Справа № 468/1447/24
Провадження №2/485/432/24
Рішення
іменем України
07 жовтня 2024 року м.Снігурівка
Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Соловйова О.В.,
секретар судового засідання Гусарова І.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м.Снігурівка Миколаївської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Снігурівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
У липні2024року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною позовною заявою.
Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями, розташованого за адресою по АДРЕСА_1 , земельної ділянки площею 0,15 га для обслуговування вказаного житлового будинку з господарськими будівлями, земельної ділянки площею 5,44 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 4825782700:25:000:0079. Він є спадкоємцем за законом після смерті матері. Однак, за звернення до нотаріальної контори, йому відмовлено в оформленні спадкових прав у зв"язку з пропуском встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини. Крім того, спадкоємцем першої черги піля смерті ОСОБА_3 , окрім позивача, є його рідна сестра ОСОБА_2 , яка також протягом шестимісячного строку не звернулась до нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини. Тому спадкова справа після смерті матері заведена не була.
Позивач вважає поважними причини такого пропуску посилаючись на те, що після повномасштабного вторгнення збройних сил Російської Федерації на територію України, з 24 лютого 2022 року по 11 листопада 2022 року місто Херсон, де він постійно проживає, перебувало в окупації. Увесь цей час він з сім"єю знаходився в зоні окупації, де органи державної влади України, в тому числі і нотаріату не могли функціонувати. Після деокупації Херсонської області, а саме в листопаді 2022 року шестимісячний строк на подання заяви для прийняття спадщини вже сплив. Крім того, після звільнення Херсона, вказане місто перебувало під постійними обстрілами. За таких небезпечних для життя обставин він ще довгий час також не міг залишити сім"ю та виїхати для оформлення свого спадкового права.
Враховуючи викладене, позивач просить визнати причини пропуску ним визначеного законом строку для подання заяви на прийняття спадщини поважними та визначити додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини на майно, що залишилось після смерті його матері ОСОБА_3 . Судові витрати покласти на нього.
У підготовче засідання сторони не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.
Позивач ОСОБА_1 згідно поданої письмової заяви просив про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує.
Відповідачі ОСОБА_2 та Снігурівська міська рада також згідно з поданими заявами просили справу розглядати у за їх відсутності, позовні вимоги позивача визнають.
Суд вважає можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Згідно з ч. 4 ст. 200 ЦПК України суд за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
За таких обставин, суд ухвалив слухати справу у підготовчому судовому засіданні.
У зв"язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснено без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 вс.Івано-КепинеБаштанського районуМиколаївської областіпомерла мати позивача ОСОБА_3 , що підтверджується даними відоцтва про її смерть серії НОМЕР_1 виданого 29 жовтня 2021 року (а.с. 10).
Родинні відносини з померлою матір"ю підтверджуються наданою копією свідоцтва про народження позивача з даними відомостей про матір як " ОСОБА_3 " (а.с. 11).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщинана житловий будинок з господарськими будівлями, розташованого за адресою по АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,15 га для обслуговування вказаного житлового будинку з господарськими будівлями, що належать спадкодавиці на підставі свідоцтва про право на спадщину від 04 жовтня 1990 року за № 1047 та державного акта на право приватної власності на землю від 26 жовтня 1995 року за № 608 (а.с. 12-15), а також на земельну ділянку площею 5,44 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в межах Павлівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області, належної спадкодавиці на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №918433 від 20 лютого 2008 року (а.с. 16), та на земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 4825782700:25:000:0079, відповідно інформації у Витязі з Дежавного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 17).
За зверненняпозивача доприватного нотаріусаБаштанського районногонотаріального округуМиколаївської областіГорбенка О.О. для оформлення спадкових прав за законом після смерті матері ОСОБА_3 , 29 березня 2024 року останньому надано письмове роз`яснення щодо неможливості видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв"язку з пропуском встановленого законом шестимісячного строку для відповідного звернення (а.с. 18-19).
Згідно довідки старости Павлівського старостинського округу Снігурівської міської ради від 09 лютого 2024 року, на час смерті ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована за адресою по АДРЕСА_1 . Разом з нею за вказаною адресою ніхто не був зареєстрований (а.с. 21).
Між сторонами мають місце правовідносини, що виникають зі спадкових прав.
В силу ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом - ст.1217 ЦК України. Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом або за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За нормою ч.ч. 1,2 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини - ст. 1270 ЦК України.
Частинами ч.1 та ч.3 ст. 1272 ЦК України визначено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Верховний Суд у постанові від 30 липня 2020 року у справі № 172/888/18, зазначив, що вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Обов"язок доведення поважності пропущеного строку покладається на спадкоємця.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжувався і триває дотепер.
Відповідно до наказу Мінреінтеграції тимчасового окупованих територій України від 22 ггрудня 2022 року № 309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" (далі - Перелік), місто Херсон та Херсонська область у період з 24 лютого 2022 року по 11 листопада 2022 року перебували під окупацією.
Згідно вказаного Переліку, територія міста Херсона та частини Херсонської області до цього часу визначені як території, де можливе виникнення бойових дій.
З досліджених матеріалів справи слідує, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до довідки ОСББ м. Херсона від 03 квітня 2024 року, вбачається, що позивач дійсно в період окупації з 24 лютого по 10 листопада 2022 року, та після деокупації 11 листопада 2022 року по теперішній час проживав та проживає за адресою реєстрації в м. Херсоні. Факт його проживання підтверджують сусіди ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 20).
Тобто вказане свідчить про те, що фатично у період шестимісячного строку після відкриття спадщини, позивач перебував в тимчасово окупованому місті та з об"єктивних обставин не мав можливості у визначений законом строк подати відповідну заяву про прийняття спадщини після смерті матері. Після деокупації міста Херсона, де постійно проживає позивач, а саме в листопаді 2022 року шестимісячний строк для подачі відповідної заяви вже сплив.
Крім того, суд також звертає увагу на те, що Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року було прийнято постанову №164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" (в редакції від 28.04.2022 року), у якій у п.3 установив, що що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини, з наступними змінами у редакції від 24 червня 2022 року, згідно якої було визначено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
09 травня 2023 року постановою Кабінету Міністрів України №469 зазначену вище норму виключено, тобто, повернуто шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Враховуючи вище наведені причини пропуску позивачем строку на прийняття спадщини, які суд вважає поважними, приймаючи до уваги повномаштабне вторгненнята активнібойові діїзі сторонидержави агресора, зміни у законодавстві, які допускали зупинення перебігу строку для прийняття спадщини на період воєнного стану, а також те, що відповідачі позовні вимоги визнали повністю, з метою захисту спадкових прав позивача, суд вважаєнаявними підставидля задоволенняпозовних вимог й надання позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері.
Керуючись ст. 4, 13, 81, 141, 142, 200, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Снігурівської міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у три місяці з дня набрання даним рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 07 жовтня 2024 року.
Суддя О.В. Соловйов
Суд | Снігурівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 09.10.2024 |
Номер документу | 122120823 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Снігурівський районний суд Миколаївської області
Соловйов О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні