Справа № 718/837/24
Провадження 2-о/718/116/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" жовтня 2024 р. м.Кіцмань Чернівецька область
Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючої - судді Масюк Л.О.,
присяжних Зеліско В.С., Сарабун М.М.,
секретаря - Харабара А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , інтереси якого представляє Загарія Олександр Дмитрович , зацікавлена особа: ОСОБА_3 , інтереси якої представляє Дороган Інна Григорівна , Виконавчий комітет Неполоковецької селищної ради про визнання особи недієздатною,-
в с т а н о в и в:
На адресу Кіцманського районного суду Чернівецької області надійшла заява ОСОБА_1 , інтереси якого представляє Загарія Олександр Дмитрович , зацікавлена особа: ОСОБА_3 , інтереси якої представляє Дороган Інна Григорівна , Виконавчи комітет Неполоковецької селищної ради про визнання особи недієздатною.
Заявлені вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є бабусею заявника.
Вказує, що згідно Висновку ЛКК №5 від 05.01.2024 року ОСОБА_3 встановлено діагноз: ІХС, Дифузний кардіосклероз, фібримеція передсердь, тахіформа, гіпертонічна хвороба ІІ СН ІІ Б ст. Церебральний атеросклероз. Дисциркуляторна енцефалопатія ІІ з порушенням функцій тазових органів.
Зазначає, що на даний час загальний стан бабусі заявника важкий, в неї почались марення, суттєво погіршилась пам`ять, не впізнає рідних, розмовляє сама з собою, погано спить вночі, відчуває страх, чує голоси, емоційно знижена, що свідчить про наявність в неї психічних розладів.
Враховуючи наведене, просить заяву задовольнити, визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.
Заявник ОСОБА_1 та його представник, адвокат Загарія О.Д., в судове засідання не з`явилися, однак представник через канцелярію суду подав заяву про підтримання заявлених вимог та розгляд справи за відсутності сторони заявника.
Представник зацікавленої особи - органу опіки та піклування Неполоковецької селищної ради в судове засідання не прибув, однак скерував на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності, щодо заявлених вимог не заперечує.
Представник ОСОБА_3 , адвокат Дороган І.Г., підтримала заявлені вимоги та просила їх задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що вимоги заяви підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження заявника, ОСОБА_1 , серія НОМЕР_1 від 02.05.2019 року, батьками останнього є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.6).
Згідно свідоцтва про народження матері заявника, ОСОБА_7 , серія НОМЕР_2 від 10.05.1962 року, батьками останньої є ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с.7).
Свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_3 від 26.10.1980 року стверджується, що мати заявника після реєстрації шлюбу 26.10.1980 року, змінила прізвище з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_10 » (а.с.7).
Згідно висновку ЛКК №5 від 05.01.2024 року ОСОБА_3 встановлено діагноз: ІХС, Дифузний кардіосклероз, фібримеція передсердь, тахіформа, гіпертонічна хвороба ІІ СН ІІ Б ст. Церебральний атеросклероз. Дисциркуляторна енцефалопатія ІІ з порушенням функцій тазових органів, внаслідок чого потребує постійного стороннього догляду (а.с.8).
Відповідно до Акту обстеження житлово-побутових умов від 29.12.2023 року вбачається, що ОСОБА_1 проживає без реєстрації разом з ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , яка є пенсіонеркою, потребує стороннього догляду та піклування згідно Заключення ЛКК, часто хворіє (а.с.9).
Ухвалою суду від 20.05.2024 року у справі було призначено судово-психіатричну експертизизу та зупинено провадження у справі (а.с.48-49).
По справі проведено судово-психіатричну експертизу, про що свідчить Висновок судово-психіатричного експерта № 1046 від 02.07.2024 року.
Згідно Висновку судово-психіатричного експерта № 1046 від 02.07.2024 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час виявляє ознаки психічного захворювання у формі виражених розладів особистості, виражений психоорганічний синдром, внаслідок органічного ураження головного мозку. Захворювання, на яке хворіє ОСОБА_3 , носить стійкий характер. За своїм психічним станом, на даний час, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не може розуміти значення своїх дій та керувати ними (а.с.52-53).
Згідно із ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає у порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч. 2 п. 1ст. 293 ЦПК України).
Так, згідно ст. 42 ЦК України за заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється ЦПК України
Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка (ч.1 ст. 41 ЦК України).
Відповідно до вимог ч.1 ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Крім того, суд ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років (стаття 300 ЦПК України).
Згідно постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28.03.1972 зазначено, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписка з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами.
Окрім цього, згідно із п. 39 рішення Європейського суду з прав людини від 24.10.1979 у справі «Вінтерверп проти Нідерландів» зазначено, що сама природа того, що має бути встановлено компетентним національним органом - тобто реальний розлад психіки, потребує об`єктивної медичної експертизи.
У своїй постанові від 19 жовтня 2016 року по справі № 6-384цс16 судова палата у цивільних справах Верховного Суду України зазначила, що при проведенні експертизи щодо наявності в особи хронічного, стійкого психічного розладу експерт повинен дослідити стан психічного здоров`я особи протягом певного часу, пославшись на медичні документи, їх аналіз та особисте дослідження особи, зробити висновок щодо наявності в особи саме стійкого, хронічного психічного розладу, визначити час, з якого в особи виникло таке захворювання, встановити чи повністю особа не здатна внаслідок цього захворювання усвідомлювати свої дії та керувати ними. Відтак, з зазначених питань висновок експерта повинен бути повним та категоричним, та не має допускати іншого розуміння змісту, ніж зазначений.
Таким чином, зважаючи на вищезазначені норми законодавства, беручи до уваги встановлені по справі фактичні обставини, у суду є всі підстави для визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, оскільки з даних проведеної за ухвалою суду експертизи у справі, внаслідок психічного розладу, на який страждає ОСОБА_3 , остання не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.
Статтею 300 ЦПК України, разом з іншим, встановлено, що суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.
Аналізуючи норми ЦК України так ЦПК України у даному питанні, слід звернути увагу, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК слідує, що вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, полягає в тому, що саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна.
Судом встановлено, що в прохальній частині заяви заявник просить тільки визнати ОСОБА_3 недієздатною.
Разом з тим, суд зобов`язаний встановити опіку над недієздатною особою.
В цьому випадку обов`язки опікуна над недієздатним тимчасово покладаються на орган опіки і піклування за місцем проживання (перебування) недієздатного, до вирішення питання про призначення опікуна в порядку визначеному законом.
Суд враховує, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час проживає в с.Оршівці, тому вважає за необхідне встановити опіку над недієздатною ОСОБА_3 та тимчасово, до вирішення питання про призначення опікуна над недієздатною особою, покласти обов`язки опікуна на орган опіки і піклування за місцем її фактичного проживання.
Відповідно до ч.6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Виходячи з наведеного, ст. ст. 39, 40, 41, 58, 60 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 19, 233, 294, 299, 300 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.
Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та тимчасово покласти обов`язки опікуна над недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на Неполоковецьку селищну раду (орган опіки і піклування) до вирішення питання про призначення опікуна в порядку, визначеному законодавством.
Встановити термін дії рішення - два роки.
Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд.
Суддя Кіцманського
районного суду: Масюк Л.О.
Присяжні Зеліско В.С.
Сарабун М.М.
Суд | Кіцманський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 15.10.2024 |
Номер документу | 122262115 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Масюк Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні