Рішення
від 30.09.2024 по справі 305/700/24
РАХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 305/700/24

Провадження по справі 2/305/388/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.09.2024 року місто Рахів

Рахівський районний суд Закарпатської області у складі: головуючого - судді Дочинця С.І., при секретарі Веклюк А.В., за участі позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Рахівського районного суду Закарпатської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою адвоката Поштак Юстини Степанівни, подана в інтересах ОСОБА_1 , до ОСОБА_3 , треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: виконавчий комітет Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, приватний нотаріус Рахівського районного нотаріального округу Маріна Алла Степанівна, про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Поштак Ю.С., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до Рахівського районного суду Закарпатської області із позовною заявою до ОСОБА_3 , треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: виконавчий комітет Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, приватний нотаріус Рахівського районного нотаріального округу Маріна А.С., про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач ОСОБА_1 зі своїм співмешканцем ОСОБА_4 , проживали в одному будинку разом з його матір`ю - ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про її смерть. Після її смерті, у відповідності до положень ст.1269ЦК України, у визначений законом шестимісячний строк, заявниця звернулася з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 . Наведене підтверджується заявою від 15.12.2022року за № 21, яка зареєстрована в Книзі обліку та реєстрацій спадкових справ у приватного нотаріуса Рахівського районного нотаріального округу та Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі. Заявниця проживала разом зі спадкодавцем однією сім`єю на правах невістки більше восьми років, вела за спадкодавцем догляд та опікувалася нею. До дня смерті спадкодавця вони проживали однією сім`єю за одною адресою, мали взаємні права та обов`язки, спільний бюджет, який разом використовували для спільних потреб, вели спільне господарство, обробляли земельну ділянку, проводили поточний ремонт будинку, надавали взаємну допомогу. Окрім позивача, на час смерті спадкодавця в у будинку спадкодавця була зареєстрована внучка - ОСОБА_3 , яка як спадкоємець п`ятої черги спадкування за законом звернулася з заявою до приватного нотаріуса Маріни А.С. про видачу їй свідоцтва про право на спадщину. Для прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_5 заявнику необхідно встановити факт проживання зі спадкодавцем, так як заявниця проживала зі сином спадкодавця у фактичних шлюбних відносинах, а син спадкодавці ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про його смерть,спадщину після своєї матері не оформляв та відмовився від її прийняття. Встановлення факту проживання однією сім`єю необхідно позивачу для оформлення спадкових прав, а саме отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті спадкодавця - ОСОБА_5 .

У зв`язку з викладеним, адвокат Поштак Ю.С., просить задовольнити позовну заяву та встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , зі спадкодавцем ОСОБА_5 до дня смерті останньої, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримали подану позовну заяву та просили її задовольнити. Крім того, ОСОБА_1 зазначила, що проживала разом зі своїм співмешканцем ОСОБА_4 більше 10 років, проживали в одному будинку, мали троє дітей, проте він не був записаний в свідоцтвах як батько. Не укладали шлюб, оскільки він мав кредити. Спочатку померла його мати ОСОБА_5 , він не прийняв після неї спадщину, відмовився. В подальшому помер і ОСОБА_4 .

Відповідач ОСОБА_3 про місце, дату та час проведення судового засідання з розгляду даної цивільної справи повідомлялась як шляхом надсилання судового виклику на зареєстровану адресу проживання, так і шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-ресурсі судової влади. У судове засідання не з`явилася, про причини своєї неявки не повідомила. Клопотань про відкладення розгляду справи чи про свою обов`язкову участь також не подала.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: виконавчий комітет Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом отримання виклику до суду, про що свідчить інформація з трекінгу Укрпошти. В судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.

Представник третьоїособи безсамостійних вимогна предметспору настороні позивача:приватний нотаріусРахівського районногонотаріального округу МарінаА.С., про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином шляхом отримання виклику до суду, про що свідчить інформація з трекінгу Укрпошти. В судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила.

Окрім наведеного, у ході судового розгляду, суд, за клопотанням представника позивача допитав у судовому засіданні свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

Так, свідок ОСОБА_6 у судовому засіданні зазначила, що вона є сусідкою ОСОБА_1 та покійного ОСОБА_4 , проживає в АДРЕСА_1 . Вона знала особисто, як покійного ОСОБА_8 , так і його батьків. Підтвердила, що ОСОБА_4 та ОСОБА_1 проживали разом 10 років, перебували у шлюбних відносинах, мали трьох спільних дітей. Чи офіційно були одружені, вона не знає. Крім того зазначила, що невістка за матір`ю ОСОБА_8 доглядала до смерті останньої.

Свідок ОСОБА_7 усудовому засіданнінадав пояснення,що вінпроживає в АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 він пізнає, як сусідку, яка жила біля 10 років разом з ОСОБА_8 , мали трьох спільних дітей. Вона жили у будинку, а батьки ОСОБА_8 жили в кухні. Останні роки мати ОСОБА_8 дуже хворіла, тяжко пересувалась, а ОСОБА_9 за нею доглядала.

Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач звернулася до Рахівського районного суду Закарпатської області із позовною заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем.

Як вбачається з п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 6 ст.294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Так, з ухвали Рахівського районного суду Закарпатської області від 19.10.2023 року у справі №305/1712/23, провадження №2-о/305/45/23 встановлено, що із заяви представника заявниці адвоката Поштак Ю.С. поданої в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Великобичківська селищна рада Рахівського району Закарпатської області, приватний нотаріус Рахівського районного нотаріального округу Маріна А.С., про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем, вбачається спір про право, який має вирішуватися у порядку позовного провадження, а тому заяву залишено без розгляду.

В зв`язку з вищенаведеним, беручи до уваги ухвалу Рахівського районного суду Закарпатської області від 19.10.2023 року, вказана справа підлягає розгляду у порядку позовного провадження.

Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 06.04.2022 року, виданого Виконавчим комітетом Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З акту депутата селищної ради від 06.12.2023 року, складеного депутатом Великобичківської селищної ради Пукман Н.П., вбачається, що проведено обстеження матеріально-побутових умов громадянки ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 . При обстеженні встановлено, що ОСОБА_1 більше 8 років проживає у будинку матері колишнього співмешканця ОСОБА_4 ОСОБА_5 , яка померла. У цьому будинку разом з громадянкою ОСОБА_1 проживають їх діти: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 .

Відповідно до довідки №1495/10-18/1 від 14.12.2023 року, виданої старостою села Великобичківської селищної ради с. Верхнє Водяне, згідно запису в по господарській книзі с. Верхнє Водяне, ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на час смерті була зареєстрована та проживала у будинку за адресою АДРЕСА_1 . На час смерті з нею в будинку були зареєстровані такі особи: ОСОБА_3 , внучка. На час смерті ОСОБА_5 з нею фактично проживали: ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .

Крім того, на підтвердження вказаних обставин надано фото світлини.

Згідно довідки 0700-0208-8/16793 від 05.04.2023 року, виданої ОСОБА_1 , в тім , що вона отримала допомогу на поховання в сумі 14557,58 гривень у зв`язку зі смертю ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 28.03.2023 року, виданого Виконавчим комітетом Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно витягу про реєстрацію у Спадковому реєстрі № 70928777 від 15.12.2022 року зареєстровано спадкову справу. Спадкодавець ОСОБА_5 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до постанови приватного нотаріуса Рахівського районного нотаріального округу Закарпатської області Маріна А.С. від 25.05.2023 року та згідно спадкової справи за №105/2022, заяву про прийняття спадщини по заповіту було подано ОСОБА_13 , на якого померла залишила заповіт на визначене майно. Син спадкодавця ОСОБА_14 від спадщини відмовився. ОСОБА_1 подала заяву про прийняття спадщини, та їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно після смерті ОСОБА_5 .. Підставою відмови є відсутність підтвердження родинних зв`язків зі спадкодавцем чи підтвердження факту проживання однією сім`єю.

Вирішуючи позовну заяву адвоката Поштак Ю.С., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , суд керується наступними положеннями законодавства.

Згідно зі ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 1264ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

За змістом норми статті 1268ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Так, відповідно до частин третьої і четвертої статті 1268ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до статті 3 СК України сімю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Рішенням Конституційного Суду України від 03.06.99 року №5-рп/99, встановлено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.

У пункті 21 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30.05.2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» роз`яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3Сімейного кодексуУкраїни про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.

Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.

Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12.08.2019 року у справі №521/16365/15.

Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування практики у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Так, судом встановлено, що позивач більше п`яти років проживала разом зі спадкодавцем до часу відкриття спадщини, була пов`язана з нею спільним побутом, вони мали взаємні права та обов`язки.

Крім того, встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем породжує для позивача юридичні наслідки, вона зможе реалізувати своє право на оформлення спадщини після смерті ОСОБА_5 у встановленому законом порядку, як спадкоємець четвертої черги, який згідно зі ст. 1264 ЦК України, має таке право на спадкування за законом, як такий, що проживав зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Аналізуючи наведене, надані суду письмові докази у їх сукупності, враховуючи фактичні дані, які в них містяться, обставини, встановлені в ході розгляду справи, суд приходить до висновку, що суду надано достатньо доказів для встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 , зі спадкодавцем ОСОБА_5 до дня смерті останньої, а саме до 05 квітня2022року, а тому позов підлягає задоволенню.

У позовній заяві позивач не зазначала про розподіл судових витрат, тому суд вважає за необхідне залишити такі за позивачем.

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 263, 264, 265, 268, 273, 315, ЦПК України, ст. ст. 16, 1261, 1264, 1268 ЦК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву адвоката Поштак Юстини Степанівни, подану в інтересах ОСОБА_1 , до ОСОБА_3 ,треті особибез самостійнихвимог напредмет споруна стороніпозивача:виконавчий комітетВеликобичківської селищноїради Рахівськогорайону Закарпатськоїобласті,приватний нотаріусРахівського районногонотаріального округу МарінаАлла Степанівна,про встановленняфакту проживанняоднією сім`єюзі спадкодавцем задовольнити.

Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 до дня смерті останньої, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати залишити за позивачем.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована: АДРЕСА_2 , мешканка АДРЕСА_1 .

Представник позивача: адвокат Поштак Юстина Степанівна, місцезнаходження: м. Рахів, вул. Шевченка, буд. 45/в Рахівського району Закарпатської області.

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована АДРЕСА_1 .

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: виконавчий комітет Великобичківської селищної ради Рахівського району Закарпатської області, місцезнаходження: смт. Великий Бичків, вул. Грушевського, буд. 108 Рахівського району Закарпатської області; ЄДРПОУ 44395825.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: приватний нотаріус Рахівського районного нотаріального округу Маріна Алла Степанівна, місцезнаходження: смт. Великий Бичків, вул. Карпатських Січовиків, 62, Рахівського району Закарпатської області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Рахівського районного суду

Закарпатської області Дочинець С.І.

СудРахівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення30.09.2024
Оприлюднено09.10.2024
Номер документу122139108
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —305/700/24

Рішення від 30.09.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Дочинець С. І.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Дочинець С. І.

Ухвала від 03.07.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Дочинець С. І.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Дочинець С. І.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Дочинець С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні