Провадження №2/748/659/24 Єдиний унікальний № 748/2428/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" жовтня 2024 р.м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області
в складі :
головуючої судді Меженнікової С.П.
при секретарі Орішко К.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні в приміщенні суду в місті Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гончарівської селищної ради Чернігівського районуЧернігівської області, ОСОБА_2 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета споруна сторонівідповідача:Чернігівська районнадержавна нотаріальнаконтора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
У С Т А Н О В И В:
23 травня 2024 року, згідно відмітки на поштовому штемпелі, адвокат Кашуба М.О. звернувся до суду в інтересах позивача ОСОБА_1 із позовом про визначення додаткового строку терміном три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги мотивує тим, що він є спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 . Встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини пропустив, оскільки в останні дні спливу шестимісячного строку, в період з 16.05.2023 по 21.09.2023 перебував на стаціонарному лікуванні, внаслідок чого отримав 2 групу інвалідності.
Ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 29 травня 2024 року було прийнято позовнузаяву дорозгляду,відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 18 липня 2024 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_2 .
Позивач тайого представникв підготовчезасідання нез`явилися, представник позивача - адвокат Кашуба М.О.через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без участі сторони позивача ( а.с. 53).
Відповідач - Гончарівська селищна рада Чернігівського районуЧернігівської областів підготовче засідання явку свого представника не забезпечила, надавши суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, із якої вбачається визнання позову (а.с. 45).
Співвідповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, із якої вбачається визнання позову ( а. с. 56).
Третя особа - Чернігівська районнадержавна нотаріальнаконтора в підготовче засідання явку свого представника не забезпечила, надавши клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника ( а.с. 46).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Як слідує з положеньст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Визнання відповідачами позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб.
Враховуючи те, що відповідачами позов визнається, суд вважає можливим розглянути справу у підготовчому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з наданої копії свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що виконавчим комітетом Гончарівської селищної ради Чернігівського районуЧернігівської областіскладено відповідний актовий запис № 90 (а.с. 9).
Із довідки виконкому Гончарівської селищної ради Чернігівського районуЧернігівської області№ 69 від 18.03.2024, встановлено, що ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті вона мала наступний склад сім"ї: син - ОСОБА_1 та невістка ОСОБА_4 , які проживали за даною адресою без реєстрації. ОСОБА_5 , який був зареєстрований за даною адресою, але фактично не проживав (а.с. 10).
За життя спадкодавець ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений 05 лютого 1993 року головою виконкому Боровиківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області Скоромець Г.І., та зареєстрований в реєстрі за № 10, відповідно до якого розпорядилася своїм майном на користь ОСОБА_1 (а.с. 11).
Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), виданої 24.09.2024, даний заповіт є чинним ( а.с. 50)
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 03.09.2024, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не відкривалась (а.с. 47).
У квітні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Чернігівської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с.7).
25.04.2024 державним нотаріусом Чернігівської районної державної нотаріальної контори було роз"яснено позивачу ОСОБА_1 строки прийняття спадщини та наслідки пропущення строку для прийняття спадщини (а.с.8).
У статті 1233 ЦК України зазначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, ОСОБА_6 посилався на свою хворобу, вказуючи, що він в період з 16.05.2023 по 21.09.2023 перебував на стаціонарному лікуванні, внаслідок чого отримав 2 групу інвалідності. На підтвердження факту своєї хвороби позивач надав суду відповідні письмові докази Виписку із медичної карти стаціонарного хворого №7609 кардіологічного відділення; ВИПИСКУ-ЕПІКРИЗ із медичної карти стаціонарного хворого №8994 урологічного відділення; ВИПИСКУ-ЕПІКРИЗ із медичної карти стаціонарного хворого №10571 урологічного відділення; Виписку із медичної карти стаціонарного хворого №11585 кардіологічного відділення; Виписку №16963 із медичної карти стаціонарного хворого, з яких вбачається, що ОСОБА_1 дійсно з 16.05.2023 по 21.09.2023 перебував на стаціонарному лікуванні ( а.с.12-16). Згідно довідки МСЕК від 08.12.2023 ОСОБА_1 встановлено безтерміново 2 групу інвалідності ( а.с.17).
Отже, на час закінчення 6-місячного строку позивач мав поважні причини, які надають йому право на встановлення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, на підставі належним чином оцінених доказів, поданих позивачем, суд, визнає поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_3 , оскільки вищезазначені обставини пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами.
З метою недопущення порушення спадкових прав позивача ОСОБА_1 , та відповідно відновлення його законних прав як спадкоємця, що відповідає верховенству права, суд вважає за необхідне визначити позивачу строк у три місяці, який є достатнім для подання заяви про прийняття спадщини до відповідної нотаріальної контори.
Статтею 141 ЦПК України передбачено, що «судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача.
За приписом частини першої статті 142 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті суд у рішенні вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову.
Відповідно до копії довідки МСЕК серії 12 ААГ №467945 від 08.12.2023, позивач має 2 групу інвалідності, тому відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України " Про судовий збір", від сплати судового збору звільнений і при подачі позову ним судовий збір не сплачувався.
Враховуючи те, що позивач, при зверненні до суду з цим позовом звільнений від сплати судового збору, а відповідачами визнано позов на стадії підготовчого провадження, то згідно із ч. 1 ст. 142 ЦПК України, 50 % судового збору, які підлягали сплаті при поданні позову - 605 грн 60 коп. слід стягнути з відповідачів, з кожного по 302,80 грн (605,60:2).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 200, 141, 247, 258, 263-265,354-355 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Гончарівської селищної ради Чернігівського районуЧернігівської області, ОСОБА_2 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета споруна сторонівідповідача:Чернігівська районнадержавна нотаріальнаконтора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий тримісячний строк з моменту набрання законної сили рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Стягнути з Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області в дохід держави судовий збір у розмірі 302 гривні 80 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір у розмірі 302 гривні 80 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 03081565, місцезнаходження: 15558, Чернігівська область, Чернігівський район, смт Гончарівське, вул. Танкістів, буд. 11.
Співвідповідач: ОСОБА_2 ,РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог настороні відповідача:Чернігівська районнадержавна нотаріальнаконтора,код ЄДРПОУ:02901782, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Шевченка, 48.
Суддя: С. П. Меженнікова
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 09.10.2024 |
Номер документу | 122135049 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Меженнікова С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні