справа №932/10493/23
провадження №2-др/932/28/24
Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2024 року м. Дніпро
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого-судді: Цитульського В.І.,
за участю секретаря судового засідання: Дубовик К.В.,
представника позивача: ОСОБА_1 ,
відповідача: ОСОБА_2 ,
представника відповідача: ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, -
в с т а н о в и в :
29 серпня 2024 року представник позивача адвокат Черкавський Ю.С. звернувся до суду із заявою про стягнення з позивача витрати на правничу допомогу в розмірі 6 200 грн.
Стислий виклад обґрунтування доводів представника позивача.
Позивач задля захисту своїх прав уклав договір про надання правової допомоги 06 жовтня 2023 року з Адвокатським об`єднанням «Лігал Альянс» в особі президента Черкавського Ю.С. 26 серпня 2024 року ухвалене рішення суду, яким позовні вимоги задоволені частково. Таким чином, правова допомога яку отримав позивач складалась з пошуку законодавчої бази, досудового супроводження, підготовки та подання позовної заяви, яку оцінено у 5 000 грн. та участі у судовому засіданні, яка була оцінена у 1200 грн.
Стислий виклад заперечень відповідача.
Відповідач та його представник у судовому засіданні виловили усні заперечення щодо задоволення заяви, які полягали у тому, що розмір витрат на правову допомогу є завищеним, представником позивача було складено десь десять однотипних справ про стягнення заборгованості з мешканців нашого будинку. Представником позивача не надано детального опису виконаних робіт із зазначенням витраченого на те часу.
Таким чином представник позивача у судовому засіданні підтримав заяву свою заяву, відповідач та його представник заперечували щодо її задоволення.
Фактичні обставини встановлені судом.
Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 26 серпня 2024 року позовні вимоги ОСББ «Тополя 3 будинок 1» задоволені частково. Стягнуто із ОСОБА_2 в користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тополя 3 будинок 1» 12 529,31 грн. основної заборгованості, 273,75 грн. трьох процентів річних та 792,78 грн. інфляційних втрат. Стягнуто із ОСОБА_2 в користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тополя 3 будинок 1» 2 262,61 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, правову допомогу ОСББ «Тополя 3 будинок 1» у зазначеній справі на підставі договору про надання правової допомоги від 06 жовтня 2023 року надавало Адвокатське об`єднання «Лігал Альянс» в особі президента/адвоката Черкавського Ю.С.
На підтвердження виконання умов вказаного договору адвокатом надано договір про надання правової допомоги від 06 жовтня 2023 року; акт приймання-передачі виконаної роботи до договору про надання правової (правничої) допомоги № б/н від 06.10.2023 платіжними інструкціями №1013 на суму 5000 грн. та №1167 на суму 1200 грн.
Згідно акту від 20.11.2023 приймання-передачі виконаної роботи до договору про надання правової (правничої) допомоги № б/н від 06.10.2023 пошуку законодавчої бази, досудового супроводження, підготовки та подання позовної заяви, оцінено у 5 000 грн. та участі у судовому засіданні, оцінена у 1200 грн.
Норми права застосовані судом.
Відповідно до п. 3 ч. 1, ч. ч. 3, 4 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Частиною 1статті 133ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст.133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно із ч. 1ст.137ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Приписами ч. 2ст.137ЦПК України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Відповідно до роз`яснень, наведених у п. 48 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17 жовтня 2014 року № 10 підстави, межі та порядок відшкодування судових витрат на правову допомогу, надану в суді регламентовано ЦПК України. Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені.
Верховний Суд у своїй постанові від 03 травня 2018 року в справі № 372/1010/16-ц дійшов висновку, що якщо стороною буде документально доведено, що нею понесені витрати на правову допомогу, а саме, надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат, стороні на користь якої ухвалено судове рішення.
Також Верховний Суд у постанові від 21 січня 2021 року у справі № 280/2635/20 висловив свою позицію про те, що для цілей відшкодування витрат на правову допомогу заявник може використовувати будь-який документ, який свідчить про фактичне понесення таких витрат.
Верховний Суду у складі Касаційного адміністративного суду у своїй постанові від 16 квітня 2020 року у справі № 727/4597/19 зазначив про те, що аналіз спеціального законодавства щодо діяльності адвоката дає право зробити висновок про те, що законодавством України не встановлено відповідних вимог до розрахункового документа, який повинен надати адвокат при оплаті клієнтом послуг, а також не встановлено форми такого документа. Урахувавши наведене та той факт, що відкриття власного рахунку не є обов`язком адвоката, ВС дійшов висновку, що адвокат може видати клієнту на його вимогу складений у довільній формі документ (квитанція, довідка, тощо), який буде підтверджувати факт отримання коштів від клієнта.
Також судом враховано правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 12 лютого 2020 року у справі № 648/1102/19, відповідно до якої витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2статті 137 ЦПК України).
Верховний суд у складі Касаційного адміністративного суду у постановах від 16 травня 2019 року у справі № 823/2638/18 та від 13 грудня 2018 року у справі № 816/2096/17 вказав на те, що від учасника справи вимагаються докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою, а не докази обґрунтування часу, витраченого фахівцем у галузі права, тому достатнім є підтвердження лише кількості такого часу, але не обґрунтування, що саме така кількість часу витрачена на відповідні дії.
Також слід зазначити, що відповідно до закріпленого на законодавчому рівні принципу співмірності, розмір витрат на послуги адвоката при їхньому розподілі визначається з урахуванням складності справи, часу, витраченого адвокатом на надання правничої допомоги, обсягу наданих послуг та виконаних робіт, ціни позову, а також значення справи для сторони.
Мотиви та висновки суду.
Матеріалами справи підтверджується факт отримання позивачем послуг адвоката, проте роботи виконані адвокатом та відображені у описі робіт, час витрачений на їх виконання, а також розмір витрат, які просить стягнути адвокат на користь свого клієнта є суперечливим та не співмірним виходячи з такого.
Так послуга пов`язана з пошуком судової практики, не може вважатись видом професійної правничої допомоги, оскільки адвокат, виходячи зі змісту пункту 4 частини першої статті 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», під час здійснення адвокатської діяльності зобов`язаний самостійно підвищувати свій професійний рівень, а не аналізувати законодавство і судову практику на підставі договору безпосередньо при наданні правової допомоги клієнту.
Крім того, адвокатом не конкретизована послуга досудового супроводження, які дії адвокат вчиняв надаючи дану послугу, оскільки підготовка позову, яка полягає у зібранні доказів, також може входити до досудового супроводження.
Вказане в сукупності свідчить про те, що наданий представником відповідача розрахунок витрат на професійну правничу допомогу не відповідає критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру з огляду на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін, внаслідок чого він не може вважатись належним доказом розміру суми, яка заявлена до стягнення.
Таким чином, враховуючи принцип співмірності, а також принцип пропоційності стягнення судових витрат до задоволених позовних вимог, суд доходить висновку, що стягненню з відповідача підлягає сума понесених витрат на правничу допомогу в розмірі 2697,72 грн.
Керуючись ст.ст.133, 134, 137, 139, 141, 246, 260, 270 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Заяву представника позивача ОСББ «Тополя-3 будинок 1» - адвоката Черкавського Ю.С. - задовільнити частково.
Стягнути із ОСОБА_2 в користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тополя 3 будинок 1» витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2 697,72 грн.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено 27.09.2024.
Суддя: В.І. Цитульський
Суд | Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122114008 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Цитульський В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні