ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
УХВАЛА
"14" жовтня 2024 р. Справа № 926/222/24
Головуючий (суддя-доповідач) Західного апеляційного господарського суду - Якімець Г.Г.
розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 від 08 жовтня 2024 року
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 11 вересня 2024 року (повний текст підписано 18.09.2024), суддя Проскурняк О.Г.
у справі №926/222/24
за позовом Акціонерного товариства "Сенс Банк", м. Київ
до відповідача-1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Буковинський пісок", м. Сокиряни, Чернівецька область
до відповідач-2 ОСОБА_1 , смт. Комишани, Херсонська область
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача-2 ОСОБА_2 , м. Херсон
про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 547 368,01 грн
В С Т А Н О В И В :
09 жовтня 2024 року до Західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Чернівецької області від 11 вересня 2024 року у справі №926/222/24.
Документ сформований в системі "Електронний суд" 08.10.2024.
Відповідно до ч.3 ст.258 ГПК України до апеляційної скарги додається, зокрема, довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень.
Апеляційна скарга ОСОБА_1 сформована в системі "Електронний суд" представником апелянта - ОСОБА_3 на підставі ордеру сформованого в підсистемі "Електронний суд".
Відповідно до ч.1 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з ч.1 ст.58 ГПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Частиною четвертою ст.60 ГПК України передбачено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
Згідно з ч.1 ст.61 ГПК України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки.
За змістом частини третьої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" повноваження адвоката як представника в господарському, судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Електронний ордер у підсистемі "Електронний суд" формується на підставі паперового ордера, а отже, має відповідати йому щодо обсягу повноважень адвоката на представництво інтересів довіреної особи (учасника справи) у межах відповідної судової справи.
Так, обов`язковим полем, яке заповнюється адвокатом під час створення електронного ордера через підсистему "Електронний суд", є зазначення ордера, на підставі якого видається електронний ордер. Тож об`єм повноважень представника, у тому числі орган, у якому надається правова допомога, визначаються безпосередньо у паперовому ордері, та електронний ордер, сформований у підсистемі "Електронний суд", має відповідати такому складеному паперовому ордеру.
Зазначення у електронному ордері, сформованому через підсистему "Електронний суд", що він виданий на підставі іншого ордера, переконливо доводить, що такий електронний ордер не є самодостатньою підставою для виникнення у адвоката повноважень на представництво інтересів особи, якій надається правова допомога. Первісно повноваження у певних обсягах та межах виникають у представника на підставі паперового ордера, якому безумовно має відповідати й електронний ордер, сформований у підсистемі "Електронний суд", на підставі якого адвокат може представляти інтереси учасника справи у підсистемі "Електронний суд".
Судом встановлено, що у цій справі апеляційну скаргу в інтересах ОСОБА_1 сформована в системі "Електронний суд" підписав адвокат Поляк Марія Володимирівна. До апеляційної скарги додано ордер на надання правничої (правової) допомоги, сформований адвокатом у підсистемі "Електронний суд" 08.10.2024. Цей ордер створений на підставі ордера від 08.10.2024 № СЕ 1095867, виданого на підставі договору про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги від 22.03.2024 №85/1/24.
Системний аналіз змісту приписів Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС), затверджений рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21 визначає, зокрема, порядок вчинення процесуальних дій в електронній формі та свідчить про те, що особа, яка звертається з апеляційною скаргою, не позбавлена можливості завантажити разом з апеляційною скаргою на підтвердження повноважень на її підписання відповідний документ (довіреність/ордер), що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) такого паперового документа, який, в свою чергу, містить повну інформацію щодо обсягу наданих повноважень адвокатові, як представнику інтересів довіреної особи у межах відповідної судової справи.
До апеляційної скарги ОСОБА_1 не додано ордера, який містить візуальне подання паперового документа, отриманого шляхом сканування (фотографування) з необхідними підписами уповноважених осіб та повною інформацією щодо обсягу повноважень адвоката Поляк Марії Володимирівни на підписання цієї апеляційної скарги, якому безумовно має відповідати електронний ордер, оскільки у ордері сформованому адвокатом у підсистемі "Електронний суд" 08.10.2024 відсутня повна інформація щодо обсягу та меж наданих повноважень адвоката на представництво інтересів ОСОБА_1 саме у Західному апеляційному господарському суді.
Відтак, з огляду на викладене суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не відповідає вимогам ч.3 ст.258 ГПК України, оскільки до скарги не додано належних
документів на підтвердження обсягу повноважень на її підписання.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.258 ГПК України до апеляційної скарги додаються, зокрема, докази сплати судового збору.
Всупереч наведеному скаржником до апеляційної скарги не додано докази сплати судового збору, поряд з тим, такі не зазначені і в переліку додатків до скарги.
Згідно з ч.1 ст.4 ЗУ "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставка судового збору за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви (пп.4 п.2 ч.2 ст.4 ЗУ "Про судовий збір").
Відповідно до ч.3 ст.4 ЗУ "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відтак, за подання в електронній формі апеляційної скарги на рішення Господарського суду Чернівецької області від 11 вересня 2024 року у справі №926/222/24, апелянт повинен сплатити судовий збір в сумі 9 852,62 грн (150% від 8 210,52 грн (1,5% від 547 368,01 грн) * 0,8).
Поряд з тим, відповідно до ч.3 ст.258 ГПК України до апеляційної скарги додаються, зокрема, докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Згідно з ст.259 ГПК України особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копії цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Відповідно до ч.7 ст.42 ГПК України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи.
Судом встановлено, що у третьої особи ( ОСОБА_2 ) відсутній обов`язок щодо реєстрації електронного кабінету у відповідності до ч.6 ст.6 ГПК України.
Поряд з тим, скаржником не долучено до апеляційної скарги доказів направлення апеляційної скарги та доданих до неї документів третій особі ( ОСОБА_2 ) у справі, у відповідності до вимог ч.7 ст.42 та ст.259 ГПК України.
Частиною 2 ст.260 ГПК України встановлено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
У відповідності до ч.1 ст.174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч.2 ст.174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без руху та надання апелянту строку (10 днів з дня отримання цієї ухвали) на усунення недоліків апеляційної скарги та подання суду: копії паперового ордеру, на підставі якого сформований в підсистемі "Електронний суд" електронний ордер, для перевірки обсягу повноважень адвоката на право підписання цієї апеляційної скарги; докази сплати судового збору в сумі 9 852,62 грн та докази надіслання копії апеляційної скарги третій особі у справі ( ОСОБА_2 ), у відповідності до вимог ч.7 ст.42 та ст.259 ГПК України.
Слід зазначити, що у випадку не усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, скарга вважається неподаною і повертається скаржнику в порядку ч.4 ст.174 ГПК України.
Враховуючи наведене вище, керуючись ст.ст.42, 174, 234, 258, 259, 260 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд, -
У Х В А Л И В :
1.Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Чернівецької області від 11 вересня 2024 року у справі №926/222/24 залишити без руху.
2.Встановити апелянту строк (10 днів з дня отримання цієї ухвали) на усунення недоліків апеляційної скарги та подання суду:
- копії паперового ордеру, на підставі якого сформований в підсистемі "Електронний суд" електронний ордер, для перевірки обсягу повноважень адвоката на право підписання цієї апеляційної скарги;
- доказів сплати судового збору в сумі 9 852,62 грн;
- доказів надіслання копії апеляційної скарги третій особі у справі ( ОСОБА_2 ), у відповідності до вимог ч.7 ст.42 та ст.259 ГПК України.
3.Копію ухвали суду надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122267221 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Якімець Ганна Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні