Справа № 574/448/24
Провадження №2/574/209/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2024 року м. Буринь
Буринський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Гука Т.Р.,
з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради Сумської області про визнання права засновника селянського (фермерського) господарства,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Буринської міської ради Сумської області про визнання права засновника селянського (фермерського) господарства, який мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина, до складу якої входить, в тому числі, право засновника селянського (фермерського) господарства « ОСОБА_3 ».
Після смерті ОСОБА_2 приватним нотаріусом Конотопського районного нотаріального округу сумської області Головенською Л.В., 14.02.2022 року була заведена спадкова справа за №69136791.
Він є єдиним спадкоємцем першої черги за законом, прийняв спадщину після смерті батька та отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на частину спадкового майна.
Однак, при зверненні до нотаріуса з метою оформлення документів, що підтверджували б перехід до нього прав засновника селянського (фермерського) господарства «Бондаренко» Буринського району Сумської області йому було відмовлено через те, що господарство було створене його батьком як одноособовим засновником без формування статутного капіталу.
На підставі викладеного, він позбавлений можливості у позасудовому порядку вирішити дане питання, а тому просив суд визнати за ним права засновника селянського (фермерського) господарства «Бондаренко» у розмірі 100% в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Піски Конотопського району Сумської області.
Ухвалою Буринського районного суду Сумської від 19.06.2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Буринського районного суду Сумської від 18.07.2023 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду по суті.
Учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з`явились.
Представник позивача адвокат Спасьоненко О.В. подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та відсутність позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач Буринська міська рада була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак її представник в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, в якій вказав, що за наявності підстав для задоволення позову, встановлених судом, відповідач не заперечує.
З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе справу розглянути у відсутності учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Приймаючи до уваги, що сторони в судове засідання не явилися, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помербатько позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ,що підтверджуєтьсякопіями свідоцтвапро народженнята свідоцтвапро смерть(а.с.8,9).
Згідно зі ст.ст.1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.ч.1, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Як вбачається з Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, після смерті ОСОБА_2 приватним нотаріусом Конотопського районного нотаріального округу Сумської області Головенською Л.В., була заведена спадкова справа за №69136791(а.с.27).
Разом з цим, при зверненні ОСОБА_1 , до приватного нотаріуса Конотопського районного нотаріального округу Сумської області Головенської Л.В. щодо оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , нотаріусом було надано письмове роз`яснення, що спадкове майно складається із права засновника селянського (фермерського) господарства «Бондаренко». Нотаріус не має можливості видати свідоцтво про право на спадщину у зв`язку з тим, що господарство створене батьком як одноосібним засновником без формування статутного капіталу та рекомендовано звернутися до суду (а.с.33).
Згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії НОМЕР_1 , виданого державним реєстратором Буринської районної державної адміністрації Сумської області Жук М.В., номер запису 1610120 0000 000460, 09.06.1992 проведена державна реєстрація селянського (фермерського) господарства «Бондаренко», яке знаходиться за адресою: 41720, Сумська обл., Буринський район, с. Піски, ідентифікаційний код юридичної особи 21116735 (а.с.10).
З Статуту селянського (фермерського) господарства «Бондаренко», зареєстровано Буринською районною державною адміністрацією, вбачається, що засновником і організатором господарства є ОСОБА_2 , 1947 року народження, житель с. Піски Буринського району, Сумської області (а.с.12-18).
Згідно ч.1ст.23 Закону України «Про фермерське господарство»успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Велика Палата Верховного Суду в своїй постанові від 21 січня 2020 року (справа № 908/2606/18) зазначала про можливість застосування до правовідносин, які виникають у зв`язку з діяльністю фермерських господарств, приписів законодавства, що регулюють діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, у випадку, якщо спірні правовідносини не врегульовані статутом абоЗаконом України «Про фермерське господарство».
Згідно ч.1ст.23 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства.
Згідно з ч.1 ст.20, ч.1 ст.22, ч.1 ст.23Закону України«Про фермерськегосподарство» майнофермерського господарстваналежить йомуна правівласності.Фермерське господарствояк цілісниймайновий комплексвключає майно,передане доскладеного капіталу,не розподіленийприбуток,майнові таінші зобов`язання.Успадкування фермерськогогосподарства (цілісногомайнового комплексуабо йогочастини)здійснюється відповіднодо закону.
За змістом висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі №179/1043/16-ц:
"58. Успадкування землі і майна селянського (фермерського) господарства здійснюється відповідно до земельного та цивільного законодавства України (стаття 19 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство»).
59. Статті 27 і 114 ЗК Української РСР від 18 грудня 1990 року, а такожстаття 141 ЗК України від 25 жовтня 2001 рокуне передбачали припинення права постійного користування земельною ділянкою внаслідок смерті особи. Тому право постійного користування (на підставі відповідного державного акта) земельною ділянкою не припиняється зі смертю особи, якій було надане таке право, незалежно від цільового призначення відповідної ділянки.
60. За змістом системного тлумачення статей2,4,5,7,8,10,11 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство», статей1,5,7,8і12 Закону України «Про фермерське господарство» статей 7, 27, 38, 50 і 51 ЗК Української РСР від 18 грудня 1990 року, статей31,92 ЗК України від 25 жовтня 2001 рокупісля отримання у постійне користування земельної ділянки, наданої для ведення селянського (фермерського) господарства, та проведення державної реєстрації такого господарства постійним користувачем цієї ділянки є відповідне господарство, а не громадянин, якому вона надавалась. Тому у такій ситуації зазначене право не може бути об`єктом спадкування, а постійним користувачем вказаної ділянки після смерті засновника залишається селянське (фермерське) господарство. Натомість право довічного успадковуваного володіння земельною ділянкою, наданою для ведення селянського (фермерського) господарства, за змістом приписів статті 6 ЗК Української РСР від 18 грудня 1990 року у редакції, чинній до 16 травня 1992 року, могло належати лише фізичній особі та згідно з частиною першоюстатті 55 цього кодексуу тій же редакції було об`єктом спадкування у випадку смерті громадянина, який вів селянське (фермерське) господарство. Тому таке право зі створенням селянського (фермерського) господарства до останнього не переходило.
61. Перелік прав та обов`язків особи, які не входять до складу спадщину визначений устатті 1219 ЦК України. За змістом вказаного переліку право постійного користування земельною ділянкою, яке належало спадкодавцю, не є тим правом, яке не можна успадкувати. А тому таке право за загальним правилом входить до складу спадщини. Проте право постійного користування земельною ділянкою, яку отримав для ведення селянського (фермерського) господарства його засновник, може бути об`єктом спадкування, якщо зазначена особа до її смерті не змогла створити (зареєструвати) селянське (фермерське) господарство. Тільки у такому разі право постійного користування зазначеною ділянкою входить до складу спадщини у разі смерті цієї особи та може бути успадкованим лише для мети, для якої це право отримав спадкодавець.
62. Майно фермерського господарства належить йому на праві власності (частина першастатті 20 Закону України «Про фермерське господарство»). Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання (частина першастатті 22 цього Закону). Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону (частина першастатті 23 того ж Закону).
63. У випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі."
Таким чином, оскільки вимогистатті 23 Закону України «Про фермерське господарство» передбачають успадкування фермерського господарства відповідно до закону, аЦивільний кодекс України(книга шоста, спадкове право) не встановлює спеціальний порядок успадкування фермерського господарства, тому спадкування майна фермерського господарства здійснюється на загальних підставах шляхом визнання в порядку спадкування прав засновника селянського (фермерського) господарства.
Враховуючи, що на момент смерті спадкодавець ОСОБА_2 був єдиним засновником та головою селянського (фермерського) господарства «Бондаренко», а позивач ОСОБА_1 є його єдиним спадкоємцем за законом, який прийняв спадщину, суд вважає, що його спадкові права підлягають захисту.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим задовольнити позов та визнати за позивачем ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 право засновника селянського (фермерського) господарства «Бондаренко», в обсязі, визначеному Статутом господарства.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з врахуванням задоволених повністю вимог,з відповідача на користь позивача підлягають стягненнюпонесені ним та підтверджені судові витрати по сплаті судового зборув сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст.2, 10, 12, 13, 23, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради Сумської області про визнання права засновника селянського (фермерського) господарства задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право засновника селянського (фермерського) господарства «Бондаренко» (код ЄДРПОУ 21116735, Сумська область, Конотопський район, с. Піски, дата державної реєстрації 09.06.1992, номер запису 1 610120 0000 000460), у визначеному Статутом господарства обсязі.
Стягнути з Буринської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 судові витрати, понесені по сплаті судового збору, в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач - Буринська міська рада, місцезнаходження: 41700, Сумська обл., м. Буринь, вул. Захисників України, 1; код ЄДРПОУ 04058025.
Повне судове рішення складено 14.10.2024 року.
Суддя Т.Р. Гук
Суд | Буринський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 15.10.2024 |
Номер документу | 122255433 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Буринський районний суд Сумської області
Гук Т. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні