Справа № 127/20790/24
Провадження № 2/344/3304/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Атаманюка Б. М.,
секретаря Солонинко С.А.,
розглянувши в спрощеному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебувала цивільна справа за позовом Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 24.06.2024 року цивільну справу за позовом Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії, передано за підсудністю до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області.
За наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу визначено для розгляду судді Атаманюку Б.М.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 26.07.2024 відкрито провадження по справі в спрощеному провадженні, призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що Комунальне підприємство Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» надає населенню послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що забезпечується послугами з централізованого теплопостачання (централізованого опалення та гарячого водопостачання), які надаються КП ВМР «ВМТЕ». Зазначений житловий будинок технічно під`єднано до зовнішніх інженерних мереж КП ВМР «ВМТЕ», що підтверджується рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 10.12.2020 №2634, яким погоджено норми споживання теплової енергії на послугу з постачання теплової енергії та норми споживання гарячої води на послугу з постачання гарячої води для споживачів КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго». Відповідач порушуючи умови п.5 ч.2 ст.7, ст.9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», в період з 01.12.2020 до 30.09.2023 включно заборгувала за надані послуги з централізованого теплопостачання 27 457.83 грн., що підтверджується оборотною відомістю за особовим рахунком № НОМЕР_1 .
Таким чином, за період з 01.12.2020 до 30.09.2023 включно сума боргу відповідача ОСОБА_1 за спожиті послуги з централізованого теплопостачання становить 27 457.83 грн., із яких: 26 549 грн. - сума заборгованості за спожиті послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання; 691.03 грн. - сума втрат від інфляції; 217.80 грн. - 3% річних від простроченої суми заборгованості. На підставі наведеного представник позивача просить стягнути з відповідача заборгованість за спожиті послуги з централізованого теплопостачання у розмірі 27 457.83 грн., та судові витрати.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений. Представник позивача ОСОБА_2 07.08.2024 подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд розгляд справи здійснювати без участі представника позивача, позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Подала 08.10.2024 до суду заяву про застосування строку позовної давності за період з 01.05.2021 по 01.05.2024, та вважає, що підстав для перебігу та переривання позовної давності не було. Тому просила суд застосувати строк позовної давності, справу розглядати без її участі.
На підставі частини другої статті 247 ЦПК, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що спір між сторонами виник з приводу неналежного виконання споживачем-відповідачем зобов`язання по оплаті наданих послуг з теплопостачання. Правовідносини, які виникли у сфері надання комунальних послуг, регулюються спеціальним законодавством, а саме: Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ч.1, 3 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуги, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Згідно абз.3 ч.4 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність письмово оформленого договору з позивачем не позбавляє відповідача обов`язку оплачувати надані йому послуги (постанова Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 р в справі №751/3840/15-ц).
Відповідно до п.18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
За змістом ст.162 ЖК України, плата за комунальні послуги береться за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Плата за комунальні послуги має вноситись своєчасно.
Згідно ч.1 ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність письмово оформленого договору з позивачем не позбавляє відповідача обов`язку оплачувати надані йому послуги (постанова Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 р в справі №751/3840/15-ц).
Відповідно до п.18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Комунальне підприємство Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» є організацією, що надає населенню послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року №2189-VІІІ, Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 за №630, Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.2019 року №830 (в редакції постанови КМУ від 08.09.2021 року №1022) та Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою КМУ від 11.12.2019 року №1182 (в редакції постанови КМУ від 08.09.2021 року №1023).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_1 на праві власності належить квартира АДРЕСА_2 (а.с.6).
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.17).
Помешкання, яке належить відповідачу ОСОБА_1 забезпечується послугами централізованого теплопостачання, які надаються КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго».
Згідно оборотної відомості за період з 01.12.2020 р. по - 30.09.10.2023 р. та розрахунку заборгованості за спожиті послуги з централізованого теплопостачання з врахуванням 3% річних від суми заборгованості за спожиті послуги, суми втрат від інфляційних процесів, за особовим рахунком НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_1 , заборгованість за спожиті послуги з централізованого теплопостачання становить 27 457.83 грн., із яких: 26 549 грн. - сума заборгованості за спожиті послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання; 691.03 грн. - сума втрат від інфляції; 217.80 грн. - 3% річних від простроченої суми заборгованості (а.с.5).
Суд звертає увагу на те, що доказів, які б спростовували факт надання та отримання послуг з централізованого опалення щодо квартири відповідача, як і доказів невірності здійсненого позивачем розрахунку заборгованості, відповідачем не надано. Таким чином, судом встановлено, що у відповідача наявна заборгованість перед позивачем за спожиті послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання за період з 01.12.2020 р. по - 30.09.10.2023 р. на загальну суму 26 549 грн.
В даній справі відповідач ОСОБА_1 подала клопотання у якому заявила про застосування строку позовної давності до боргу.
Загальна позовна давність, відповідно до вимог ст. 257 ЦК України, встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня коли особа довідалась або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Згідно ч. 4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Позивач звернувся до суду 21.06.2024 з позовом про стягнення заборгованості з відповідача, додавши розрахунок заборгованості за період з 01.12.2020 по 30.09.2023, з чого слідує, що заборгованість яка виникла до 01.07.2021 року на суму 7035,12 грн., є такою, що нарахована поза строком позовної давності.
З врахуванням поданої заяви про застосування строку позовної давності, суд приходить до висновку про застосування наслідків спливу позовної давності щодо боргу який виник до 01.07.2021 р. у сумі 7035,12 грн.. А тому з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за послуги з теплопостачання в межах трьох річного строку позовної давності, за період з 01 липня 2021 року по 30 вересня 2023 року в сумі 19513,88 грн. (26549,00 грн. 7 035,12 грн.).
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк. Відповідно до ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті, та 3% річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утриманими грошовими коштами, що підлягають сплаті кредиторові. Ця позиція сформульована у постанові Верховного Суду від 18 березня 2019 року у справі №210/5796/16-ц.
Тому, з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача також підлягає стягненню сума втрат від інфляції у розмірі 417,97 грн., та 3% річних від простроченої суми заборгованості у розмірі 143,14 грн., що в загальній сумі становить 561,11 грн.
Таким чином, з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» до стягнення підлягає заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії у розмірі 20 074,99 грн., із яких: 19 513,88 грн. - сума заборгованості за спожиті послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання; 417,97 грн. - сума втрат від інфляції; 143,14 грн. - 3% річних від простроченої суми заборгованості.
Відповідно до ч. 1. ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відсоток задоволених позовних вимог становить 73,11 %, тому з відповідача слід стягнути на користь позивача понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2213,77 грн., що відповідає пропорційності розміру задоволених позовних вимог (3028 Х 73,11 %).
На підставі ст.ст. 257, 261, 264, 267, 509, 526, 815, 901, 903 ЦК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, керуючись ст.ст. 3, 4, 5, 137, 141, 263-265 ЦПК України суд,-
У Х В А Л И В :
Позов Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії - задовольнити частково.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстрованої: АДРЕСА_3 , на користь Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго», що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. 600-річчя, буд. 13, код ЄДРПОУ 33126849, заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії за особовим рахунком № НОМЕР_1 , за період з 01 липня 2021 року по 30 вересня 2024 року в сумі 20 074 (двадцять тисяч сімдесят чотири) грн. 99 коп..
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстрованої: АДРЕСА_3 , на користь Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго», що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. 600-річчя, буд. 13, код ЄДРПОУ 33126849, судовий збір в розмірі 2 213 (дві тисячі двісті тринадцять) грн. 77 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Комунальне підприємство Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго», м. Вінниця, вул. 600-річчя, буд. 13, код ЄДРПОУ 33126849.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстрована: АДРЕСА_3 .
Рішення виготовлено та підписано 15.10.2024.
Суддя Богдан АТАМАНЮК
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122289704 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Атаманюк Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні