Ухвала
від 08.10.2024 по справі 681/1215/24
ПОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 681/1215/24

Провадження 2-о/681/85/2024

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"08" жовтня 2024 р. м.Полонне

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А.,

розглянувши заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки та призначення опікуна, заінтересована особа орган опіки і піклування виконавчого комітету Полонської міської ради,

в с т а н о в и л а:

04.10.2024 заявник ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про визнання його двоюрідного дядька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановлення опіки та призначення над ним опікуна.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 294ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Заява не в повній мірі відповідає вимогам ЦПК України, тому підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Згідно з ч.1 ст. 42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками справи заявники, інші заінтересовані особи.

Проте заявник зазначила орган опіки і піклування виконавчого комітету Полонської міської ради як зацікавлену особу.

Відповідно до п.2 ч.3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Проте заявником в заяві не вказано поштового індекса заявника, електронної пошти заявника.

В порушення вимог п.8, п.10 ч.3 ст. 175 ЦПК України в заяві не зазначено щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, а також підтвердження заявника про те, що нею не подано іншої заяви з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Враховуючи вищезазначені норми, розгляд заяви про визнання особи недієздатною неможливий без одночасного заявлення вимоги про призначення опікуна з обґрунтуванням соціального, родинного зв`язку особи, яка визнається недієздатною з заявником (опікуном).

Статтею64ЦК України передбачено, що опікуномабопіклувальникомне може бутифізична особа, якапозбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; поведінка та інтереси якої суперечать інтересамфізичної особи, яка потребуєопікиабопіклування.

Всупереч вказаним вище нормам до заяви не долучено фактичних даних про відсутність обмежень в призначенні заявника опікуном, встановлених ст. 64ЦК України тап. 3.2 Правил опіки та піклування, затверджених Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року №34/166/131/88, де визначено обставини, які унеможливлюють призначення певної особи опікуном, серед яких опікунами не можуть бути особи, які: визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню.

При цьому відсутність всіх викладених вище обставин має бути підтверджена відповідними фактичними даними: відомостями суду та органу опіки та піклування про відсутність даних про визнання особи, що бажає бути призначеною опікуном, недієздатною або обмежено дієздатною, відомостями про те, що така особа раніше не була опікуном чи піклувальником та з її вини опіку чи піклування не було припинено та вказана особа не позбавлена батьківських прав, сертифікатами обласних наркологічної та психіатричної лікарень про те, що вказана особа, що бажає стати опікуном, не перебуває на обліку та не лікується у вказаних психоневрологічних та наркологічних закладах.

Відповідно до ч.1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно, якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки і піклування.

Проте заявником в заяві не зазначено особи, відносно якої подано заяву про визнання її недієздатною, а також не зазначено про наявність чи відсутність в цієї особи адвоката.

Відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ч. 3 ст.297ЦПК України узаяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Згідно з ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Отже, заявнику необхідно надати посилання на докази, які підтверджують наявність у особи, яку заявник просить визнати недієздатною, хронічного стійкого психічного розладу.

Згідно ч.1ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Проте, заявником ОСОБА_1 до матеріалів заяви додано докази, які супречать змісту самої заяви, а саме: згідно даних довідок лікаря психіатра ОСОБА_3 від 22.08.2024 та від 14.02.2023, довідки від 14.08.2024 № 346 старости Новоселицького старостинського округу С.Рибій, а також згідно даних рішення № 244 виконавчого комітету Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області від 30.08.2024 про погодження кандидатури опікуна ОСОБА_1 , вказано, що хворіє і потребує стороньої допомоги ОСОБА_4 , однак, звертаючись до суду з цією заявою, заявник ОСОБА_1 просить визнати недієздатним, встановити опіку та призначити його опікуном над ОСОБА_2 , що свідчить про те, що інформація, що міститься у вказаних доказах не відповідає тим обставинам, про які вказано у змісті самої заяви.

Враховуючи вищевикладене, заявнику необхідно визначити статусучасників справивідповідно довимог ч.3ст.42ЦПК України;вказати поштовііндекси заявника,адресу електронноїпошти заявника; зазначитищодо наявностіу заявника абоіншої особиоригіналів письмовихабо електроннихдоказів,копії якихдодано дозаяви;зазначити підтвердженнязаявника проте,що неюне поданоіншої заявиз тимсамим предметомта зтих самихпідстав; надати суду докази, які підтверджують наявність у особи, яку заявник просить визнати недієздатною, хронічного стійкого психічного розладу, вказати фактичні дані про відсутність в заявника обмежень в призначенні опікуном, зазначити в заяві особу, відносно якої подано заяву про визнання її недієздатною, а також зазначити про наявність чи відсутність в цієї особи адвоката; уточнити кого заявник бажає визнати неедієздатним, а саме « ОСОБА_2 чи « ОСОБА_4 .

Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених устаттях 175 і177цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись наведеним та ст.ст. 175, 185, 260 ЦПК України, -

п о с т а н о в и л а:

Заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна залишити без руху, надавши заявнику строк, протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали, усунути недоліки заяви:

-визначити статус учасників справи відповідно до вимог ч.3 ст. 42 ЦПК України;

-вказати поштовийіндекс заявника,адресу електронноїпошти заявника;

-зазначити щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

-зазначити підтвердження заявника про те, що ним не подано іншої заяви з тим самим предметом та з тих самих підстав;

-уточнити прізвище особи, кого заявник просить визнати недієздатним ( ОСОБА_5 чи ОСОБА_6 ) або надати посилання на докази, які підтверджують наявність у особи, яку заявник просить у своїй заяві ( ОСОБА_2 ) визнати недієздатною, хронічного стійкого психічного розладу;

-вказати фактичні дані про відсутність в заявника обмежень в призначенні опікуном;

-зазначити в заяві особу, відносно якої подано заяву про визнання її недієздатною, а також зазначити про наявність чи відсутність в цієї особи адвоката.

Роз`яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною та їй повернута. Ухвала щодо сплати судового збору може бути оскаржена в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 15-денний строк з дня підписання ухвали апеляційної скарги.

В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Н.А.Горгулько

СудПолонський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено09.10.2024
Номер документу122137780
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —681/1215/24

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

Ухвала від 08.10.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні