Справа № 175/6237/23
Провадження № 2/175/1656/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
11 вересня 2024 року смт. Слобожанське
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
в складі:головуючого судді Бойка О.М.
за участю секретаря судового засідання Радонському М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, про виділ частки із спільної часткової власності в самостійний об`єкт нерухомого майна, визнання права власності,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, про виділ частки із спільної часткової власності в самостійний об`єкт нерухомого майна, визнання права власності.
В позовних вимогах просить суд:
-Виділити із спільної часткової, власності в натурі в окремий самостійний об`єкт 1/2 частку житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами під номером АДРЕСА_1 , що складається з частини житлового будинку літ. А-1 загальною площею 73,0 кв.м., житловою площею 44,1 кв.м., який складається з: приміщення 1 «кухня» площею 10,6 кв.м., приміщення 2 «кімната» площею 15,2 кв.м., приміщення 3 «кімната» площею 13,3 кв.м.; приміщення 4 «кімната» площею 15,6 кв.м.; приміщення 5 «санвузол» площею 4,7 кв.м; приміщення 6 «коридор» 5,3 кв.м., приміщенні І «коридор» площею 8,3 кв.м.; господарські будівлі та споруди а-1-прибудова, а1-1-навіс, Б-1 гараж, В-1 сарай, в-1 прибудова, Г-1 сарай, Д-1 вбиральня, Е-1 душ, н/д підвал, Ж-1 сарай, З-1 сарай, І-1 навіс, №1 водопровід, №№2,3,4 огорожа.
-Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), право власності в цілому на самостійний об`єкт нерухомого майна - житлового будинку літ. А-1 загальною площею 73,0 кв.м., житловою площею 44,1 кв.м., який складається з: приміщення 1 «кухня» площею 10,6 кв.м., приміщення 2 «кімната» площею 15,2 кв.м., приміщення 3 «кімната» площею 13,3 кв.м.; приміщення 4 «кімната» площею 15,6 кв.м.; приміщення 5 «санвузол» площею 4,7 кв.м; приміщення 6 «коридор» 5,3 кв.м., приміщенні І «коридор» площею 8,3 кв.м.; господарські будівлі та споруди а-1-прибудова, а1-1-навіс, Б-1 гараж, В-1 сарай, в-1 прибудова, Г-1 сарай, Д-1 вбиральня, Е-1 душ, н/д підвал, Ж-1 сарай, З-1 сарай, І-1 навіс, №1 водопровід, №№2,3,4 огорожа, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з подальшим присвоєнням окремої адреси.
Позовній вимоги обґрунтувала тим, що 01 грудня 2021 року рішенням Дніпропетровського районною суду Дніпропетровської області по справі №175/4801/21 було визнано за ОСОБА_1 , право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 67,5 кв.м., житловою площею 45,5 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За рахунок виконання робіт з перепланування (переобладнання), виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування та відповідно до Переліку будівельних, які не потребують документів, що дають право на їх виконання та після закінчення яких, об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, було змінено загальну площу частини житлового будинку з 67,5 кв.м. на 73,0 кв.м. та зміна житлової площі з 45,5 кв.м. на 44,1 кв.м., що підтверджується Актом проведення інвентаризації від 22.08.2022 року №1/1050, складеним КП «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації».
На даний час ОСОБА_1 володіє 1/2 часткою житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами під номером АДРЕСА_1 , та у фактичному користуванні позивача є - частина житлового будинку літ. А-1 загальною площею 73,0 кв.м., житловою площею 44,1 кв.м., який складається з: приміщення 1 «кухня» площею 10,6 кв.м., приміщення 2 «кімната» площею 15,2 кв.м., приміщення 3 «кімната» площею 13,3 кв.м.; приміщення 4 «кімната» площею 15,6 кв.м.; приміщення 5 «санвузол» площею 4,7 кв.м; приміщення 6 «коридор» 5,3 кв.м., приміщенні І «коридор» площею 8,3 кв.м.; господарські будівлі та споруди а-1-прибудова, а1-1-навіс, Б-1 гараж, В-1 сарай, в-1 прибудова, Г-1 сарай, Д-1 вбиральня, Е-1 душ, н/д підвал, Ж-1 сарай, З-1 сарай, І-1 навіс, №1 водопровід, №№2,3,4 огорожа.
Іншими співвласниками вказаного житлового будинку є:
- ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , розмір частки 1/1 - відомості про зареєстроване право власності в Державному реєстрі речових прав та Реєстрі прав власності на нерухоме майно - реєстраційний номер ОНМ: 71299012214, тип об`єкта: квартира, адреса: АДРЕСА_2 , загальна площа 52,5 кв.м., житлова площа 27,2 кв.м., складові частини: коридор 1-5.1 кв.м., комора 2 - 5.7 кв.м., кухня 3-14,5 кв.м., кімната 4 - 13,6 кв.м., кімната 5 - 13,6 кв.м., з відповідними господарськими будівлями та спорудами: сарай Б, вбиральня В, сарай Г, сарай Д, огорожа №1-2, номер відомостей про право власності: 1121029 від 30.05.2013 року.
- ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , який володів частиною майна за адресою: АДРЕСА_3 , загальна площа 36,9 кв.м., житлова площа 26.9 кв.м., складові частини: кухня 1 - 4,3 кв.м., кімната 2 13,2 кв.м.. кімната 3 - 13,7 кв.м., комора 4 - 5,7 кв.м.
На час звернення до суду, частина житлового будинку, що належала померлому ОСОБА_5 , не успадкована.
Фактично позивачка ОСОБА_1 та Відповідачі володіють окремими частинами домоволодіння з окремими входами та комунікаціями, що відображено в технічному паспорті.
Технічний стан будівельних конструкцій житлового будинку та споруд цілісного домоволодіння за адресою по АДРЕСА_1 , знаходиться в задовільному стані. В конструкціях фундаментів, внутрішніх, зовнішніх стін, перекрить, покриттів, покрівлі, а також у вузлах їх сполучення небезпечні пошкодження і деформації відсутні, якість основних несучих конструкцій відповідає вимогам будівельних норм та забезпечить їх надійну експлуатацію. В належній розивачу частині житлового будинку, встановлені лічильники на облік електроенергії, газу та води. Наявність окремого виходу на вулицю Березова дозволяє виділити обстежувану частину ділянки з розташованими на ній будівлями і спорудами в самостійний об`єкт нерухомого майна з наданням окремої поштової адреси.
Таким чином, технічно мається можливість виділити частку у частковій спільній власності з цілісного житлового будинку в окремий об`єкт нерухомого майна, що дозволить фізично та експлуатаційно незалежно розпоряджатися своєю частиною майна кожному із власників, що підтверджується Технічним висновком, складеним ДПІ «Дніпродзержинськцивільпроект» за результатами обстеження щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об`єкта нерухомого майна садибного житлового будинку від 09.06.2023 № 13.
Однак, ОСОБА_1 не має можливості розділити належне їй майно на окремі об`єкти нерухомого майна в нотаріальному порядку по причині неврегульованості питання окремої поштової адреси, розподілу земельної ділянки з присвоєнням окремих кадастрових номерів та інше, тобто є лише судовий порядок врегулювання цього питання.
У судовому засіданні позивач не з`явилась. Надала клопотання в якому свої позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась. Надала до суду клопотання в якому позовні вимоги підтримала та просила суд розгляд справи проводити у її відсутність.
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився. Був належним чином повідомлений. Клопотань не надавав.
Представник третьої особи Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області у судове засідання не з`явився. Був належним чином повідомлений. Клопотань не надавав.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.223,280 ЦПК України.
Виходячи з наведеного, а також положень ч. 3ст. 211 Цивільного процесуального кодексу України(даліЦПК України), суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності сторін.
У відповідності до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, давши їм оцінку, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Правом звернення до суду за захистом наділена особа, права якої порушені, невизнані або оспорені.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 55 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-яким не забороненим законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року №475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції», кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За змістом ч. 1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши наданні докази, суд встановив, що наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 01 грудня 2021 року рішенням Дніпропетровського районною суду Дніпропетровської області по справі №175/4801/21 було визнано за ОСОБА_1 , право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 67,5 кв.м., житловою площею 45,5 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За рахунок виконання робіт з перепланування (переобладнання), виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування та відповідно до Переліку будівельних, які не потребують документів, що дають право на їх виконання та після закінчення яких, об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, було змінено загальну площу частини житлового будинку з 67,5 кв.м. на 73,0 кв.м. та зміна житлової площі з 45,5 кв.м. на 44,1 кв.м., що підтверджується Актом проведення інвентаризації від 22.08.2022 року №1/1050, складеним КП «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації».
На даний час ОСОБА_1 володіє 1/2 часткою житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами під номером АДРЕСА_1 , та у фактичному користуванні позивача є - частина житлового будинку літ. А-1 загальною площею 73,0 кв.м., житловою площею 44,1 кв.м., який складається з: приміщення 1 «кухня» площею 10,6 кв.м., приміщення 2 «кімната» площею 15,2 кв.м., приміщення 3 «кімната» площею 13,3 кв.м.; приміщення 4 «кімната» площею 15,6 кв.м.; приміщення 5 «санвузол» площею 4,7 кв.м; приміщення 6 «коридор» 5,3 кв.м., приміщенні І «коридор» площею 8,3 кв.м.; господарські будівлі та споруди а-1-прибудова, а1-1-навіс, Б-1 гараж, В-1 сарай, в-1 прибудова, Г-1 сарай, Д-1 вбиральня, Е-1 душ, н/д підвал, Ж-1 сарай, З-1 сарай, І-1 навіс, №1 водопровід, №№2,3,4 огорожа.
Іншими співвласниками вказаного житлового будинку є:
- ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , розмір частки 1/1 - відомості про зареєстроване право власності в Державному реєстрі речових прав та Реєстрі прав власності на нерухоме майно - реєстраційний номер ОНМ: 71299012214, тип об`єкта: квартира, адреса: АДРЕСА_2 , загальна площа 52,5 кв.м., житлова площа 27,2 кв.м., складові частини: коридор 1-5.1 кв.м., комора 2 - 5.7 кв.м., кухня 3-14,5 кв.м., кімната 4 - 13,6 кв.м., кімната 5 - 13,6 кв.м., з відповідними господарськими будівлями та спорудами: сарай Б, вбиральня В, сарай Г, сарай Д, огорожа №1-2, номер відомостей про право власності: 1121029 від 30.05.2013 року.
- ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , який володів частиною майна за адресою: АДРЕСА_3 , загальна площа 36,9 кв.м., житлова площа 26.9 кв.м., складові частини: кухня 1 - 4,3 кв.м., кімната 2 13,2 кв.м.. кімната 3 - 13,7 кв.м., комора 4 - 5,7 кв.м.
На час звернення до суду, частина житлового будинку, що належала померлому ОСОБА_5 , не успадкована.
Фактично позивачка ОСОБА_1 та Відповідачі володіють окремими частинами домоволодіння з окремими входами та комунікаціями, що відображено в технічному паспорті.
Технічний стан будівельних конструкцій житлового будинку та споруд цілісного домоволодіння за адресою по АДРЕСА_1 , знаходиться в задовільному стані. В конструкціях фундаментів, внутрішніх, зовнішніх стін, перекрить, покриттів, покрівлі, а також у вузлах їх сполучення небезпечні пошкодження і деформації відсутні, якість основних несучих конструкцій відповідає вимогам будівельних норм та забезпечить їх надійну експлуатацію. В належній розивачу частині житлового будинку, встановлені лічильники на облік електроенергії, газу та води. Наявність окремого виходу на вулицю Березова дозволяє виділити обстежувану частину ділянки з розташованими на ній будівлями і спорудами в самостійний об`єкт нерухомого майна з наданням окремої поштової адреси.
Таким чином, технічно мається можливість виділити частку у частковій спільній власності з цілісного житлового будинку в окремий об`єкт нерухомого майна, що дозволить фізично та експлуатаційно незалежно розпоряджатися своєю частиною майна кожному із власників, що підтверджується Технічним висновком, складеним ДПІ «Дніпродзержинськцивільпроект» за результатами обстеження щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об`єкта нерухомого майна садибного житлового будинку від 09.06.2023 № 13.
Однак, ОСОБА_1 не має можливості розділити належне їй майно на окремі об`єкти нерухомого майна в нотаріальному порядку по причині неврегульованості питання окремої поштової адреси, розподілу земельної ділянки з присвоєнням окремих кадастрових номерів, тощо,
Згідно Рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій №69332022 від 18 вересня 2023 року Державного реєстратору прав на нерухоме майно ОСОБА_6 вбачається наступне.
Для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державний реєстратор керується Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон), Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України (від 23 серпня 2016 р. № 553) (далі - Порядок), іншими законодавчими та нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. 3 ст. 10 Закону державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Частиною 3 статті 13 Закону встановлено, що відомостями про об`єкт нерухомого майна, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості, що вносяться до Державного реєстру прав, є відомості про ідентифікатор об`єкта будівництва (закінченого будівництвом об`єкта) в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (для об`єктів нерухомого майна, об`єктів незавершеного будівництва, майбутніх об`єктів нерухомості, яким присвоєно відповідний ідентифікатор), тип об`єкта (будівля, споруда, квартира, гаражний бокс, машиномісце тощо), загальна та (за наявності) житлова площа приміщень об`єкта (для об`єкта незавершеного будівництва, майбутнього об`єкта нерухомості - площа відповідно до проектної документації на будівництво), відсоток готовності (для об`єкта незавершеного будівництва), адреса об`єкта нерухомого майна (для закінчених будівництвом об`єктів, а також для об`єктів будівництва, яким присвоєно адресу), що вносяться на підставі відомостей, отриманих з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва в порядку інформаційної взаємодії з такою системою.
У разі відсутності в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відомостей про відповідний об`єкт такі відомості вносяться на підставі документів, поданих для державної реєстрації прав.
Частиною 8 статті 18 Закону передбачено те, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно, об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти нерухомості та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і по даним/отриманим документам.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 26 Закону державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Згідно з пунктом 78 Постанови державна реєстрація права власності па закінчений будівництвом об`єкт проводиться за наявності відомостей про його технічну інвентаризацію, про прийняття його в експлуатацію та про присвоєння такому об`єкту адреси (крім випадку проведення реконструкції об`єкта, що не має наслідком його поділ, виділ частки або об`єднання), отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 18.09.2023 за № 346880977, в Державному реєстрі речових прав та Реєстрі прав власності на нерухоме майно містяться відомості про зареєстровані права власності за іншими особами, а саме:
- реєстраційний номер ОНМ: 71299012214, тип об`єкта: квартира, адреса: АДРЕСА_2 , загальна площа 52,5 кв.м., житлова площа 27.2 кв.м., складові частини: сарай, Б, вбиральня, В, сарай, Г, сарай, Д, огорожа, № 1-2, номер відомостей про право власності: 1121029 від 30.05.2013, власник: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , розмір частки: 1/1;
- реєстраційний номер майна: 30343757 від 16.08.2010, тип майна: квартира, адреса ОНМ: АДРЕСА_2 , технічний опис майна: 2-кімнатна житлова квартира: коридор 1 - 5.1 кв.м., комора 2 - 5,7 кв.м., кухня 3 - 14.5 кв.м., кімната 4 - 13,6 кв.м, кімната 5 - 13,6 кв.м., з відповідними господарськими будівлями та спорудами, власник ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , розмір частки: 1/1.
Тобто, Державний реєстр прав містить інформацію про зареєстровані права власності на квартиру АДРЕСА_4 ) в цілих частинах за іншими, відмінними від заявниці, суб`єктами.
Отже, з поданих документів вбачаються суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, що унеможливлює проведення державної реєстрації права власності на 1/2 частку житлового будинку АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 , як те визначає п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону.
Тобто є лише судовий порядок врегулювання цього питання.
Згідно зі ст. 1 Першого Протоколу від 20.03.1952 року до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04-11.1950 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності| інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Згідно зі ст.316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює згідно з законом по своїй волі, не залежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 317 ЦК України, власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ч.1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно зі ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом та вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 361 ЦК України, співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.
Згідно зі ст. 364 ЦК України, співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.
Згідно з роз`ясненнями, що містяться в пункті 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 04 жовтня 1991 р. №7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок», при вирішенні справ про виділ в натурі часток жилого будинку, що є спільною частковою власністю, судам належить мати на увазі, що це можливо, якщо кожній із сторін може бути виділено відокремлену частину будинку з самостійним виходом (квартиру). Виділ також може мати місце при наявності технічної можливості переобладнати приміщення в ізольовані квартири.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
З огляду на те, що сторони по справі мають різні входи до будинку, а позивач з оформлення відповідних документів кореспондуються з метою отримання права власності на будинок, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині визнання права власності за позивачем на спірний будинок.
Щодо вимоги про присвоєнням окремої адреси об`єкту нерухомості суд відмовляє у її задоволенні оскільки визначення позивачем нової адреси не належить до компетенції суду та пред`явлено до неналежного відповідача, що збігається із висновками колегії суддів у Постанові Верховного Суду від 13 серпня 2020 року у справі № 344/9283/16-а.
Відповідно до підпункту 10 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих законом повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради в галузі житлово-комунального господарства віднесено облік та реєстрацію відповідно до закону об`єктів нерухомого майна незалежно від форми власності.
Згіднозі ст. 40 цього Законувиконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
З огляду на наведене Верховний Суд дійшов висновку, що вирішення питання про присвоєння об`єкту нерухомого майна поштової адреси належить до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради. При цьому чинне законодавство України чітко не регламентує процедуру присвоєння такої адреси, незважаючи на те, що жодного правочину з нерухомим майном неможливо здійснити, якщо йому не присвоєно поштову адресу. Водночас органи місцевого самоврядування не позбавлені можливості затверджувати такі процедури на місцях.
Згідно ст.263ЦПК Українисудове рішенняповинно ґрунтуватисяна засадахверховенства права,бути законнимі обґрунтованим. Законнимє рішення,ухвалене судомвідповідно донорм матеріальногоправа іздотриманням нормпроцесуального права. Судоверішення маєвідповідати завданнюцивільного судочинства,визначеному цимКодексом. Привиборі ізастосуванні нормиправа доспірних правовідносинсуд враховуєвисновки щодозастосування відповіднихнорм права,викладені впостановах ВерховногоСуду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судові витрати за клопотанням позивача залишити за нею.
Керуючись статтями 12, 13, 141, 209, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, про виділ частки із спільної часткової власності в самостійний об`єкт нерухомого майна, визнання права власності -задовольнити частково.
-Виділити із спільної часткової, власності в натурі в окремий самостійний об`єкт 1/2 частку житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами під номером АДРЕСА_1 , що складається з частини житлового будинку літ. А-1 загальною площею 73,0 кв.м., житловою площею 44,1 кв.м., який складається з: приміщення 1 «кухня» площею 10,6 кв.м., приміщення 2 «кімната» площею 15,2 кв.м., приміщення 3 «кімната» площею 13,3 кв.м.; приміщення 4 «кімната» площею 15,6 кв.м.; приміщення 5 «санвузол» площею 4,7 кв.м; приміщення 6 «коридор» 5,3 кв.м., приміщенні І «коридор» площею 8,3 кв.м.; господарські будівлі та споруди а-1-прибудова, а1-1-навіс, Б-1 гараж, В-1 сарай, в-1 прибудова, Г-1 сарай, Д-1 вбиральня, Е-1 душ, н/д підвал, Ж-1 сарай, З-1 сарай, І-1 навіс, №1 водопровід, №№2,3,4 огорожа.
-Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), право власності в цілому на самостійний об`єкт нерухомого майна - житлового будинку літ. А-1 загальною площею 73,0 кв.м., житловою площею 44,1 кв.м., який складається з: приміщення 1 «кухня» площею 10,6 кв.м., приміщення 2 «кімната» площею 15,2 кв.м., приміщення 3 «кімната» площею 13,3 кв.м.; приміщення 4 «кімната» площею 15,6 кв.м.; приміщення 5 «санвузол» площею 4,7 кв.м; приміщення 6 «коридор» 5,3 кв.м., приміщенні І «коридор» площею 8,3 кв.м.; господарські будівлі та споруди а-1-прибудова, а1-1-навіс, Б-1 гараж, В-1 сарай, в-1 прибудова, Г-1 сарай, Д-1 вбиральня, Е-1 душ, н/д підвал, Ж-1 сарай, З-1 сарай, І-1 навіс, №1 водопровід, №№2,3,4 огорожа, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано протягом тридцяти днів до Дніпровського апеляційного суду з дня складання повного судового рішення.
Суддя Бойко О.М.
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122233612 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Бойко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні