ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
08.10.2024 Справа №905/1087/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи
за позовною заявою: Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк", м.Київ
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Калініченка Олександра Едуардовича, м.Волноваха, Донецька область
про стягнення 47832,01грн
Суть справи:
Позивач, Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк", звернувся до Господарського суду Донецької області із позовною заявою до відповідача, Фізичної особи-підприємця Калініченка Олександра Едуардовича про стягнення заборгованості в розмірі 47832,01грн, з яких: 40832,01грн - заборгованість за кредитом, 7000,00грн - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
Позивач зазначає, що між Фізичною особою - підприємцем Калініченко Олександром Едуардовичем через систему інтернет-клієнт-банкінгу було підписано із використанням електронного цифрового підпису Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг КУБ. Відповідно до цієї заяви позичальник приєднався до розділу 1.1 "Загальні положення" та підрозділу "3.2.8. Умов та правил надання банківських послуг КУБ" (далі - Умови) та Правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному веб-сайті АТ КБ "Приватбанк" http://privatbank.ua. Таким чином, 06.09.2021 року між боржником та АТ КБ "Приватбанк" було укладено кредитний договір №б/н, який за своєю правовою природою є договором приєднання, та складається із вищевказаних Анкети-заяви, Заяви про приєднання, Умов та Правил.
Ухвалою від 19.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; визначено сторонам строк для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та доказів в обґрунтування своєї позиції.
Згідно з положеннями статті 248 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України), суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд зазначає про неможливість надсилання на адресу відповідача у місті Волноваха Донецької області копії ухвали від 19.08.2024 в паперовому вигляді рекомендованим листом із повідомленням про вручення у зв`язку з тим, що тимчасово відсутній обмін з відділеннями поштового зв`язку в місті Волноваха Донецької області в умовах воєнного стану, а також до електронного кабінету в системі "Електронний суд" у зв`язку з його відсутністю.
У зв`язку з цим копія ухвали про відкриття провадження у справі від 19.08.2024 була направлена на електронну адресу відповідача POLI_2016@UKR.NET, зазначену у позовній заяві.
Зміну місцезнаходження/місця реєстрації відповідача не встановлено.
Електронний примірник ухвали від 19.08.2024 доставлено на електронну скриньку відповідача, про що в автоматизованій системі бази даних «Діловодство господарського суду» сформовано відповідну довідку «про доставку електронного листа».
Отже відповідача було належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі, шляхом направлення копії ухвали від 19.08.2024 засобами електронного зв`язку.
Також копія ухвали від 19.08.2024 також розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, що у силу статей 2, 4 Закону україни «Про доступ до судових рішень» свідчить про наявність додаткової можливості сторін справи ознайомитись із судовими рішеннями. Крім того, на офіційному веб-сайті Господарського суду Донецької області веб-порталу «Судова влада України» у розділі "Новини" «Інше» розміщено відповідне повідомлення про наявність судового провадження у цій справі.
При цьому суд зазначає про неможливість повідомлення відповідача про розгляд справи телефонограмою, оскільки за номером телефону, який зазначений у позовній заяві, зв`язок не встановлено, зв`язок відхилено.
Відповідач заперечень проти розгляду справи у спрощеному позовному провадженні не висловив, відзив до суду не направив.
Відповідно до частини 4 статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частині 2 статті 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частинною 3 статті 252 ГПК України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд врахував, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність в матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
встановив:
06.09.2021 Фізичною особою-підприємцем Калініченко Олександром Едуардовичем (далі - клієнт, відповідач у справі) через систему інтернет-клієнт-банкінгу було підписано із використанням кваліфікованого електронного підпису Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі - Заява), згідно якої на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України клієнт приєднується до розділу « 1.1. Загальні положення» та підрозділу « 3.2.8. Умови та правила надання послуги «КУБ» Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови), що розміщені на сайті АТ КБ «ПриватБанк» pb.ua на дату укладення договору. Ця Заява і Умови разом складають кредитний договір між банком та клієнтом.
Згідно з п. 1.1. заяви банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та ін. винагород в обумовлені цим договором терміни.
Відповідно до п. 1.2. заяви розмір кредиту: 70000 (сімдесят тисяч) грн.
Згідно з п. 1.3. заяви строк кредиту: 12 місяців з дати видачі кредитних коштів.
За умовами п. 1.4. заяви у період з дати підписання заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).
Згідно з п. 1.5. заяви проценти за користування кредитом у разі виникнення простроенних зобов`язань за кредитним договором: 4% в місяць від суми простроченої заборгованості.
У п. 1.6. заяви передбачено порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом.
Порядок дострокового погашення кредиту: якщо в звітному місяці дата дострокового погашення кредиту передує даті сплати щомісячного платежу, клієнт сплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі; якщо дата дострокового погашення слідує за датою погашення щомісячного платежу, клієнт також оплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі.
Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додаток 1 до цієї Заяви) є невід`ємною частиною договору.
Відповідно до п. 1.7. заяви сторони узгодили, що в разі:
- порушення строку повернення кредиту, визначеного п.1.3. цієї заяви, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку,
- настання обставин, передбачених п. 3.2.8.3.1.3. Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, визначеного у повідомленні банку,
- настання обставин, передбачених п. 3.2.8.6.2., п. 3.2.8.6.6. Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту.
Клієнт зобов`язується сплатити на користь банку заборгованість по кредиту, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі 4% в місяць від простроченої суми заборгованості.
Пунктом 3.2.8.1. Умов та правил надання кредиту «Кредит КУБ» визначено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий «Кредит КУБ» (далі послуга) для фінансування поточної діяльності клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі - Заява), а також в системі Приват24.
Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання кваліфікованим електронним підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі «Paperless» або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.
Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.
Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного Банку України (далі НБУ), які регулюють кредитні відносини.
Згідно з п. 3.2.8.2. Умов розмір кредиту, який може бути наданий в рамках послуги, складає від 50 000 до 1 000 000 грн.
Строк користування кредитом зазначено у заяві про приєднання. Максимальний строк користування кредитом не може перевищувати 12 місяців з дати видачі кредитних коштів (п. 3.2.8.3.1.2. Умов).
Відповідно до п. 3.2.8.3.1.4. Умов сторони узгодили, що клієнт доручає банку щомісячно у строки, зазначені в Заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих у банку, на погашення заборгованості за Послугою у кількості та розмірі, зазначеному у кредитному договорі.
Остаточним терміном погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту.
Згідно зі статтями 212, 651 Цивільного кодексу України при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим договором, банк на свій розсуд, починаючи з 91-ого дня порушення будь-якого із зобов`язань, має право змінити умови договору, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому банк направляє клієнту повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту (банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, інтернет-клієнт-банк, sms-повідомлення або інших)). При непогашенні заборгованості за цим договором у термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість за кредитним договором, починаючи з наступного дня від дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань, терміном повернення кредиту є дата останнього платежу.
Згідно з п. 3.2.8.3.2. Умов за користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору згідно з п. 3.2.8.6.2.).
У разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому тарифами (п. 3.2.8.3.3. Умов).
Клієнт зобов`язується: використовувати кредит на цілі, зазначені в п. 3.2.8.1 (п. 3.2.8.5.1. Умов); оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2. (п. 3.2.8.5.2. Умов); повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені договором, у терміни і в сумах, як встановлено в п.п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2., 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку (п. 3.2.2.5.3. Умов); сплатити банку проценти згідно з п.п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2 (п. 3.2.8.5.5. Умов).
Пунктом 3.2.8.9.1. Умов визначено, що за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п.п. 3.2.8.1., 3.2.8.3. цього договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.
Нарахування процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на початковий розмір кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується (п. 3.2.8.9.2. Умов).
Сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у заяві (п. 3.2.8.3.1). Якщо повне погашення кредиту здійснюється в дату, що відрізняється від зазначеної в цьому пункті, то останньою датою погашення процентів, розрахованої від попередньої дати погашення по день фактичного повного погашення кредиту, є дата фактичного погашення кредиту (п. 3.2.8.9.3. Умов).
У разі, якщо дата погашення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, винагороди, неустойки за цим договором припадає на вихідний або святковий день, зазначені платежі повинні бути здійснені в банківський день, що передує вихідному або святковому дню. Банківський день - день, у який банківські установи України відкриті для проведення операцій з переказу грошових коштів із використанням каналів взаємодії з НБУ (п. 3.2.8.9.4. Умов).
Згідно з п. 3.2.8.9.5. Умов погашення кредиту, сплата процентів за цим договором здійснюються у валюті кредиту. Погашення неустойки за цим договором здійснюються у гривні відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п. 3.2.8.9.6. Умов зобов`язання за цим договором виконуються в такій послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших уповноважених органів/осіб, для погашення заборгованості за цим договором, перш за все спрямовуються для відшкодування витрат / збитків банку згідно з п.п. 3.2.8.5.14 цього договору, далі для погашення неустойки згідно з підрозділом 3.2.8.10. цього договору, далі - процентів згідно з п. 3.2.8.3.4. цього договору, далі прострочених процентів згідно з п. 3.2.8.3.3. цього договору, далі простроченого кредиту, далі процентів, далі кредиту. Остаточне погашення заборгованості за цим договором проводиться не пізніше дати, зазначеної в п. 3.2.8.9.3. цього договору. У разі несплати процентів у відповідні дати сплати, визначені в цьому договорі, вони вважаються простроченими. У разі розрахунку витрат банку згідно з п.п.3.2.8.5.14. цього договору за згодою сторін можлива зміна термінів погашення кредиту.
Пунктом 3.2.8.9.7. Умов визначено, що розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюється у терміни, вказані в заяві, кожного місяця, на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту.
Договір є чинним з моменту підписання клієнтом заяви про приєднання. Строк дії договору встановлюється з дня його укладання і до повного виконання сторонами зобов`язань за договором (п. 3.2.8.11. Умов).
Згідно з ч.1 ст.634 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Таким чином, 06.09.2021 між ФОП Калініченка Олександром Едуардовичем та АТ КБ «ПриватБанк» було укладено кредитний договір б/н, який за своєю правовою природою є договором приєднання, та складається із вищевказаних Заяви та Умов.
На виконання умов кредитного договору б/н 06.09.2021 позивачем було перераховано на поточний рахунок відповідача кредтні кошти в розмірі 70000,00 грн, що підтверджується банківською випискою по рахунку відповідача №20639051610623 з 06.09.2021 по 14.08.2024.
Позивач зазначає, що відповідач порушив свої зобов`язання за кредитним договором, не повернув кредитні кошти у передбачений договором термін та не сплатив в повному обсязі відсотки у вигляді щомісячної комісії. Станом на 14.08.2024 заборгованість відповідача за кредитним договором б/н від 06.09.2021 становить 47832,01грн, з яких: 40832,01грн - заборгованість за наданим кредитом; 7000,00грн - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
З огляду на вказані обставини, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суду виходить з такого:
За приписами статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Так, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
В силу статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частиною 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Укладений позивачем та відповідачем договір шляхом підписання Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» є кредитним договором.
Порушенням зобов`язання, у відповідності до статті 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, тобто неналежне виконання.
Відповідно до частин 1, 2 статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно з частиною 1 статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно зі статтею 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до частин 1-2 статті 1056-1 ЦК України, процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять заперечень відповідача з приводу того, що підписуючи Заяву відповідач ознайомився, розумів і погодився не з тією, що вказана у заяві, а з іншою редакцією Умов та Правил надання банківських послуг АТ КБ «Приватбанк».
Таким чином, між сторонами виникли кредитні правовідносини, за якими банк зобов`язався надати відповідачу на відповідних умовах кредит, а відповідач, в свою чергу, зобов`язався використати та повернути кредит позивачу, а також сплатити проценти у розмірі та в строки, визначені кредитним договором.
Матеріалами справи підтверджується факт виконання позивачем умов кредитного договору б/н від 06.09.2021, шляхом надання відповідачу кредитних коштів у сумі 70000,00 грн, що підтверджується банківською випискою по рахунку відповідача по рахунку відповідача №20639051610623 з 06.09.2021 по 14.08.2024.
Виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій. Інформація про стан особових рахунків клієнтів може надаватись їх власникам та органам, які мають право на отримання такої інформації згідно із законодавством України (п. 62 Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України №75 від 04.07.2018). Аналогічна за змістом норма закріплена у пункті 5.6 Положення про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 №254, виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту.
Виходячи із зазначеного, виписка по рахунках є належними доказом підтвердження видачі кредиту та наявності заборгованості.
Отже, позивачем доведений факт видачі відповідачу кредиту в межах встановленого кредитного ліміту.
Відповідно до пункту 1.3 заяви про приєднання строк кредиту 12 місяців з дати видачі коштів клієнту.
Судом встановлено, що на офіційному сайті Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" було розміщено інформацію про дію кредитних канікул з 01.03.2022 до 01.06.2022, зокрема, зазначено, що "Умови кредитних канікул: за продуктами "Кредитний ліміт на рахунок", "Овердрафт" (бланковий), Кредитний ліміт "Підприємницький" обов`язкові платежі (внески, %, комісії) та "обнулення тіла" кредитів переносяться на 1 червня, прострочення не формуватиметься. За кредитами "КУБ без застави", "Інвестиційний кредит", "КУБ заставний", "Бізнес іпотека", "Кредит на ОС", "Лізинг", "Відновлювана кредитна лінія", "Агросезон" банк переносить всі платежі ("тіло", відсотки та комісії) на 01.06.2022, прострочення не формуватиметься".
Суд звертає увагу, що під кредитними канікулами слід розуміти тимчасову відстрочку від сплати платежів за кредитом (основної суми кредиту та/або відсотків за користування таким кредитом), яка надається кредитором позичальнику з власної ініціативи, зі збереженням зобов`язань щодо їх погашення в майбутньому, а прострочення по кредиту в період дії кредитних канікул не формується. Отже, кредитні канікули це відтермінування виконання основного зобов`язання за кредитним договором, які віднесені до виключної компетенції банків. При цьому, чинним законодавством не передбачено скасування нарахування відсотків за користування кредитними коштами.
Також, на офіційному сайті Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" було розміщено інформацію про закінчення кредитних канікул 01.06.2022.
Тобто, після завершення кредитних канікул позичальники повертаються до регулярного графіка щомісячних платежів за кредитом.
Відповідач повернув кредит частково в сумі 29167,99грн, що підтверджується банківською випискою.
Відтак клієнт належним чином не виконав взяті на себе зобов`язання за договором, у зв`язку з чим в останнього станом на 14.08.2024 виникла заборгованість по кредиту у розмірі 40832,01грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Доказів повного повернення кредиту за кредитним договором б/н від 06.09.2021 відповідач суду не надав, доводи позивача, викладені у позовній заяві, не спростував.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за кредитом в сумі 40832,01грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про стягнення заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії в сумі 7000,00грн, нарахованих за період з 06.10.2021 по 06.09.2022, суд зазначає наступне.
Позивач у позовній заяві посилається на те, що заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії нарахована згідно із п. 3.2.8.9. та 3.2.8.3.2.
При цьому як встановлено судом, пунктом 1.4. заяви передбачено, що у період з дати підписання заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).
У пункті 3.2.8.3.2. Умов визначено, що за користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору згідно з п. 3.2.8.6.2.).
Пунктом 3.2.8.9. Умов встановлено порядок розрахунків.
Так, у відповідності до п. 3.2.8.9.1. Умов за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п.п. 3.2.8.1., 3.2.8.3. цього договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.
Нарахування процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на початковий розмір кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується (п. 3.2.8.9.2. Умов).
Отже, Заявою, а також Умовами та правилами надання послуги «КУБ» передбачено нарахування саме процентів за користування кредитом, а не відсотків у вигляді щомісячної комісії, як зазначає позивач.
Пунктом 1.6. заяви передбачено порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом.
Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додаток 1 до цієї Заяви) є невід`ємною частиною договору.
Вказаний графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом передбачає сплату процентів в загальному розмірі 12600,00грн протягом 12-ти місяців після видачі кредиту (протягом перших 6-ти місяців по 1120,00грн і протягом наступних 6-ти місяців по 980,00грн).
Згідно з графіком 1-й місяць сплати процентів - наступний за датою видачі кредиту, до дати, зазначеної у п.1.6. договору). Судом встановлено, що згідно з випискою відповідача №20639051610623 з 06.09.2021 по 14.08.2024, дата видачі кредиту - 06.09.2021.
Нарахування щомісячної комісії ані кредитним договором, ані графіком погашення не передбачено.
У розрахунку заборгованості за кредитним договором б/н від 06.09.2021, доданим позивачем до позову, визначено, що сума 7000,00грн є саме заборгованістю за комісією (відображена в колонці з назвою «залишок заборгованості за комісією»).
Письмові пояснення позивача щодо розрахунку процентів з урахуванням дійсного змісту пунктів 3.2.8.3.2., 3.2.2.9., 3.2.8.9.1.Умов та привил надання послуги «КУБ», та про які домовилися в договорі сторони спору, позовна заява не містить.
З урахуванням викладеного, оскільки Умовами та правилами надання послуги «КУБ» передбачено нарахування відповідачу саме процентів за користування кредитом, а не відсотків у вигляді щомісячної комісії, позовні вимоги про стягнення процентів у вигляді щомісячної комісії задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови договору, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову частково.
Розподіл судових витрат:
Відповідно до сатті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись статями 2, 3. 12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процессуального кодексу, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Комерційний Банк «Приватбанк» до відповідача Фізичної особи-підприємця Калініченка Олександра Едуардовича про стягнення заборгованості в розмірі 47832,01грн, з яких: 40832,01грн - заборгованість за кредитом, 7000,00грн - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії, задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Калініченка Олександра Едуардовича (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул. Грушевського, буд. 1 Д, код ЄДРПОУ - 14360570) заборгованість за кредитом в сумі 40832,01грн. - заборгованість за кредитом та витрати по оплаті судового збору в сумі 2067,89грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В задоволенні решти позовних відмовити.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 08.10.2024.
Суддя М.О. Лейба
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2024 |
Оприлюднено | 10.10.2024 |
Номер документу | 122152077 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Тихий Павло Володимирович
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Тихий Павло Володимирович
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лейба Максим Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні