Ухвала
від 09.10.2024 по справі 582/1197/24
НЕДРИГАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2-з/582/7/24

Справа № 582/1197/24

Копія

У Х В А Л А

"09" жовтня 2024 р.

Суддя Недригайлівського районного суду Сумської області Жмурченко В. Д., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про продовження процесуального строку в справі про забезпечення доказів,

УСТАНОВИВ:

Представник заявника адвокат Танчик О. М., через підсистему «Електронний суд», звернувся до суду з заявою згідно якої просить визнати поважними причини неподання позовної заяви протягом 10 днів з дня постановлення ухвали Недригайлівського районного суду Сумської області від 30.09.2024 в справі № 582/1197/24, а також продовжити строк для подання позовної заяви до 20.10.2024.

Вказана заява мотивована тим, що станом на 08.10.2024 матеріали справи не містять завірені копії матеріалів спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що позбавляє можливості заявника визначитися з колом учасників справи та підготовку мотивованої позовної заяви в межах строків, визначених ч. 5 ст.116 ЦПК України.

Розгляд вказаного клопотання здійснюється за відсутності учасників справи в порядку письмового провадження, тож відповідно до ч. 14 ст. 7, ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши доводи поданої заяви, суд вважає, що відсутні підстави для її задоволення виходячи з наступного.

Ухвалою суду від 30.09.2024 було задоволено заяву представника заявника Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРАМЕЙЯ», ОСОБА_2 про забезпечення доказів та витребувано у приватного нотаріуса Роменського районного нотаріального округу Сумської області Торчицької В. М. ( АДРЕСА_1 ) належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до змісту п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, крім іншого, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом, та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.

Положеннями ч. 1 ст. 120 ЦПК України передбачено, що строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, встановлюються судом.

За змістом ч. 1 ст. 123, ч. 3 ст. 124 ЦПК України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Згідно до ч. 5 ст. 116 ЦПК України в разі подання заяви про забезпечення доказів до подання позовної заяви заявник повинен подати позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення доказів. У разі неподання позовної заяви у зазначений строк, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження суд скасовує ухвалу про вжиття заходів забезпечення доказів не пізніше наступного дня після закінчення такого строку або постановлення судом ухвали про повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження.

Відповідно до п. 6) ч. 2 ст. 43 ЦПК України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Положеннями ч.ч. 1, 4 ст. 127 ЦПК України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), щодо якої пропущено строк.

Реалізація процесуальних прав та обов`язків учасників справи перебуває в тісному зв`язку зі стадіями судового провадження і пов`язана з перебігом процесуальних строків.

Процесуальний строк, виступає одним з ключових елементів цивільно-процесуальної форми, і в цілому направлений на забезпечення оперативного, динамічного й просторового перебігу провадження цивільного процесу у визначених ЦПК України часових рамках.

Зокрема, під процесуальними строками, з огляду на системний аналіз ЦПК України, розуміють встановлений законом та/або судом проміжок часу, протягом якого повинна або може бути вчинена певна процесуальна дія або розпочата та/чи завершена та чи інша стадія судочинства.

Процесуальні строки, з поміж іншого, виступаючи засобом регламентації процесуальних дій учасників справи також виконують функцію юридичного факту, тобто спричиняють виникнення, зміну або припинення процесуальних прав та обов`язків. У механізмі правової регламентації судочинства процесуальні строки мають правоутворююче та преклюзивне значення для суб`єктивних процесуальних прав та обов`язків учасників справи.

Так, з початком і закінченням перебігу процесуального строку пов`язане настання чітко встановлених юридичних наслідків.

Питання щодо поновлення/продовження процесуального строку безпосередньо пов`язана з відповідним конкретним учасником справи, його процесуальним правом і обов`язком та спрямоване на реалізацією саме його суб`єктивних процесуальних прав (обов`язків).

Суд визнає, що вирішення питання щодо поновлення/продовження строку на вчинення процесуальних дій перебуває в межах дискреційних повноважень судів, однак такі повноваження не є необмеженими.

Можливість поновлення/продовження процесуальних строків виникає у тому разі, коли у передбачені строки виконати певному учаснику справи певні процесуальні дії є неможливим, оскільки саме у нього виникли обставини, які перешкоджають їх реалізації та суд має право поновити/продовжити строк, установлений відповідно законом або судом, за клопотанням конкретного відповідного учасника справи в разі його пропущення з поважних причин. У зв`язку з цим для суду має значення й строк, який минув з моменту закінчення строку, встановленого законом або судом до вчинення учасником справи процесуальної дії, стосовно якої заявлено клопотання.

З огляду на вказане та встановлені обставини справи, суд виходить з того, що обрахування 10-денного строку на подання позовної заяви для заявника починається з наступного дня після постановлення ухвали суду про забезпечення доказів до подання позовної заяви, тобто в межах даної справи він розпочався 01.10.2024 та закінчується 10.10.2024, та вказаний процесуальний строк, встановлений у ч. 5 ст. 116 ЦПК України, тобто законом, а не судом в ухвалі від 30.09.2024 в справі № 582/1197/24, як наслідок, суд позбавлений можливості його продовжити, оскільки щодо такого виду процесуальних строків суд наділений лише дискреційним повноваженням його поновлення, за умови поданням заяви про поновлення процесуального строку одночасно з вчиненням процесуальної дії щодо якої пропущено строк.

Таким чином, оскільки станом на 09.10.2024 процесуальний строк, передбачений ч. 5 ст. 116 ЦПК України, не закінчився, в розумінні ч. 3 ст. 124 ЦПК України, суд вважає, що відсутні підстави для його поновлення.

Відповідно до ч.ч. 7, 8 ст. 127 ЦПК України про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою. Ухвалу про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом.

На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 12, 43, 116, 120, 123, 124, 127, 258-261, 352-354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні заяви представника заявника про продовження строку для подання позовної заяви.

Копію ухвали суду надіслати заявнику та його представнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали суду.

Суддя:підпис З оригіналом згідно

Суддя : В. Д. Жмурченко

СудНедригайлівський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення09.10.2024
Оприлюднено16.10.2024
Номер документу122274158
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —582/1197/24

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні