Справа № 277/1081/24
РІШЕННЯ
іменем України
"07" жовтня 2024 р. смт Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Корсун Т.Г.
при секретарі судового засідання Сороки М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Ємільчине в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Глибочицької сільської ради Звягельського району Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 .
Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно, зокрема земельні ділянки на території Ємільчинської селищної ради Звягельського району Житомирської області.
Позивач, як спадкоємець після смерті матері ОСОБА_2 , не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом встановленого строку, оскільки вважала, що прийняла спадщину, так як є спадкоємцем за законом першої черги. Крім того, позивач є інвалідом ІІ групи, запровадження в Україні карантину у зв`язку з коронавірусом перешкоджало їй подати заяву у встановлений законом строк.
Позивач 10.06.2024 звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак отримала відмову через пропуск встановленого строку звернення до нотаріуса із такою заявою. Вважає, що строк звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини пропустила з поважної причини і просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 07.08.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 19.09.2024 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи. Подали заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримують та просять його задовольнити
Представник Глибочицької сільської ради Звягельського району Житомирської області в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Подав до суду заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутності.
У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, враховуючи заяви учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , актовий запис № 216, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , видане 22.01.2020 Житомирським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (а.с.7).
Родинні відносини між позивачем та покійною ОСОБА_2 , зокрема те, що покійна була її матір`ю, підтверджуються копією свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 , видане 23.02.1966 Степанівською сільською радою Ємільчинського району Житомирської області (а.с.10).
Зі змісту сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0210629, виданого Ємільчинською районною державною адміністрацією Житомирської області, ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) на землю, яка перебувала у колективній власності приватно-колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря», розміром 5,00 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.09.2016 за реєстраційним номером 1498 ОСОБА_2 була спадкоємницею майна ОСОБА_3 , спадщина якого складалася з права на земельну частку (пай) на землю, яка перебувала у колективній власності приватно-колективного сільськогосподарського підприємства «Зоря», розміром 5,00 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Зі змісту довідки, виданої виконавчим комітетом Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області від 04.05.2024 №399 вбачається, що ОСОБА_2 на день смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).
10 червня 2024 року приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Доброльожа В.В. на звернення позивача ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для її прийняття (а.с.18).
Відповідно до довідки приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Доброльожи В.В. ОСОБА_1 є спадкоєцем за законом після смерті ОСОБА_2 , спадщину не прийняла, інформація щодо інших спадкоємців померлої відсутня (а.с.19).
За приписами статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до частини першої статті 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
В силу вимог ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1220-1221,1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно із ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
У встановлений статтею 1270 ЦК України шестимісячний строк позивач заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори не подала, оскільки вважала, що прийняла спадщину, так, як є спадкоємницею першої черги, запровадження в Україні карантину у зв`язку з коронавірусом перешкоджало їй подати заяву у встановлений законом строк.
Враховуючи викладені позивачем обставини, які не заперечуються і не спростовуються відповідачем, суд визнає поважними причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини.
Відповідно до вимог частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, матеріалами справи встановлено, що позивач після смерті матері ОСОБА_2 не прийняла спадщину у встановлений законом строк, тому суд дійшов висновку, що визнання представником відповідача позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов підлягає задоволенню.
Питання про стягнення судового збору з відповідача позивачем не ставиться.
Керуючись ст.ст.258, 259, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, ст.ст. 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 доГлибочицької сільськоїради Звягельськогорайону Житомирськоїобласті провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Глибочицька сільська рада Житомирського району Житомирської області, адреса: вул. М. Грушевського, 2, с. Глибочиця, Житомирський район, Житомирська область, 12403; код ЄДРПОУ 04348289.
Суддя Т. Г. Корсун
Суд | Ємільчинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 09.10.2024 |
Номер документу | 122121064 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Ємільчинський районний суд Житомирської області
Корсун Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні