СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2024 року м. Харків Справа № 905/1087/24
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Тихий П.В., суддя Плахов О.В. , суддя Терещенко О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (вх.№2552Д/1-43) на рішення Господарського суду Донецької області від 08.10.2024 (суддя М.О.Лейба, повне рішення складено 08.10.2024) у справі №905/1087/24
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк", м.Київ
до відповідача Фізичної особи-підприємця Калініченка Олександра Едуардовича, м.Волноваха, Донецька область
про стягнення 47832,01 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство комерційний банк Приватбанк звернулось до Господарського суду Донецької області із позовом до Фізичної особи-підприємця Калініченка Олександра Едуардовича про стягнення заборгованості в розмірі 47832,01грн, з яких: 40832,01грн - заборгованість за кредитом, 7000,00грн - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 08.10.2024 у справі №905/1087/24 позов задоволено частково. Стягнуто з Фізичної особи-підприємця Калініченка Олександра Едуардовича на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" заборгованість за кредитом в сумі 40832,01грн. - заборгованість за кредитом та витрати по оплаті судового збору в сумі 2067,89грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Акціонерне товариство комерційний банк Приватбанк не погодившись з рішенням, ухваленим господарським судом першої інстанції, звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 08.10.2024 у справі №905/1087/24 в частині відмови у стягненні процентів у вигляді щомісячної комісії скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі та вирішити питання розподілу судових витрат.
В обґрунтування апеляційної скарги Акціонерне товариство Комерційний Банк ПриватБанк зазначає, що Позивачем було надано Відповідачу кредитні кошти у обсязі обумовленому Договором. Відповідачем здійснювалось погашення кредиту з урахуванням сплати відсотків у вигляді щомісячної комісії. За весь період дії Договору, Відповідач сплачуючи відсотки, вказував у призначенні платежу погашення комісії по кредитному договору б/н від 06.09.2021 тим самим прийняв таке найменування платежу та погодився з тим, що у розрахунку проценти відображено у вигляді щомісячної комісії за договором, яка по суті є платою за користування кредитом (підтверджується випискою по рах.№20688051621748 за договором, що наявна в матеріалах справи).
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.10.2024 у справі №905/1087/24 для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Тихий П.В., суддя Терещенко О.І., суддя Плахов О.В.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 04.11.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" на рішення Господарського суду Донецької області від 08.10.2024 у справі №905/1087/24. Витребувано з Господарського суду Донецької області матеріали справи №905/1087/24. Ухвалено здійснювати розгляд апеляційної скарги Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" на рішення Господарського суду Донецької області від 08.10.2024 у справі №905/1087/24 у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи. Відповідачу встановлено строк - не пізніше 15 днів з моменту вручення даної ухвали, протягом якого він має право подати відзив на апеляційну скаргу, який повинен відповідати вимогам ч.2 статті 263 Господарського процесуального кодексу України, а також докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів скаржнику.
05.11.2024 до Східного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи №905/1087/24.
Щодо належного повідомлення відповідача, колегія суддів зазначає про неможливість надсилання на адресу відповідача у місті Волноваха Донецької області копії ухвали від 04.11.2024 в паперовому вигляді рекомендованим листом із повідомленням про вручення у зв`язку з тим, що тимчасово відсутній обмін з відділеннями поштового зв`язку в місті Волноваха Донецької області в умовах воєнного стану, а також до електронного кабінету в системі "Електронний суд" у зв`язку з його відсутністю.
Водночас, порядок повідомлення осіб, що знаходяться на тимчасово окупованій території врегульовано нормами ст.12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року станом на 30 діб, строк дії якого в подальшому продовжувався відповідними Указами Президента Україна та триває й на теперішній час.
Відповідно до частини першої статті 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України; повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Пунктом 21 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України врегульовано, що особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України та Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 30.08.2022 по справі №5/530-03 (924/1340/20).
Відтак, як нормами чинного процесуального законодавства, так і нормами матеріального права, зокрема Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», визначений порядок сповіщення учасників справи місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи яких знаходиться на тимчасово окупованій території про судовий розгляд.
Судом апеляційної інстанції розміщено повідомлення на сайті Судової влади України про розгляд даної справи.
За таких умов, колегія суддів зазначає, що судом апеляційної інстанції виконано вимоги ч. 1 статті 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та повідомлено Відповідача про відкрите апеляційне провадження, а також про ухвалене судове рішення по справі №905/1087/24.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає про виконання обов`язку із належного інформування сторін про відкриття провадження у справі та розгляд справи в порядку, передбаченому ч. 10 ст. 270 ГПК України.
Заперечень проти розгляду апеляційної скарги в даному порядку від сторін не надійшло.
Відповідно до ч.1 ст.270 ГПК України, у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Дослідивши матеріали справи, а також викладені у апеляційній скарзі доводи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, та розглянувши справу в порядку статті 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів встановила наступні обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.09.2021 Фізичною особою-підприємцем Калініченко Олександром Едуардовичем (далі - клієнт, відповідач у справі) через систему інтернет-клієнт-банкінгу було підписано із використанням кваліфікованого електронного підпису Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі - Заява), згідно якої на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України клієнт приєднується до розділу « 1.1. Загальні положення» та підрозділу « 3.2.8. Умови та правила надання послуги «КУБ» Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови), що розміщені на сайті АТ КБ «ПриватБанк» pb.ua на дату укладення договору. Ця Заява і Умови разом складають кредитний договір між банком та клієнтом.
Згідно з п. 1.1. заяви банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та ін. винагород в обумовлені цим договором терміни.
Відповідно до п. 1.2. заяви розмір кредиту: 70000 (сімдесят тисяч) грн.
Згідно з п. 1.3. заяви строк кредиту: 12 місяців з дати видачі кредитних коштів.
За умовами п. 1.4. заяви у період з дати підписання заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом 1,4% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).
Згідно з п. 1.5. заяви проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором: 4% в місяць від суми простроченої заборгованості.
У п. 1.6. заяви передбачено порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом.
Порядок дострокового погашення кредиту: якщо в звітному місяці дата дострокового погашення кредиту передує даті сплати щомісячного платежу, клієнт сплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі; якщо дата дострокового погашення слідує за датою погашення щомісячного платежу, клієнт також оплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі.
Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додаток 1 до цієї Заяви) є невід`ємною частиною договору.
Відповідно до п. 1.7. заяви сторони узгодили, що в разі:
- порушення строку повернення кредиту, визначеного п.1.3. цієї заяви, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку,
- настання обставин, передбачених п. 3.2.8.3.1.3. Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, визначеного у повідомленні банку,
- настання обставин, передбачених п. 3.2.8.6.2., п. 3.2.8.6.6. Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту.
Клієнт зобов`язується сплатити на користь банку заборгованість по кредиту, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі 4% в місяць від простроченої суми заборгованості.
Пунктом 3.2.8.1. Умов та правил надання кредиту «Кредит КУБ» визначено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий «Кредит КУБ» (далі послуга) для фінансування поточної діяльності клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі - Заява), а також в системі Приват24.
Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання кваліфікованим електронним підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі «Paperless» або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.
Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.
Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного Банку України (далі НБУ), які регулюють кредитні відносини.
Згідно з п. 3.2.8.2. Умов розмір кредиту, який може бути наданий в рамках послуги, складає від 50 000 до 1 000 000 грн.
Строк користування кредитом зазначено у заяві про приєднання. Максимальний строк користування кредитом не може перевищувати 12 місяців з дати видачі кредитних коштів (п. 3.2.8.3.1.2. Умов).
Відповідно до п. 3.2.8.3.1.4. Умов сторони узгодили, що клієнт доручає банку щомісячно у строки, зазначені в Заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих у банку, на погашення заборгованості за Послугою у кількості та розмірі, зазначеному у кредитному договорі.
Остаточним терміном погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту.
Згідно з п. 3.2.8.3.2. Умов за користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору згідно з п. 3.2.8.6.2.).
У разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому тарифами (п. 3.2.8.3.3. Умов).
Клієнт зобов`язується: використовувати кредит на цілі, зазначені в п. 3.2.8.1 (п. 3.2.8.5.1. Умов); оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2. (п. 3.2.8.5.2. Умов); повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені договором, у терміни і в сумах, як встановлено в п.п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2., 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку (п. 3.2.2.5.3. Умов); сплатити банку проценти згідно з п.п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2 (п. 3.2.8.5.5. Умов).
Пунктом 3.2.8.9.1. Умов визначено, що за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п.п. 3.2.8.1., 3.2.8.3. цього договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.
Нарахування процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на початковий розмір кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується (п. 3.2.8.9.2. Умов).
Сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у заяві (п. 3.2.8.3.1). Якщо повне погашення кредиту здійснюється в дату, що відрізняється від зазначеної в цьому пункті, то останньою датою погашення процентів, розрахованої від попередньої дати погашення по день фактичного повного погашення кредиту, є дата фактичного погашення кредиту (п. 3.2.8.9.3. Умов).
У разі, якщо дата погашення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, винагороди, неустойки за цим договором припадає на вихідний або святковий день, зазначені платежі повинні бути здійснені в банківський день, що передує вихідному або святковому дню. Банківський день - день, у який банківські установи України відкриті для проведення операцій з переказу грошових коштів із використанням каналів взаємодії з НБУ (п. 3.2.8.9.4. Умов).
Згідно з п. 3.2.8.9.5. Умов погашення кредиту, сплата процентів за цим договором здійснюються у валюті кредиту. Погашення неустойки за цим договором здійснюються у гривні відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п. 3.2.8.9.6. Умов зобов`язання за цим договором виконуються в такій послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших уповноважених органів/осіб, для погашення заборгованості за цим договором, перш за все спрямовуються для відшкодування витрат / збитків банку згідно з п.п. 3.2.8.5.14 цього договору, далі для погашення неустойки згідно з підрозділом 3.2.8.10. цього договору, далі - процентів згідно з п. 3.2.8.3.4. цього договору, далі прострочених процентів згідно з п. 3.2.8.3.3. цього договору, далі простроченого кредиту, далі процентів, далі кредиту. Остаточне погашення заборгованості за цим договором проводиться не пізніше дати, зазначеної в п. 3.2.8.9.3. цього договору. У разі несплати процентів у відповідні дати сплати, визначені в цьому договорі, вони вважаються простроченими. У разі розрахунку витрат банку згідно з п.п.3.2.8.5.14. цього договору за згодою сторін можлива зміна термінів погашення кредиту.
Пунктом 3.2.8.9.7. Умов визначено, що розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюється у терміни, вказані в заяві, кожного місяця, на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту.
Договір є чинним з моменту підписання клієнтом заяви про приєднання. Строк дії договору встановлюється з дня його укладання і до повного виконання сторонами зобов`язань за договором (п. 3.2.8.11. Умов).
Згідно з ч.1 ст.634 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Таким чином, 06.09.2021 між ФОП Калініченка Олександром Едуардовичем та АТ КБ «ПриватБанк» було укладено кредитний договір б/н, який за своєю правовою природою є договором приєднання, та складається із вищевказаних Заяви та Умов.
На виконання умов кредитного договору б/н 06.09.2021 позивачем було перераховано на поточний рахунок відповідача кредитні кошти в розмірі 70000,00 грн, що підтверджується банківською випискою по рахунку відповідача № НОМЕР_1 з 06.09.2021 по 14.08.2024.
Позивач зазначає, що відповідач порушив свої зобов`язання за кредитним договором, не повернув кредитні кошти у передбачений договором термін та не сплатив в повному обсязі відсотки у вигляді щомісячної комісії. Станом на 14.08.2024 заборгованість відповідача за кредитним договором б/н від 06.09.2021 становить 47832,01грн, з яких: 40832,01грн - заборгованість за наданим кредитом; 7000,00грн - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
Наведені обставини стали підставою звернення позивача з відповідним позовом до суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що відповідач, не виконав взяті на себе зобов`язання за договором, у зв`язку з чим в останнього станом на 14.08.2024 виникла заборгованість по кредиту у розмірі 40832,01 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Враховуючи вищевикладене та здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку суми боргу, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення із відповідача на користь позивача суми заборгованості за кредитом у розмірі 40832,01 грн.
Відмовляючи в задоволенні вимоги про стягнення відсотків у вигляді щомісячної комісії (за період з 06.10.2021 по 06.09.2022) у розмірі 7 000,00 грн суд першої інстанції зазначив, що письмові пояснення позивача щодо розрахунку процентів з урахуванням дійсного змісту пунктів 3.2.8.3.2., 3.2.2.9., 3.2.8.9.1.Умов та привил надання послуги КУБ, та про які домовилися в договорі сторони спору, позовна заява не містить. Суд вказав, що оскільки Умовами та правилами надання послуги КУБ передбачено нарахування відповідачу саме процентів за користування кредитом, а не відсотків у вигляді щомісячної комісії, позовні вимоги про стягнення процентів у вигляді щомісячної комісії задоволенню не підлягають.
Апеляційний господарський суд зазначає, що з огляду на вимоги апеляційної скарги та, враховуючи положення статті 269 Господарського процесуального кодексу України, рішення переглядається в частині відмови у стягненні 7000,00 грн заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
Надаючи правову оцінку вищенаведеним обставинам, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України), підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 14 ЦК України, цивільні обов`язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно статтею 509 ЦК України, статтею 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статті 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ч. 1 статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до вимог статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно із ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір №б/н від 06.09.2021 є кредитним договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 345 ГК України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
Частиною 1 ст.1054 ЦК України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч.2 ст.1054 ЦК України).
Згідно зі ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до ч.1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно зі ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що була передана йому позикодавцем) у строк та порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору Банком здійснено переказ коштів позичальнику у загальній сумі 70000,00 грн., що підтверджується банківською випискою по рахунку відповідача № НОМЕР_1 з 06.09.2021 по 14.08.2024.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.1 ст.598 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.599 ЦК України).
У відповідності до ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктом 1.6. Заяви про приєднання визначено порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. Крім того, Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додаток 1 до цієї Заяви) є невід`ємною частиною Договору.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач в порушення домовленості сторін, зобов`язання за вказаними договорами належним чином не виконав, не сплатив необхідні кошти для погашення заборгованості за кредитом у розмірі 40832,01 грн. та не надав до суду жодних доказів, які б спростовували суму заявленого боргу. За результатами перевірки наданого позивачем розрахунку суми боргу, місцевий господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення із відповідача на користь позивача суми заборгованості за кредитом у розмірі 40832,01 грн.
Рішення суду не оскаржується в частині задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості за кредитом у розмірі 40832,01 грн., а тому, з урахуванням положень ч.1 ст.269 ГПК України, не переглядається апеляційним господарським судом у вказаній частині.
Щодо заявленої до стягнення заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 7000,00 грн колегія суддів вважає не необхідне зазначити про таке.
Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати кредит позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит і сплатити проценти.
Відповідно до частини першої статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Відповідно до частин 1, 2 статті 1056-1 Цивільного кодексу України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором.
Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.04.2023 у справі №910/4518/16 (пункти 80-84) вказала, що користування кредитом - це можливість позичальника за плату правомірно не повертати кредитору борг (кредит) протягом певного періоду часу, погодженого сторонами кредитного договору. Проценти відповідно до статті 1048 Цивільного кодексу України сплачуються не за сам лише факт отримання позичальником кредиту, а за користування кредитом (тобто за можливість позичальника за плату правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу).
Надання кредиту наділяє позичальника благом, яке полягає в тому, що позичальник, одержавши від кредитора грошові кошти, не повинен повертати їх негайно, а отримує можливість правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу (строку кредитування, у межах якого сторони можуть встановити періоди повернення частини суми кредиту), а кредитор, відповідно, за загальним правилом не вправі вимагати повернення боргу протягом відповідного строку (право кредитора достроково вимагати повернення всієї суми кредиту передбачає частина 2 статті 1050 Цивільного кодексу України). Саме за це благо - можливість правомірно не повертати кредитору борг протягом певного часу - позичальник сплачує кредитору плату, якою є проценти за договором кредиту відповідно до статті 1048 Цивільного кодексу України.
Уклавши кредитний договір, сторони мають легітимні очікування щодо належного його виконання. Зокрема, позичальник розраховує, що протягом певного часу він може правомірно користуватися кредитом, натомість кредитор розраховує, що він отримає плату (проценти за користування кредитом) за надану позичальнику можливість не повертати всю суму кредиту одразу.
Відповідно до п. 1.4 Договору сторони погодили, що у період з дати підписання Заяви процентна ставки за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом 1,4 % в місяць від початкового розміру кредиту ( в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).
Тобто, розмір відсотків (процентів), які підлягають сплаті щомісячно: - з першого по шостий місяць 140 000,00 * 1,6% =1120,00 грн
- з сьомого місяця 140 000,00 * 1,4% = 980,00 грн Процентна ставка є фіксованою і не змінюється протягом усього строку кредитування. Розрахунок процентної ставки за Договором викладено у Додатку № 1 до Заяви про приєднання до умов та правил надання послуги КУБ б/н від 06.09.2021. У наданому до суду розрахунку заборгованості проценти за користування кредитом у сумах, погоджених сторонами, було відображено у колонці комісія, яка по своїй суті і є тими процентами, про які домовилися в Договорі.
У пункті 3.2.2.3.2. Умов визначено, що за користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору згідно з п. 3.2.2.6.2.).
Сторони прийняли умови Договору до виконання і виконували їх протягом тривалого часу. Заперечень сторін щодо умов договору матеріали справи не містять
Позивачем було надано Відповідачу кредитні кошти у обсязі обумовленому Договором. Відповідачем здійснювалось погашення кредиту з урахуванням сплати відсотків у вигляді щомісячної комісії. За весь період дії Договору, Відповідач сплачуючи відсотки, вказував у призначенні платежу погашення комісії по кредитному договору б/н від 06.09.2021 тим самим прийняв таке найменування платежу та погодився з тим, що у розрахунку проценти відображено у вигляді щомісячної комісії за договором, яка по суті є платою за користування кредитом (підтверджується випискою по рах.№20688051621748 за договором, що наявна в матеріалах справи). Жодні інші платежі, які не погоджено сторонами Відповідачем не сплачувались та Позивачем не вимагались.
Отже, дослідивши умови Договору та наданого розрахунку заборгованості, колегія суддів встановила, що щомісячне нарахування комісії у розмірі 7000 грн. (за свою суттю є процентами за користування грошовими коштами відповідно до ст.1048 ЦК України. При цьому, саме по собі позначення банком вказаних сум як комісії, з урахуванням викладеного у позовній заяві нормативного обґрунтування щодо цих сум як процентів за користування кредитними коштами, не може свідчити про зміну правової природи такого зобов`язання та розуміння останнього як комісії, тобто плати за неналежне виконання зобов`язань.
У даному випадку, як вже встановлено судом вище, позивач просить стягнути, зокрема, 7000,00 грн. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії, нарахованої відповідно до пунктів 3.2.8.3.2. та 3.2.8.9.1.Умов, п.1.4 Заяви про приєднання, що не є відповідальністю за невиконання зобов`язання, а є нарахованими процентами за користування грошовими коштами відповідно до статті 1048 ЦК України.
Суд вказує, що повернення позичальником кредитних коштів та процентів за користування ними не є відповідальністю у розумінні цивільного законодавства України, а є виконанням основного зобов`язання за кредитним договором у спірних правовідносинах.
Відтак, колегія суддів вважає помилковим висновок про те, що Умовами та правилами надання послуги «КУБ» передбачено нарахування відповідачу саме процентів за користування кредитом, а не відсотків у вигляді щомісячної комісії.
Колегія суддів зазначає, що 7000,00 грн. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії, нарахованої відповідно до пунктів 3.2.8.3.2. та 3.2.8.9.1.Умов, п.1.4 Заяви про приєднання є нарахованими процентами за користування грошовими коштами відповідно до статті 1048 ЦК України.
Перевіривши правильність здійсненого позивачем розрахунку заборгованості за процентами у розмірі 7 000,00 грн., колегія суддів вказує про наступне.
Відповідно до п.1.3. Заяви про приєднання строк кредиту становить 12 місяців з дати видачі кредитних коштів, тобто до 06.09.2022.
Суд вказує, що зі спливом строку кредитування чи пред`явленням кредитором вимоги про дострокове погашення кредиту кредит позичальнику не надається, позичальник не може правомірно не повертати кошти, а тому кредитор вправі вимагати повернення кредиту разом із процентами, нарахованими відповідно до встановлених у договорі термінів погашення періодичних платежів на час спливу строку кредитування чи пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту у межах цього строку. Тобто позичальник у цьому разі не отримує від кредитора відповідне благо на період після закінчення строку кредитування чи після пред`явлення кредитором вимоги про дострокове погашення кредиту, а тому й не повинен сплачувати за нього нові проценти відповідно до статті 1048 Цивільного кодексу України.
Припис абзацу 2 частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України про щомісячну виплату процентів до дня повернення позики у разі відсутності іншої домовленості сторін може бути застосований лише у межах погодженого сторонами строку кредитування. Право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно із частиною 2 статті 1050 Цивільного кодексу України.
Аналогічних висновків Велика Палата Верховного Суду дійшла у постановах від 28.03.2018 у справі №444/9519/12 та від 04.02.2020 у справі №912/1120/16.
Колегія суддів зазначає, що із доданого до позову розрахунку заборгованості вбачається, що нарахування процентів за кредитом здійснено в межах строку кредитування по 06.09.2022.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 7 000,00 грн обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять до предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 86 цього ж кодексу визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Доводи апеляційної скарги АТ Комерційний банк Приватбанк знайшли своє підтвердження в матеріалах справи у зв`язку з чим рішення підлягає частковому скасуванню з прийняттям нового рішення в цій частині про стягнення з відповідача заявленої заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
Відповідно до пп. б), в) пункту 4 частини 1 статті 282 Господарського процесуального кодексу України, у постанові має бути зазначений новий розподіл судових витрат у разі скасування чи зміни рішення.
Керуючись статтею 129, 269, 270, п.2 ч.1 ст.275, п.п. 3, 4 ч.1 ст.277, 281, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства Комерційний Банк ПриватБанк задовольнити.
Рішення Господарського суду Донецької області від 08.10.2024 у справі №905/1087/24 в частині відмови у стягненні 7000,00 грн. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії скасувати.
Ухвалити в цій частині нове рішення, яким позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Калініченка Олександра Едуардовича (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул. Грушевського, буд. 1 Д, код ЄДРПОУ - 14360570) заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 7000,00 грн.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Калініченка Олександра Едуардовича (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул. Грушевського, буд. 1 Д, код ЄДРПОУ - 14360570) 3633,60 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Видати накази.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки касаційного оскарження передбачено ст.ст.286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя П.В. Тихий
Суддя О.В. Плахов
Суддя О.І. Терещенко
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124068395 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Тихий Павло Володимирович
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Тихий Павло Володимирович
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Тихий Павло Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні