак», яке буксирується теплоходом «427-БТ Буксир» під керуванням ОСОБА_14 , що належить ПрАТ «КРП».
Так, в період з 08.08.2023 по 09.08.2023 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 за попередньою змовою між собою та з іншими невстановленими на даний час службовими особами з числа працівників ТОВ «СОБІ» та ПрАТ «КРП», знаходячись поза межами Деснянського-верхнього родовища, яке розташоване 1,5 км на південь від с. Новосілки, на території Броварського та Вишгородського районів Київської області, координати якого визначені в спеціальному дозволі на користування надрами № 5310, діючи умисно, відповідно до заздалегідь розробленого злочинного плану, керуючись корисливим мотивом, реалізовуючи спільний злочинний намір, спрямований на незаконне видобування корисних копалин місцевого значення - піску, достовірно знаючи, що видобуток піску поза межами координат родовища визначених у спеціальному дозволу є незаконним, за допомогою ГПП «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), незаконно видобули корисну копалину місцевого значення - пісок в загальному об`ємі 10 292,774 тонн, вартість якої станом на 08 та 09 серпня 2023 року становить 3 019 179 гривень 40 копійок, що є великим розміром відповідно до примітки до ст. 240 КК України, оскільки у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.
Внаслідок незаконного видобування корисної копалини місцевого значення - піску, державі заподіяно шкоду на суму 7 723 697 гривень 23 копійки.
Враховуючи встановлені обставини кримінального правопорушення 15.08.2024 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України.
Обґрунтованість повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення підтверджуються зібраними у кримінальному проваджені доказами, а саме:
- протоколом обшуку гідропісконавантажувача «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9) від 09.08.2023;
- протоколом обшуку пісконавантажувача сухонавантажного судна П-2019 та буксира БТ-427 від 09.08.2023;
- висновком експерта за результатами судової ґрунтознавчої експертизи;
- висновком експерта за результатами судової комп`ютерно-технічної експертизи;
- висновком експерта за результатами судової інженерно-екологічної експертизи;
- протоколом НСРД від 08.08.2023 - за результатами спостереження за річчю - гідропісконавантажувачем «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), за результатами яких встановлено факти незаконного видобування та відвантаження корисних копалин (піску) перебуваючи поза межами координат Деснянського-верхнього родовища;
- протоколом НСРД від 09.08.2023 - за результатами спостереження за річчю - гідропісконавантажувачем «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9), за результатами яких встановлено факти незаконного видобування та відвантаження корисних копалин (піску) перебуваючи поза межами координат Деснянського-верхнього родовища;
- протоколом огляду від 29.08.2023;
- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності, які дають достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 могли вчинити інкриміноване кримінальне правопорушення.
Ураховуючи наведене, гідропісконавантажувач «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9) та суховантажне судно Миколаїв (регістровий номер НОМЕР_1), судно буксир - штовхач БТ - 423 (регістровий номер НОМЕР_2), суховантажне не самохідне судно Р-522 (регістровий номер НОМЕР_5), суховантажне не самохідне судно П-2019 (регістровий номер НОМЕР_8), судно БТ - 427 (регістровий номер НОМЕР_4), буксир - штовхач БТ - 469 (регістровий номер НОМЕР_3), баржа Р-506 (регістровий номер НОМЕР_10), несамохідне судно баржа - площадка Р-0570 (регістровий номер НОМЕР_7) та судно баржа - площадка Р-540 (регістровий номер НОМЕР_6), суховантажне судно Волгоград (нова назва Дніпро - 01) (регістровий номер НОМЕР_11) та судно Позитив (нова назва Десна - 01) (регістровий номер НОМЕР_12) є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, що підтверджується матеріалами досудового розслідування, зокрема протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами обшуків, у зв`язку з чим 09.08.2023 таке майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
З метою запобігання ризикам подальшого продажу, зміни конструктивних властивостей чи якостей, знищення чи інших дій щодо майна, яке є знаряддям вчинення злочину та речовим доказом у кримінальному провадженні, є необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження - накладенні арешту на гідропісконавантажувач «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9) та суховантажне судно Миколаїв (регістровий номер НОМЕР_1 ), які, згідно відомостей з регістру судноплавства України, належать ТОВ «ЛІСПОСТАЧЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 41233104), буксир - штовхач БТ - 423 (регістровий номер НОМЕР_2), суховантажне не самохідне судно Р-522 (регістровий номер НОМЕР_5), суховантажне не самохідне судно П-2019 (регістровий номер НОМЕР_8), судно БТ - 427 (регістровий номер НОМЕР_4), які, згідно відомостей з регістру судноплавства України, належать ТОВ «ТЕХНО ІНВЕСТ КОМПАНІ» (код ЄДРПОУ 44803162), судно буксир - штовхач БТ - 469 (регістровий номер НОМЕР_3), баржа Р-506 (регістровий номер НОМЕР_10), несамохідне судно баржа - площадка Р-0570 (регістровий номер НОМЕР_7) та судно баржа - площадка Р-540 (регістровий номер НОМЕР_6), які, згідно відомостей з регістру судноплавства України, належать ТОВ «ФУЛСТАК ПРОЕКТ» (код ЄДРПОУ 44772386), суховантажне судно Волгоград (нова назва Дніпро - 01) (регістровий номер НОМЕР_11) та судно Позитив (нова назва Десна - 01) (регістровий номер НОМЕР_12), які, згідно відомостей з регістру судноплавства України, належать ТОВ «ХАРДШОК» (код ЄДРПОУ 43012695) шляхом заборони відчуження та розпорядження таким майном.
Крім цього попередній власник гідропісконавантажувача «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9) та суховантажного судна Миколаїв (регістровий номер НОМЕР_1) є ПрАТ «Київський річковий порт» (код ЄДРПОУ 03150071).
24.10.2023 після вчинення незаконного видобування корисної копалини ПрАТ «Київський річковий порт» здійснив продаж гідропісконавантажувача ТОВ «ЛІСПОСТАЧЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 41233104).
12.01.2024 після вчинення незаконного видобування корисної копалини ПрАТ «Київський річковий порт» здійснив продаж суховантажного судна Миколаїв (регістровий номер НОМЕР_1) ТОВ «ЛІСПОСТАЧЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 41233104).
Також попередній власник судна буксиру - штовхача БТ - 423 (регістровий номер НОМЕР_2), суховантажного не самохідного судна Р-522 (регістровий номер НОМЕР_5), суховантажного не самохідного судна П-2019 (регістровий номер НОМЕР_8) та судна судно БТ - 427 (регістровий номер НОМЕР_4) є ПрАТ «Київський річковий порт» (код ЄДРПОУ 03150071).
Після вчинення незаконного видобування корисної копалини ПрАТ «Київський річковий порт» здійснив продаж вищезазначених суден ТОВ «ТЕХНО ІНВЕСТ КОМПАНІ» (код ЄДРПОУ 44803162).
Орім цього попередній власник судна буксиру - штовхача БТ - 469 (регістровий номер НОМЕР_3), баржа Р-506, несамохідного судна баржі - площадки Р-0570 (регістровий номер НОМЕР_7) та судна баржі - площадки Р-540 (регістровий номер НОМЕР_6) є ПрАТ «Київський річковий порт» (код ЄДРПОУ 03150071).
Після вчинення незаконного видобування корисної копалини ПрАТ «Київський річковий порт» здійснив продаж вищезазначених суден ТОВ «ФУЛСТАК ПРОЕКТ» (код ЄДРПОУ 44772386).
Метою накладення арешту, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, є забезпечення збереження речових доказів.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 вимоги визначені у скарзі підтримав, просить задовольнити.
Адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечив щодо задоволення клопотання, просить відмовити, вказуючи на необґрунтованості та безпідставності накладення арешту на майно.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення прокурора та адвоката, вивчивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Частиною 10 ст. 170 КПК України, передбачено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Згідно положень ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Згідно частин 1 3 статті 64 2 КПК України третьою особою, щодо майна якої вирішується питання про арешт, може бути будь-яка фізична або юридична особи. Третьою особою, щодо майна якої вирішується питання про арешт, виникають з моменту звернення прокурора до суду із клопотанням про арешт майна. Третя особа, щодо майна якої вирішується питання про арешт, має права і обов`язки, передбачені цим Кодексом для підозрюваного, обвинуваченого, в частині, що стосуються арешту майна. Третя особа, щодо майна якої вирішується питання про арешт, повідомляється про прийняті процесуальні рішення в кримінальному провадженні, що стосуються арешту майна, отримує їх копії у випадках та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Статтею 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку ст.ст. 170-174 КПК України, та згідно ч.ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в ч. 1 ст. 98 КПК України.
Статтею 98 КПК України, визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним.
Постановою слідчого слідчої групи Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_17 від 09.08.2024 вилучене майно визнано речовими доказами, у зв`язку з тим, що вони відповідають вимогам передбаченим ст. 98 КПК України.
Таким чином, є передбачені кримінальним процесуальним законом підстави для накладення арешту на майно з метою забезпечення збереження речових доказів, оскільки на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження.
Крім цього, вирішуючи питання щодо законності і обґрунтованості арешту майна враховує і сталу судову практику ЄСПЛ щодо «відповідності втручання в право володіння майном принципу правомірного втручання, сумісного з гарантіями ст. 1 Першого протоколу до Конвенції», згідно якої підлягають оцінці три головні критерії, а саме: а) чи є втручання законним; б) чи переслідує воно «суспільний інтерес»; в) чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.
Таким чином, втручання держави у право володіння майном у даному конкретному випадку є законним і обґрунтованим, оскільки таке втручання здійснено на підставі чинного КПК України, який є доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм, сумісних з принципами Конвенції.
Втручання у вказаному вище кримінальному провадженні є виправданим, так як воно здійснено з метою задоволення «суспільного інтересу» та за наявності об`єктивної необхідності в цьому у формі публічного, загального інтересу, який включає інтерес держави, громади, а також здійснено з дотриманням принципу «пропорційності» - «справедливої рівноваги (балансу)» між інтересами держави (суспільства, громади), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання, який передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються. При цьому, застосовані обмеження стосовно вказаного вище майна не є надмірними або ж такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.
Доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, не надано та не встановлено.
Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення кримінального правопорушення ймовірною, вірогідною та достатньою певною мірою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.
При цьому слід зауважити, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності та допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, правильності правової кваліфікації дій особи, на майно якої накладено арешт, переваги одних доказів над іншими тощо.
Слідчий суддя, враховуючи вище викладені обставини, приходить до висновку про задоволення клопотання, оскільки застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна є співрозмірним завданням кримінального провадження, спрямоване на досягнення цілей розслідуваного кримінального провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170-173, 175, 309, 372, 392 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 12022000000000371 - задовольнити.
Накласти арешт на майно позбавивши власників права на відчуження, розпорядження таким майном, що перебуває у власності
ТОВ «ЛІСПОСТАЧЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 41233104), а саме:
- гідропісконавантажувач «КИЙ» (регістровий номер судна НОМЕР_9);
- суховантажне судно Миколаїв (регістровий номер НОМЕР_1);
«ТЕХНО ІНВЕСТ КОМПАНІ» (код ЄДРПОУ 44803162), а саме:
- штовхач БТ - 423 (регістровий номер НОМЕР_2);
- суховантажне не самохідне судно Р-522 (регістровий номер НОМЕР_5);
- суховантажне не самохідне судно П-2019 (регістровий номер НОМЕР_8);
- судно БТ - 427 (регістровий номер НОМЕР_4).
ТОВ «ФУЛСТАК ПРОЕКТ» (код ЄДРПОУ 44772386), а саме:
- судно буксир - штовхач БТ - 469 (регістровий номер НОМЕР_3);
- баржа Р-506 (регістровий номер НОМЕР_10);
- несамохідне судно баржа - площадка Р-0570 (регістровий номер НОМЕР_7);
- судно баржа - площадка Р-540 (регістровий номер НОМЕР_6).
ТОВ «ХАРДШОК» (код ЄДРПОУ 43012695), а саме:
- суховантажне судно Волгоград (нова назва Дніпро - 01) (регістровий номер НОМЕР_11);
- судно Позитив (нова назва Десна - 01) (регістровий номер НОМЕР_12).
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122111809 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Вовк С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні