Справа № 461/8149/24
Провадження № 1-кс/461/6286/24
У Х В А Л А
Іменем України
15.10.2024 року. м. Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
в с т а н о в и в :
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні за № 12024140000001052 від 03 жовтня 2024 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України, погодженим за погодженням за погодженням із прокурором Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_7 про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника групи психологічної ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на два місяці.
В обґрунтування заявленого клопотання покликається на те, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.09.2024 капітана ОСОБА_4 , призначеного на посаду наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 24.09.2024 №617 на посаду начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_3 , слід вважати таким що посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою.
Будучи військовослужбовцем капітан ОСОБА_4 , відповідно до вимог ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Разом з тим, капітан ОСОБА_4 діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вчинив злочин за наступних обставин.
Відповідно до ст. 1, 3 Закону України «Про Військової служби правопорядку у Збройних Силах України» - Військова служба правопорядку (далі ВСП) це спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене зокрема для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення. Основними завданнями ВСП є: виявлення причин,передумов іобставин кримінальнихта іншихправопорушень,вчинених увійськових частинахта навійськових об`єктах; запобігання вчиненню і припинення кримінальних та інших правопорушень у Збройних Силах України.
Пунктами 22, 33 ст. 7 вказаного закону військовослужбовцям ВСП надано право направляти у разі необхідності на медичний огляд водіїв військових транспортних засобів; проводити огляд військовослужбовців на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також використовувати у випадках, визначених законом, спеціальні технічні засоби для проведення такого огляду.
29.08.2024 наказом командира військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 старшого лейтенанта ОСОБА_8 , призначену наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.08.2024 №69 на посаду начальника відділення протидії обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, відділу запобігання вчиненню, виявлення і припинення кримінальних та інших правопорушень військової частини НОМЕР_1 , зараховано до списків особового складу військової частини та вважається такою що посаду прийняла і приступала до виконання службових обов`язків.
Отже, старший лейтенант ОСОБА_8 , при виконанні службових обов`язків за посадою, постійно здійснює функції представника влади, у зв`язку з чим являється службовою особою, відповідно до визначення наданого в ст. 18 та примітці до ст. 364 КК України.
Так, 03.10.2024 командиром військової частини НОМЕР_1 видано припис № НОМЕР_2 щодо вибуття старшого лейтенанта ОСОБА_8 разом із кінологічним розрахунком до ІНФОРМАЦІЯ_6 з метою проведення профілактичних заходів направлених на запобігання правопорушення пов`язаним із незаконним обігом наркотичних засобів, виданого на підставі розпорядження ГУВСП № 22767 від 23.08.2024.
На виконання вказаного припису, 03.10.2024 близько 12:45 год. старшим лейтенантом ОСОБА_8 та кінологічним розрахунком, виявлено військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_6 старшого солдата ОСОБА_9 , який виконує обов`язки водія, з явними ознаками наркотичного сп`яніння, на підставі чого останнього скеровано до КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень» для проходження медичного огляду на підтвердження перебування в стані наркотичного сп`яніння.
Висновком медичного огляду щодо виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №002573 від 03.10.2024 у старшого солдата ОСОБА_9 виявлено стан наркотичного сп`яніння.
Після чого, в цей же день, аналізуючи ситуацію яка склалася, передбачаючи суспільний розголос факту виявлення у ІНФОРМАЦІЯ_6 військовослужбовця який в умовах воєнного стану, під час виконання службових обов`язків перебуває в стані наркотичного сп`яніння, цим самим викликавши обурення громадськості та інші можливі репутаційні втрати для вказаного військового формування, з метою недопущення згаданого, капітан ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою з невстановленими на даний час особами, вирішив запобігти цьому, шляхом надання неправомірної вигоди.
03.10.2024 близько 15:30 год., капітан ОСОБА_4 перебуваючи у ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , достовірно знаючи, що старший лейтенант ОСОБА_8 в межах наділених їй повноважень за напрямком діяльності, отримавши результати обстеження старшого солдата ОСОБА_9 , повинна ініціювати перед уповноваженим особам, щодо притягнення останнього до адміністративної чи дисциплінарної відповідальності, маючи умисел на вжиття активних дій щодо не допущення вказаного, звернувся до старшого лейтенанта ОСОБА_8 щодо вирішення питання про не притягнення старшого солдата ОСОБА_9 до відповідальності та висловив пропозицію надати останній неправомірну вигоду за такі дії в розмірі 2000 доларів США.
В подальшому, капітан ОСОБА_4 завершуючи спільний із невстановленими на даний час особами злочинний умисел, 04.10.2024, близько о 13:00 год., перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , поблизу РТЦ «King Cross Leopolis» надав службовій особі начальникові відділення протидії обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів відділу запобігання вчиненню, виявлення і припинення кримінальних та інших правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_4 Збройних сил України старшому лейтенанту ОСОБА_8 неправомірну вигоду у розмірі 2 000 доларів США, що згідно з офіційним курсом НБУ станом на 04.10.2024 становило 82311,40грн., за вжиття заходів, щодо не притягнення військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_6 старшого солдата ОСОБА_9 до адміністративної чи дисциплінарної відповідальності, після чого протиправна діяльність ОСОБА_4 була припинена правоохоронними органами, а предмет неправомірної вигоди вилучено.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється в наданні неправомірної вигоди, за вчинення службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
04 жовтня 2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру наданні неправомірної вигоди, за вчинення службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
-протоколами допитів ОСОБА_8 ;
-протоколом огляду від 04.10.2024;
-протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України;
-протоколами проведення НСРД;
-речовими доказами;
-іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Таким чином, наявна обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Враховуючи те, що на даний час ОСОБА_4 обіймає посаду начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_3 та призначений уповноваженою особою на організацію, відповідно до якої перебуваючи на ній надав неправомірну вигоду службовій особі.
Прокурор в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав повністю.
Підозрюваний та захисник у судовому засіданні проти вимог клопотання заперечили. Зазначили, що прокурором не доведено, що перебуваючи на посаді підозрюваний може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування або іншим чином протиправно перешкоджати кримінальному провадженні.
Заслухавши думку прокурора, пояснення підозрюваного та її захисника, дослідивши клопотання, приходжу до наступного висновку.
Згідно ст.43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченомуКПК України.
Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч.1 ст. 154 КПК УкраїниВідсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Таким чином, клопотання слідчого відповідає вимогам ч.1 ст. 154 КПК України.
Разом з тим, згідно ч.2 ст. 155 КПК Україниу клопотанні зазначаються:
1.короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;
2.правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3.виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;
4.посада, яку обіймає особа;
5.виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення;
6.виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином;
7.перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.
До клопотаннятакож додаються: 1)копії матеріалів,якими слідчий,прокурор обґрунтовуєдоводи клопотання; 2) документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.
Так, у клопотанні слідчого викладено короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання.
Зазначено правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність ч. 3 ст. 368 КК України.
Викладено обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення.
Викладено обставини, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Так, вирішуючи питання про відсторонення ОСОБА_4 від посади слідчий суддя враховує наступне.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні за №12024140000001052 від 03 жовтня 2024 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
04 жовтня 2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру наданні неправомірної вигоди, за вчинення службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
-протоколами допитів ОСОБА_8 ;
-протоколом огляду від 04.10.2024;
-протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України;
-протоколами проведення НСРД;
-речовими доказами;
-іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Таким чином, наявна обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.09.2024 капітана ОСОБА_4 , призначеного на посаду наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 24.09.2024 №617 на посаду начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно з п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п.32, Series A, N 182).
Відповідно до вимогст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Відповідно до ч.1 ст. 157 КПК України,слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Під час розгляду клопотання слідчим та прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити, приховати чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
При вирішенні питання про відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади, слідчий суддя враховує, що ОСОБА_4 обіймає посаду начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_3 та призначений уповноваженою особою на організацію, відповідно до якої перебуваючи на ній надав неправомірну вигоду службовій особі.
Установлено, що інкриміноване ОСОБА_4 тяжке кримінально-каране діяння вчинено ним безпосередньо на займаній посаді, із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов`язків на час кримінального провадження, оскільки, продовжуючи перебувати на вказаній посаді, підозрюваний зможе знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, а також матиме можливість незаконними засобами впливати на свідків - своїх підлеглих та колег по службі, у тому числі і тих, які будуть викликатись для проведення з їхньою участю слідчих дій.
Згідноч.2ст.157КПК України,при вирішенніпитання провідсторонення відпосади слідчийсуддя,суд зобов`язанийврахувати такіобставини: 1)правову підставудля відстороненнявід посади; 2)достатність доказів,які вказуютьна вчиненняособою кримінальногоправопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно до вищезазначеного, можливо стверджувати про достатність доказів, що вказують на обґрунтованість підозри вчинення ОСОБА_10 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Окрім того, слідчим суддею не встановлено обставин, які б мали негативні наслідки для інших осіб внаслідок відсторонення ОСОБА_10 від посади.
При цьому слідчий суддя враховує, що відсторонення від посади має тимчасовий характер, і його слід відрізняти від звільнення з роботи, яке вирішується відповідно до вимог трудового законодавства, відсторонення від посади обмежено строком не більше двох місяців, який може бути продовжений відповідно до вимог, передбачених ст.159 КПК України.
З огляду на викладене,слідчий суддя приходить до висновку, що є достатні підстави вважати, що припинення та запобігання у подальшому протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо перешкоджання кримінальному провадженню неможливе без відсторонення останнього від посади начальника групи психологічної підтримки персоналу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Керуючись ст.ст. 154, 155, 157 КПК України, слідчий суддя,-
у х в а л и в :
клопотання задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,від посадиначальника групипсихологічної ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на 2 місяці, тобто до 15.12.2024 року.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_6 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного протягом п`яти діб з дня її проголошення, а особою, яка перебуває під вартою протягом п`яти днів з моменту вручення їй копії судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлений 15.10.2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Галицький районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122296686 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про відсторонення від посади |
Кримінальне
Галицький районний суд м.Львова
Мисько Х. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні