Справа № 161/15794/24 Провадження № 22-ц/802/1068/24 Головуючий у 1 інстанції: Черняк В. В. Доповідач: Матвійчук Л. В.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
09 жовтня 2024 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Матвійчук Л. В., вивчивши апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 на ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 вересня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Житлово-комунального підприємства № 2 про визнання протиправними рішення, дій та бездіяльності посадових осіб підприємства, зобов`язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 вересня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 визнано неподаною та повернуто позивачу.
Не погоджуючись із ухвалою суду першої інстанції, позивач ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу не оплачену судовим збором у розмірі ставки встановленої законом.
Одночасно з апеляційною скаргою позивач ОСОБА_1 подав клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги, яке мотивував тим, що його майновий стан не дає можливості сплатити судовий збір у визначеному законом розмірі.
У задоволенні клопотання слід відмовити виходячи із наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у ч. 1 ст. 136 ЦПК України, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати (ч. 3 ст. 136 ЦПК України).
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Згідно з ч. 2 цієї статті суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, закон визначає вичерпні підстави для звільнення від сплати судового збору.
З аналізу вказаних норм закону вбачається, що крім зазначення належних підстав для звільнення від сплати судового збору, позивачу також необхідно подати до суду відповідні докази.
Зі змісту апеляційної скарги та клопотання про звільнення від сплати судового збору вбачається, що на підтвердження свого майнового стану позивач додав до апеляційної скарги копію довідки про доходи за 2023 рік від 04 січня 2024 року № 9771307860902710/90, згідно з якою загальний розмір його доходів за вказаний рік склав 40 662 грн 32 коп., довідку № Р-720 від 16 листопада 2017 року про те, що він перебуває на обслуговуванні в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Луцька як одинока особа, довідку Департаменту соціальної політики та ветеранської політики Луцької міської ради від 21 березня 2024 року, згідно з якою він не перебуває на обліку у департаменті як одержувач соціальних та державних допомог станом на 21 березня 2024 року, допомоги йому не призначались та не виплачувались. Водночас зазначені докази не свідчать про скрутний майновий стан позивача та не є переконливою підставою для звільнення його від сплати судового збору за подання апеляційної скарги у цій справі.
Крім того, апеляційний суд враховує те, що передбачена ст. 8 Закону України «Про судовий збір» можливість звільнення від сплати судового збору є правом суду, а не його обов`язком, і застосовується як правило у виключних випадках.
Враховуючи наведені обставини, у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги у цій справі необхідно відмовити.
Згідно з пп. 9 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду апеляційної скарги на ухвалу суду фізичною особою розмір ставки судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, за апеляційну скаргу особа, яка її подала, повинна сплатити 605 грн 60 коп. судового збору (3 028 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб) х 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у Волин.обл/ м.Луцьк/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38009371; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA938999980313121206080003550; призначення платежу:*; 101;
Слід також зазначити, що розмір судового збору який підлягає сплаті за подання апеляційної скарги на ухвалу суду у цій справі не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
На підтвердження сплати судового збору до Волинського апеляційного суду необхідно надати оригінал квитанції про його оплату.
Враховуючи зазначені обставини та керуючись вимогами ст. 357 ЦПК України, апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 необхідно залишити без руху, надати строк для усунення вказаного недоліку апеляційної скарги, а саме сплати судового збору.
Керуючись ч. 4 ст. 356, ч. 2 ст. 357 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги - відмовити.
Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 на ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 вересня 2024 року у цій справі залишити без руху та надати строк для усунення недоліку апеляційної скарги, сплати судового збору десять днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Роз`яснити, що у разі невиконання вимог суду апеляційна скарга буде визнана неподаною й повернута особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Суд | Волинський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122216889 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Матвійчук Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні