Справа № 147/1059/24
Провадження № 2/147/353/24
УХВАЛА
10 жовтня 2024 року с-ще Тростянець
Тростянецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Натальчук О.А.,
із секретарем Свистун А.П.,
розглянувши у підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Відділ у справах дітей Ладижинської міської ради, про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Тростянецького районного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа Відділ у справах дітей Ладижинської міської ради, про позбавлення батьківських прав.
Ухвалою Тростянецького районного суду Вінницької області від 19.08.2024 дану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання. Витребувано від Органу опіки та піклування Ладижинської міської ради Вінницької області письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
04.09.2024 представник позивача подала клопотання про витребування в порядку ст.84 ЦПК України у Глибочанській сільській раді характеристики на ОСОБА_2 , 21.04.1989 р., за місцем її проживання с.Скибинці, оскільки адвокатом вживалися заходи для отримання даної інформації самостійно, однак відповідь на адвокатський запит не надійшла.
Також було подано клопотання про виклик та допит в судовому засіданні свідків, а саме : неповнолітню дітей позивача та відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які можуть дати пояснення щодо участі їх матері в їх житті; бабусю неповнолітніх дітей - ОСОБА_5 , яка може дати пояснення щодо участі ОСОБА_2 у вихованні, утриманні дітей та виконанні відповідачем її батьківських обов`язків; дядька ОСОБА_6 та тітку ОСОБА_7 , які можуть повідомити аналогічні обставини.
Позивач у підготовче засідання не з`явився. Представник позивача, адвокат Басараб О.Д. подала заяву про проведення підготовчого засідання без її участі та участі ОСОБА_1 . Клопотання, які подавалися нею раніше, просила задовольнити. Також просила призначити справу до судового розгляду.
Відповідач в підготовче засідання не з`явилася, про день та час розгляду справи повідомлялась належним чином за місцем її реєстрації, про причини неявки суд не повідомила, будь яких клопотань не заявляла.
Представник Служби у справах дітей в підготовче засідання не з`явився. Подав клопотання, в якому просили про розгляд справи без його участі. Також було подано висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , який затверджений рішенням виконавчого комітету 26.09.2024 №472.
Суд вважає можливим проводити підготовче засідання у відсутності сторін.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно п.10 ч.2 ст. 197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання представника позивача про витребування від Глибочанського старостинського округу Тростянецької селищної ради характеристики на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки у ній можуть міститися дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Щодо виклику та допиту в судовому засіданні свідків, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 90 ЦПК України показання свідка - це повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи. Не є доказом показання свідка, який не може назвати джерела своєї обізнаності щодо певної обставини.
Статтею 91 ЦПК України визначено, що виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. Заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, - до початку першого судового засідання у справі. В ухвалі про відкриття провадження у справі або в іншій ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
З урахуванням означеного, суд вважає, що клопотання сторін з приводу виклику свідків підлягають задоволенню, оскільки їх покази можуть мати доказове значення у даній справі.
В усіх спорах, які стосуються захисту прав та інтересів дітей, суд та усі залучені державні органи, а також приватні особи мають керуватися якнайкращими інтересами дитини. Найпоширенішими категоріями спорів, що стосуються прав та інтересів дітей, є визначення місця проживання дитини з одним із батьків; усунення перешкод у вихованні дитини та встановлення способів участі у її вихованні (графіку зустрічей); позбавлення батьківських прав; відібрання дитини, тощо.
Закон України «Про охорону дитинства» визначає, що забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.
У контексті віку дитини при її опитуванні ВС у постанові від 25 березня 2019 року у справі № 165/2240/16-ц (провадження № 61-29942св18) зауважив, що при вирішенні питань, які стосуються її життя, дитині, здатній сформулювати власні погляди, має бути забезпечено право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що її стосуються, при чому поглядам дитини надається належна увага згідно з її віком і зрілістю.
Також у постанові ВС від 28 жовтня 2020 року у справі № 241/47/19 (провадження № 61-5726св20) зауважено, що з досягненням віку десяти років у дитини з`являється право не лише бути вислуханою і почутою, а й брати активну участь у вирішенні своєї долі, зокрема у визначенні місця проживання.
Аналогічна правова позиція також викладена у постанові КЦС ВС від 25 липня 2019 року у справі № 761/15172/17-ц; постанові КЦС ВС від 18 грудня 2018 року у справі № 610/2531/17; постанові КЦС ВС від 23 травня 2018 року у справі №761/15172/17-ц.
Відповідно до ч. 1 ст. 232 ЦПК України, допит малолітніх свідків і, за розсудом суду, неповнолітніх свідків проводиться в присутності батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, якщо вони не заінтересовані у справі, або представників органів опіки та піклування, а також служби у справах дітей.
Означений аналіз законодавства дає суду підстави для задоволення клопотання про допит дітей позивача та відповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з метою вислухання їх думки з приводу спірних правовідносин.
Разом з тим, враховуючи категорію вказаної справи, оскільки позивач та відповідач є рідними батьками неповнолітніх свідків, вони обоє безпосередньо заінтересовані у справі та можуть впливати на неповнолітніх, з огляду на вимоги ч. 1 ст. 232 ЦПК України, суд вважає за необхідне допитати неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в присутності відповідного фахівця органу опіки та піклування Ладижинської міської ради Гайсинського району Вінницької області та за відсутності у залі судового засідання батьків, з метою дотримання прав та охоронюваних законом інтересів дітей.
Також підлягає до задоволення клопотання в частині виклику та допиту свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , оскільки останні можуть повідомити про обставини, що можуть мати значення для правильного вирішення спору.
Окрім того, відповідно до п.3 ч. 2 ст.43 ЦПК України учасники справи зобов`язані з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою.
Таким чином, суд враховує предмет і зміст заявленого позову, а також висновок органу опіки та піклування Ладижинської міської ради від 26.09.2024 і вважає, що з метою повного і всебічного розгляду даної справи необхідна особиста участь представника Відділу у справах дітей Ладижинської міської ради в судовому засіданні для надання пояснень по даній справі.
Під час підготовчого засідання по справі за вищезазначеним позовом судом були виконані всі дії, передбачені ч. 2 ст. 197 ЦПК України, а саме з`ясовані фактичні обставини справи, що підлягають з`ясуванню під час проведення підготовчого судового засідання.
Обставини, що перешкоджали б призначенню справи до розгляду по суті, судом не встановлено.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду, закриття провадження у справі, закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Згідно із п. 15 ч. 2 ст. 197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає підготовче провадження у справі закінченим, а тому дійшов висновку про необхідність призначення справи до розгляду у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження, встановивши загальний порядок дослідження доказів у справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 189, 247, 196-200 ЦПК України, суд,
п о с т а н о в и в:
Закрити підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Відділ у справах дітей Ладижинської міської ради, про позбавлення батьківських прав.
Призначити справу до судового розгляду по суті на 25 жовтня 2024 року на 10.00 год. в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області (с-ще Тростянець, вул. Соборна, 21), встановивши загальний порядок дослідження доказів у справі.
Клопотання про витребування доказів задовольнити.
Витребувати від старости Глибочанського старостинського округу Тростянецької селищної ради (с.Глибочок,вул.Миру, 4-а, Гайсинського району Вінницької області) характеристику на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Одночасно роз`яснюємо, що відповідно до вимог ч. ч. 7-9 ст. 84 ЦПК України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали; у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом; притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
Клопотання про виклик свідків задовольнити.
В судове засідання викликати та допитати в якості свідків: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за участю представника органу опіки та піклування, представників сторін, за відсутності у залі судового засідання батьків, зобов`язавши орган опіки та піклування Ладижинської міської ради Гайсинського району Вінницької області забезпечити участь представника у судовому засіданні.
Третій особі - Відділу у справах дітей Ладижинської міської ради забезпечити явку в судове засідання відповідного фахівця для допиту неповнолітніх свідків.
Викликати та допитати в судовому засіданні свідків:
ОСОБА_5 ( АДРЕСА_2 ):
ОСОБА_6 ( АДРЕСА_3 );
ОСОБА_7 ( АДРЕСА_3 ).
Свідки зобов`язані з`явитися до Тростянецького районного суду Вінницької області (с-ще Тростянець, вул. Соборна,21), за їх викликом у визначений час і дати правдиві показання про відомі їм обставини.
Попередити свідків про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи за відмову від давання показань на вимогу суду, згідно ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
Визнати обов`язковою явку представника Відділу у справах дітей Ладижинської міської ради в судове засідання по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Відділ у справах дітей Ладижинської міської ради, про позбавлення батьківських прав, для дачі особистих пояснень.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Суддя О.А. Натальчук
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 11.10.2024 |
Номер документу | 122192460 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Натальчук О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні