Справа №760/24074/24
1-кс/760/11215/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М УК Р А Ї Н И
27 вересня 2024 року слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю:
секретаря судових засідань - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
захисника підозрюваного - ОСОБА_4
підозрюваного - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Солом`янського районного суду м. Києва клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУ СБ України у м.Києві та Київській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_6 погодженого прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю м. Луганська, засновника ТОВ «МІКС МАРКЕТ», зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому,
у кримінальному провадженні №42023110000000269 від 18.08.2023, за підозрою у вчиненні
кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_6 погодженого прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 21.07.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023110000000269 від 18.08.2023, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Клопотання обґрунтовується тим, що СУ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №42023110000000269 від 18.08.2023, за підозрою, зокрема, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що громадяни України ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , починаючи з 1996 року є засновниками ряду підприємств, розташованих на тимчасово окупованій території України в м. Луганськ та Луганській області, які спеціалізуються на роздрібній торгівлі пальним, надання в оренду автомобілів i легкових автотранспортних засобів, оптовій та роздрібній торгівлі деталями та приладдям для автотранспортних засобів та інші.
06.02.1996 за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровано ТОВ «Східні ресурси» (Код ЄДРПОУ - 24049643), види діяльності вказаної юридичної особи є роздрібна торгівля пальним, надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна тощо. Згідно зі статутними документами засновниками і кінцевими бенефіціарними власниками вказаного підприємства є зокрема ОСОБА_5 та ОСОБА_8
10.03.1998 за адресою: 91047, Україна, Луганська обл., місто Луганськ, вулиця Оборонная, будинок, 72-Б, зареєстровано ТОВ «ЛАКК» (Код ЄДРПОУ - 23489498), види діяльності вказаної юридичної особи є технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів тощо. Згідно зі статутними документами засновниками і кінцевими бенефіціарними власниками вказаного підприємства є зокрема ОСОБА_5 та ОСОБА_8 ..
Крім того, 30.11.2006 за адресою: АДРЕСА_3 , зареєстровано ТОВ «ПРАЙМ КАР» (Код ЄДРПОУ - 34721162), види діяльності вказаної юридичної особи є технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами тощо. Згідно зі статутними документами засновниками і кінцевими бенефіціарними власниками вказаного підприємства є ОСОБА_5 та ОСОБА_8 ..
Після початку повномасштабного вторгнення зс рф на територію України, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 у період з 24.02.2022 до кінця 2023 року, перебуваючи на території України, достовірно знаючи про те, що на території України введено воєнний стан, а також про те, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України №187 від 03.03.2022 та постанови Правління Національного банку України за №18 від 24.02.2022, з рф заборонено провадження будь-якої господарської діяльності та валютних розрахунків, а також про введення в дію Указів Президента щодо накладення санкцій на фізичних та/або юридичних осіб, які ведуть господарську діяльність з державою агресором або їй допомагають (у будь-якій формі), переслідуючи корисливі мотиви, які виразились в отриманні економічної вигоди від здійсненні торгівлі паливно-мастильними матеріалами на тимчасово окупованій території України, усвідомлюючи, що провадження будь-якої господарської діяльності на території держави-агресора, в тому числі надання матеріальних ресурсів у вигляді товарів, послуг і робіт та інших активів у вигляді грошових коштів сплачених до державного бюджету рф - є незаконним та призведе до сплати податкових зобов`язань та зборів на користь РФ, що в свою чергу сприятиме її економічному розвитку, буде спрямовуватись на розвиток військово-промислового комплексу РФ, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресора, попередньо обговоривши план дій, вирішили в обхід застосованих відносно держави-агресора Україною та США санкцій на ведення господарської діяльності з представниками окупаційної адміністрації держави-агресора, здійснити перереєстрацію підконтрольних їм підприємств, розташованих на тимчасово окупованій території України в АДРЕСА_4 , під систему оподаткування РФ, тим самим продовжувати провадити господарську діяльність у взаємодії з окупаційною адміністрацією держави-агресора, забезпечувати російську економіку постійними надходженнями у вигляді податкових зобов`язань та зборів, а відтак сприяти у здійсненні військової агресії проти України, яка спрямована на насильницьку зміну, повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні, зміну меж території і державного кордону України.
Таким чином, у ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , виник злочинний умисел, направлений на пособництво державі-агресору, тобто вчинення умисних дій з організації роботи підприємств, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільної передачі матеріальних ресурсі у вигляді товарів, послуг та робіт та інших активів у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов`язань та зборів представникам окупаційної адміністрації держави-агресора.
Усвідомлюючи, що самостійно реалізувати злочинний умисел, спрямований на пособництво окупаційній адміністрації держави-агресора і вчинення умисних дій з організації роботи підконтрольних підприємств, спрямованих на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора та її збройним формуванням (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільної передачі матеріальних ресурсів та інших активів неможливо, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 залучили до своєї протиправної діяльності невстановлених досудовим розслідуванням довірених осіб з числа діючих працівників належних їм підприємств розташованих на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області, які володіють організаторськими здібностями, здатні вирішувати поставлені завдання, успішно організовують та забезпечують ведення результативної роботи, виконують усі накази та розпорядження, володіють професійними знаннями і навичками, мають необхідний досвід роботи для виконання організаційно-розпорядчих та управлінських функцій щодо організації та здійснення господарської діяльності підконтрольних підприємств ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР».
Вищевказані особи, усвідомлюючи наслідки своїх суспільно небезпечних дій, добровільно домовились про спільне вчинення злочину, а саме здійснення пособництва окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільної передачі матеріальних ресурсів та інших активів представникам окупаційної адміністрації держави-агресора.
Водночасм, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, усвідомлюючи, що провадження будь-якої господарської діяльності з державою-агресором, у тому числі надання товарів, послуг і робіт на користь збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора чи підприємств приватної та/або державної сфери економіки окупаційній адміністрації держави-агресора, є незаконною та призведе до сплати податкових зобов`язань та зборів на користь рф, що в свою чергу допомагатиме її економічному розвитку, буде спрямовуватись на розвиток військово-промислового комплексу рф, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресора, а відтак сприятиме у здійсненні військової агресії проти України, для уникнення санкцій РНБО України розробили план дій, необхідний для досягнення мети протиправного механізму, який включав в себе залучення осіб з числа працівників їх компаній; визначення та розподіл функцій кожної особи, яка прийматиме участь у вказаній злочинній діяльності; вчинення дій щодо перереєстрації належних їм підприємств ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР» під систему оподаткування рф; реалізації товарів, послуг та робіт суб`єктам господарської діяльності окупаційної адміністрації держави-агресора.
Згідно розподілених ролей та функцій у вказаному протиправному механізмі, який спрямований на здійснення пособництва окупаційній адміністрації держави агресора та її збройним формуванням ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , як організатори протиправного механізму, будучи одними із засновників та кінцевих бенефіціарних власників ООО «Восточные ресурсы», ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК», усвідомлюючи протиправність своїх дій, суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, а також усвідомлюючи, що вказані підприємства продовжують господарську діяльність у взаємодії з окупаційною адміністрацією держава-агресора, а також приватними і державними суб`єктами господарювання рф, здійснювали контроль та організовували продаж товарів, надання послуг та виконання робіт належними їм підприємствами суб`єктам господарювання приватної та державної сфери економіки рф; надавали вказівки щодо ведення господарської діяльності у взаємодії з окупаційною адміністрацію держави-агресора; надавали вказівки та контролювали здійснення перереєстрації ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР» під систему оподаткування рф; контролювали виплату обов`язкових податкових платежів до державного бюджету рф ООО «Восточные ресурсы», ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК»; вчиняли інші організаційні дії спрямовані на пособництво державі-агресору.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29.11.2022, з метою маскування ведення господарської діяльності на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області, усвідомлюючи, що ведення такої господарської діяльності можливе лише у взаємодії представниками окупаційної влади держави-агресора, шляхом сплати податків, реалізації товарів на тимчасово окупованій території України та надання іншої допомоги, надали вказівку невстановленим досудовим розслідування особам, які перебувають на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області про підготовку документів щодо перереєстрації ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР» під систему оподаткування рф, подання їх в органи окупаційної адміністрації «ЛНР» та продовження ведення господарської діяльності, з метою пособництва окупаційній адміністрації держави-агресор.
У подальшому, невстановлені особи, у період з 24.02.2022 до 29.11.2022, перебуваючи на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області на виконання вказівок ОСОБА_5 та ОСОБА_8 здійснили перереєстрацію ТОВ «Східні ресурси», код ЄДРПОУ 24049643 (рос. реестр. ООО «Восточные ресурсы», ОГРН 1229400088312), ТОВ «Прайм Кар», ЄДРПОУ 34721162, (рос. реестр. ООО «ПРАЙМ КАР», ОГРН 1229400091348) та ТОВ «ЛАКК», код ЄДРПОУ 23489498, (рос. реестр. ООО «ЛАКК» ОГРН 1229400066246).
Таким чином, внаслідок вищевказаних протиправних дій ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, стало можливим продовження ведення господарської діяльності українських підприємств під системою оподаткування рф - ООО «Восточные ресурсы», ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК» з суб`єктами господарювання державної та приватної сфери економіки рф по роздрібній торгівлі пальним, надання в оренду автомобiлiв i легкових автотранспортних засобiв, оптовій та роздрібній торгівлі деталями та приладдям для автотранспортних засобів та інші, а також сплата до бюджету РФ податків, тобто передання активів державі агресору, які спрямовуються на розвиток військово-промислового комплексу рф, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресора.
Так, на виконання спільного злочинного умислу, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, з метою здійснення пособництва окупаційній адміністрації держави-агресора, у період часу 01.01.2023 по 31.12.2023, організовував та контролював надання товарів, послуг та робіт суб`єктам господарювання приватної та державної сфери економіки рф, а також контролював своєчасну сплату податкових зборів до державного бюджету рф з власних підприємств ООО «Восточные ресурсы», ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК».
Внаслідок протиправних дій ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у період часу з 01.01.2023 по 31.12.2023, підприємством ООО «Восточные ресурсы» було забезпечено товарами, послугами та роботами наступних суб`єктів господарювання державної та приватної сфери економіки держави агресора, а саме:
- МУП «КОММУНСЕРВИС БР», на загальну суму - 527 300 руб.; МУП «Меловское жилищно-коммунальное предприятие», на загальну суму - 499 900 руб.; МАРКОВСКОЕ МРУЭГХ -ФИЛИАЛ ГУП «ЛУГАНСКГАЗ», на загальну суму - 436 290; МУП «НОВОПСКОВСЕРВИС», на загальну суму - 306 560 руб.; «УГСО МВД ЛНР», на загальну суму - 236 575 руб.; Краснолучское МРУЭГХ филиал ГУП «Луганскгаз», на загальну суму - 206 500 руб.; МУП «СТАРОБЕЛЬСКИЙ ЭЛЕВАТОР», на загальну суму - 198 300 руб.; МУП «ЭНЕРГОБЫТСЕРВИС СТАНИЧНО-ЛУГАНСКОГО РАЙОНА», на загальну суму - 160 630 руб.; МИНФИН ЛНР (АППАРАТ НАРОДНОГО СОВЕТА ЛНР), на загальну суму - 112 000; ПАО «Промсвязьбанк», на загальну суму - 74 000 руб.; МИНФИН ЛНР (ГОУ ЛНР «СЛСШ С. ЧУГИНКА»), на загальну суму - 64 494 руб.; ЛУГАНСКАЯ РЕСПУБЛИКАНСКАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ПРОФСОЮЗА РАБОТНИКОВ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РФ, на загальну суму - 56 670 руб.; МИНФИН ЛНР (ГОУ ЛНР «ЛУГАНСКИЙ ДЕТСКИЙ ДОМ»), на загальну суму - 24 180 руб.; МИНФИН ЛНР (ГОУ ЛНР «СЛСШ»), на загальну суму - 13 580 руб.; ОСФР ПО ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКЕ (ОСФР ПО ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКЕ), на загальну суму - 7 793,48 руб.; ООО «ВОСТОЧНЫЕ РЕСУРСЫ», на загальну суму - 1 332 624 058 руб.; Инкассация ООО «Восточные ресурсы», на загальну суму - 78 635 723 руб.; ООО «Восточные ресурсы», на загальну суму - 9 368 944,43 руб; ООО «ТЕПЛОЭФФЕКТ», на загальну суму - 4 345 390 руб.; ООО «СПАР ЛУГАНСК», на загальну суму - 4 158 330 руб.; ООО «ЛТК», на загальну суму - 4 148 315 РУБ.; ИП ОСОБА_9 », на загальну суму - 4 129 160 руб.; ООО «ЛЛВЗ ЛУГА-НОВА», на загальну суму - 3 038 060 руб.; УФК ПО НИЖЕГОРОДСКОЙ ОБЛАСТИ (ООО «СНК»), на загальну суму - 2 967 800 руб.; ЧАО «ЛУГЦЕНТРОКУЗ ИМ. С.С. НОМЕР_1 », на загальну суму - 2 640 241 руб.; ООО «ЛУГАНСКИЙ ХЛАДОКОМБИНАТ», на загальну суму - 2 611 840 руб.; ИП «ОСОБА_41», на загальну суму - 1 819 238,58 руб.; ООО «ТРЕЙД ГРУПП», на загальну суму - 1 776 600 руб.; ИП « ОСОБА_10 », на загальну суму - 1 690 665 руб.; ООО «СФ «АГРОПТАХА», на загальну суму - 1 546 320 руб.; ООО «ЛЭМЗ», на загальну суму - 1 374 135 руб.; ООО «ТК «СБМ», на загальну суму -1 329 150 руб.; ООО «ИНФОРМСЕРВИС-ЛУГАНСК», на загальну суму -1 277 000 руб.; ООО «ТРАНСПОРТНАЯ КОМПАНИЯ «ВОЯЖ», на загальну суму - 1 255 730 руб.; ООО «ПРОД-ЛОГИСТИК», на загальну суму - 1 252 160 руб.; ООО «АГРОСВИТ», на загальну суму - 1 243 350 руб.; ООО СК «Промстрой», на загальну суму - 1 239 365; ЧАО «КОМПАНИЯ «АЙДАР ЛИГА», на загальну суму - 1 172 196,89 руб.; ООО «АРТЕЛЬ-ДОМ», на загальну суму -1 171 600 руб.; ПАО «ЛУМ», на загальну суму - 958 265 руб.; ООО «СТРОЙЦЕНТР», на загальну суму - 908 970 руб.; ООО «ЛИДЕР СТРОЙ-2007», на загальну суму - 895 650 руб.; ООО «АБРИС ТДК», на загальну суму - 890 780 руб.; КФХ «ЛЕБЕДЬ», на загальну суму - 870 625 руб.; ООО «АКВА-КРИСТАЛЛ», на загальну суму - 864 800 руб.; ООО «АТАМАН», на загальну суму - 863 500 руб.; ИП « ОСОБА_11 », на загальну суму - 813 800 руб.; ООО «ЮТЭК», на загальну суму - 736 400 руб.; ООО «МАРС КОМПАНИ», на загальну суму - 727 965,5 руб.; СООО «ВЕСНА», на загальну суму - 678 600 руб.; ООО «ПИТЕЙНЫЕ ТРАДИЦИИ», на загальну суму - 650 475 руб.; ИП « ОСОБА_12 », на загальну суму - 598 750 руб.; ООО «ФЕРМЕРСКОЕ ХОЗЯЙСТВО «НОВО-ПАВЛОВСКОЕ», на загальну суму - 548 400 руб.; ООО «ВИАННА», на загальну суму - 527 147,5 руб.; ООО «НПК «ЭЛЕКТРОСПЕЦМОНТАЖ», на загальну суму - 496 900 руб.; ООО «СПРИНТЕР ЛУГАНСК», на загальну суму - 490 350 руб.; ООО «НПК «ЛЭМЗ-ОГМК», на загальну суму - 483 515 руб.; ООО «ВИЗОЛ», на загальну суму - 471 540 руб.; ИП «ОСОБА_42», на загальну суму - 468 590 руб.; ООО «ПРЕСС-ЭКСПРЕСС», на загальну суму - 457 830 руб.; ООО «ЛЕНМОНТАЖ», на загальну суму - 450 200 руб.; ООО «Арта», на загальну суму - 445 625; ООО «ТОРГОВЛЯ БЕЗ ГРАНИЦ», на загальну суму - 423 524 руб.; ООО «ЛК МИДО», на загальну суму - 420 270 руб.; ООО «ГРАУНД», на загальну суму - 413 550; ИП «ОСОБА_23», на загальну суму - 399 310 руб.; ООО «СТС-Центр», на загальну суму - 392 650 руб.; ООО «ТОПАЗ», на загальну суму - 387 660; ООО «ВОСТОК-ТОРГ», на загальну суму - 350 469 руб.; ООО «АВТОСФЕРА», на загальну суму - 350 000 руб.; ГТРК «Луганск», на загальну суму - 341 880; ООО «АГРОЛУГ СХ», на загальну суму - 340 100 руб.; ООО «ЗАПРУДНОЕ», на загальну суму - 336 500 руб.; ИП «ОСОБА_24», на загальну суму - 335 850 руб.; ООО «ЛУГЦЕНТРОКУЗ ИМ. С.С. МОНЯТОВСКОГО », на загальну суму - 322 142 руб.; КФХ «ДОН», на загальну суму - 316 800 руб.; ООО «СИСТЕМА ИНТЕРНЕТ ОПОВЕЩЕНИЙ», на загальну суму - 306 600 руб.; ООО «ЦЕНТРАЛЬНАЯ АПТЕКА №377», на загальну суму - 298 880 руб.; ООО «ЛУГАНСКАЯ ФИРМА «АГРОХИМ», на загальну суму - 296 850 руб.; ИП «ОСОБА_25», на загальну суму - 291 910 руб.; ООО «АТЛАНТ-ТРЕЙДИНГ», на загальну суму - 281 270 руб.; ИП «ОСОБА_26», на загальну суму - 278 750 руб.; ООО «ЛЗТА «МАРШАЛ», на загальну суму - 276 535 руб.; ООО «МЕГАЛИНК», на загальну суму - 265 964,34 руб.; ООО «ВЕРЕСК», на загальну суму - 264 100; ООО «АГРОСЕЗОН», на загальну суму - 260 250 руб.; ООО «ДОНСНАБРЕСУРС», на загальну суму - 254 200 руб.; ООО «СТРОЙРЕМСЕРВИС», на загальну суму - 249 760 руб.; ООО «АГРОФИРМА «ЗОРЯНЕ», на загальну суму - 249 600 руб.; ООО «ОЛЕКС», на загальну суму - 249 400 руб.; ООО «Группа ММ», на загальну суму - 248 950 руб.; ПАО «СТАХАНОВСКОЕ АТП» 10916», на загальну суму - 243 162,5 руб.; ООО «КОМПАНИЯ «СТРОЙКОМПЛЕКТ», на загальну суму - 211 820 руб.; ООО «ЛУГАНСКАЯ КОНДИТЕРСКАЯ ФАБРИКА «ЛАКОНД», на загальну суму - 202 3504 руб.; СООО «МИРНАЯ ДОЛИНА», на загальну суму - 200 000 руб.; ООО «КОМПАНИЯ «АЙДАР ЛИГА», на загальну суму - 200 000 руб.; ООО «БЕЛОВОДСКИЙ ЭЛЕВАТОР», на загальну суму - 194 700 руб.; ООО «СТАРТЭК», на загальну суму - 179 110 руб.; К(Ф)Х «НАДЕЖДА», на загальну суму - 178 500 руб.; ООО «ОА «АСТРА ПЛЮС», на загальну суму - 164 775 руб.; ООО «КЛЕН», на загальну суму - 160 735; ФХ «ФОРВАРД-2», на загальну суму - 159 000 руб.; ФХ «ДУБИНЧЕНКО», на загальну суму - 155 900 руб.; ООО «ЦЭВР», на загальну суму - 155 625; ООО «КОМПАНИЯ «ВОКИН», на загальну суму - 132 750 руб.; ООО «ДИБРОВСКАЯ НИВА», на загальну суму - 131 000 руб.; СООО «АГРОИНВЕСТ», на загальну суму - 130 750 руб.; ООО «АВТОКЛАПАН-ПРОД», на загальну суму - 128 190; ООО «ТД «ЛОКОМОТИВ-СЕРВИС» . на загальну суму - 125 260 руб.; ФХ « ОСОБА_13 », на загальну суму - 118620 руб.; ООО «МТС «АЛЬЯНС», на загальну суму - 114 700 руб.; ИП « ОСОБА_14 », на загальну суму - 110 430 руб.; ПО «СВЕРДЛОВСКАЯ ТО ПРУП ЛНР», на загальну суму - 107 380 руб.; ИП «ОСОБА_27», на загальну суму - 107 000 руб.; ИП «ОСОБА_28», на загальну суму - 105 600 руб.; ООО «БИЗНЕС ПЕЙПА ИНВЕСТ», на загальну суму - 101 750 руб.; АО «СТАХАНОВСКОЕ АТП 10916», на загальну суму - 99 038,5 руб.; ООО «БЕЛЛА ТРЕЙД», на загальну суму - 98 650 руб.; ООО «ЛПКВК «СУПЕРБЛОК», на загальну суму - 95 870 руб.; ИП «ОСОБА_29», на загальну суму - 95 180 руб.; ООО «СТАРТ», на загальну суму - 93 674; ООО «СПЕЦАВТО», на загальну суму - 90 400 руб.; ООО «ОМЕГА-2007», на загальну суму - 89 070 руб.; Краснодонский филиал ООО «Луганский машиностроитель-Чебоксарский завод», на загальну суму - 88 650 руб.; ООО «АТЛАНТ-ЛОГИСТИК», на загальну суму - 86 533 руб.; ЧСП «СТЕПНОЕ», на загальну суму - 86 350 руб.; ООО «СНК», на загальну суму - 85 000 руб.; ООО «ДОНБАСС-ТЕПЛОГАЗ», на загальну суму - 82 650 руб.; ИП « ОСОБА_10 », на загальну суму - 76 800 руб.; ООО «ЗААЙДАРОВСКОЕ» , на загальну суму - 75 500 руб.; ООО «ПРОМТОВАРЫ», на загальну суму - 73 540 руб.; ИП «ОСОБА_23», на загальну суму - 71 100 руб.; ООО «МАРС КОМПАНИ», на загальну суму - 69 510 руб.; «ЛГКАП», на загальну суму -67 560 руб.; ООО «СЕЛЬХОЗАГРОСТАНДАРТ», на загальну суму - 66 500 руб. руб.; ООО «ТК «ВОЯЖ», на загальну суму - 65 200 руб.; ПО «Краснодонская ТО ПРУП ЛНР», на загальну суму - 63 875 руб.; ИП «ОСОБА_30», на загальну суму - 63 650 руб.; ООО «НПФ» АЭРОМЕХ», на загальну суму - 59 215 руб.; ООО «ЛЮБАВА-ПЛЮС», на загальну суму - 59 035 руб.; ФХ «ДОН», на загальну суму - 59 000 руб.; ООО «АГРОСТЕММА», на загальну суму - 58 435 руб.; ООО «МЕГАЛИНК», на загальну суму - 58 350 руб.; ЧП «ДИБРОВСЬКА НИВА», на загальну суму - 57 000 руб.; ИП «ОСОБА_31», на загальну суму - 56 818,3 руб.; ООО «АЛЬФАБОКС», на загальну суму - 54 380 руб.; ООО «АГРОСФЕРА», на загальну суму - 53 500 руб.; Ф/Х « ОСОБА_15 », на загальну суму - 53 200 руб.; ООО ТД «БЗБО», на загальну суму - 51 730 руб.; ЧАО «БОНДАРОВСКОЕ», на загальну суму - 51 250 руб.; АО «НЦГР», на загальну суму - 50 002 руб.; ООО «ВАЛУЙСКАЯ МТС», на загальну суму - 48 400 руб.; КФХ «ОСОБА_32.», на загальну суму - 46 300,01 руб.; ООО «ДИВКОМПАНИ», на загальну суму - 43 550 руб.; ООО «КОМПАНИЯ «АРМОБУД», на загальну суму - 43 300 руб.; ООО СК «ПРОМСТРОЙ», на загальну суму - 42 240 руб.; ФХ « ОСОБА_16 », на загальну суму - 41 600 руб.; ИП «ОСОБА_33», на загальну суму - 38 275 руб.; СООО «Заайдаровское», на загальну суму - 36 300 руб.; ООО «ТОРГОВАЯ ГРУППА «АТЛАНТ», на загальну суму - 35 750 руб.; ООО «ПКФ «УНИВЕРСАЛМАШ», на загальну суму - 35 340 руб.; ООО «КОМПАНИЯ «СТРОЙКОМПЛЕКТ», на загальну суму - 34 560 руб.; МУП «ЖЭУ», на загальну суму - 33 500 руб.; КФХ «ОСОБА_34.», на загальну суму - 33 025 руб.; ООО «ТД «СЕЛЬПО», на загальну суму - 31 195 руб.; ФЛП « ОСОБА_17 », на загальну суму - 30 000 руб.; ООО «ПРОДАЛЬЯНС-ЛУГАНСК», на загальну суму - 29 575 руб.; ИП « ОСОБА_18 », на загальну суму - 29 250 руб.; ФХ «ЛИДЕР», на загальну суму - 28 400 руб.; ООО «Стройремсервис», на загальну суму - 25 900 руб.; ООО «СИО», на загальну суму - 25 000 руб.; ООО «ВИТАЛИ», на загальну суму - 24 474 руб.; ПО «ППО ПП «ШУ ЧЕРВОНОПАРТИЗАНСКОЕ» СП «СВЕРДЛОВАН»- 24 370 руб.; ОП ООО «ТД» «РОВЕНЬКОВСКАЯ НЕФТЕБАЗА» «РОЗНИЦА», на загальну суму - 21 171,48 руб.; ИП « ОСОБА_19 », на загальну суму - 17 475 руб.; «ОПСРЗ ЛНР», на загальну суму - 17 250 руб.; ООО «ФЬОРД», на загальну суму - 13 600 руб.; ООО «ОСНОВНОЙ КАПИТАЛ», на загальну суму - 13 200 руб.; ООО «КОНФЕТЕРРА», на загальну суму - 12 340 руб.; КФХ «Родничок», на загальну суму - 11 600 руб.; ООО «ЛУГМАШ-ЧЗ», на загальну суму - 11 485 руб.; ООО «ЛУГАНСКАЯ КОМПАНИЯ МЕТАЛЛА И ДЕРЕВООБРАБОТКИ», на загальну суму - 9 650 руб.; ПАО «Промсвязьбанк, на загальну суму - 6 552 руб.; КФХ «РОДНИЧОК», на загальну суму - 6 150 руб.; ООО «ТД «КРАСНОЛУЧЭНЕРГОРЕСУРС», на загальну суму - 5 270 руб.; ИП «ОСОБА_35», на загальну суму - 4 800 руб..
На підставі зазначеного, у період з 01.01.2023 до 31.12.2023 ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, діючи умисно, забезпечили стабільне функціонування компанії ООО «Восточные ресурсы», якою було забезпечено товарами, послугами та роботами суб`єктів господарювання державної та приватної сфери економіки держави агресора, на загальну суму - 1 685 978 021 руб., що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 714 001 135,38 гривень, здійснив дії, спрямовані на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі матеріальних ресурсів у вигляді товарів, послуг та робіт, представникам держави-агресора на визначену суму.
Крім того, у період з 01.01.2023 до 31.12.2023 на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на пособництво державі-агресору і вчинення умисних дій з організації роботи підконтрольних компаній, спрямованих на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом наданні товарів, послуг і робіт суб`єктам господарювання державної та приватної сфери економіки рф, а також передачі інших активів у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов`язань та зборів представникам окупаційній адміністрації держави-агресора, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, діючи умисно, забезпечили стабільне функціонування компанії ООО «Восточные ресурсы», якою до бюджету держави-агресора перераховано податків, зборів та платежів, з них: єдиний податковий внесок - 61 509 090 рублів, що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 26 048 714,48 гривень, чим здійснив дії, спрямовані на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі інших активів у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов`язань та зборів представникам держави-агресора на визначену суму.
Також, внаслідок протиправних дій ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у період часу з 01.01.2023 по 31.12.2023, підприємством ООО «ПРАЙМ КАР» забезпечено товарами, послугами та роботами наступних суб`єктів господарювання державної та приватної сфери економіки держави агресора, а саме:
- ИП «ОСОБА_36», на загальну суму - 900 000 уб.; ИП «ОСОБА_37», на загальну суму - 580 000 руб.; ИП «ОСОБА_38, на загальну суму - 468 000 руб.; ООО «ТЕРРА ГРУПП», на загальну суму - 390 000 руб.; ООО «АКРИМА-ФЕНИКС», на загальну суму - 108 000 руб.; ИП «ОСОБА_39», на загальну суму - 100 000 руб.; ПАО Институт Филиал «Луганский», на загальну суму - 52 000 рую.; Фин. Институт: Филиал (ДО) «Луганский» , на загальну суму - 23 500 руб.; ПАО Институт Филиал «Луганский» , на загальну суму - 12 000 руб.; Фин. Институт: Филиал (ДО) «Луганский», на загальну суму - 5 100 руб.; ПАО «ПРОМСВЯЗЬБАНК», на загальну суму - 3 900 руб.; Фин. Институт: Филиал (ДО) «Луганский», на загальну суму - 3 100 руб.; Фин. Институт: Филиал (ДО) «Луганский», на загальну суму - 2 400 руб.; Фин. Институт: Филиал (ДО) «Луганский», на загальну суму - 2 000 руб.; ООО «ЧОО «СБ «БАРС» , на загальну суму - 1 530 руб.; ООО «ПРАЙМ КАР», на загальну суму - 14 747 руб.
Таким чином, у період з 01.01.2023 до 31.12.2023, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, діючи умисно, забезпечили стабільне функціонування компанії ООО «ПРАЙМ КАР», якою було забезпечено товарами, послугами та роботами суб`єктів господарювання державної та приватної сфери економіки держави-агресора, на загальну суму - 2 666 303 руб., що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 1 129 162,62 гривень, чим здійснив дії, спрямовані на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі матеріальних ресурсів у вигляді товарів, послуг та робіт, представникам окупаційній адміністрації держави-агресора на визначену суму.
Також, у період з 01.01.2023 до 31.12.2023, на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на пособництво державі-агресору і вчинення умисних дій з організації роботи підконтрольних компаній, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом наданні товарів, послуг і робіт суб`єктам господарювання державної та приватної сфери економіки рф, а також передачі інших активів у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов`язань та зборів представникам держави-агресора, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, діючи умисно, забезпечили стабільне функціонування компанії ООО «ПРАЙМ КАР», якою до бюджету держави-агресора перераховано податків, зборів та платежів, з них: єдиний податковий внесок - 167 158 рублів, що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 70 790,36 гривень, чим здійснив дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі інших активів державі агресору у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов`язань та зборів представникам держави-агресора на визначену суму.
Крім того, внаслідок зазначених вище протиправних дій ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у період часу з 01.01.2023 по 31.12.2023, підприємством ООО «ЛАКК» було забезпечено товарами, послугами та роботами наступних суб`єктів господарювання державної та приватної сфери економіки держави агресора, на загальну суму - 647 613 руб., а саме: ИП « ОСОБА_20 », на загальну суму - 439 314 руб.; ИП « ОСОБА_21 », на загальну суму - 181 773 руб.; ИП «ОСОБА_40», на загальну суму - 230 00 руб.; ООО «ЛАКК», на загальну суму - 3 500 руб.
Таким чином, у період з 01.01.2023 до 31.12.2023, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, діючи умисно, забезпечили стабільне функціонування компанії ООО «ЛАКК», якою було забезпечено товарами, послугами та роботами суб`єктів господарювання державної та приватної сфери економіки держави агресора, на загальну суму - 647 613 руб., що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 274 260,05 гривень, чим здійснив дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі матеріальних ресурсів у вигляді товарів, послуг та робіт, представникам держави-агресора на визначену суму.
Таким чином, у період з 01.01.2023 до 31.12.2023, на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на пособництво державі-агресору і вчинення умисних дій з організації роботи підконтрольних компаній, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом наданні товарів, послуг і робіт суб`єктам господарювання державної та приватної сфери економіки держави-агресора, а також передачі інших активів у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов`язань та зборів представникам держави-агресора, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, діючи умисно, забезпечили стабільне функціонування компанії ООО «ЛАКК», якою до бюджету держави-агресора перераховано податків, зборів та платежів, з них: єдиний податковий внесок - 21 961 рубль, що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 9 300,34 гривень, чим здійснив дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі інших активів державі агресору у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов`язань та зборів представникам держави-агресора на визначену суму.
Отже, у 2023 році ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на пособництво державі-агресору і вчинення умисних дій з організації роботи підконтрольних компаній, спрямованих на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, організував надання товарів, послуг і робіт з ООО «Восточные ресурсы», ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК» суб`єктам господарювання державної та приватної сфери економіки рф, а також передачі інших активів у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов`язань та зборів представникам держави-агресора, внаслідок чого до бюджету держави-агресора останнім перераховано грошові кошти у сумі 61 698 209 рублів, що відповідно до офіційно встановленого середнього курсу Національного банку України станом на 31.12.2023 становило 26 128 805,1971 гривні, чим здійснив дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі інших активів державі агресору у вигляді грошових коштів, отриманих як прибуток представниками держави-агресора на визначену суму.
Також встановлено, що ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29.11.2022, після перереєстрації належного та підконтрольного їм підприємства розташованого на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ - ТОВ «Східні ресурси», код ЄДРПОУ 24049643 (рос. реестр. ООО «Восточные ресурсы», ОГРН 1229400088312), розуміючи, що у зв`язку з повномасштабним вторгнення ЗС РФ на територію України, вказане підприємство перебуває у зоні ведення бойових дій, з метою безперешкодного продовження ведення господарської діяльності з окупаційною адміністрацією держави агресора, вирішили залучити охорону з числа представників збройних формувань держави-агресора, чим здійснити пособництво збройним формуванням держави-агресора.
Так, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29.11.2022, на виконання спільного злочинного плану, вступив в злочинну змову з представниками окупаційною адміністрацією держави агресора та збройними формуваннями держави агресора, а саме: ФГКУ «УВО ВОЙСК НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ ПО ЛНР», діяльність якої спрямована на забезпечення громадського порядку та безпеки, на яких згідно домовленості покладались функції забезпечення охорони підконтрольного ОСОБА_8 та ОСОБА_5 підприємства ООО «Восточные ресурсы», його офісних та складських приміщень, а також об`єктів надання послуг із забезпечення паливно-мастильними матеріалами (АЗС) для окупаційної адміністрації держави агресора, збройних формувань та суб`єктів господарювання приватної та державної сфери економіки держави-агресора.
Крім того, ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, будучи одним із засновників та кінцевих бенефіціарних власників ООО «Восточные ресурсы», усвідомлюючи протиправність своїх дій, суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, а також усвідомлюючи, що вказане підприємство продовжує господарську діяльність у взаємодії з окупаційною адміністрацією держава-агресора та перебуває під охороною збройних формувань держави-агресора, здійснював контроль за забезпеченням охорони вказаного підприємства, а також контролював та організовував через довірених йому осіб, виплату збройним формування держави-агресора грошових коштів за надання послуг охорони, розуміючи, що вказані грошові кошти будуть спрямовуватись на розвиток військово-промислового комплексу РФ, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресор.
В свою чергу, встановлено, що з 01.01.2023 до 31.12.2023, представниками збройних формувань держави-агресора, а саме: ФГКУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснювалась охорона належного та підконтрольного ОСОБА_8 та ОСОБА_5 підприємства ООО «Восточные ресурсы», чим забезпечувалось його функціонування та продовження ведення господарської діяльності з окупаційною адміністрацією держави агресора.
Так, внаслідок протиправних дій ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у період часу з 01.01.2023 до 31.12.2023, з рахунку належного та підконтрольного їм підприємства ООО «Восточные ресурсы» перераховано на рахунок ФГКУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », грошові кошти у розмірі 460 265 рублів, що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 194 919,34 гривень, за надання послуг охорони, чим було здійснено передача інших активів (грошових коштів) збройним формуванням держави-агресор.
На підставі зазначеного, 26.09.2024 ОСОБА_5 затримано на підставі п. 2 ч. 1 ст. 208 КПК України, та повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України, тобто у вчиненні ним, пособництва державі-агресору, а саме умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки, передачі матеріальних ресурсів та інших активів у вигляді грошових коштів, представникам збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, за попередньою змовою групою осіб.
Під час досудового розслідування кримінального провадження, органом досудового розслідування, встановлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, у зв`язку з чим підозрюваний ОСОБА_5 перебуваючи на свободі, зможе переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, перешкоджати проведенню досудового розслідування іншим чином, а також вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Наразі, у кримінальному провадженні органом досудового розслідування вже проведено значну кількість слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак через особливу складність завершити досудове розслідування не виявляється за можливе, оскільки для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно здійснити виконати вимоги ст.ст. 290 та 291 КПК України.
На підставі зазначеного слідчий в клопотанні стверджує, що в органу досудового розслідування є всі достатні та обґрунтовані підстави вважати, що заявлені ризики кримінального провадження ОСОБА_5 діють, у зв`язку з чим існує необхідність у застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, що забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного та забезпечить кримінальне провадження від існуючих ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Під час судового розгляду прокурор підтримав подане клопотання та просив його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_4 заперечували щодо застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою підозрюваного та просили застосувати запобіжний захід, не пов`язаний із застосуванням тримання під вартою. Зокрема зазначили, що повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення не містить належних доказів винуватості, а переліченні стороною обвинувачення ризики є припущенням.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши пояснення сторін, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №42023110000000269 від 18.08.2023, за підозрою, зокрема, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
26.09.2024 ОСОБА_5 затримано на підставі п. 2 ч. 1 ст. 208 КПК України, та повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України, тобто у вчиненні ним, пособництва державі-агресору, а саме умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки, передачі матеріальних ресурсів та інших активів у вигляді грошових коштів, представникам збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, за попередньою змовою групою осіб.
Під час досудового розслідування кримінального провадження, органом досудового розслідування, встановлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, у зв`язку з чим підозрюваний ОСОБА_5 перебуваючи на свободі, зможе переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, перешкоджати проведенню досудового розслідування іншим чином, а також вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.29 Конституції України кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
Згідно з ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи вимоги чинного кримінального процесуального законодавства, практику Європейського суду з прав людини, зокрема, рішення у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011, у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990, під час розгляду клопотань на стадії досудового розслідування слідчий суддя має переконатись, що сукупність матеріалів на даному етапі кримінального провадження до моменту з`ясування істини у справі є достатньою для висновку про обґрунтованість підозри, що може переконати об`єктивного спостерігача, що особа могла бути причетною до вчинення конкретного злочину.
Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином, і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990).
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указами Президента України №64/2022 від 24.02.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023 451/2023, №451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023 та №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024, №469/2024 від 23.07.2024 та затвердженими відповідно законами України №2402-ІХ від 24.02.2022, №2263-ІХ від 22.05.2022, №2500-IX від 15.08.2022, №2738-IX від 16.11.2022, №2915-IX від 07.02.2023, №3057-IX від 02.05.2023, №3275-IX від 27.07.2023, №3429-IX від 08.11.2023, №3564-IX від 06.02.2024, №3684-IX від 08.05.2024, №3891-IX від 23.07.2024 в Україні діє правовий режим воєнного стану з 24.02.2022 до 09.11.2024.
На підставі зазначених обставин, законодавцем встановлено відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України, що під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України визначено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.
В свою чергу, Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.
Факти та інформація, які переконливо свідчать про причетність ОСОБА_5 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
У клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах міститься достатньо для висновку про обґрунтованість повідомленого ОСОБА_5 підозри, що підтверджується на даному етапі досудового розслідування достатньою сукупністю даних, які містяться в матеріалах клопотання.
Також, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов`язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності та допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення.
У даному випадку необхідно враховувати той факт, що вчинене кримінальне правопорушення має високий ступінь суспільної небезпеки, а також те, що рішення суду повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці цінностей суспільства, а відтак обрання запобіжного заходу стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , на думку слідчого судді, повинно відповідати суспільному інтересу в умовах воєнного стану.
Згідно з ст.178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі:
1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується;
3) вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого;
4) міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців;
5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання;
6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого;
7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого;
8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого;
9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше;
10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення;
11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини;
12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Слідчий суддя вважає доведеним вказаний прокурором ризик, передбачений п.п. 1, 2, 3, 4 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України. Про його наявність свідчить те, що підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, яке віднесено до категорії
особливо тяжкого злочину, за який передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Як зазначено слідчим у клопотанні, ОСОБА_5 будучи громадянином України умисно вчиняв пособництво державі-агресору, а саме умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки, передачі матеріальних ресурсів та інших активів у вигляді грошових коштів, представникам збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, за попередньою змовою групою осіб.
Дані обставини дають підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 розуміючи можливість призначення покарання у виді позбавлення волі на тривалий строк, може тривалий час переховуватися від органів досудового розслідування та суду, а тому доводи прокурора в цій частині є доведеними.
Також слідчий суддя вважає доведеним ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України. Про його наявність свідчить те, що ОСОБА_5 , перебуваючи на волі, враховуючи режим воєнного стану та особливості вчинення кримінального правопорушення та високий ступінь його суспільної небезпеки, в якому він підозрюється, існує реальна можливість продовження вчинення вказаного злочину чи вчинення інших подібних кримінальних правопорушень проти громадської безпеки, а також інших кримінальних правопорушень.
За таких обставин та у зв`язку з тим, що ОСОБА_5 також підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, до нього може бути застосований виключно безальтернативний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Таким чином, у зв`язку з тим, що відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України, що під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-1, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 177, 178, 183, 194, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Обрати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у
вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування, тобто до 25.11.2024.
Визначити строк дії ухвали до 25.11.2024 включно.
Ухвала суду підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на Київську обласну прокуратуру.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5
(п`яти) днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_22
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122112128 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Мозолевська О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні