Вирок
від 15.10.2024 по справі 748/2033/22
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 1-кп/748/26/24

Єдиний унікальний № справи 748/2033/22

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 жовтня 2024 рокум. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретарів судового засідання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові кримінальне провадження, внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань 17 серпня 2022 року за № 12022270000000239, по обвинуваченню:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Донецька, з повною вищою освітою, одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , працює директором ТОВ "Торффайн", раніше не судимого,

у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України,

за участю прокурора ОСОБА_6 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_7 ,

представника потерпілого ОСОБА_8 ,

В С Т А Н О В И В :

Згідно обвинувального акту зі зміненим у судовому засіданні обвинуваченням ОСОБА_5 обвинувачується у наступному.

7 вересня 2018 року зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «Торффайн» (ЄДРПОУ 42450983, юридична адреса: вул. Кирилівська, буд. 82, офіс 256, м. Київ, далі - ТОВ «Торффайн»), яке діє на підставі Статуту, та основним видом економічної діяльності якого є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

Керівником ТОВ «Торффайн» визначено ОСОБА_5 .

Згідно з п.9.2.2 та п.9.10.1 Статуту ТОВ «Торффайн» директор належить до органів управління ТОВ «Торффайн» та є його виконавчим органом.

Згідно Статуту ТОВ «Торффайн» до повноважень директора належить вирішення питань організації виробництва, постачання, збуту, фінансування, обліку і звітності, оплати праці, реалізація інвестиційної, технічної та цінової політики, ефективного витрачання коштів, трудового розпорядку та внутрішнього контролю, вирішення питань поточного керівництва роботою внутрішніх структурних підрозділів, представництв та дочірніх підприємств, вирішення інших питань, передбачених чинним законодавством. Директор відповідно до повноважень від імені ТОВ «Торффайн» укладає усі виді правочинів, договорів та інших угод, які не суперечать діючому законодавству України, укладає та розриває договори про прийом на роботу штатних та позаштатних працівників, визначає їх робочі функції та умови найму, видає накази та розпорядження з питань, віднесених до його компетенції.

Наказом Державного комітету України по вугільній промисловості № 16 від 10.02.1993 засновано Державне підприємство «Чернігівторф» (код ЄДРПОУ 02968220, юридична адреса: м. Чернігів, вул. Громадська, 3 5А, далі -ДП «Чернігівторф»), яке належить до сфери управління Фонду державного майна України, входить до складу Державного Концерну «УКРТОРФ» та діє на підставі Статуту.

Згідно Статуту основним видом діяльності ДП «Чернігівторф» є діяльність із видобування торфу.

Статутну діяльність по видобуванню торфу ДП «Чернігівторф» здійснює на підставі спеціального дозволу № 813 від 05.03.1997, строк дії якого наказом Державної служби геології та надр України від 16.03.2018 продовжено на 20 років. Вказаним спеціальним дозволом ДП «Чернігівторф» надано дозвіл на видобування торфу для виготовлення торфобрикетів та добрива з родовища «Гнилуське», яке розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 площею 275,343 га за адресою: Чернігівська область, Чернігівський та Козелецький райони, на півночі с. Смолин, на півдні с. Лебедівка.

17 серпня 2020 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Торффайн», уклав та підписав від імені ТОВ «Торффайн» договір № 22 з Державним підприємством «Чернігівторф» (далі - ДП «Чернігівторф») в особі в.о. директора ОСОБА_9 , та 28.12.2020 ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Торффайн, уклав та підписав від імені ТОВ «Торффайн» договір № 30 з ДП «Чернігівторф» в особі в.о. директора ОСОБА_9 .

Надалі, 5 січня 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Торффайн», уклав та підписав від імені ТОВ «Торффайн» договір № 03 з Державним підприємством «Чернігівторф» (далі - ДП «Чернігівторф») в особі в.о. директора ОСОБА_9 .

Відповідно до вказаних договорів Постачальник в особі ДП «Чернігівторф» зобов`язується передати у власність Покупцю в особі ТОВ «Торффайн» ґрунт торф`яний рослинний. Покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його на умовах, визначених договором.

Договорами № 22 від 17.08.2020, № 30 від 28.12.2020, № 03 від 05.01.2021 передбачено, що Покупцем в особі ТОВ «Торффайн» здійснюється лише навантаження та розвантаження вантажу.

Згідно з ч.1 ст.4 Кодексу України про надра (далі - Кодекс), надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.

Пунктом 2 ч.1 ст.14 Кодексу передбачено, що надра надаються у користування для видобування корисних копалин.

Відповідно до ч.1 ст.13 Кодексу користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Відповідно до ч.1 ст.19 Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Водночас, досудовим розслідуванням встановлено, що у період часу з 17 серпня 2020 року по 15 березня 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Торффайн», достовірно знаючи про відсутність у ТОВ «Торффайн» виданого у встановленому законодавством порядку спеціального дозволу на користування ділянкою надр родовища «Гнилуське» та про наявність діючого спеціального дозволу у ДП «Чернігівторф», діючи умисно, незаконно, порушуючи порядок, встановлений ст.14, 19 Кодексу України про надра, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, на земельній ділянці площею 0,6356 га родовища «Гнилуське», розташованій у західному напрямку від північної околиці с. Смолин Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, використовуючи орендовану спеціальну техніку та осіб, які не були обізнані зі злочинним умислом ОСОБА_5 , організував незаконний видобуток торфу, який відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного значення та місцевого значення» є корисною копалиною загальнодержавного значення, який у подальшому було обернено на користь ТОВ «Торффайн».

Як зазначено у обвинувальному акті, своїми умисними діями ОСОБА_5 здійснив незаконний видобуток корисної копалини загальнодержавного значення - торфу об`ємом 17 554 м3 (16834,29 тонн), чим завдано екологічну шкоду довкіллю (державі) у вигляді імовірних локальних техногенних змін природних комплексів земельних ділянок в зонах самовільного видобутку торфу з послідуючими імовірними локальними змінами біологічних, гідрологічних, геохімічних та інших природних функцій торфового родовища «Гнилуське».

Правова кваліфікація кримінального правопорушення згідно обвинувального акту: ОСОБА_5 обвинувачується у незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України.

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 свою вину у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення при обставинах, викладених в обвинувальному акті, не визнав. Пояснив, що він є керівником ТОВ «Торффайн». У 2019 році він почав співпрацювати з ДП «Чернігівторф» щодо купівлі ґрунту торф`яного рослинного. Спочатку ДП «Чернігівторф» орендувало техніку і видобуток проводився їх технікою. Але, коли він почав співпрацювати з ДП, то техніки у них вже не було. За торф на ДП було дві ціни, яка залежала від того, хто орендуватиме техніку для виїмки. Договори з ДП «Чернігівторф» укладалися та ціна за торф узгоджувалася з урахуванням того, що техніку для виїмки торфу буде винаймати він, тобто у договорі враховані скриті підрядні роботи. Договори укладалися і під керуванням ОСОБА_10 , і під керуванням ОСОБА_9 , договори були аналогічними по змісту умов. Технічні завдання були і їх підписував ОСОБА_10 . Процес копки він особисто не бачив, але знає, що виїмку водій здійснював за вказівкою керівництва Філії. Один раз була претензія керівниці Філії щодо копки, але недолік був одразу усунутий. Торф видобувався, зважувався та зберігався на території Філії і власником його він не був, а потім на видобутий торф виписувалася накладна, він її оплачував і лише після цього він ставав власником видобутого торфу. Ліцензія йому ДП не передавалася, землю Філії він не орендував, тому він не купував право на видобуток, як вважає прокурор, він купував торф.

Представник потерпілого Державної служби геології та надр України ОСОБА_8 у судовому засіданні зазначив, що у нього пояснень по обвинуваченню ОСОБА_5 немає, у нього більше пояснень у справі по обвинуваченню колишнього керівника ДП «Чернігівторф» ОСОБА_9 . На поставлені запитання представник потерпілого відповідав, що Державна служба геології та надр України не зверталася із заявою про вчинення кримінального правопорушення щодо ОСОБА_5 , бо про обставини справи їм стало відомо з листа ГУ Національної поліції в Чернігівській області від 13 вересня 2022 року. Правоохоронні органи запропонували виступити потерпілою стороною. З цього ж листа відомо, що Державній службі геології та надр України заподіяно збитків на 6000000 грн. Державна службагеології танадр Українице центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику в галузі геологічного вивчення та раціонального використання надр, тому в даному випадку саме Держгеонадра є потерпілою стороною. Переважно їх залучають по ст.240 та ст.264 КК України. Якщо видобування здійснено в межах господарської діяльності, то підприємства-надрокористувачі можуть залучати підрядників для виконання робіт. Якщо ці корисні копалини були видобуті і передані надрокористувачу, у якого є дозвіл, то представник потерпілого вважає, що порушень ніяких не має. Постає питання належності виконання договору.

Згідно з пред`явленим ОСОБА_5 обвинуваченням за ч.2 ст.240 КК України, останній, перебуваючи на посаді директора ТОВ «Торффайн», уклав та підписав від імені ТОВ «Торффайн» з Державним підприємством «Чернігівторф» в особі в.о. директора ОСОБА_9 договір №22 від 17 серпня 2020 року, договір №30 від 28 грудня 2020 року та договір №03 від 5 січня 2021 року. У період часу з 17 серпня 2020 року по 15 березня 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Торффайн», достовірно знаючи про відсутність у ТОВ «Торффайн» виданого у встановленому законодавством порядку спеціального дозволу на користування ділянкою надр родовища «Гнилуське» та про наявність діючого спеціального дозволу у ДП «Чернігівторф», діючи умисно, незаконно, порушуючи порядок, встановлений ст.14, 19 Кодексу України про надра, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, на земельній ділянці родовища «Гнилуське», використовуючи орендовану спеціальну техніку та осіб, які не були обізнані зі злочинним умислом ОСОБА_5 , організував незаконний видобуток торфу, який відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного значення та місцевого значення» є корисною копалиною загальнодержавного значення, який у подальшому було обернено на користь ТОВ «Торффайн».

На підтвердження винуватості ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення сторона обвинувачення посилалася на показання свідків, дані письмових документів, відомості, зафіксовані у протоколах слідчих дій, висновки експертиз та інші письмові докази.

Так, судом було досліджено заяву від 15 березня 2021 року, подану на адресу прокурора Чернігівської обласної прокуратури, про вчинення кримінального правопорушення в.о. директора ДП "Чернігівторф" ОСОБА_10 . Останній повідомляє, що під час перебування ОСОБА_9 на посаді в.о. директора ДП «Чернігівторф» 17.08.2021 року між товариством «Торффайн» та державним підприємством «Чернігівторф» було укладено договір №22, 28.12.2020 року укладено договір №30 та 05.01.2021 року - договір №03. За вказаними договорами видобуток торфу проводився протизаконно. Згідно висновків ПП «Десна-Експерт-М» від 25.02.2021 року за геодезичними вимірюваннями площа земельної ділянки, на якій видобувався торф за вищевказаними договорами складає 0,6252 га, а об`єм видобутого торфу становить 37 512 куб. м. Видобуток торфу проводився на території Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області. Таким чином, протизаконними діями в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_9 та керівника ТОВ «Торффайн» ОСОБА_5 було видобуто торфу рослинного у розмірі 37 512 куб. м., що є прямими збитками, заподіяними державі, тобто призвело до тяжких наслідків, а також було спричинено екологічне забруднення значних територій. ОСОБА_10 просив прокурора внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості щодо незаконного видобування корисних копалин, що спричинило тяжкі наслідки та екологічного забруднення значних територій за договорами, укладеними 17.08.2020 року, 28.12.2020 року та 05.01.2021 року між товариством «Торффайн» у особі ОСОБА_5 та державним підприємством «Чернігівторф» у особі в.о. директора ОСОБА_9 , за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 236, 240 КК України.

19 березня 2021 року відомості про кримінальне правопорушення за ч.2 ст.240 КК України були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021270000000038 за фактом самовільного видобування корисних копалин загальнодержавного значення без передбаченого законом дозволу. Крім того, 25 липня 2022 року були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022270000000116 відомості про кримінальне правопорушення за ч.2 ст.367 КК України, за фактом неналежного виконання службових обов`язків службовими особами ДП «Чернігівторф». Постановою прокурора від 25 липня 2022 року ці провадження були об`єднані в одне провадження під № 42021270000000038.

17 серпня 2022 року постановою прокурора було виділено з кримінального провадження № 42021270000000038 від 19.03.2021 року матеріали досудового розслідування за ознаками кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.140 КК України, котрим у Єдиному реєстрі досудових розслідувань 17 серпня 2022 року присвоєно № 12022270000000239.

На підставі Ухвали слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова від 9 грудня 2021 року із залученням відповідних спеціалістів було проведено огляд земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 на землях Гончарівської селищної ради поблизу с. Смолин. (том 1 а.к.п.199-227) Під час слідчої дії в.о. директора ДП "Чернігівторф" показав місце видобування торфу рослинного підприємством "Торффайн". Було здійснено обміри місць забору ґрунту торф`яного, зафіксовано координати поворотних точок, контуру виїмки ґрунту.

На запит слідчого ДП «Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» проведені топографо-геодезичні роботи та підготовлено та надано графічні матеріали, на яких зазначена інформація стосовно площ земельних ділянок та об`єму виїмки ґрунту, а саме схема-абрис обміру та прив`язки меж земельної ділянки (в межах земельної ділянки 7425588500:09:000:3026) на території Гончарівської селищної ради (за межами с. Смолин) Чернігівського району Чернігівської області та схема-абрис обміру та прив`язки меж земельної ділянки на території Гончарівської селищної ради (за межами с. Смолин) Чернігівського району Чернігівської області.

За наслідком огляду земельної ділянки залучені спеціалісти склали Довідку від 5 січня 2022 року, з якої вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 відповідно до відомостей Державного земельного кадастру належить до земель сільськогосподарського призначення комунальної форми власності, зареєстрована за Гончарівською селищною об`єднаною територіальною громадою в особі Гончарівської селищної ради, має цільове призначення для ведення фермерського господарства, розташована на території Смолинської сільської ради, загальна площа - 275,343 га. На момент огляду земельної ділянки, а саме тієї її частини, яка розташована у західному напрямку від північної околиці села Смолин, встановлено факт зняття ґрунту. У ході здійснення необхідних вимірювань, що були виконані інженером-геодезистом ДП «Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» ОСОБА_11 за допомогою відповідного обладнання, було визначено конфігурацію, площу та розташування меж такого використання (шляхом зняття ґрунту) земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026. Таким чином встановлено, що у межах земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 здійснено зняття ґрунту у такий спосіб, унаслідок чого на земельній ділянці утворено заглиблення, що має ознаки відкритої розробки на загальній площі 0,4266 га, заглиблення на момент огляду заповнене водою. Фактично вказане заглиблення має довгасту форму з проміжком між двома його частинами. Основна частина, на якій здійснено зняття ґрунту, має площу 0,3690 га, разом з цим, площа іншої, меншої частини у межах земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026, складає 0,0576 га. Поруч з цим, зняття ґрунту фактично здійснене і поза межами земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 на землях комунальної власності сільськогосподарського призначення Гончарівської селищної об`єднаної територіальної громади в особі Гончарівської ради на площі 0,2090 га. Тобто, фактично зняття ґрунту, унаслідок чого утворилося згадуване заглиблення, здійснене єдиним масивом, як у межах сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026, так і на землях запасу Гончарівської селищної ради. Таким чином, загальна площа зняття ґрунту склала 0,6356 га, з них у межах земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 - 0,4266 га, за рахунок земель запасу Гончарівської селищної ради на площі - 0,2090 га. Отже, використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної форми власності з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026, а також суміжних до неї земель запасу Гончарівської селищної ради, здійснюється з порушенням вимог ст.125, 126 Земельного кодексу України і є самовільним зайняттям вказаних земельних ділянок. (том 1 а.к.п.236, 237)

Актом Державної екологічної інспекції у Чернігівській області про результати заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства № 20/13 від 17 грудня 2021 року зафіксовано огляд земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 з цільовим призначенням: 01,02. Для ведення фермерського господарства, під час якого встановлено факт видобутку корисних копалин державного значення, а саме торфу. На земельній ділянці на місці старого меліоративного каналу механічним способом, за допомогою спеціальної техніки, проводився видобуток торфу. За інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку вищезазначена земельна ділянка на момент перевірки перебуває у комунальній власності. За інформацією, яка була надана ДП "Чернігівторф", дана земельна ділянка знаходиться в межах торфородовища «Гнилуське», на яке, у підприємства наявний спеціальний дозвіл на користування надрами № 813 від 05.03.1997 року та перебуває в оренді згідно договору оренди землі. Після встановлення факту виїмки ґрунту з меліоративного каналу сторонніми особами направлено звернення до правоохоронних органів. В ході перевірки осіб, причетних до видобутку корисних копалин, не встановлено. Техніка, за допомогою якої відбувався видобуток, відсутня. Згідно розрахунку розміру збитків від порушення законодавства про використання та охорону надр при самовільному користуванні надрами на земельній ділянці з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області оцінив у 6 018 258 грн 68 коп. (том 1 а.к.п. 243-251)

Згідно протоколу огляду речей та документів від 2 лютого 2022 року слідчим було оглянуто копії документів аудиторських висновків аудиторського дослідження за темою «Оцінка ефективності управлінської діяльності ДП «Чернігівторф» за період 2019-2020 роки». Дані документи були надані Фондом державного майна України та є речовими доказами у кримінальному провадженні № 42021270000000038, з котрого виділені документи в це кримінальне провадження. (том 2 а.к.п. 1-6)

У даному кримінальному провадженні має місце частина висновків аудиторського дослідження, що були проведені після надходження доповідної записки в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 щодо незаконних дій в.о. ДП «Чернігівторф» ОСОБА_9 та керівника ТОВ «Торффайн» ОСОБА_5 . У цьому висновку йдеться про перевірку діяльності ДП «Чернігівторф» і серед порушень, на думку комісії, допущених керівництвом підприємства у п.6 зазначено, що у 2020 році ДП «Чернігівторф» договорами від 17.08.2020 року №22 та від 28.12.2020 року №30 надано право ТОВ «Торффайн» самостійно здійснювати виїмку ґрунту торф`яного рослинного на земельних ділянках без технічного завдання та інших організаційно-технічних умов та погоджень, дозвіл на видобуток торфу на яких має ДП «Чернігівторф», чим не дотримано вимоги ст.16 Кодексу України «Про надра», якою визначено що власник спеціального дозволу на користування надрами не може дарувати, продавати або в інший спосіб відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування надрами, іншій юридичній чи фізичній особі. Відсутність управлінського контролю, безгосподарське відношення та неналежна турботливість про майнові інтереси підприємства та держави з боку керівника ОСОБА_9 , належного обліку видобутку торфу та виробництва продукції, контролю якості сировини та продукції, як це визначено нормативними документами, створило сприятливі умови для маніпуляцій з фактичними обсягами видобутку торфу та його реалізацію. Встановлено, що у 2020 році без оформлення договірних підстав між ДП «Чернігівторф» та ТОВ «Торффайн» було видобуто ґрунту торф`яного рослинного кількістю 9410.9 т на суму 1176362.5 грн. (том 2 а.к.п.7-16)

На підставі ухвали слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова від 6 червня 2022 року про тимчасовий доступ до речей і документів слідчим у ДП «Чернігівторф» було вилучено ряд документів ДП «Чернігівторф», зокрема, договори № 22 від 17.08.2020 року та № 30 від 28.12.2020 року, укладені в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_9 та керівником ТОВ «Торффайн» ОСОБА_5 ; положення про Філію «Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф»; копія статуту ДП «Чернігівторф» тощо, що оформлено протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 30 червня 2022 року та описом вилучених речей і документів від 30 червня 2022 року. (том 2 а.к.п.17-30)

Згідно Статуту ДП «Чернігівторф», затвердженого Наказом Фонду державного майна України № 1719 від 23 жовтня 2020 року, ДП «Чернігівторф» є державним унітарним підприємством, що діє як державне комерційне підприємство, засноване на державній власності згідно з наказом Державного комітету України по вугільній промисловості №16 від 10.02.1993 року та належить до сфери Управління Фонду державного майна України, та входить до складу Державного Концерну «УКРТОРФ» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.2007 року №689. (том 2 а.к.п.121-147)

Спеціальним дозволом на користування надрами № 813 від 5 березня 1997 року ДП "Чернігівторф" надано дозвіл на видобування торфу, придатного для виробництва брикетів та приготування компостів з родовища "Гнилуське", яке розташоване на земельній ділянці за адресою: Чернігівська область, Чернігівський та Козелецький райони, між с. Смолин (південна околиця) та с. Лебедівка (північна околиця). Строк дії Спеціального дозволу наказом Державної служби геології та надр України від 16.03.2018 продовжено на 20 років. 31 серпня 2018 року між Державною службою геології та надр України та ДП "Чернігівторф" укладено Угоду № 813 про умови користування надрами з метою видобування торфу. Держгеонадра надала ДП "Чернігівторф" право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин. ДП "Чернігівторф" зобов`язалося виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства. Торфородовище "Гнилуське", згідно геологічної характеристики, розробляється з 1984 року, у 1987 році був введений в експлуатацію торфобрекетний завод. (том 1 а.к.п. 173-198)

За положенням про Філію «Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф» Філія є відокремленим структурним підрозділом ДП «Чернігівторф» без права юридичної особи, забезпечує видобуток та виробництво торф`яної продукції. (том 2 а.к.п.62-69)

Наказом т.в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 № 16 від 15 березня 2017 року було відновлено роботу Філії «Смолинський торфозавод» з 22 травня 2017 року. ОСОБА_12 було призначено на посаду директора Філії «Смолинський торфозавод» з 23.05.2017 року на підставі Наказу т.в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 №59-К від 23 травня 2017 року. Довіреністю №13 від 3 січня 2020 року ОСОБА_12 наділена повноваженнями представляти інтереси ДП «Чернігівторф» в усіх органах державної влади та в усіх органах місцевого самоврядування, перед усіма фізичними та юридичними особами з питань, які стосуються діяльності Філії. (том 2 а.к.п.72, том 3 а.к.п.103)

Наказом Міністра енергетики та захисту довкілля України від 20 січня 2020 року ОСОБА_9 призначено з 21.01.2020 року виконуючим обов`язків директора ДП «Чернігівторф» на період призначення керівника цього підприємства. (том 2 а.к.п.71)

Наказом заступника голови Фонду державного майна України №54 від 19 січня 2021 року ОСОБА_9 звільнено з посади виконуючого обов`язків директора ДП «Чернігівторф» згідно п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України. (том 3 а.к.п.123)

Наказом заступника голови Фонду державного майна України №55 від 19 січня 2021 року на посаду виконуючого обов`язків директора ДП «Чернігівторф» призначено ОСОБА_10 (том 3 а.к.п.127)

За статутом ТОВ «Торффайн», затвердженим 23 квітня 2019 року Загальними зборами учасників ТОВ «УКР ВОСТОК ПРОМІНВЕСТ», учасником Товариства та керівником є ОСОБА_5 , Товариство створене з метою здійснення будь-якої не забороненої законодавством підприємницької діяльності, виконання робіт та надання послуг, у тому числі щодо надання Послуг, впровадження нових прогресивних технологій, форм організації роздрібної та оптової торгівлі товарами народного споживання, комісійної торгівлі, посередницької діяльності, експортно-імпортних та зовнішньоекономічних операцій, фінансової діяльності, операцій з фондовими цінностями, нерухомим і рухомим майном, з метою вирішення економічних та соціальних проблем, одержання прибутку на вкладений капітал, як на території України так і за кордоном. Предметом діяльності Товариства є оптова та роздрібна торгівля, надання ряду послуг, операції з нерухомим майном, виробництво та добування кам`яного вугілля, торфу та продуктів нафтоперероблення. (том 3 а.к.п.202-230)

Згідно технічного завдання на видобуток ґрунту торф`яного рослинного на 2020 рік, затвердженого 26 грудня 2019 року т.в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 , місце видобутку зазначено: Філія « Смолинський торфозавод» Поле№1,2. Організаційно-технічні умови виконання робіт: ґрунт торф`яний рослинний видобувається кар`єрним способом із застосуванням екскаватора. Ширина вибою не більше 40 м (ширина карти). Глибина розробки вибою не повинна перевищувати максимальної паспортної величини глибини копання торфу екскаватором. Мінімальна глибина розробки вибою має бути не більше глибини залягання покладу торфу із залишком придонного шару (0.15 м) по технічних умовах на рекультивацію ділянки торфорозробок. Після розробки вибою краї кар`єру повинні бути рівними, дно кар`єру залишатись рівним, без недоборів покладу торфу. Розпочинати новий вибій тільки за письмовим погодженням керівництва ДП «Чернігівторф». (том 3 а.к.п.128)

Згідно технічного завдання на видобуток ґрунту торф`яного рослинного на 2021 рік, затвердженого у лютому 2021 року т.в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 , місце видобутку зазначено: Філія « Смолинський торфозавод» Поле№1,2. Організаційно-технічні умови виконання робіт: ґрунт торф`яний рослинний видобувається кар`єрним способом із застосуванням екскаватора. Ширина вибою не більше 40 м (ширина карти). Глибина розробки вибою не повинна перевищувати максимальної паспортної величини глибини копання торфу екскаватором. Мінімальна глибина розробки вибою має бути не більше глибини залягання покладу торфу із залишком придонного шару (0.3 м) по технічних умовах на рекультивацію ділянки торфорозробок. Після розробки вибою краї кар`єру повинні бути рівними, дно кар`єру залишатись рівним, без недоборів покладу торфу. Розпочинати новий вибій тільки за письмовим погодженням керівництва ДП «Чернігівторф». (том 3 а.к.п.129)

Згідно договору №22 від 17 серпня 2020 року, укладеного між ДП «Чернігівторф» (постачальник) в особі в.о. директора ОСОБА_9 та ТОВ «Торффайн» (покупець) в особі ОСОБА_5 , предметом договору є: постачальник зобов`язується передати у власність покупцю ґрунт торф`яний рослинний, а покупець зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його на умовах даного договору. Кількість поставленого товару за цим договором складає 10000 тонн. Договором обумовлена ціна та порядок розрахунків і встановлено, що ціна за 1 тонну ґрунту торф`яного рослинного за умови видобування покупцем з урахуванням ПДВ, податків та зборів, складає 150 грн. Загальна сума договору складає 1500000 грн з ПДВ. Порядок постачання договором визначено так: навантаження та розвантаження вантажу здійснюється покупцем. Термін дії договору 31.12.2020 року. (том 2 а.к.п.58, 59)

Розпорядженням ДП «Чернігівторф» за підписом в.о. директора ОСОБА_9 № 16 від 18 серпня 2020 року у зв`язку із підписанням договору № 22 від 17.08.2020 року було зобов`язано директора Філії «Смолинський торфозавод» ДП «Чернігівторф» ОСОБА_12 забезпечити здійснення передачі ґрунту торф`яного рослинного у власність ТОВ «Торффайн» згідно умов договору № 22 від 17 серпня 2020 року між ДП «Чернігівторф» та ТОВ «Торффайн». (том3 а.к.п.134)

Згідно договору № 30 від 28 грудня 2020 року, укладеного між ДП «Чернігівторф» (постачальник) в особі в.о. директора ОСОБА_9 та ТОВ «Торффайн» (покупець) в особі ОСОБА_5 , предметом договору є: постачальник зобов`язується передати у власність покупцю ґрунт торф`яний рослинний, а покупець зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його на умовах даного договору. Кількість поставленого товару за цим договором складає 30000 тонн. Договором обумовлена ціна та порядок розрахунків і встановлено, що ціна за 1 тонну ґрунту торф`яного рослинного за умови видобування покупцем з урахуванням ПДВ, податків та зборів, складає 150 грн. Загальна сума договору складає 4500000 грн з ПДВ. Порядок постачання договором визначено так: навантаження та розвантаження вантажу здійснюється покупцем. Термін дії договору 31.12.2021 року. (том 2 а.к.п.60, 61)

Згідно висновку експерта № 1676/1677/22-24 від 31 серпня 2022 року за наслідком проведеної судової почеркознавчої експертизи, підпис від імені ОСОБА_5 у договорах № 22 від 17.08.2020 року та № 30 від 28.12.2020 року виконаний ОСОБА_5 (том 3 а.к.п.185-191)

Той факт, що договори підписував саме ОСОБА_5 , не заперечував і обвинувачений у судовому засіданні.

Згідно договору № 03 від 5 січня 2021 року, укладеного між ДП «Чернігівторф» (постачальник) в особі в.о. директора ОСОБА_9 та ТОВ «Торффайн» (покупець) в особі ОСОБА_5 , предметом договору є: постачальник зобов`язується передати у власність покупцю ґрунт торф`яний рослинний, а покупець зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його на умовах даного договору. Кількість поставленого товару за цим договором складає 36000 тонн. Договором обумовлена ціна та порядок розрахунків і встановлено, що ціна за 1 тонну ґрунту торф`яного рослинного за умови видобування покупцем з урахуванням ПДВ, податків та зборів, складає 150 грн. Загальна сума договору складає 5400000 грн з ПДВ. Порядок постачання договором визначено так: навантаження та розвантаження вантажу здійснюється покупцем. Термін дії договору 31.12.2021 року. (том 4 а.к.п.76, 77)

Згідно Договору на надання послуг № 20 від 22 травня 2019 року ТОВ «Торффайн» в особі директора ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_13 уклали даний договір, предметом якого є виконання робіт з надання послуг вантажного транспорту (спецтранспорту) за заявкою Замовника. Строк дії договору до 31.12.2019 року. Між цими ж сторонами укладено додаткову угоду № 1 від 4 січня 2021 року до договору № 20, якою продовжено строк дії договору до 31.12.2021 року. (том 3 а.к.п.143-145)

Згідно договору № 08/07/19 від 8 липня 2019 року про надання послуг перевезення вантажів автомобільним транспортом, укладеного між ТОВ «Спецтранс Логістик» (Перевізник) в особі директора ОСОБА_14 та ТОВ «Торффайн» (Замовник) в особі директора ОСОБА_5 , Перевізник надає послуги автомобільних перевезень, які включають: надання транспортного засобу, організацію і здійснення доставки ввіреного Замовником вантажу вказаного в додатках (заявках) до цього Договору, в пункт призначення і видає вантаж уповноваженій отримати вантаж особі Замовника. Замовник зобов`язується оплатити послуги Перевізника у порядку і на умовах, визначених цим Договором, заявках, інших додатках до нього. (том 3 а.к.п.146-149)

Згідно виписок за період з 17.08.2020 року по 15.03.2021 року (том 3 а.к.п.150-156) ТОВ «Торффайн» неодноразово здійснювало оплати ФОП ОСОБА_13 згідно рахунків за послуги екскаватора, ТОВ «Спецтранс Логістик» - згідно рахунків за послуги самоскида, ФОП ОСОБА_15 за автотранспортні послуги, ОСОБА_16 оплата за послуги Камаз.

На запит слідчого ФОП ОСОБА_13 надав у копіях свідоцтво про реєстрацію екскаватора, Договір на надання послуг № 20 від 22 травня 2019 року, укладений з ТОВ «Торффайн», наказу № 2 від 27.05.2020 року про прийняття на роботу машиністом крану автомобільного ОСОБА_17 та машиністом екскаватора ОСОБА_18 , актів надання послуг. (том 3 а.к.п.158-169)

Згідно наданих ФОП ОСОБА_13 актів надання послуг, складених з ТОВ «Торффайн» в особі директора ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_13 надавав послуги екскаватора ТОВ «Торффайн» з січня по грудень 2020 року.

Протоколом огляду документів від 4 липня 2022 року зафіксовано огляд зошиту з написом «Журнал взвешивания и отгрузки грунта торфянрго растительного 2020», де з сторінки № НОМЕР_1 по сторінку № НОМЕР_2 містяться дані про відвантаження ТОВ «Торффайн» з філії Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф» ґрунту рослинного торф`яного. Вказані відомості зазначено за період з 17.08.2020 по 22.09.2020. (том 2 а.к.п.32-57)

Іншим протоколом огляду документів від 4 липня 2022 року зафіксовано огляд зошиту з написом «Журнал взвешивания и отгрузки грунта торфянрго растительного 2020», де містяться дані про відвантаження ТОВ «Торффайн» з філії Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф» ґрунту рослинного торф`яного за період з 23.09.2020 по 12.03.2021. (том 2 а.к.п.146-250)

В цих журналах зафіксовані відвантаження ТОВ «Торффайн» з філії Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф» ґрунту із зазначенням номерного знаку вантажного автомобіля, підприємства, яке відвантажувало сировину (ТОВ «Торффайн»), вагу вантажного автомобіля без вантажу, вагу автомобіля з вантажем та вагу самого вантажа.

Згідно зведеної виписки по рахунку за період з 01.01.2020 року по 31.12.2021 року, починаючи з 3 січня 2020 року ТОВ «Торффайн» здійснювало оплату на рахунок Філії «Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф» за ґрунт торф`яний рослинний згідно договорів №17 від 3 травня 2019 року та 79 від 6 грудня 2019 року, починаючи з 17 вересня 2020 року за договором № 22 від 17 серпня 2020 року, та з 3 лютого 2021 року по 28 грудня 2021 року за договором № 3 від 5 січня 2021 року. (том 2 а.к.п.76-87)

Згідно реалізації за 2020 та 2021 роки (том 2 а.к.п.88-120) за накладними реалізовано ґрунту ТОВ «Торффайн» з 17.08.2020 року по 30.12.2020 року 11022,4 тонн на загальну суму 1653 308,4 грн (з ПДВ), за період з 04.01.2021 року по 12.03.2021 року 6391,1 тонн.

Згідно довідки ДП «Чернігівторф» від 30.06.2022 року видобуток ґрунту торф`яного рослинного ДП «Чернігівторф» (філія Смолинський торфозавод) з серпня 2020 року по березень 2021 року склав 20130,7 тонн. (том 2 а.к.п.31)

В матеріалах провадження має місце висновок експерта за наслідком проведеної у кримінальному провадженні № 42021270000000038 від 10.03.2021 року, з якого виділено це кримінальне провадження, судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/125-22/2949-ЕЛ від 17 червня 2022 року. (том 3 а.к.п.58-90).

Висновки експерта наступні: результаті самовільного видобування торфу, що мало місце у період часу з 17.08.2020 по 15.03.2021 на площі 0,6356 га, а саме: на земельній ділянці з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 (координати 51.287659, 30.986373), розташованій у межах родовища «Гнилуське» біля с. Смолин Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, де площа зняття ґрунту склала 0,4266 га, та на землях запасу Гончарівської селищної ради біля с. Смолин Чернігівського району Чернігівської області за межами земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026, де площа зняття ґрунту склала 0,2090 га, було допущено недотримання вимог статей 16, 19 Кодексу України про надра. У результаті порушень законодавства з охорони навколишнього природного середовища, допущених у результаті самовільного видобування торфу, що мало місце у період часу з 17.08.2020 по 15.03.2021 на площі 0,6356 га, а саме: на земельній ділянці з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 (координати 51.287659, 30.986373), розташованій у межах родовища «Гнилуське» біля с. Смолин Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, де площа зняття ґрунту склала 0,4266 га, та на землях запасу Гончарівської селищної ради біля с. Смолин Чернігівського району Чернігівської області за межами земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026, де площа зняття ґрунту склала 0,2090 га, довкіллю (державі) було завдано екологічну шкоду у вигляді імовірних локальних техногенних змін природних комплексів земельних ділянок в зонах самовільного видобутку торфу з послідуючими імовірними локальними змінами біологічних, гідрологічних, геохімічних та інших природних функцій торфового родовища «Гнилуське». Внаслідок самовільно видобутого торфу, що мало місце у період часу з 17.08.2020 по 15.03.2021 на площі 0,6356 га, а саме: на земельній ділянці з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 (координати 51.287659, 30.986373), розташованій у межах родовища «Гнилуське» біля с. Смолин Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, де площа зняття ґрунту склала 0,4266 га, та на землях запасу Гончарівської селищної ради біля с. Смолин Чернігівського району Чернігівської області за межами земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026, де площа зняття ґрунту склала 0,2090 га, загальний розмір екологічної шкоди, заподіяної державі складає 6 018 258 грн 68 коп. Об`єм самовільного видобутого торфу складає 17 554 м3, що мало місце у період часу з 17.08.2020 по 15.03.2021 на площі 0,6356 га, а саме: на земельній ділянці з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026 (координати 51.287659, 30.986373), розташованій у межах родовища «Гнилуське» біля с. Смолин Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, де площа зняття ґрунту склала 0,4266 га, та на землях запасу Гончарівської селищної ради біля с. Смолин Чернігівського району Чернігівської області за межами земельної ділянки з кадастровим номером 7425588500:09:000:3026, де площа зняття ґрунту склала 0,2090 га.

З інформації Державної служби геології та надр України від 17 серпня 2022 року вбачається, що відповідно до відомостей, введених до бази даних виданих дозволів, інформація щодо наявності спеціальних дозволів на користування надрами у ТОВ «Торффайн» відсутня. Разом з тим, відповідно до відомостей введених до бази даних виданих дозволів, ДП «Чернігівторф» володіє спеціальним дозволом на користування надрами №813 від 05.03.1997 з метою видобування торфу на родовищі «Гнилуське». (том 3 а.к.п.121, 122)

Директор Філії «Смолинський торфозавод» ДП «Чернігівторф» ОСОБА_12 листом від 19 листопада 2020 року зверталася до директора ТОВ «Торффайн» ОСОБА_5 , просила не залишати техніку ТОВ «Торффайн», що знаходиться на території філії «Смолинський торфозавод» ДП «Чернігівторф», оскільки це державне підприємство і без наявності договору це незаконно. Також, просила проводити роботи з виїмки ґрунту у місцях згідно Спеціального дозволу на користування надрами. (том 3 а.к.п.135)

23 листопада 2020 року директор Філії «Смолинський торфозавод» ДП «Чернігівторф» ОСОБА_12 звернулася до керівництва ДП «Чернігівторф», просила направити спеціалістів до філії «Смолинський торфозавод» ДП «Чернігівторф» для визначення місця видобутку рослинного торфу, а також правильності ведення робіт ТОВ «Торффайн». (том 3 а.к.п.136)

25 листопада 2020 року директор Філії «Смолинський торфозавод» ДП «Чернігівторф» ОСОБА_12 звернулася до директора ТОВ «Торффайн» ОСОБА_5 з проханням виправити порушення технології виїмки рослинного торфу в установлених договором місцях, а також прибрати перемички, які залишені в обвідному протипожежному каналі. (том 3 а.к.п.137)

Як зазначив обвинувачений у судовому засіданні порушення, на які йому вказували, були одразу виправлені.

На запит захисника ОСОБА_7 ДП «Чернігівторф» надало відповідь за підписом в.о. директора ОСОБА_10 , з якої вбачається, що між ДП «Чернігівторф» та ТОВ «Торффайн» укладались договори на продаж ґрунту торф`яного рослинного, а саме: договір №17 від 03.05.2019 року, додаткова угода №1 до договору №17 від 04.05.2019 року, договір №79 від 06.12.2019 року, додаткова угода №1 до договору №79 від 03.03.2020 року, договір №22 від 17.08.2020 року, договір №30 від 28.12.2020 року. Дані договори та додаткові угоди підписані керівником підприємства та погоджені керівником ДК «Укрторф»; на підприємстві проводилась планова ревізія фінансово-господарської діяльності підприємства за 2019-2020 роки; при укладанні договору №17 від 03.05.2019 року було розроблене та підписане технічне завдання на видобуток ґрунту торф`яного рослинного на 2019 рік, де зазначені організаційно-технічні умови виконання робіт; вартість (ціна) ґрунту торф`яного рослинного зазначена в договорах, укладених ДП «Чернігівторф» з ТОВ «Торффайн», які були погоджені з ДК «Укрторф»; ціна 1 тонни ґрунту торф`яного рослинного станом на 01.01.2019 року і по теперішній час становить - 270 грн з ПДВ; ціна 1 тонни ґрунту торф`яного рослинного, за умови видобування покупцем з 03.05.2019 року становила - 150 грн з ПДВ, з 29.04.2021 року і по теперішній час становить - 204 грн з ПДВ; обсяг видобутого ґрунту торф`яного рослинного становить: 2019 рік 10 968,9 тонн, 2020 рік 19 857 тонн, 2021 рік 29 694,95 тонн, 2022 рік 2 221,8 тонн. На підтвердження інформації до відповіді додані копії відповідних документів. (том 4 а.к.п.4-26)

Факт погодження договору №79 від 06.12.2019 року з керівництвом ДК «Укрторф» підтверджується листом т.в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 від 6 грудня 2019 року, до якого як додаток додавався договір №79.

Факт погодження договору №17 від 03.05.2019 року з керівництвом ДК «Укрторф» також підтверджується листом т.в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 від 3 травня 2019 року, до якого як додаток додавався договір №17.

Як договори, укладені з обвинуваченим керівником ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 , №17 та №79, текст яких був погоджений з ДК «Укрторф», так і договори, про котрі йдеться в обвинувальному акті, укладені з ДП «Чернігівторф» під керівництвом ОСОБА_9 , № 22 від 17 серпня 2020 року, № 30 від 28.12.2020 року та № 03 від 5 січня 2021 року є аналогічними по змісту. Предметом договорів є: постачальник зобов`язується передати у власність покупцю ґрунт торф`яний рослинний, а покупець зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його на умовах даного договору (п.1.1.). Договорами обумовлена ціна та порядок розрахунків і встановлено, що ціна за 1 тонну ґрунту торф`яного рослинного за умови видобування покупцем з урахуванням ПДВ, податків та зборів, складає 150 грн (п.2.1.). Навантаження і розвантаження вантажу здійснюється Покупцем (п.4.1.).

Додатковою угодою №1 від 04.05. 2019 року до договору №17 сторонами було узгоджено доповнити п.4.1.: виїмка ґрунту торф`яного рослинного, навантаження та розвантаження здійснюється Покупцем, виїмка ґрунту здійснюється за технічним завданням на видобуток ґрунту торф`яного рослинного на 2019 рік, місце видобутку Філія «Смолинський торфозавод».

За таких обставин, у судовому засіданні знайшли підтвердження доводи захисту щодо того, що зміст основних договорів, укладених обвинуваченим з ДП «Чернігівторф», у тому числі і ті, що зазначені у обвинувальному акті, були погоджені з ДК «Укрторф», зокрема і в частині можливості видобування торфу покупцем.

Як вбачається з інформації № 101 від 7 грудня 2022 року в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 , ДП «Чернігівторф» (том 4 а.к.п.24), починаючи з 2019 року уклало наступні договори з підприємством ТОВ «Торффайн» на купівлю та видобуток ґрунту торф`яного рослинного: у 2019 році: №17 від 04.05.2019р., №79 від 06.12.2019р.; у 2020 році: №22 від 17.08.2020р., №30 від 28.12.2020р.; у 2021 році: №03 від 05.01.2021р. Співпраця з підприємством ТОВ «Торффайн» велась по наступний договорам: №17 від 04.05.2019 року, № 79 від 06.12.2019 року, №22 від 17.08.2020 року, №03 від 05.01.2021 року. По договору № 30 від 28.12.2020 року співпраця не відбулася, відповідно, відвантаження та виїмка ґрунту не проводились.

За таких обставин, як надані прокурором докази, так і долучена захисником інформація директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 свідчать про відсутність доказів видобутку торфу за договором № 30 від 28 грудня 2020 року, а тому посилання на цей договір у обвинувальному акті є необґрунтованим.

Слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні докази того, чи з`ясовувалося, на підставі яких договорів було утворено площу зняття ґрунту 0,6356 га (так зазначено у обвинувальному акті), адже між ДП «Чернігівторф» та ТОВ «Торффайн» на протязі 2019-2021 років укладалося 5 договорів: №17 від 04.05.2019р., №79 від 06.12.2019р., №22 від 17.08.2020р., №30 від 28.12.2020р., №03 від 05.01.2021р., з яких співпраця підприємств відбулася по 4 договорам: №17 №79, №22 та №03. У обвинувальному акті, окрім договору №30, за яким роботи не велися, зазначені два договори №22 та №03.

Як вбачається з інформації № 103 від 7 грудня 2022 року в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 , ДП «Чернігівторф» (том 4 а.к.п.25), на підприємстві постійно ведеться геолого-маркшейдерська документація. Згідно актів списання запасів корисних копалин з обліку гірничодобувного підприємства за 2019-2021 рр. було видобуто торфу ДП «Чернігівторф»: 2019р. - 41 тис.тонн; 2020р. - 42 тис.тонн; 2021р. - 56 тис.тонн. У тому числі видобуто підприємством ТОВ «Торффайн» камерним способом із застосуванням екскаватора: 2019р. - 11 тис.тонн; 2020р. - 19,9 тис.тонн; 2021р. - 29,7 тис.тонн. Ці запаси були списані з обліку, про що подавалися щорічні звіти про рух запасів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр за 2019- 2021рр. Відповідно, ДП «Чернігівторф» сплачувало до відповідних бюджетів рентні платежі за користування надрами.

У листі № 102 від 7 грудня 2022 року (том 4 а.к.п.26) ДП «Чернігівторф» повідомляє, що ґрунт торф`яний рослинний, отриманий під час чистки ТОВ «Торффайн» обвідного водоканалу «Гнилуського родовища», враховано у балансі підприємства і включено в річну звітність.

Державна служба геології та надр України у відповіді на адвокатський запит захисника ОСОБА_7 повідомляє, що згідно зі звітним балансом запасів корисних копалин (форма 5-ГР) відповідно до спеціального дозволу на користування надрами №813 від 05.03.1997 року, наданого ДП «Чернігівторф» на видобування торфу з родовища «Гнилуське» за 2019, 2020, 2021 роки видобуто торфу на зазначеній ділянці відповідно: за 2019 рік - 41,5 тис.т; за 2020 рік - 42,1 тис.т.; за 2021 рік - 55,2 тис.т. (том 4 а.к.п.38)

Головне управління ДПС у Чернігівській області у відповіді від 19 квітня 2023 року (том 4 а.к.п.31, 32) повідомляє, що ДП «Чернігівторф» відповідно до п.п. 251.1.1 п.251 ст.251 Податкового кодексу України є платником рентної плати за користування надрами (назва корисної копалини-торф, код-1.1.04.05), в тому числі і по родовищу «Гнилуське», та за вказаний в запиті період (з 03.05.2019 року по 31.12.2021 року) подавало декларації з рентної плати за користування надрами та сплачувало податкові зобов`язання.

У судовому засіданні був допитаний як свідок колишній в.о. директора ДП «Чернігівторф» (січень 2020 року - січень 2021 року) ОСОБА_9 , котрий пояснив наступне. До кола його повноважень входило укладання різного роду договорів від імені підприємства, у якого була ліцензія на видобуток торфу в с.Смолин. З ТОВ «Торффайн» під час його керівництва було укладено один, чи два договори, котрі були стандартними, типовими, погодженими з ДК «Укрторф». Предметом договорів був продаж торфу. На підприємстві було дві ціни продажу торфу (з видобуванням своєю технікою, з видобуванням технікою покупця). За цими договорами він продавав торф і не передавав права користування надрами. В укладених договорах з ТОВ «Торффайн» на купівлю торфу обумовлювалася ціна за товар з урахуванням виїмки технікою покупця, оскільки у підприємства не було такої техніки. Якщо б була техніка ДП, то ціна була б вища. Видобуток здійснювався технікою ТОВ «Торффайн» під контролем Філії «Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф». Місце, де копати, визначала директор Філії. Питання здійснювати виїмку торфу біля обвідного каналу обговорювалося з директором Філії, бо треба була вода. ТОВ «Торффайн» вказівки копати обвідний канал не було, їм лише показували місце, де копати. Вилучений торф документувався, заносився у звіти, сплачувалися податки.

Допитана у судовому засіданні директор Філії «Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф» ОСОБА_12 в якості свідка пояснила, що вона працює директором Філії Смолинський торфозавод з 2017 року. Філія не є юридичною особою та підпорядковується ДП «Чернігівторф». ДП «Чернігівторф» має ліцензію на видобуток торфу. Усі договори щодо діяльності Філії укладалися з керівником ДП «Чернігівторф» а Філія була як виконавець укладеного договору. ОСОБА_5 вона знає як керівника ТОВ «Торффайн», з котрим була співпраця по укладеним договорам. Згідно розпоряджень продукція за договорами, укладеними з ДП «Чернігівторф», вся відпускалась Філією. Видобування продукції здійснювалося з 8 до 17 години, до родовища допуск здійснювали працівники Філії, потім зважували видобуте, дані зважувальник передає дані в бухгалтерію, виставляється рахунок, ТОВ сплачувало за продукцію. Щодо видобутого, вагова подає дані в бухгалтерію і передає ДП «Чернігівторф». Але вона займається фінансовими та організаційними питаннями, щодо процедури видобутку та контролю за цим краще знають майстер ОСОБА_19 і інженер ОСОБА_20 . Вона контролювала лише зважування. Видобування торфу здійснювалося технікою покупця, бо у них немає такої техніки на заводі. Техніку та водія винаймало ТОВ «Торффайн». Окрім контролю зважування на підприємстві контролюється процес вилучення ґрунту. У разі, якщо при видобуванні виявлялися порушення, на них вона реагує доповідними. Порушення ТОВ «Торффайн» при виїмці ґрунту було не велике один раз, на що вона писала доповідну на ДП «Чернігівторф», після чого порушення одразу було усунуто. Про те, що ТОВ «Торффайн» буде здійснювати виїмку ґрунту своєю технікою, це було розпорядження керівників ОСОБА_10 та ОСОБА_9 у свій час. За вилучений торф ТОВ «Торффайн» сплачувало кошти. Щодо місця, де здійснювався видобуток ґрунту, то видобуток був за технічними умовами, котрі передбачають, де копати, глибина, розмір ділянки, як буде викопано і яке поле.

Свідок ОСОБА_19 суду пояснив, що він працює на посаді керівника фрезерної дільниці у Філії «Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф». Окрім іншого, він здійснював нагляд за видобутком торфу в той час, коли видобуток був у 2020-2021 роках. Вказівки він отримував від ОСОБА_12 та ОСОБА_20 Керівництво наказало на місце, де проводити видобуток - на полі 1 та 2. На свої потреби торф видобувався фрезерним шляхом, а екскаваторним не проводився, бо у підприємства немає такої техніки. ТОВ «Торффайн» здійснювали виїмку торфу своїм екскаватором. Видобуток був на земельній ділянці, що перебуває у розпорядженні Філії. Копка проводилася там, де обвідний канал. Якщо він виявляв порушення копки, то повідомляв керівництво.

Свідок ОСОБА_20 суду пояснив, що працює головним інженером у Філії «Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф», в коло його обов`язків входить контроль за роботою заводу, робота техніки, щоб завод працював. ОСОБА_5 він знає як керівника ТОВ «Торффайн», котре купувало у них торф. У заводу відсутня техніка, яка здійснює видобування торфу, тому видобування здійснюється технікою покупця. І техніка була ТОВ «Торффайн», і водії. Видобування торфу ТОВ «Торффайн» здійснювалося на підставі договорів, укладених з ДП «Чернігівторф», та технічних умов. Керівник виробництва ОСОБА_21 дала вказівку здійснювати видобування на полі 1 та 2. Видобування торфу контролював відповідний відділ, він дивився щоб не було порушень. Приїжджали ОСОБА_21 і ОСОБА_9 , казали, де копати. Якщо вони виявляли порушення, то писали доповідні записки. ТОВ «Торффайн» здійснювали копку там, куди їм вказали. Ліцензія на видобуток торфу є у ДП «Чернігівторф», ТОВ «Торффайн» викопували, проходили через вагову, на видобутий торф виписувались накладні, платили податки.

У судовому засіданні свідок ОСОБА_22 пояснила, що вона працює провідним бухгалтером в ДП «Чернігівторф» з лютого 2021 року. До її обов`язків, зокрема, входить різного роду звітність, штатний розпис тощо. У 2021 року керівником ДП був ОСОБА_10 . Підприємство було збиткове. Вони підзвітні Фонду державного майна України. Укладені договори з ДП вона не вивчає, за них відповідає юрист і контролює керівник ДП. Проплати за продукцію покупцями йде через Філію. ТОВ «Торффайн» купувало у ДП «Чернігівторф» грунт торф`яний рослинний та оплачували у Філії «Смолинський торфозавод ДП «Чернігівторф». Облік товару Філії веде, контролює керівник виробничо-технічного відділу. Філія подає до бухгалтерії технічні звіти, вони роблять зведений звіт і подають до ДПС.

Свідок ОСОБА_13 суду пояснив, що він є фізичною особою-підприємцем та здає в оренду техніку. ТОВ «Торффайн» на підставі відповідного договору орендувало у нього екскаватор для копки торфу на Смолинському заводі. Водієм на екскаваторі працював його водій ОСОБА_18 Оплата за договором оренди відбувалася безготівкова. На місце видобутку він не виїжджав.

Свідок ОСОБА_18 у судовому засіданні пояснив, що працював водієм екскаватора у ФОП ОСОБА_13 Працював на видобутку торфу на ОСОБА_23 заводі на орендованій техніці. На видобутку бачив ОСОБА_24 , ОСОБА_19 та ОСОБА_20 . Іншої техніки з видобутку торфу він не бачив.

Свідок ОСОБА_24 у судовому засіданні пояснив, що він є фізичною особою підприємцем. У ТОВ «Торффайн» під керівництвом ОСОБА_5 , з яким перебуває у дружніх відносинах, купував торф і реалізовував. Як йому відомо, торф копався екскаватором на ОСОБА_23 заводі на полях, грузився у вантажівки, які зважувалися на ваговій, потім везли в м.Чернігів, потім на цех в с.Козероги. За проханням ОСОБА_5 він іноді приїжджав на місце видобутку, контролював щоб не простоювали, бо оплата за оренду техніки була погодинна. Він бачив, як приїжджали керівники підприємства, ОСОБА_25 та вказували, де копати ґрунт.

Допитані у судовому засіданні в якості свідків начальник відділу державного екологічного нагляду земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції в Чернігівській області ОСОБА_26 та головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції в Чернігівській області ОСОБА_27 пояснили, що вони приймали участь у розрахунку збитків, виїжджали на місце, заміряли розмір та глибину каналу. Розмір збитків вираховувався згідно відповідної методики.

Свідок ОСОБА_28 суду пояснив, що він є адвокатом та у квітні-травні 2021 року працював заступником директора ДП «Чернігівторф» по виробничій діяльності, коло його обов`язків виробнича діяльність, відповідав за зменшення ризиків в юридичній та фінансовій діяльності підприємства. Був не штатним радником директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 . Про незаконне видобування торфу ОСОБА_10 його не повідомляв. Були розмови щодо того, що щось відбувається, і після офіційного призначення на посаду він почав займатися цим питанням. Була необхідність перевірити правові підстави видобування торфу, було ініційовано перевірку документів щодо діяльності підприємства. Були виявлені порушення в діяльності ДП «Чернігівторф», починаючи з 2015 року. У нього було завдання встановити, коли саме особа копає, де копає і дати правову оцінку цій діяльності. Було визначено межі і здійснено обмір площу, яка була викопана. Як було потім з`ясовано, там повинен бути канал, який повинен бути розчищений, але каналу немає, але діяльність щодо видобутку торфу була. Частина видобутку була за межами цього родовища. Він звернувся до землевпорядної приватної фірми, яка займається вимірами земельних ділянок, брали попередні межі акту 90-х років, це акт земельної ділянки на постійне користування родовищем ДП «Чернігівторф». По цьому акту були межі, вони їх і встановлювали. Було встановлено, що ДП «Чернігівторф» заздалегідь не встановлювали свої межі, не зробили технічний план на чистку каналу, що призвело до того, то ТОВ «Торффайн» при чистці каналу вийшло за межі даної земельної ділянки. ДП «Чернігівторф» до того, як почав добувати торф ТОВ «Торффайн», не було встановлено цих меж, а коли він прийшов, то встановив ці межі. Встановлював обміром. Офіційно ДП «Чернігівторф» зверталося до приватної фірми « ОСОБА_29 », де експерт виїжджав з ним, ОСОБА_10 , головним інженером Страховим і вони встановили межі даної земельної ділянки і математичним шляхом вирахували, яка кількість була в межах, і яка за межами. ДП «Чернігівторф» не збиралося робити обміру, для цього повинен бути технічний план розчистки каналу, найняти спеціаліста, тобто таким самим шляхом, як він це зробив, але вони чомусь цього не зробили. ОСОБА_10 доручив підготуватися до екологічної перевірки. У ДП «Чернігівторф» немає техніки, але вони наймають. Щоб допустити когось на земельну ділянку потрібно було встановлювати межі і зробити технічний план. ТОВ «Торффайн» не проводили видобування, вони виконували роботи, які дозволялися їм згідно договору. Самі надра вони ж не забирали. Надра обліковуються за ДП «Чернігівторф», а потім вже по договору купували їх. Якби вони забирали собі ці надра і після добичі обліковували на своєму балансі, то на його думку це було б безпосереднім видобуванням торфу ТОВ «Торффайн», а у цьому випадку весь об`єм торфу пройшов через філію ДП «Чернігівторф». Там не тільки техніка ТОВ «Торффайн» працювала, вони і в Автодорі наймають. Торффайн також орендують у когось і надають в оренду ДП «Чернігівторф». Вони і з Житомира брали техніку, і ще декілька фізичних осіб надавали техніку, але ж не вони видобували, вони ж не обліковували на балансі сировину. Коли він переглядав документацію, було багато договорів 2005-2021 року, але правовідносини були відповідним чином затверджені договорами. Він не бачить вини ОСОБА_5 Наскільки він пам`ятає, там стандартна ціна визначена була директором та підписана бухгалтерією. Продукцію обліковував ДП «Чернігівторф», воно є тримачем ліцензії і має право на видобуток. Видобута ОСОБА_5 корисна копалина увійшла до річного звіту ДП «Чернігівторф». До комісії був залучений керівник дільниці по добичі торфу, який безпосередньо дивився за добичею торфу, і саме він повідомляв, де канал чистився, було пораховано не період, за який видобували копалину, а об`єм видобутого.

Дослідивши надані сторонами докази, допитавши обвинуваченого, представника потерпілого та свідків, суд вважає, що наданими прокурором доказами підтверджується факт перебування ДП «Чернігівтоф» у договірних відносинах з ТОВ «Торффайн» під керівництвом ОСОБА_5 . Також підтверджується на підставі укладених договорів проведення робіт ТОВ «Торффайн» по вилученню ґрунту торф`яного рослинного у 2020-2021 роках у родовищі «Гнилуське». Разом з тим, вирішуючи питання наявності в діях ОСОБА_5 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України, суд виходить з наступного.

Згідно ст.4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.

Відповідно до ст.13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Пунктом 2 ч.1 ст.14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування для видобування корисних копалин.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. (ст.19 Кодексу України про надра)

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрві України «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» торф належить до переліку корисних копалин загальнодержавного значення.

Частиною 2 статті 240 КК України, що ставиться у провину ОСОБА_5 , передбачена кримінальна відповідальність за незаконне видобування корисних копалин місцевого значення у великому розмірі або незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

Під незаконним видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення слід розуміти порушення встановленого законом порядку і правил вилучення корисних копалин із їх родовищ (покладів), а саме: їх видобування без спеціального дозволу на користування надрами, а також за відсутності спеціального акту, що засвідчує гірничий відвід, та без затвердженого проекту планів гірничих робіт, геологічного вивчення та охорони надр та затвердженого у встановленому законом порядку проекту відведення земель; експлуатацію родовищ корисних копалин з порушенням екологічних вимог проектів та планів розробки, без проходження обов`язкової екологічної експертизи; самовільне розширення меж територій родовищ; здійснення під виглядом дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин промислового видобування корисних копалин тощо. Видобування корисних копалин передбачає дії, які полягають у вилученні з родовищ корисних копалин будь-яким способом.

Як встановлено судом, відповідно до спеціального дозволу № 813 від 5 березня 1997 року надрокористувачем є ДП «Чернігівторф», з котрим ТОВ «Торффайн» в особі обвинуваченого уклав протягом 2019-2021 років декілька договорів, зокрема і №22 від 17 серпня 2020 року та №03 від 5 січня 2021 року, предметом яких є ґрунт торф`яний рослинний. Договори є шаблонними і текст аналогічних договорів раніше узгоджувався з ДК «Укрторф». Сторони узгодили умови, кількість поставленого товару, обумовлена ціна та порядок розрахунків. Ціна за тонну ґрунту торф`яного визначена з урахуванням видобування ґрунту покупцем, тобто ТОВ «Торффайн».

У висновку експерта за наслідком проведеної судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/125-22/2949-ЕЛ від 17 червня 2022 року, експертом було оцінено інформацію, викладену у постанові прокурора про призначення експертизи від 1 червня 2022 року, зокрема про самовільне видобування торфу, вихідні дані експерту також було надано прокурором. Експертом встановлено порушення вимог статей 16, 19 Кодексу України про надра, про що зазначала і прокурор у судовому засіданні, щодо того, що у даному випадку відбулося відчуження права ДП «Чернігівторф» на видобуток корисних копалин товариству ОСОБА_5 і що останній здійснював видобуток без відповідної ліцензії.

Разом з тим, порушення норм ст.16 Кодексу України про надра ОСОБА_5 у обвинувальному акті не інкримінується.

Щодо порушення ОСОБА_5 норм ст.19 Кодексу України про надра (надра надаються у користування лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр), та ст.14 Кодексу України про надра, яка зазначена у обвинувальному акті (надра надаються у користування для видобування корисних копалин), то суд вважає наступне.

Як встановлено судом, проведення робіт з видобування ґрунту торф`яного рослинного відбувалося під чітким контролем працівників Філії «Смолинський торфозавод» ДП «Чернігівторф», котрі, як пояснили свідки в судовому засіданні, вказували місце, де здійснювати видобуток та контролювали процес видобутку. Транспортний засіб, на котрий завантажувався ґрунт, спочатку зважувався працівниками Філії, потім у транспортний засіб загружався ґрунт, після чого зважувався транспортний засіб з ґрунтом. Так вимірювалася вага видобутого ґрунту, після чого виписувалася накладна, за якою ТОВ «Торффайн» сплачувало ДП «Чернігівторф» кошти за ґрунт, після чого ґрунт переходив у власність ТОВ «Торффайн».

Видобутий ґрунт, у тому числі і за договорами №22 та №03, як зазначала Державна служба геології та надр України, був прозвітований та відображений у звітному балансі запасів корисних копалин (форма 5-ГР) відповідно до спеціального дозволу на користування надрами №813 від 05.03.1997 року, наданого ДП «Чернігівторф» на видобування торфу з родовища «Гнилуське». ДП «Чернігівторф» подавало декларації з рентної плати за користування надрами та сплачувало податкові зобов`язання.

Виявлені порушення аудиторським дослідженням за темою «Оцінка ефективності управлінської діяльності ДП «Чернігівторф» за період 2019-2020 роки» здебільшого стосувалися діяльності саме ДП «Чернігівторф».

Фонд державного майна України листом від 18 червня 2021 року пропонував директору ТОВ «Торффайн» врегулювати розбіжності між ДП «Чернігівторф» та ТОВ «Торффайн», та звертав увагу на відсутність управлінського контролю, без господарське відношення та неналежна турботливість про майнові інтереси Підприємства та держави з боку керівника ОСОБА_9 , не належного обліку видобутку торфу та виробництва продукції, контролю якості сировини та продукції; недотримання вимог ст.16 Кодексу України «Про надра», якою визначено, що власник спеціального дозволу на користування надрами не може дарувати, продавати або в інший спосіб відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування надрами, іншій юридичній чи фізичній особі, у 2020 році ДП «Чернігівторф» договорами від 17.08.2020 р. № 22 та від 28.12.2020р. № 30 надало право ТОВ «Торффайн» самостійно здійснювати виїмку ґрунту торф`яного рослинного на земельних ділянках без технічного завдання та інших організаційно-технічних умов та погоджень, дозвіл на видобуток торфу на який має ДП «Чернігівторф». Зазначалося, що керівництво ДП «Чернігівторф» повторно декларує намір привести відносини з ТОВ «Торффайн» до вимог законодавства, зокрема шляхом заключення Договору/Договорів відповідно до юридичної практики та з врахуванням інтересів та вимог центрального органу виконавчої влади, якому підпорядковане ДП «Чернігівторф» - Фонду держмайна так і прав ТОВ «Торффайн». (том 3 а.к.п.130, 131)

Листом від 18 червня 2021 року в.о. директора ДП «Чернігівторф» ОСОБА_10 звернувся до ОСОБА_5 , в якому, відповідно до вказівок, визначених Резолюцією № 13-135 від 25 травня 2021 року Голови фонду державного майна України, рекомендаціями Департаменту внутрішнього аудиту Фонду, запропонував врегулювати розбіжності між ДП «Чернігівторф» та ТОВ «Торффайн». (том 4 а.к.п.14, 15)

Виявлені недоліки у правовідносинах ДП «Чернігівторф» та ТОВ «Торффайн» були усунуті і згідно додаткових угод №1 та №2 до договору №03 від 5 січня 2021 року сторони узгодили зокрема зміни до п.4.1. договору №03, доповнивши тим, що виїмка ґрунту торф`яного рослинного, навантаження та розвантаження здійснюється Покупцем в зв`язку з відсутністю техніки в ДП «Чернігівторф».

За таких обставин, судом встановлено, що між ТОВ «Торффайн» та надрокористувачем ДП «Чернігівторф», яке має відповідну ліцензію, існували договірні відносини з приводу купівлі-продажу ґрунту торф`яного рослинного, ціна за який була узгоджена з урахуванням видобування покупцем, право власності на товар переходило до ТОВ «Торффайн» після встановлення ваги товару та оплати за товар, і хоча були виявлені недоліки у оформленні правовідносин між сторонами, суду не надано доказів того, що у ОСОБА_5 був умисел на незаконний видобуток торфу, який, як зазначено у обвинувальному акті, було обернено на користь ТОВ «Торффайн».

Відповідно до ст.17 КПК України ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.

Відповідно п.3 ч.1 ст.373 КПК України виправдувальний вирок ухвалюється у разі, якщо не доведено, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.

Виходячи іззагальних засадкримінального судочинства,а саме,верховенства права,законності,рівності передзаконом тасудом,презумпції невинуватостіта забезпеченнядоведеності вини,змагальності сторінтощо,створивши необхідніумови дляреалізації сторонамипровадження їхніхпроцесуальних правта виконанняобов`язків,в томучислі іщодо збирання,подання доказів,дослідивши всіобставини кримінальногопровадження таоцінивши кожнийподаний сторонамидоказ таїх сукупність,суд дійшоввисновку,що у судовомузасіданні позарозумним сумнівомне доведенонаявності вдіях обвинуваченогоскладу кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.2ст.240КК України,а тому ОСОБА_5 необхідно визнатиневинуватим тавиправдати поцьому обвинуваченню з підстав, передбачених п.3 ч.1 ст.373 КПК України.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.

Процесуальні витрати на залучення експертів у розмірі 4 530 грн 48 коп. необхідно віднести на рахунок держави.

Долю речових доказів у даному кримінальному провадженні суд не вирішує, як і просила прокурор у судовому засіданні, оскільки речові докази знаходяться у іншому кримінальному провадженні № 42021270000000038.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 100, 124, 367-371, 373, 374 КПК України, суд,

У Х В А Л И В :

ОСОБА_5 визнати невинуватим у пред`явленому йому обвинуваченні за частиною 2 статті 240 КК України та виправдати на підставі п.3 ч.1 ст.373 КПК України у зв`язку з недоведеністю, що в його діянні є склад кримінального правопорушення.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду. Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на вирок суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя ОСОБА_1

СудЧернігівський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено16.10.2024
Номер документу122281789
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Порушення правил охорони або використання надр

Судовий реєстр по справі —748/2033/22

Ухвала від 22.11.2024

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Антипець В. М.

Ухвала від 22.11.2024

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Антипець В. М.

Вирок від 15.10.2024

Кримінальне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

Ухвала від 04.09.2024

Кримінальне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

Ухвала від 01.08.2024

Кримінальне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

Ухвала від 15.05.2024

Кримінальне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

Ухвала від 30.10.2023

Кримінальне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

Ухвала від 14.03.2023

Кримінальне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

Ухвала від 12.10.2022

Кримінальне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні