Вирок
від 10.09.2024 по справі 521/9452/23
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

справа № 521/9452/23

Провадження №1-кп/521/849/24

В И Р О К

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2024 року м. Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 ,

за участі сторін кримінального провадження,

прокурорів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

захисників: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, в порядку спеціального судового провадження (in absentia), кримінальне провадження внесене до ЕРДР за № 42022000000000782 від 21.06.2022 року по обвинуваченню:

ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Чумаки (Жовтневе), Миколаївської області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, голови фракції ПП « ОСОБА_13 » в Херсонській міській раді, депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання, зареєстрованого/проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , документованого паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 від 16.01.1998, РНКОП (ІПН): НОМЕР_2 , раніше судимого вироком Малиновського районного суду м. Одеси від 08.11.2023 року за ч. 1 ст. 436-2, ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111, 70 КК України до покарання у виді виді п`ятнадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями на підприємствах, установах та організаціях усіх форм власності строком на 15 років, вирок набрав законної сили на підставі ухвали Одеського апеляційного суду від 09.05.2024 року (пр. № 11-кп/813/1079/24, справа № 490/6113/22),

ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Новомиколаївка, Скадовського району, Херсонської області, громадянин України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м. Каховка, Херсонської області, громадянки України, РНКОП (ІПН): НОМЕР_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимої,

кожного окремо, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч.1 ст. 111-2, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст.111-1 КК України,

ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки м. Сімферополь, Автономної Республіки Крим - Україна, громадянки України, РНКОП (ІПН): НОМЕР_4 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_4 , раніше не судимої,

ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Бендери, Республіка Молдова, громадянина України, РНКОП (ІПН): НОМЕР_5 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_5 , раніше не судимого,

ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженки с. Костянтинівка, Мелітопольського району, Запорізької області, РНКОП (ІПН): НОМЕР_6 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_6 , раніше не судимої,

ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженки Новосибірської області, російської федерації, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_7 , раніше не судимої,

кожного окремо, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 28, ч.1 ст. 111-2 КК України, суд, -

В С Т А Н О В И В:

І. ФОРМУЛЮВАННЯ ОБВИНУВАЧЕННЯ, ВИЗНАНОГО СУДОМ ДОВЕДЕНИМ.

24.02.2022 року, о 5 годині 15 хв., збройні сили рф, діючи з метою фактичного знищення держави Україна, зміни меж території та державного кордону України, вчинили військову агресію відносно народу України, безпосередньо акти насильства щодо цивільного населення, з метою тероризування населення, які були поєднані з вбивствами цивільних осіб, а також напади на об`єкти військової, цивільної та критичної інфраструктури.

У зв`язку з зазначеними подіями, Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 в Україні з 05 години 30 хв. 24.02.2022 року, було введено воєнний стан строком на 30 днів. Зазначений Указ був затверджений Верховною Радою України Законом України 24.02.2022 року (№ 2102-ІХ) та неодноразово продовжувався і діє до теперішнього дня.

За результатами воєнних дій, 03.03.2022 року, збройними силами російської федерації, невстановленими представниками збройних сил та її спецорганів, було здійснено незаконне вторгнення у АДРЕСА_8 , де фактично була здійснена її окупація, що згідно положень Гаазької Конвенції, 1907 року, є діями по усуненню законних органів влади, що діють на вказаних територіях, з метою повалення і захоплення влади на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Херсонський район на час вчинення злочинів вважався окупованою територією відповідно до "Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блоковані), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (з подальшими змінами).

За результатами воєнних дій, збройними силами Російської Федерації було незаконно окуповано м. Херсон та частину Херсонської області, унаслідок чого на вказаних територіях було незаконно утворено «Военно-гражданскую администрацию Херсонской области».

Досудовим розслідуванням та в ході розгляду справи в суді, було встановлено, що не пізніше 14.06.2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме у м. Херсон, у ОСОБА_12 , який обійняв посаду голови незаконно утвореної окупаційною владою « ІНФОРМАЦІЯ_8 », виник злочинний умисел на вчинення умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору, а саме російській федерації, шляхом реалізації рішень пов`язаних зі створенням незаконних органів влади та інших установ, та подальшого вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. У цей же час у ОСОБА_12 виник злочинний умисел на створення організованої групи з метою завдання шкоди Україні шляхом незаконного утворення «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9». Зазначене підприємство повинно було бути створено на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» (ЄДРПОУ 22740252) з метою забезпечення поштових, логістичних, фінансових і торгівельних потреб окупаційної влади, а також проведення заходів інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на їх підтримку.

З метою організації та формування стійкого злочинного об`єднання для заняття вищезазначеною злочинною діяльністю, ОСОБА_12 , бажаючи здійснити дискредитацію органів державної влади України та встановлення на окупованих територіях проросійських напрямів діяльності та ідей, підшукав співучасників злочинів, заздалегідь розподілив між ними ролі та обов`язки, склав план і визначив порядок та спосіб його виконання за наступних обставин.

У не встановлені дату, час та місці, ОСОБА_12 , виконуючи функції організатора, залучив до вказаної злочинної діяльності громадянку України ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка мала відповідний досвід та навички, оскільки з 2014 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме в Автономній Республіці Крим, брала активну участь у незаконно утвореному окупаційною владою так званому «Федеральном государственном унитарном предприятии «ІНФОРМАЦІЯ_25», яке остання очолювала з липня 2014 року.

На неї, як на співорганізатора злочину, було покладено обов`язки щодо керівництва підготовкою до вчинення злочинів проти основ національної безпеки України шляхом використання повноважень, а також наявного в неї досвіду. Окрім цього, ОСОБА_19 було надано повноваження на залучення нових учасників до організованої групи.

Також ОСОБА_19 , будучи співорганізатором, виконуючи покладені на неї обов`язки з підготовки та керівництва вчиненням злочинів, залучила як пособників громадян України: ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6

ОСОБА_16 , яка у період часу з 01.09.2013 по 28.02.2014 року обіймала посаду в Кримській дирекції АТ «УКРПОШТА» і на теперішній час є директором департаменту з управління персоналом у незаконно утвореному окупаційною владою так званому «Федеральном государственном унитарном предприятии «ІНФОРМАЦІЯ_25», та має відповідні навички і досвід, було доручено надання порад у виді практичної та методичної допомоги ОСОБА_14 в організації роботи з персоналом, а саме щодо особливостей працевлаштування, нарахування заробітної плати працівникам, тощо, тобто здійснювати зазначеним способом пособництво при вчиненні злочинів.

ОСОБА_18 , яка з 01.05.2015 по 30.06.2022 року обіймала посади в Запорізькій дирекції АТ «УКРПОШТА» та з 09.06.2022 року очолила незаконно утворене так зване «Государственное унитарное предприятие «ІНФОРМАЦІЯ_26», було доручено вчинювати пособництво у вчиненні вищевказаних злочинів, шляхом надання порад ОСОБА_14 з приводу процедури незаконного утворення так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», а також засобів у виді проектів відповідних реєстраційних документів.

Окрім того, діючи відповідно до свого злочинного плану, як співорганізатор злочину ОСОБА_12 до підготовки та керівництва вчиненням злочинів також залучив громадянку України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка за не встановлених досудовим розслідуванням обставин, місці і час добровільно зайняла посаду так званого заступника голови «Военно-гражданской администрации Херсонской области» у сфері цифровізації та соціальної політики.

До її обов`язків входило забезпечення фінансування незаконно

утвореного так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», а також організація та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку діяльності незаконно утвореного підприємства.

Як виконавців злочинів проти основ національної безпеки України у

складі організованої групи ОСОБА_12 залучив ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який у період часу з 15.03.2021 по 29.06.2022 року обіймав посаду директора філії Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» та виконував

відповідні організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції

на підприємстві. При цьому ОСОБА_14 , усвідомлюючи протиправність своїх діянь, підтримав позицію ОСОБА_12 , яка виразилася у здійсненні заходів, пов`язаних з дискредитацією органів державної влади України та установленні

на окупованих територіях проросійських напрямів діяльності та ідей, забезпечення поштових, логістичних, фінансових і торгівельних потреб окупаційної влади.

Відповідно до заздалегідь розподілених ролей, ОСОБА_14 , використовуючи своє службове становище та надані йому повноваження керівника дирекції, мав забезпечити та безпосередньо реалізувати рішення окупаційної влади та держави агресора щодо незаконного утворення «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9» на базі та за рахунок діючих працівників і майна Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» (ЄДРПОУ 22740252).

При цьому ОСОБА_14 з метою спільного виконання організованих

ОСОБА_12 , ОСОБА_19 і ОСОБА_15 злочинів, залучив до злочинної діяльності організованої групи громадянина України ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який, усвідомлюючи протиправність своїх діянь, умисно, з метою завдання шкоди Україні, почав надавати допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, погодившись на виконання всіх їх вказівок, зокрема шляхом передачі матеріальних ресурсів Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» представникам держави-агресора, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації, з метою забезпечення подальшої діяльності незаконно утвореного «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9».

Крім того, на виконання спільного злочинного плану, діючи умисно, відповідно до заздалегідь розподілених ролей, не пізніше 26.06.2022 року,

у не встановленому досудовим розслідуванням місці, ОСОБА_19 з метою організації та керівництва діями співучасників при вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, створила груповий чат у мобільному додатку - месенджері «Telegram» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 », до участі в якому долучила, зокрема ОСОБА_20 .І, ОСОБА_17 , ОСОБА_16 , а також інших осіб, які є працівниками незаконно утвореного так званого «Федерального государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_25», яким, використовуючи повноваження керівника зазначеного підприємства, надала вказівки щодо надання допомоги та консультацій з різних напрямів щодо утворення та роботи незаконно утвореного «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9». У подальшому, протягом червня-липня 2022 року, ОСОБА_19 контролювала діяльність та надавала вказівки ОСОБА_14 та ОСОБА_17 щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію рішень і дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора, щодо утворення «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» (ЄДРПОУ 22740252).

Окрім того, 07.07.2022 року, перебуваючи у не встановленому досудовим розслідуванням місці, залучена як пособник ОСОБА_18 , діючи умисно, використовуючи мобільний додаток - месенджер «Telegram», надала

ОСОБА_14 проекти рішення щодо утворення так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_26», рішення про призначення очільника вказаного підприємства, а також проект статуту. На підставі вказаних проектів ОСОБА_14 було підготовлено проекти рішення та статуту щодо незаконного утворення «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9».

У подальшому, а саме 07.07.2022 року, ОСОБА_12 , перебуваючи у м. Херсоні, більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено, діючи умисно, на виконання злочинного плану, використовуючи повноваження так званого голови «Военно-гражданской администрации Херсонской области», з метою підтримки та реалізації рішення держави-агресора видав наказ № 180-р про створення так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції

АТ «Укрпошта» (ЄДРПОУ 22740252) та призначення ОСОБА_14 директором вказаного підприємства, а також щодо передачі останньому для затвердження статут, структури та штатного розпису підприємства, положення про структурні підрозділи.

При цьому ОСОБА_15 , протягом червня-липня 2022 року, більш точний час та місце досудовим розслідуванням не установлено, діючи умисно, на виконання спільного злочинного плану та покладених функцій співорганізатора злочину забезпечила фінансування незаконно утвореного «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9» з метою підтримки та реалізації рішення держави-агресора та окупаційної адміністрації щодо створення вказаного підприємства.

У свою чергу, ОСОБА_14 з 22.06.2022 по липень 2022 року, більш точна дата та час невідомі, перебуваючи у м. Херсоні, умисно, діючи на виконання спільного злочинного плану, з метою завдання шкоди Україні, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи всупереч інтересам держави України, її суверенітетові та територіальній цілісності, використовуючи досвід роботи директора філії Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА», з метою реалізації рішень держави агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора щодо створення так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», створив і затвердив статут вищевказаного підприємства, здійснив закупівлю в російській федерації матеріального обладнання для функціонування поштових відділень, ужив заходів щодо підготовки та передачі матеріальних ресурсів Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» та вчинення умисних дій щодо схиляння працівників Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» до співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора у сфері надання послуг пошти, чим вчинив дії, спрямовані на реалізацію рішень і дій держави-агресора зі створення незаконного поштового підприємства на території м. Херсона та Херсонської області, а також підготовки та передачі матеріальних ресурсів Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» на користь так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9».

Водночас ОСОБА_17 , діючи умисно у складі організованої групи, на виконання заздалегідь розробленого плану та визначених ролей, протягом

липня-серпня 2022 року, перебуваючи в м. Херсоні, підтримуючи рішення держави-агресора та окупаційної влади щодо незаконної діяльності так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» (ЄДРПОУ 22740252), вчинив умисні дії, спрямовані на забезпечення роботи відповідного програмного забезпечення для роботи незаконно утвореного підприємства, а також реалізував рішення окупаційної адміністрації щодо вилучення майна, а саме комп`ютерної техніки Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» у працівників, у віданні яких вона перебувала та передав зазначене майно на користь незаконно утвореного так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», створеного на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «Укрпошта»

(ЄДРПОУ 22740252), а також здійснював пошук осіб для їх працевлаштування у незаконно створене підприємство.

Таким чином, залучивши до вчинення злочинів проти основ національної безпеки України вищевказаних осіб та утворивши організовану групу, заздалегідь розподіливши ролі та обов`язки, ОСОБА_12 за участю співорганізаторів ОСОБА_19 і ОСОБА_15 , виконавців ОСОБА_14 та ОСОБА_17 , пособників ОСОБА_16 та ОСОБА_18 , з метою завдання шкоди Україні, бажаючи здійснювати дискредитацію органів державної влади України та встановлення на окупованих територіях проросійських напрямків діяльності та ідей, для забезпечення поштових, логістичних, фінансових та торгівельних потреб окупаційної влади, створили та забезпечили діяльність незаконного утворення «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» (ЄДРПОУ 22740252).

Окрім того, діючи умисно, за попередньою змовою та на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, 29.06.2022 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, пр. Ушакова, 41, ОСОБА_12 , ОСОБА_15 та ОСОБА_14 організували і провели захід за участі близько трьохсот працівників Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» на підтримку дій держави-агресора щодо окупації Херсонської області та прийнятого рішення про утворення так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9» на базі цілісного майнового комплексу Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» (ЄДРПОУ 22740252), із закликами працівників Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» до співпраці з окупаційною адміністрацією та незаконно утвореним зазначеним підприємством.

У ході вказаного заходу ОСОБА_14 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх діянь, повідомив присутнім особам, що Херсонська дирекція АТ «УКРПОШТА» припиняє роботу, та прийнято рішення про утворення «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», закликав усіх колишніх працівників АТ «УКРПОШТА» працевлаштуватись у незаконне підприємство.

Далі ОСОБА_15 повідомила всім присутнім про те, що на даний час «Государственное унитарное предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9» є самостійним підприємством, утім, після входження Херсонської області до складу

російської федерації, указане формування буде об`єднане з «Почтой России». При цьому, в ході виступу нею повідомлялися ультимативні та маніпулятивні заклики з приводу невиплат пенсій, які виражались у тому, що особи, які мають право на отримання пенсійних виплат у Херсонській області, отримувати їх не будуть, якщо працівники АТ «УКРПОШТА» не будуть працювати в «Государственном унитарном предприятии «ІНФОРМАЦІЯ_9». При цьому, виплата пенсій буде здійснюватися у рублях.

При цьому в ході зазначеного заходу ОСОБА_12 , представляючись як представник окупаційної влади на території Херсонської області, з мотивів установлення на окупованих територіях проросійських напрямів діяльності та ідей, повідомив працівникам АТ «УКРПОШТА», що «Россия тут навсегда», закликавши їх працевлаштуватись в новоствореному «Государственном унитарном предприятии «ІНФОРМАЦІЯ_9» для підтримання окупаційної діяльності в Херсонській області.

Таким чином, залучивши до вчинення злочину проти основ національної безпеки України вищевказаних осіб та утворивши організовану групу, ОСОБА_12 за участю ОСОБА_15 і ОСОБА_14 , з метою дискредитації органів державної влади України та установлення на окупованих територіях проросійських напрямів діяльності та ідей, з метою забезпечення діяльності незаконного утворення «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», організували та провели захід політичного характеру, здійснили інформаційну діяльність на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації серед працівників АТ «УКРПОШТА».

ІІ. Застосовані судом правові процедури. Спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).

З урахуванням того, що судовий розгляд здійснювався за відсутності всіх обвинувачених, дотримання процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, суд вважає за необхідне мотивувати окремо.

У зв`язку зі зміною територіальної підсудності судових справ Херсонського міського суду Херсонської області, на підставі розпорядження Голови Верховного суду від 06.03.2022 року № 1/0/9/22, рішень Вищої ради правосуддя від 31.01.2023 № 10/0/15-23, від 28.02.2023 № 161/0/15-23, обвинувальний акт № 42022000000000782 від 21.06.2022 року з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , в порядку ст. 32, 283, 291 КПК України, 10.04.2023 року надійшов до Малиновського районного суду м. Одеси для розгляду по суті. (т. № 1, а.с. 73-75)

Ухвалою суду від 25.04.2023 року було призначено підготовче судове засідання на 02.05.2023 року. (т. № 1, а.с. 80-81)

Судом від призначення обвинувального акту до підготовчого судового засідання та до ухвалення рішення про проведення спеціального судового розгляду за відсутності обвинувачених, було проведено п`ять судових засідань: 02.06.2023, 14.06.2023, 30.06.2023, 28.08.2023, 08.09.2023 року. (т. № 1, а.с. 80 - т. № 2 а.с. 200)

Про всі зазначені вище судові засідання, кожен з обвинувачених окремо, повідомлявся про судовий розгляд кримінального провадження стосовно нього та мав можливість прибути до суду та скористатись своїм правом на вільний вибір захисника, користуватись своїми правами та подати до суду будь-які клопотання чи заяви.

Зазначеною можливістю обвинувачені ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 не скористалися.

Процедура заочного судового розгляду не є достатньо деталізованою процесуальним законом та не має тривалої історії застосування у судовій практиці, у зв`язку з чим суд виходив із загальних засад кримінального провадження.

До загальних засад кримінального провадження, зокрема відноситься: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження доказів.

При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.

Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

Згідно положень ч. 2 ст. 297-1 КПК України вбачається, що серед переліку злочинів, щодо яких може здійснюватися спеціальне досудове розслідування, наявне посилання на ст. 111-1, 111-2 КК України, за якими висунуто обвинувачення.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 135 КПК України особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв`язком; здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім`ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.

Судові повістки та повідомлення які судом були направлені на адресу місця проживання обвинувачених ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , органами поштового зв`язку були повернуті на адресу суду з відмітками про неможливість їх вручення у зв`язку з відсутністю адресата.

Разом з цим, у відповідності до положень ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВР України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

На виконання зазначених положень процесуального закону, судом були надіслані та опублікуванні у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур`єр», повістки та повідомлення про виклик обвинувачених ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 до ВСІХ призначених судових засідань.

При цьому від початку здійснення підготовчих дій суд надсилав для опублікування повістки на веб-сайт Офісу Генерального прокурора для виклику обвинувачених ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , де зазначені повідомлення були опубліковані.

Крім того, повідомлення про виклик до суду ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 були завчасно опубліковані на офіційному веб-сайті Малиновського районного суду м. Одеси щодо всіх судових засідань, які призначались у цьому кримінальному провадженні.

Водночас, незважаючи на наявні у матеріалах провадження докази відсутності ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 протягом тривалого часу на території України, у органу досудового слідства, прокурора та суду відсутні будь-які відомості щодо адреси можливого проживання або перебування зазначених осіб за кордоном для направлення судового повідомлення про виклик в порядку ч. 7 ст. 135 КПК України.

Крім того, у випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини захисника, копія повістки про її виклик надсилається захиснику.

Разом з цим, усі захисники усіх обвинувачених в ході судових засідань стверджували, що у них відсутні будь-які можливості для контакту з обвинуваченими та можливість вручення їм повісток чи процесуальних документів.

З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинувачених ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , водночас є вмотивовані підстави стверджувати, що обвинувачені були обізнані щодо судового провадження ще на стадії проведення судом підготовчих дій.

Щодо забезпечення права на захист.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 КПК України захисник зобов`язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов`язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини суд, а у разі, якщо він призначений органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, - також і цей орган (установу).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 49 КПК України суд зобов`язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог статті 52 цього Кодексу участь захисника є обов`язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника.

У цьому провадженні участь захисника є обов`язковою з огляду на положення ч. 1 ст. 52 КПК України, оскільки висунуто обвинувачення у вчиненні особливо тяжких злочинів.

Разом з цим, стосовно ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 здійснювалось спеціальне досудове розслідування, тому відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 52 КПК України участь захисника у цьому кримінальному провадженню є обов`язковою, але з моменту прийняття відповідного процесуального рішення.

Під час підготовчого судового засідання та проведення подальшого судового розгляду даного кримінального провадження, судом у повному обсязі було забезпечено участь захисників в захист інтересів щодо кожного з обвинувачених.

З урахуванням зазначеного, ухвалою суду від 08 вересня 2023 року, клопотання прокурора про здійснення спеціального судового розгляду (In absentia) було задоволено, оскільки наявними у матеріалах справи доказами належним чином доведено, що обвинувачення ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 у кримінальному провадженні № 42022000000000782 від 21.06.2022 висунуте щодо злочинів, передбачених ст. ст. 111-1, 111-2 КК України, тобто таких, які входять до переліку злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 КПК України.

Також зазначеною ухвалою суду був призначений судовий розгляд з вирішенням питань, передбачених ч. 3 ст. 31, п. 10 ч. 1 ст. 615, 314-316 КПК України.

Разом з цим, за період часу з 25.04.2023 (ухвали про призначення підготовчого судового засідання) та до виходу суду до нарадчої кімнати 06.19.2024, інформація, яка стосувалася всіх призначених судових засідань, своєчасно публікувалася та була доступною через офіційний веб-сайт суду, офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора та публікацій у ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження.

За час заочного судового розгляду обвинувачені мали змогу визначитися з провадженням проти них, та усвідомити, що у кожного з них виник юридичний обов`язок постати перед судом. Разом з цим, жоден з обвинувачених не змінив свою процесуальну поведінку та продовжив подальше ухилення від виконання своїх процесуальних обов`язків.

Підсумовуючи даний блок вироку, суд констатує, що всі передбачені КПК умови для проведення судового розгляду за спеціальною процедурою «in absentia», судом були виконані та дотримані у повному обсязі.

ІІІ. Позиція сторін кримінального провадження.

Кожен прокурор з групи прокурорів, які брали участь у судовому розгляді, висловив позицію щодо повної доведеності вини ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 у вчиненні інкримінуємих їм злочинів, просили визнати всіх обвинувачених винними та призначити відповідне покарання в межах санкцій осудних статей.

Захисники: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , кожен окремо заявили, що не мали реальної можливості встановити будь-який контакт з обвинуваченими та з`ясувати їх правову позицію щодо висунутого обвинувачення.

Разом з цим, кожен захисник окремо, в ході судових дебатів відзначив, що винуватість його підзахисного у вчиненні інкримінуємих злочинів, не доведена допустимими, належними та переконливими доказами поза розумним сумнівом. Не встановлені як в ході досудового розслідування так і в ході судового розгляду мотив дій обвинувачених, умисел на вчинення злочинів, та те, чи діяли кожен з обвинувачених за власною волею, тобто без зовнішнього примусу зі сторони будь-кого, у тому числі і фізичного. Матеріали кримінального провадження, на думку кожного із захисників, містять копії документів, відео та аудіо записів, походження яких, на їх думку, сумнівне. Крім того, кожен з захисників висловив позицію про необ`єктивність та неповноту проведеного досудового розслідування, оскільки воно було здійснено за відсутності обвинувачених, тобто з порушенням їх права на захист.

Підсумовуючи викладене, кожен захисник окремо, просив постановити виправдувальний вирок у відношенні його підзахисного.

ІV. ДОКАЗИ, ДОСЛІДЖЕНІ СУДОМ НА ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВИНИ ТА ОБСТАВИН ВИЧНЕНИХ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОВОПУШЕНЬ.

Відповідно до ст. ст. 84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Відповідно до ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 15.11.2022 року (справа 757/31921/22-к), по даному кримінальному провадженню здійснювалося спеціальне досудове розслідування. (Т. № 14, а.с. 98-102)

Надані сторонами кримінального провадження та досліджені в суді докази, суд вважає за необхідне викласти щодо кожного епізоду обвинувачення окремо.

По епізоду обвинувачення ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 за ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України, їх вина підтверджується:

- протоколом огляду оптичного носія інформації від 06.12.2022 року, (DVD-R № 5/6/1/5-1 від 13.07.2022), на якому, окрім іншого, міститься файл з назвою «Голосm4а» з аудіо записом тривалістю 33 хвил. 59 сек. За результатами прослуховування аудіо запису із назвою « Голос.m4a », було складено стенограму щодо проведених 29.06.2022 зборів працівників АТ «Укрпошта» за участі ОСОБА_14 , ОСОБА_12 та ОСОБА_15 , на якому останніми було повідомлено, що представниками окупаційної влади прийнято рішення про утворення нового підприємства «ІНФОРМАЦІЯ_9» та закликали усіх працівників переходити на роботу до вказаного підприємства;

- показами свідка ОСОБА_21 , яка пояснила суду, що вона є співробітником АТ «Укрпошта». З березня 2021 року по червень 2022 року директором Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» був ОСОБА_14 29.06.2022 року були проведені збори працівників Херсонської дирекції АТ «Укрпошта».

На вказаних зборах були присутні ОСОБА_12 , ОСОБА_14 та жінка яку представили як ОСОБА_15 , які організували та провели захід за участі близько трьох ста працівників Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА». Під час вказаного заходу ОСОБА_12 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 почергово виступали. При цьому ОСОБА_14 , повідомив присутнім, що Херсонська дирекція АТ «УКРПОШТА» припиняє свою роботу, оскільки прийнято рішення про утворення нового підприємства «ІНФОРМАЦІЯ_9». В ході виступу він закликав усіх працівників АТ «УКРПОШТА» працевлаштуватись у новостворене підприємство. Після чого, ОСОБА_15 повідомила всім присутнім про те, що на даний час «ІНФОРМАЦІЯ_9» є самостійним підприємством, утім, після входження Херсонської області до складу Російської Федерації, вказане формування буде об`єднане з «Почтой России». При цьому, в ході розмови нею повідомлялися ультимативні заклики з приводу невиплат пенсій, які виражались у тому, що особи, які мають право на отримання пенсійних виплат у Херсонській області, отримувати їх не зможуть, якщо працівники АТ «УКРПОШТА» не будуть працювати в новоствореній « Почте Херсона ». При цьому вона неодноразово уточнювала, що виплата пенсій тепер буде здійснюватися виключно у рублях. Під час свого виступу ОСОБА_12 , представляючись як представник окупаційної влади на території Херсонської області, повідомив працівникам АТ «УКРПОШТА», що «Россия тут навсегда», закликав присутніх працівників працевлаштуватись на підприємство «ІНФОРМАЦІЯ_9». Також свідок повідомила, що вказані обставини вона фіксувала шляхом аудіо запису на свій мобільний телефон. Аудіо запис цієї події вона переслала іншим співробітникам Херсонської дирекції АТ «Укрпошта»;

- протоколом огляду оптичного носія інформації з додатками від 02.09.2022 року, (DVD-R № 5/6/1/5-1 від 13.07.2022), за участю свідка ОСОБА_21 , під час якого було здійснено відкриття файлу «Голосm4а» на якому міститься аудіо запис тривалістю 33 хвил. 59 сек. Під час проведення огляду вказаний файл було прослухувано, після чого свідок ОСОБА_21 пояснила, що на вказаному аудіо записі зафіксовані події збору працівників Херсонської дирекції АТ «Укрпошта», які відбулися у будівлі дирекції за адресою: АДРЕСА_8 за участю ОСОБА_14 , ОСОБА_12 та інших представників окупаційної влади та те, що на вказаних зборах першим виступав ОСОБА_14 , після нього жінка, яку останній представив як ОСОБА_15 та ОСОБА_12 , також свідок вказала, що на вказаному записі присутній і її виступ. За результатами прослуховування аудіо запису, що міститься в файлі «Голосm4а» складено відповідну стенограму, що є невідємним додатком до протоколу огляду від 02.09.2022.

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.09.2022 року, згідно якого свідок ОСОБА_21 впізнала особу зображеному на фотознімку № 3, яка була присутня у приміщенні та виступала разом з ОСОБА_14 , ОСОБА_12 від імені окупаційної влади на зборах, які відбувались за адресою: АДРЕСА_8 у будівлі АТ «Укрпошта». Вказаною особою на фотознімку № 3 є ОСОБА_15 ;

- показами свідка ОСОБА_22 , яка пояснила суду, що була співробітником АТ «Укрпошта». На стільки їй відомо з 2021 року директором Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» був ОСОБА_14 29.06.2022 року були призначені збори працівників Херсонської дирекції АТ «Укрпошта». На вказаних зборах були присутні ОСОБА_12 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 , які організували та провели захід за участі кількох сотень працівників Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА». Під час вказаного заходу ОСОБА_12 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 почергово виступали. У ході вказаного заходу ОСОБА_14 , повідомив присутнім особам, що Херсонська дирекція АТ «УКРПОШТА» припиняє роботу, та прийнято рішення про утворення нового підприємства «ІНФОРМАЦІЯ_9», закликав усіх колишніх працівників АТ «УКРПОШТА» працевлаштуватись у новостворене підприємство. Далі ОСОБА_15 повідомила всім присутнім про те, що на даний час «ІНФОРМАЦІЯ_9» є самостійним підприємством, утім, після входження Херсонської області до складу Російської Федерації, указане формування буде об`єднане з «Почтой России». При цьому, в ході свого виступу, вона закликала працівники АТ «УКРПОШТА» переходити на роботу у новостворене підприємство з метою того, щоб люди, які мають право на отримання пенсійних виплат у Херсонській області, продовжували їх отримувати. При цьому, вона уточнювала, що виплата пенсій буде здійснюватися у рублях. Далі ОСОБА_12 , повідомив працівникам АТ «УКРПОШТА», що «Россия тут навсегда», закликавши всіх працевлаштуватись на підприємство «ІНФОРМАЦІЯ_9».

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 13.01.2023 року, згідно якого свідок ОСОБА_22 впізнала особу зображеному на фотознімку № 3, яка була присутня у приміщенні та виступала разом з ОСОБА_14 , ОСОБА_12 від імені окупаційної влади на зборах, які відбувались за адресою: АДРЕСА_8 у будівлі АТ «Укрпошта». Вказаною особою на фотознімку № 3 є ОСОБА_15 ;

- показами свідка ОСОБА_23 , яка пояснила суду, що вона працює в АТ «Укрпошта». Директором Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» ОСОБА_14 були призначені збори працівників Херсонської дирекції АТ «Укрпошта». На вказаних зборах були присутні ОСОБА_12 , ОСОБА_14 та жінка яку представили як ОСОБА_15 , які організували та провели захід за участі близько трьох ста працівників Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА». Під час вказаного заходу ОСОБА_12 , ОСОБА_14 та жінка яку представили як ОСОБА_15 почергово виступали. У ході вказаного заходу ОСОБА_14 , повідомив, що Херсонська дирекція АТ «УКРПОШТА» припиняє свою роботу, оскільки прийнято рішення про утворення нового підприємства «ІНФОРМАЦІЯ_9». При цьому він закликав усіх колишніх працівників АТ «УКРПОШТА» працевлаштуватись у зазначене нове підприємство. Далі ОСОБА_15 повідомила всім присутнім про те, що на даний час «ІНФОРМАЦІЯ_9» є самостійним підприємством, утім, після входження Херсонської області до складу Російської Федерації, указане формування буде об`єднане з «Почтой России». При цьому, в ході розмови нею повідомлялися ультимативні заклики з приводу невиплат пенсій, які виражались у тому, що особи, які мають право на отримання пенсійних виплат у Херсонській області, отримувати їх не будуть, якщо працівники АТ «УКРПОШТА» не будуть працювати в «ІНФОРМАЦІЯ_9». При цьому, виплата пенсій буде здійснюватися у рублях. Далі ОСОБА_12 , представляючись як представник окупаційної влади на території Херсонської області, повідомив працівникам АТ «УКРПОШТА», що «Россия тут навсегда», закликавши їх працевлаштуватись на підприємство «ІНФОРМАЦІЯ_9».

- показами свідка ОСОБА_24 , який окрім іншого пояснив суду, що був співробітником АТ «Укрпошта» та те, що з березня 2021 року директором Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» був ОСОБА_14 . Свідок пояснив, що йому стало відомо, що ОСОБА_14 планував проведення зборів працівників Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» та те, що хто не може приїхати, може підключитися до проведення зборів по відео зв`язку, проте ніякого підключення не відбулось. У подальшому йому стало відомо, що були проведені збори, під час яких в приміщенні були присутні російські військові та те, що під час зборів виступали ОСОБА_14 , ОСОБА_12 , які агітували працівників переходити з Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» в нове підприємство «ІНФОРМАЦІЯ_9».

- показами свідка ОСОБА_25 який окрім іншого пояснив суду, що був співробітником АТ «Укрпошта» та те, що директором Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» був ОСОБА_14 , яким були призначені збори працівників Херсонської дирекції АТ «Укрпошта». На вказаних зборах були присутні ОСОБА_12 , ОСОБА_14 та жінка яку представили як ОСОБА_15 . Під час вказаного заходу ОСОБА_12 , ОСОБА_14 та жінка яку представили як ОСОБА_15 почергово виступали. У ході вказаного заходу ОСОБА_14 , повідомив присутнім особам, що Херсонська дирекція АТ «УКРПОШТА» припиняє роботу, та прийнято рішення про утворення нового підприємства «ІНФОРМАЦІЯ_9», закликав усіх колишніх працівників АТ «УКРПОШТА» працевлаштуватись у незаконне підприємство. Далі ОСОБА_15 закликала перейти працівників АТ «Укрпошта» до нового підприємства «ІНФОРМАЦІЯ_9». ОСОБА_12 , представляючись як представник влади на території Херсонської області, повідомив працівникам АТ «УКРПОШТА», що «Россия тут навсегда», закликавши їх до співпраці.

- протоколом НСРД від 14.07.2022 № 5/6/1/5-401т, відповідно до якого отримано доступ до мобільного терміналу з номером НОМЕР_7 , який належить ОСОБА_14 , на якому встановлено додаток ТЕЛЕГРАММ за номером мобільного телефону НОМЕР_7 , у якому виявлено переписку з абонентом « ОСОБА_26 » за номером мобільного телефону НОМЕР_8 . Вказаний абонент надіслав ОСОБА_14 медіа файл, в якому міститься скріншот про проведений захід на чолі з ОСОБА_12 та ОСОБА_14 щодо припинення діяльності Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» та запрошення колег до співпраці з «новою владою». Також виявлено переписку з абонентом « ОСОБА_26 », вказаний абонент веде листування з ОСОБА_14 про наявність аудіо запису зборів та про ставлення людей до нього. (папка з назвою «chat23» в якій міститься файл html з назвою «chat») стор. 81-87.

- висновком експерта за результатами проведення судової лінгвістичної семантико-текстуальної експертизи № 31836/22-39 від 19.01.2023 року, яким досліджується об`єктивний зміст висловлювань ОСОБА_12 , ОСОБА_15 та ОСОБА_14 , зафіксованих у аудіозаписі з назвою «Голосm4а» на CD-R диску Verbatim (за текстовим відтворенням їх змісту, викладеним у протоколі огляду відеозапису від 06.12.2022), що відбувались на загальних зборах трудового колективу Херсонської дирекції АТ «УКРПОШТА» від 29.06.2022. За результатами проведення судової лінгвістичної семантико-текстуальної експертизи № 31836/22-39 від 19.01.2023 року встановлено, що мовленнєва діяльність ОСОБА_12 , ОСОБА_15 та ОСОБА_14 зафіксована у аудіозаписі з назвою «Голосm4а» на CD-R диску Verbatim, містить ознаки, які вказують на їхню співпрацю з державою-агресором та здійснення інформаційної діяльності, спрямованої на підтримку держави-агресора і її окупаційної адміністрації;

По епізоду обвинувачення ОСОБА_12 , ОСОБА_19 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_16 та ОСОБА_18 за ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, їх вина підтверджується:

- показами свідка ОСОБА_21 , яка пояснила суду, що вона є співробітником АТ «Укрпошта». У період з 15.05.2019 по 30.06.2022 року, вона обіймала посаду начальника центру управління персоналом Херсонської дирекції АТ «Укрпошта». Директором Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» з березня 2021 року по червень 2022 року був ОСОБА_14 , який у подальшому очолив створене окупаційною адміністрацією підприємство «ІНФОРМАЦІЯ_9» та був відповідальним за те, щоб усе майно дирекції перейшло в розпорядження нового підприємство.

Їй відомо, що ОСОБА_14 неодноразово відвідував військово-цивільну адміністрацію та спілкувався із представниками окупаційної влади, у тому числі із ОСОБА_12 , оскільки був особисто з ним знайомим та вихвалявся цим, а також говорив то те, що знає особисто багатьох представників «нової влади».

У червні 2022 року ОСОБА_14 розповів, що дуже скоро дирекція АТ «Укрпошта» вже не буде працювати, та розпитував різних працівників, щодо їх ставлення про можливість переходу працювати на нове утворене окупаційною владою підприємство «ІНФОРМАЦІЯ_9», на що деякі працівники-керівники висловлювали згоду.

На той час дирекція мала у підпорядкуванні 243 стаціонарних відділення і 73 пересувних відділень із 8 точками базування. На підприємстві працювало близько 1500 осіб. На балансі перебували будівлі, сортувальний об`єкт - цех оброблення пошти, автобази, автомобілі для перевезення пошти та оргтехніка. У відділеннях був зроблений ремонт, закуплено багато нових меблів, техніки та обладнання. Також мались облаштовані кімнати зберігання зброї, які використовувались для забезпечення інкасації. Протягом березня-квітня 2022 року ОСОБА_14 передав належну Херсонській дирекції АТ «Укрпошта» зброю окупантам під акт прийму-передачі, де особисто поставив свій підпис.

Також їх відомо, що наприкінці червня 2022 року керівництво АТ «Укрпошта», надало вказівку забрати оргтехніку додому та налаштувати її для дистанційної роботи. Усі хто забирали техніку писали розписку, які зберігалися у ОСОБА_17 , який на той час обіймав посаду начальника центру інформаційних технологій Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» та у подальшому погодився на співпрацю з окупаційною владою. Указані розписки були знищені свідком, ОСОБА_14 зі свого боку вимагав їх повернення та повернення усього майна, а в разі неповернення погрожував проведенням обшуків. У зв`язку з тим, що свідок боялася за безпеку працівників, майно врешті решт було передано в розпорядження нового підприємства;

- показами свідка ОСОБА_22 , яка пояснила суду, що у період з

2017 року по день звільнення в 2022 році, вона обіймала посаду територіального менеджера відділу розвитку мережі Херсонської дирекції АТ «Укрпошта». З березня 2021 року посаду директора Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» займав ОСОБА_14 .

Херсонська дирекція у своєму підпорядкуванні мала 243 стаціонарних відділення і 73 пересувних відділень із 8 точками базування, де працювало близько 1500-1600 осіб.

Їй відомо, у тому числі і особисто від самого ОСОБА_14 , що ОСОБА_14 спілкувався із представниками окупаційної влади, а саме з ОСОБА_12 , оскільки був особисто з ним знайомим. Також він вихвалявся тим, що знає особисто багатьох представників нової окупаційної влади. На початку червня 2022 року ОСОБА_14 почав доводити до відома співробітників те, що скоріш за все, дуже скоро, вже не буде можливості працювати як дирекція АТ «Укрпошта» та запитував у працівників, чи погодилися б вони перейти працювати на нове утворене окупаційною владою підприємство

«ІНФОРМАЦІЯ_9», яке у подальшому він очолив. Також у перші тижні з представниками окупаційної влади почав співпрацювати ОСОБА_17 ;

- показами свідка ОСОБА_25 , який пояснив суду, що у період з 01.10.2021 до 30.06.2022 року, він займав посаду заступника директора філії з операційної діяльності Херсонської дирекції АТ «Укрпошта». Директором дирекції був ОСОБА_14 .

У середині 2022 року, після окупації м. Херсон, ОСОБА_14 почав відвідувати незаконно утворену військово-цивільну адміністрацію, де спілкувався з представниками окупаційної влади. У квітні 2022 року почав казати про те, що якось треба пристосовуватися до нових умов, які склалися та продовжувати працювати навіть під керівництвом окупаційної влади, оскільки це вже назавжди. Також ОСОБА_14 викликав до себе керівників та працівників дирекції із пропозицією про перехід на роботу під керівництвом незаконно-утвореної військово-цивільної адміністрації. Проте більшість з них відмовлялась. Окрім того ОСОБА_14 неодноразово намагався схилити і його, під час особистих розмов, до співпраці з окупаційною владою, на що останній відмовлявся.

З приводу ОСОБА_17 , який обіймав посаду начальника центру інформаційних технологій Херсонської дирекції АТ «Укрпошта», йому відомо, що останньому запропонували перейти на утворене окупаційною владою підприємство «ІНФОРМАЦІЯ_9», на що він погодився. Безпосередньо ОСОБА_17 , був відповідальним за повернення та передачу оргтехніки, яку він забирав у працівників та передав в подальшому у розпорядження ОСОБА_14 ..

Свідок також повідомив суду, що ОСОБА_14 оголосив про те, що з 01.07.2022 року, усе майно дирекції, яке на момент призупинення діяльності АТ «Укрпошта», тапер належить незаконно утвореному підприємству «ІНФОРМАЦІЯ_9» і є таким, що націоналізоване росією;

- показами свідка ОСОБА_24 , про те, що у період з 12.09.2019 до 31.07.2022 року, він займав посаду заступника з розвитку мережі Херсонської дирекції АТ «Укрпошта». Директором дирекції був ОСОБА_14

Дирекція володіла серед іншого 73 машинами «Fiat Doblo», на базі яких були створені пересувні відділення зв?язку. Кожне з 139 автоматизованих відділень містило техніку - касові апарати, комп`ютери, принтери, монітори, моноблоки, ІБЖ, сканери штрих кодів, тощо. Всього було 245 відділень. Штатна чисельність працівників становила близько 1600 осіб.

Приблизно з середини червня 2022 року, ОСОБА_14 почав відкрито співпрацювати з окупаційною владою. У зв`язку з зазначеними подіями, свідок повідомив своїм колегам про необхідність забрати робочу техніку до дому.

27 липня 2022 року, ОСОБА_14 зайшов до відділу кадрів та повідомив, що необхідно всю техніку здати ОСОБА_17 , а у разі відмови погрожував проведенням по місцю проживання співробітників обшуками та можливістю потрапити «на підвал»;

- показами свідка ОСОБА_27 , яка пояснила суду, що з 2017 року обіймає посаду заступника Генерального директора з персоналу АТ «Укрпошта». Приблизно останні 2 роки Херсонську дирекцію АТ «Укрпошта» очолював ОСОБА_14 .

Під час подій, вона особисто спілкувалась тільки з керівником центру управління персоналу Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» ОСОБА_21 .. Після призупинення діяльності дирекції, вона здійснювала координацію з останньою під час призупинення трудових відносин, а також звільнення працівників. Про обставини, які відбувались на території міста Херсон під час окупації, знає тільки зі слів співробітників АТ «Укрпошта».

- показами свідка ОСОБА_28 , який пояснив суду, що був виконавцем доручення прокурора під час досудового розслідування, під час виконання якого встановляв обставини вчинення злочину та причетних осіб, їх характеризуючи дані та інші відомості, які йому сталі відомі під час виконання доручення;

- показами свідка ОСОБА_29 , яка пояснила суду, що у період з 17.08.2020 по 20.06.2022 року, вона обіймала посаду начальника загального відділу Херсонської дирекції АТ «Укрпошта». Директором Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» з березня 2021 року по червень 2022 року був ОСОБА_14

Дирекція складалась з 21 відділу, зокрема: відділу ІТ, відділу економіки та фінансів, відділу бухгалтерії, відділу поштової безпеки, відділу охорони праці, відділу поштових послуг, відділу фінансових послуг, відділу оренди, загального відділу, відділу ДОКПД, відділу технологій, юридичного відділу, відділу центру управління персоналом, відділу підписки, відділу торгівлі, дільниці кур`єрської доставки, сортувального цеху, господарчої дільниці, центру управління майном, автобази та інші.

У своєму підпорядкуванні мала 243 стаціонарних відділення і 73 пересувних відділень із 8 точками базування, де працювало близько 1500 осіб.

На балансі, а також в оренді, перебували будівлі/приміщення, сортувальний об`єкт - цех оброблення пошти, автобази, авто засоби для перевезення пошти та оргтехніка. Було відкрито багато нових відділень де був зроблений ремонт, закуплено багато нових меблів, техніки та обладнання. На 8 точках базування пересувних відділень мались облаштовані кімнати зберігання зброї, які використовувались для забезпечення інкасації. Наявну зброю у травні-червні 2022 року було вилучено невідомими особами з числа окупантів. Вказані особи прибули до фактичного розташування Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» в м. Херсон де зберігалась зброя та у присутності ОСОБА_14 вилучили її на користь російської федерації.

Із початку вторгнення російських військ на територію Херсонської області, ОСОБА_14 зайняв неоднозначну позицію щодо оцінки тих подій що відбувались. У розмовах він критично оцінював діяльність України у період з 2014 року розповідаючи, що керівництво України саме винне у вторгненні росії через свою агресивну та неадекватну політику. Дії ж росіян він вважав виправданими і прихильно ставився до них.

З квітня 2022 року, коли м. Херсон вже було окуповане, ОСОБА_14 почав активно спілкуватись та підтримувати контакти із представниками окупаційної військо-цивільної адміністрації. Спочатку ОСОБА_30 почав регулярно відвідувати військово-цивільну адміністрацію окупантів, яка розташовувалась неподалік із приміщенням дирекції, де узгоджував нюанси щодо функціонування відділень на окупованій території.

З травня 2022 року представники окупантів почали відвідувати кабінет ОСОБА_31 , де проводили із ним бесіди. Такі зустрічі відбувались щонайменше 1 раз на тиждень. Також в травні 2022 року ОСОБА_14 показував окупантам приміщення та прилеглі до неї території Херсонської дирекції АТ «Укрпошта», провівши їх по всьому майновому комплексу. З числа працівників під час вказаного процесу, крім ОСОБА_31 , більше нікого не було.

У червні місяці ОСОБА_14 почав розповідати, що незабаром Херсонська дирекція буде припиняти свою діяльність у зв?язку із неможливістю продовження подальшого функціонування. Свої твердження він обґрунтовував тим, що територія Херсонської області залишиться під окупацією росії із перспективою подальшого приєднання її як окремого суб?єкту до свого складу. Також окупаційною владою обмежувався обіг гривні на території регіону, що унеможливлювало роботу АТ «Укрпошта» на окупованій території у напрямку виплати соціального забезпечення населенню. ОСОБА_14 почав розповідати, що Херсонська дирекція АТ «Укрпошти» буде скоро ліквідована і замість неї буде створена інша організація, яка буде виконувати аналогічні функції. Зі змісту його розмови, стало зрозуміло, що саме він планує очолити нову організацію.

Також ОСОБА_14 викликав до себе керівників та працівників дирекції із пропозицією про перехід на роботу під керівництвом незаконно-утвореної військово-цивільної адміністрації. Проте більшість з них відмовлялась.

Про факти спілкування та співпраці ОСОБА_14 з окупаційною владою свідком повідомлялось керівництво АТ «Укрпошта». Також про це повідомляв начальник служби безпеки дирекції ОСОБА_33 .

Передача майна дирекції у тому числі оргтехніки окупантам здійснювалось за вказівкою та під керівництвом особисто ОСОБА_14 , у цьому процесі також приймали участь ОСОБА_34 (секретар ОСОБА_14 ) та ОСОБА_17 .. Яким чином це документально оформлювалось свідку не відомо;

- показами свідка ОСОБА_35 , який пояснив суду, що у період з 09.09.2019 року, він займає посаду начальника управління фізичної охорони та інкасації АТ «Укрпошта». Керівником Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» був ОСОБА_14 , з яким особисто не знайомий.

Свідок зазначив, що на території Херсонської області розташовано 7 кімнат зберігання зброї, які розташовані у містах Скадовськ, Гола Пристань, Каховка, Чаплинка, Херсон та смт. Нижні Сірогози, Новотроїцьке.

Після початку окупації території Херсонської області на адресу АТ «Укрпошта» почали надходити службові записки щодо вилучення окупантами зброї з указаних кімнат. Усього було вилучено 196 одиниць відомчої вогнепальної зброї та 6641 шт. патронів різного калібру до неї;

- протоколом огляду від 31.08.2022 року, сайту «ІНФОРМАЦІЯ_12» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 на якому наявні фотографії особи ідентифікованої як ОСОБА_15 , її контактний телефон, біографія, родинні зв`язки, займані посади та участь в діяльності органів влади т.зв. «ДНР» та органах окупаційної адміністрації рф на території Херсонської області, тощо. Окрім цього оглянута соціальна мережа «Telegram» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 в пабліку « Главное в Херсоне » на якому наявні фотографії особи ідентифіковані як ОСОБА_36 в яких міститься інформація складена від імені ОСОБА_15 щодо початку роботи «Почты Херсона» та пов`язані з цим організаційні питання.

- протоколом огляду від 31.08.2022 року, соціальної мережі Telegram каналу « ІНФОРМАЦІЯ_16 » під час якого виявлено публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_17 в якій міститься прикріплений відео-файл. При перегляді якого виявлено жінку, яку ідентифіковано як ОСОБА_18 , де вона дає інтерв`ю щодо відкриття підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_26 », а також зазначено, що вона є її директором. Місцем зйомки є тимчасово окуповане місто Мелітополь, Запорізької області.

- протоколом огляду від 31.08.2022 року, інтернет-сторінки, а саме офіційного сайту « ІНФОРМАЦІЯ_25 ФЕДЕРАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УНИТАРНОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_19 під час якого виявлено публікацію в розділі « Руководители » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_20 де значиться, що ОСОБА_16 є «Директором Департаменту по управлінню персоналом» ФГУП «ІНФОРМАЦІЯ_25 »;

- протоколом огляду від 31.08.2022 року, інтернет-сторінки, а саме офіційного сайту « ІНФОРМАЦІЯ_25 ФЕДЕРАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УНИТАРНОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_19 під час якого виявлено публікацію в розділі « Руководители » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_20 у якій міститься прикріплений фото-файл при перегляді якого виявлено жінку, яку ідентифіковано як ОСОБА_19 , де вона значиться директором ФГУП « ІНФОРМАЦІЯ_25 » та короткий опис її біографії із зазначенням переходу на бік окупаційної влади в 2014 року в Криму;

- протоколом НСРД від 14.07.2022 № 5/6/1/5-401т, відповідно до якого отримано доступ до мобільного терміналу з номером НОМЕР_7 , який належить ОСОБА_14 , на якому встановлено додаток ТЕЛЕГРАММ за номером мобільного телефону НОМЕР_7 , у якому виявлено переписку:

1) з абонентом ОСОБА_19 Дир Почт. Крыма за номером мобільного телефону НОМЕР_9 , (належить ОСОБА_19 ). У вказаному чаті є листування між абонентами під час якого абонент « ОСОБА_19 Дир Почт. Крыма» повідомляє ОСОБА_14 , що вона запросила його у групу, також остання скинула файл під назвою « Устав Почта Таврии.docx » та повідомила, що це для нього особисто. Також абонент « ОСОБА_19 Дир Почт. Крыма» відправила файли: « Дело важное.docx », «Почта Херсон.docx», також вона віідправила номер телефона « ОСОБА_40 » НОМЕР_10 . Крім цього листування, переписка містить організаційні питання діяльності поштового зв`язку, а також інформацію про вхідні/вихідні дзвінки між абонентами. У вказаному листуванні ОСОБА_14 приймав активну участь в обговоренні згаданих питань. Також, протокол містить додатки, а саме: роздруківка файлу « Почта Херсон.docx » на якому міститься інформація щодо фактичного підпорядкування « Почты Херсона » «Почте Крыма», а саме: регулювання організаційних, фінансових, логістичних питань тощо; роздруківка файлу « Дело важное.docx » на якому міститься інформація щодо кількості наявних ресурсів Херсонської дирекції АТ «Укрпошта», висвітлюється організаційні питання передачі матеріальних ресурсів та налагодження роботи так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9» у тому висвітлюється проблемні питання відмови співробітників від роботи в «новому» підприємстві; роздруківка файлу « Почта Херсон.docx » на якому міститься проект уставу « ІНФОРМАЦІЯ_26 »; (папка з назвою «chat19» в якій міститься файл html з назвою « chat ») стор. 62-66, додатки № 36, 37, 38;

2) з абонентом « ОСОБА_42 » за номером мобільного телефону НОМЕР_11 , (належить ОСОБА_15 ). У вказаному чаті є листування між абонентами під час якого абонент ОСОБА_42 повідомляє ОСОБА_14 щодо необхідності закупівлі обладнання для роботи пошти та з інших питань, а також у листуванні міститься інформація про вхідні/вихідні дзвінки між абонентами. У вказаному листуванні ОСОБА_14 приймав активну участь в обговоренні зазанчених питань. У вказаному листуванні міститься інформація про вхідні/вихідні дзвінки між абонентами. (папка з назвою «chat21» в якій міститься файл html з назвою «chat») стор. 66-67.

3) з абонентом « ОСОБА_18» за номером мобільного телефону НОМЕР_12 , (належить ОСОБА_18 ). У вказаному чаті є листування між абонентами під час якого абонент ОСОБА_18 скидає ОСОБА_14 фотокопії документів щодо створення «Государственного унитраного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_26», а також файл під назвою « Устав ІНФОРМАЦІЯ_26.docx », а також у листуванні міститься інформація про вхідні/вихідні дзвінки між абонентами. Також, протокол містить додатки, а саме: роздруківка файлу « Устав ІНФОРМАЦІЯ_26.docx » на якому міститься проект уставу « ІНФОРМАЦІЯ_26 »; (папка з назвою «chat26» в якій міститься файл html з назвою «chat») стор. 72-76, додаток № 41.

4) з абонентом « ОСОБА_17 » за номером мобільного телефону НОМЕР_13 , (належить ОСОБА_17 ). У вказаному чаті є листування між абонентами під час якого абонент ОСОБА_17 . обговорює з ОСОБА_14 питання організації роботи «нового» підприємства, передачі, наявності, закупівлі матеріальних ресурсів для роботи поштових відділень, кадрові питання щодо людей хто згоден співпрацювати, тощо. Також, ОСОБА_17 направив ОСОБА_14 файли КМ Домос V2.pdf, КП Сервис-Юг-ККМ V2.pdf, КП_на_оборудование_Гамма_Регион_V2.pdf, КП Домос от 07.07.22.pdf, КП Сервис-Юг-КММ.pdf, КП Гамма-Регион от 07.07.22.pdf, а також у листуванні міститься інформація про вхідні/вихідні дзвінки між абонентами. У вказаному листуванні ОСОБА_14 приймав активну участь в обговоренні зазанчених питань.

Також, протокол містить додатки, а саме роздруківка файлів КМ Домос V2.pdf, КП Сервис-Юг-ККМ V2.pdf, КП_на_оборудование_Гамма_Регион_V2.pdf, КП Домос от 07.07.22.pdf, КП Сервис-Юг-КММ.pdf, КП Гамма-Регион от 07.07.22.pdf, на яких міститься пропозиції ціни та товарів від російських підприємств (папка з назвою «chat17» в якій міститься файл html з назвою « chat ») стор. 55-59, додатки № 31, 32, 33, 34, 35.

5) з абонентом « ОСОБА_47 » без номера мобільного телефону (належить ОСОБА_16 ). У вказаному чаті є листування між абонентами під час якого абонент « ОСОБА_47 » обговорює з ОСОБА_14 . питання організації кадрової роботи так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», а саме щодо кількості співробітників, їх оклади, форми роботи, а також скинула файл « Структура почт.doc », а також у листуванні міститься інформація про вхідні/вихідні дзвінки між абонентами. У вказаному листуванні ОСОБА_14 приймав активну участь в обговоренні згаданих питань (папка з назвою «chat18» в якій міститься файл html з назвою «chat») стор. 59-62.

6) з абонентом «ОСОБА_62» з номером мобільного телефону НОМЕР_14 (за опер. інф. належить ОСОБА_12 ) вказаному чаті є листування між абонентами під час якого абонент «ОСОБА_62» повідомляє ОСОБА_14 що він ОСОБА_12 , у свою чергу ОСОБА_14 повідомляє, що йому необхідні грошові кошти для виплат пенсіонерам при цьому висловлює свою повагу, також обговорюються питання передачі рухомого майна пошти, крім цього у листуванні міститься інформація про вхідні/вихідні дзвінки між абонентами. У вказаному листуванні ОСОБА_14 приймав активну участь в обговоренні згаданих питань (папка з назвою «chat22» в якій міститься файл html з назвою «chat») стор. 68-69.

7) з абонентом « ОСОБА_49 » за номером мобільного телефону НОМЕР_15 , (належить невстановленій під час досудового розслідування особі). У вказаному чаті є листування між абонентами під час якого абонент « ОСОБА_49 » обговорює з ОСОБА_14 . питання організації фінансування, закупівлі матеріальних цінностей для так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9». В листуванні йдеться мова про те, що спочатку фінансування буде здійснюватися за рахунок коштів підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_25 », а частково за рахунок « ІНФОРМАЦІЯ_8 ». Також зазначається що ці питання контролюються «Военно-гражданской администрации Херсонской области». Крім цього, абонент « ОСОБА_49 » скинув ОСОБА_14 файли КМ Домос V2.pdf, КП Сервис-Юг-ККМ V2.pdf, КП_на_оборудование_Гамма_Регион_V2.pdf. У вказаному листуванні ОСОБА_14 приймав активну участь в обговоренні згаданих питань.

Також, протокол містить додатки, а саме роздруківка файлів КМ Домос V2.pdf, КП Сервис-Юг-ККМ V2.pdf, КП_на_оборудование_Гамма_Регион_V2.pdf, на яких міститься пропозиції ціни та товарів від російських підприємств (папка з назвою «chat8» в якій міститься файл html з назвою « chat ») стор. 7-9, додатки № 4, 5, 6.

8) з абонентом « ОСОБА_51 » за номером мобільного телефону НОМЕР_16 , (належить невстановленій під час досудового розслідування особі). У вказаному чаті є листування між абонентами під час якого абонент « ОСОБА_51 » обговорює з ОСОБА_14 питання організації фінансування, закупівлі матеріальних цінностей для «нового» підприємства, також обговорюється питання набору нового персоналу та механізм початку роботи «нового» підприємства. В листуванні також йдеться мова про те, що в різних містах Херсонської області вилучається зброя. Крім цього, ОСОБА_14 скидує абоненту « ОСОБА_51 » файли Устав.docx, КМ Домос V2.pdf, КП Сервис-Юг-ККМ V2.pdf, КП_на_оборудование_Гамма_Регион_V2.pdf, Дорожная карта.docx. У вказаному листуванні ОСОБА_14 приймав активну участь в обговоренні згаданих питань.

Також, протокол містить додатки, а саме роздруківку файлів КМ Домос V2.pdf, КП Сервис-Юг-ККМ V2.pdf, КП_на_оборудование_Гамма_Регион_V2.pdf, на яких міститься пропозиції ціни та товарів від російських підприємств, роздруківка файлу Устав.docx на якій міститься проект установу так званого «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», яким окрім іншого зазначено, що підприємство створено указом ВЦА та те що майном підприємства є майно, що передано по рішенню ВЦА, роздруківка файлу Дорожная карта.docx. на якій міститься інформація про етапи створення «нового» підприємтсва (папка з назвою «chat9» в якій міститься файл html з назвою « chat ») стор. 7-9, додатки № 7, 8, 9, 10, 11.

9) з абонентом «ОСОБА_60. Департамент Связи» за номером мобільного телефону НОМЕР_17 , (належить невстановленій під час досудового розслідування особі). У вказаному чаті є листування між абонентами під час якого абонент ОСОБА_60. Департамент Связи обговорює з ОСОБА_14 питання організації фінансування, закупівлі матеріальних цінностей для так званого Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», кадрові питання тощо. Також обговорюється питання надання ОСОБА_14 зразків документів «ІНФОРМАЦІЯ_26» через ОСОБА_18 . В листуванні також йдеться мова про те, що в різних містах Херсонської області вилучається зброя. Крім цього, ОСОБА_14 скидує абоненту ОСОБА_60. Департамент Связи фотокопії зразка печатки «Почта Херсон», файли КМ Домос V2.pdf, КП Сервис-Юг-ККМ V2.pdf, КП_на_оборудование_Гамма_Регион_V2.pdf. Абонент ОСОБА_60. Департамент Связи у вказаному листуванні скинув ОСОБА_14 файл Почта.docx. У вказаному листуванні ОСОБА_14 приймав активну участь в обговоренні згаданих питань, а також у листуванні міститься інформація про вхідні/вихідні дзвінки між абонентами.

Також, протокол містить додатки, а саме роздруківка файлів КМ Домос V2.pdf, КП Сервис-Юг-ККМ V2.pdf, КП_на_оборудование_Гамма_Регион_V2.pdf, на яких міститься пропозиції ціни та товарів від російських підприємств, роздруківка файлу Почта.docx на якій міститься проект листа «Военно-гражданской администрации Херсонской области» про те, що « ІНФОРМАЦІЯ_8 » вводить режим тимчасового управління над майновим комплексом, матеріальною базою та всім персоналом ПАТ «Укрпошта» в Херсонській області, та те, що всі дії з майновим комплексом та персоналом необхідно узгоджувати з представниками «Военно-гражданской администрации Херсонской области» та те, що відповідальна особа ОСОБА_14 (папка з назвою « chat10 » в якій міститься файл html з назвою « chat ») стор. 24-30, додатки № 12, 13, 14, 15. Аналогічні питання обговорюються з абонентом « ОСОБА_52 » за номером мобільного телефону НОМЕР_18 , (належить невстановленій під час досудового розслідування особі), (папка з назвою «chat13» в якій міститься файл html з назвою « chat ») стор. 32-36, додатки № 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29.

Також, у вищевказаному протоколі НСРД встановлено груповий діалог у групі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 », членами вказаного групи зазначені наступні абоненти: ВФ з номером мобільного телефону НОМЕР_7 , (належить ОСОБА_14 ), ОСОБА_19 Дир Почт. Крыма за номером мобільного телефону НОМЕР_9 , (належить ОСОБА_19 ), ОСОБА_42 з номером мобільного телефону НОМЕР_11 , (належить ОСОБА_15 ), ОСОБА_43 . ОСОБА_53 з номером мобільного телефону НОМЕР_12 , (належить ОСОБА_18 ), ОСОБА_17 . З номером мобільного телефону НОМЕР_13 , (належить ОСОБА_17 ); ОСОБА_47 без номера мобільного телефону (аккаунт належить ОСОБА_16 ), ОСОБА_49 за номером мобільного телефону НОМЕР_15 , (належить невстановленій під час досудового розслідування особі), ОСОБА_60. Департамент Связи за номером мобільного телефону НОМЕР_17 , (належить невстановленій під час досудового розслідування особі) та інші невстановлені під час досудового розслідування абоненти.

У вказаній групі встановлено листування, в якому зазначені вище абоненти приймають активну участь. У вказаному листуванні абоненти представляються один одному. ОСОБА_14 представився як директор Херсонської пошти, ОСОБА_16 представилась як директор департаменту по управлінню персоналом, ОСОБА_19 представилась як директор федерального державного унітарного підприємства. Вказані абоненти обговорюють організаційні питання роботи нового підприємства, передачу матеріальних ресурсів, кадрові питання тощо. ОСОБА_19 додає у вказану групу нових абонентів, у тому числі ОСОБА_16 . Крім цього, ОСОБА_19 надсилає в групу файли під назвою: Вопросы персонал., Опросник ИТ., аудит_Бизнесапочтовый, финансовый_посылочный., Вопросы_ДепОУ(З)., Инвентаризация_всех_активов_ДЭФ. Також, ОСОБА_14 додає у вказану групу фотокопію виписку з Указу №180-р від 07.07.2022 «О создании государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9», в якому постановлено створити вказане підприємтсво, призначити директором ОСОБА_14 . Крім цього, вказаний протокол містить додаток № 3 в якому наявна інформація про наявні групи користувача ОСОБА_14 додаток ТЕЛЕГРАММ, де зазначено, що групу « ІНФОРМАЦІЯ_9 » створила ОСОБА_19 .

Також, в у вищевказаному протоколі НСРД встановлено груповий діалог у групі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 », членами вказаного групи зазначені наступні абоненти: ВФ з номером мобільного телефону НОМЕР_7 , (належить ОСОБА_14 ), та інші невстановлені під час досудового розслідування абоненти.

У вказаній групі встановлено листування, в якому зазначені вище абоненти приймають активну участь. Вказані абоненти обговорюють організаційні питання роботи нового підприємства, кадрові питання тощо. (папка з назвою «chat3» в якій міститься файл html з назвою «chat») стор. 2-6.

Крім цього, ОСОБА_14 приймає участь у діалогах з абонентами: ОСОБА_54 з номером телефону НОМЕР_19 (невстановлена під час досудового розслідування особа) під час листування з якою обговорює умови працевлаштування на нове підприємство; ОСОБА_61 НОМЕР_20 (невстановлена під час досудового розслідування особа) з яким обговорює питання втрачених матеріальних ресурсів, кадрові, організаційні питання так званого Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9»; ОСОБА_55 з номером телефону НОМЕР_21 , з яким обговорює питання виплати заробітної плати працівникам так званого Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9»; ОСОБА_63 (аккаунт належить невстановленій під час досудового розслідування особі) вказаному чаті є листування між абонентами під час якого ОСОБА_14 відправляє абоненту ОСОБА_63 фотокопії документів. У вказаних чатах є листування між абонентами під час яких ОСОБА_14 приймає активну участь в обговоренні згаданих питань, а також у листуваннях міститься інформація про вхідні/вихідні дзвінки між абонентами.

Залученими до матеріалів провадження документами АТ «Укрпошта», а саме: копії службових записок, що надходили з Херсонської дирекції щодо вилученої зброї з кімнат зберігання зброї, акти вилучення зброї, копія Акту інвентаризації зброї, яка зберігалась в Херсонській дирекції станом на 01.01.2022, копія Наказу АТ «Укрпошта» № 664 від 30.06.2022, копія Особової справи директора Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» ОСОБА_14 , копія Посадової інструкції директора філії Херсонської дирекції АТ «Укрпошта», відповідно до п. 2.1.5.14 якої ОСОБА_14 забезпечує передачу та прийняття майна, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів при звільненні матеріально-відповідальних осіб та/або відповідальних осіб у яких майно, товарно-матеріальних цінності знаходились у використанні, відомості щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_14

- документами АТ «Укрпошта» у вигляді Актів інвентаризації, а саме: перелік усього рухомого та нерухомого майна, зброї, що перебували на балансі Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» до часткової окупації Херсонської області збройними силами рф.; перелік усього рухомого та нерухомого майна, зброї, яке перебувало на балансі Херсонської дирекції АТ «Укрпошта», відсутність якого виявлено після деокупації Херсонської області; копії наказів про призначення відповідальних осіб. Також зазначено, що ОСОБА_14 або іншою особою, будь-яке рухоме та нерухоме майно, що перебувало на балансі Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» після початку окупації Херсонської області, з метою його збереження до АТ «Укрпошта» не передавалось.

- показами свідка ОСОБА_56 , яка пояснила суду, що працює в АТ «УРПОШТА» та після деокупації міста Херсон та Херсонської області проводила інвентаризацію рухомого та нерухомого майна, зброї, що перебували на балансі Херсонської дирекції АТ «Укрпошта» до часткової окупації Херсонської області збройними силами рф, також надала пояснення щодо складених нею документів, відповідних актів інвентаризації та виявленої нестачі майна підприємства.

V. Оцінка доказів. Мотиви суду щодо висунутого обвинувачення. Кваліфікація.

При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998 року, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.

Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011 р.) зазначив, що при оцінці доказів суд застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, Series А. , заява № 25). Така доведеність може випливати з співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення (337 КПК), відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.

Під час судового розгляду стороною захисту, кожним захисником окремо, були виловлені позиції щодо визнання всіх доказів сторони обвинувачення, неналежними та недопустимими. Разом з цим, клопотань про визнання будь-якого доказу очевидно недопустимим, жодним захисником заявлено не було. При цьому, посилаючись на недопустимість доказів у цьому провадженні, захистом, окрім загальних тверджень про недопустимість, жодних конкретних доводів, щодо конкретного з досліджених доказів, та будь-яких конкретних обґрунтувань, щодо підстав для визнання доказів недопустимими, висловлено не було.

Разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 87 КПК недопустимими є докази, отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, а саме відомості (фактичні дані), які отримані саме завдяки такому порушенню. Тобто закон вимагає встановити прямий причиновий зв`язок між порушенням прав людини і отриманими доказами.

Визнання доказу недопустимим - не є обов`язком суду, а є його правом. Тобто, якщо суд дійде висновку, що доказ є недопустимим, він не бере цей доказ до уваги, і не може обґрунтовувати ним своє рішення.

Дослідивши надані стороною обвинувачення докази, судом не встановлено та стороною захисту не доведено наявність істотних порушень прав та свобод людини при збиранні, фіксації та долученні доказів в ході досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.

Проаналізувавши досліджені докази у справі в сукупності, суд вважає їх достовірними, допустимими, об`єктивно та послідовно підтверджуючими встановлені судом обставини та вину обвинувачених у скоєнні кримінальних правопорушень. Суд сприймає як належні та достатні докази показання свідків ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_58 , ОСОБА_56 , оскільки їх покази були послідовними щодо обставин, які мали істотне значення для об`єктивного вирішення справи, а саме щодо часу, місця, способу вчинення кримінальних правопорушень та особи (осіб), яка їх вчинила, були логічними та узгоджуються з іншими дослідженими судом доказами. Судом також не виявлено даних, які б давали підстави вважати, що свідки з будь-яких причин обмовили чи могли обмовити обвинувачених. Крім того, зазначені свідки були у встановленому КПК порядку приведені до присяги та попереджені про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.

При цьому, покази зазначених свідків у повному обсязі співвідносяться з даними, отриманими судом при дослідженні аудіо/відео доказів, численних даних отриманих за наслідками проведених НСРД та з інших досліджених письмових доказів (документів).

Під час судового розгляду не знайшов свого підтвердження той факт, що обвинувачені ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 були вимушені вчиняти дії направлені завдання шкоди інтересам України або діяли під фізичним чи психічним примусом з боку осіб, які представляли країну-агресора, оскільки вказаний факт спростовуються дослідженими судовому засіданні великою кількістю відео/аудіо матеріалів, публікаціями з відкритих джерел, показами допитаних свідків, іншими дослідженими в ході судового розгляду письмовими доказами, з яких вбачається що кожен з обвинувачених приймали активну, послідовну участь у нарадах, організованих окупаційною адміністрацією, вільно пересувалися по окупованої території, видавали накази для виконання, підписували значну кількість різних документів, залучених до матеріалів провадження від свого імені, дії обвинувачених були значно разтянутими у часі. Таким чином, суд приходить до висновку, що обвинувачені, кожен окремо, добровільно співпрацювали з агресором по всім можливим питанням, при цьому, очевидно, робили це з великим натхненням.

Зміст досліджених судом численних аудіо/відео, виступів, інтерв`ю російським телеканалам, нарад, дає підстави стверджувати, що обвинувачені діяли як особисто, тобто в рамках відведених їм ролей та наданих повноважень при вчиненні злочинів, так і за вказівками та за погодженим планом із представниками окупаційної влади російської федерації.

Судом також встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинувачених, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Також судом у повному обсязі було забезпечено змагальність процесу, в ході якого захисники активно відстоювали права своїх підзахисних.

Таким чином, дослідивши в ході судового розгляду обставини кримінального провадження, керуючись законом, суд вважає, що вина ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 в інкримінуємих злочинах та кваліфікація дій, доведена поза розумним сумнівом у повному обсязі.

На підставі викладеного, суд кваліфікує дії ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , кожного окремо:

-за ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, за кваліфікуючими ознаками: вчинення у складі організованої групи умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації рішень і дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора;

-за ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України, за кваліфікуючими ознаками: вчинення у складі організованої групи умисних дій, направлених на організацію та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора, спрямованих на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації.

Дії ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , кожного окремо, суд кваліфікує за ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, за кваліфікуючими ознаками: вчинення у складі організованої групи умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації рішень і дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора та окупаційній адміністрації держави-агресора.

При кваліфікації дій обвинувачених за ст. ст. 28, 111-1, 111-2 КК України, суд виходив з наступного.

Верховний Суд у своїй постанові від 05.04.2018 (справа № 658/1658/16-к) зазначив, що кваліфікація злочину - це кримінально-правова оцінка поведінки (діяння) особи шляхом встановлення кримінально-правових (юридично значущих) ознак, визначення кримінально-правової норми, що підлягає застосуванню, і встановлення відповідності ознак вчиненого діяння конкретному складу злочину, передбаченому Кримінальним кодексом, за відсутності фактів, що виключають злочинність діяння.

За своєю суттю і змістом кваліфікація злочинів завжди пов`язана з необхідністю обов`язкового встановлення і доказування кримінально-процесуальними і криміналістичними засобами двох важливих обставин: 1) факту вчинення особою (суб`єктом злочину) суспільно небезпечного діяння, тобто конкретного акту її поведінки (вчинку) у формі дії чи бездіяльності; 2) точної відповідності ознак цього діяння ознакам складу злочину, передбаченого відповідною статтею Особливої частини КК.

Об`єктом кримінального правопорушення, передбаченого ст. 111-1 КК, є основи національної безпеки України.

Суб`єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується прямим або непрямим умислом.

Частиною 6 ст. 111-1 КК передбачена кримінальна відповідальність за дії, здійснені в співпраці з державою-агресором та/або її окупаційною адміністрацією, спрямовані на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України: організація та проведення заходів політичного характеру; активна участь у таких заходах; здійснення інформаційної діяльності.

Відповідальність за вчинені правопорушення у формі - організації та проведення заходів політичного характеру та здійснення інформаційної діяльності за ч. 6 ст. 111-1 КК настає за відсутності ознак державної зради. Водночас, важливою ознакою цих складів злочину є здійснення вказаних заходів у співпраці з державою-агресором та/або її окупаційною адміністрацією.

Під заходами політичного характеру (п. 2 Примітки до ст. 111-1) розуміється: з`їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо.

Ці склади правопорушення є об`ємними, оскільки охоплюють не лише проведення заходів політичного та інформаційного характеру, але й активну участь у таких заходах, це фактично дії по керуванню/направленню людьми «натовпом, масовкою».

Активна участь полягає у виступах, вигуках у гучномовці, впливі на інших учасників політичного заходу. При цьому, сама лише присутність на мітингу, в т.ч. з певним плакатом, не утворює активної участі.

Здійснення інформаційної діяльності, утворює склад злочину, якщо вона відповідає двом ознакам: (1) здійснюється в співпраці з державою-агресором та/або її окупаційною адміністрацією, (2) має відповідне спрямування - на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України.

Злочини за ч. 6 ст. 111-1 КК можуть бути вчинені як на тимчасово окупованій території України, так і поза її межами.

Суб`єкт злочину - загальний, тобто незалежно від громадянства України.

За змістом ст. 111-2 КК України (в ред. Закону України № 2198-IX від 14.04.2022), з моменту набрання чинності даною нормою, тобто з 23.04.2022, встановлена кримінальна відповідальність за умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, іноземцем чи особою без громадянства, за винятком громадян держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації чи підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора; добровільного збору, підготовки та/або передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора.

Об`єктивна сторона цього злочину вираження у формі дій. Першою такою дією є реалізація чи підтримка рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора з метою завдати шкоди Украйни. Другою такою дією є добровільний збір, підготовка та/або передача матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдати шкоди Україні.

В даному випадку, законодавець не конкретизує, за яких умов обов`язково може бути вчинено вказане правопорушення, тобто і до тимчасової окупації певної території і вже під час такої окупації шляхом вчинення дій на користь окупаційної адміністрації держави-агресора.

Суб`єкт правопорушень за ст. 111-2 КК України - загальний, тобто громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, за винятком громадян держави-агресора.

За суб`єктивною стороною ці кримінальні правопорушення можуть бути вчинені у формі прямого або непрямого умислу. Кримінальне правопорушення вчиняється з метою завдати шкоди Україні.

В судовому засіданні достовірно встановлено ознаки зазначених вище злочинів в умисних діях кожного з обвинувачених, які очевидно були спрямовані на допомогу державі-агресору, саме з метою завдання шкоди Україні шляхом незаконного утворення «Государственного унитарного предприятия «ІНФОРМАЦІЯ_9».

Щодо вчинення злочинів організованою злочинною групою.

Відповідно до пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року «Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об`єднаннями» утворення (створення) організованої групи чи злочинної організації слід розуміти як сукупність дій з організації (формування, заснування) стійкого злочинного об`єднання для заняття злочинною діяльністю. Зазначені дії за своїм змістом близькі до дій з організації злочину і включають підшукання співучасників, об`єднання їхніх зусиль, детальний розподіл між ними обов`язків, складення плану, визначення способів його виконання. Проте основною метою організатора такої групи (організації) є утворення стійкого об`єднання осіб для заняття злочинною діяльністю, забезпечення взаємозв`язку між діями всіх учасників останнього, упорядкування взаємодії його структурних частин.

Судом на підставі досліджених доказів та встановлених фактичних обставин, а також виходячи зі змісту численних відтворених в ході судового засіданні аудіо/відео доказів, матеріалів НСРД, судом достовірно встановлено що обвинувачені зорганізувалися у стійке об`єднання, підтримували постійний зв`язок, координували свої дії, були об`єднані єдиним планом та умислом, між обвинуваченими чітко були розподілені ролі та функції, які були спрямовані на реалізацію злочинного плану. У зв`язку з чим, кваліфікацію дій обвинувачених через ч. 3 ст. 28 КК України, суд вважає обґрунтованою.

VІ. Призначення покарання.

При визначені виду та міри покарання обвинуваченим ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , суд враховує ступінь тяжкості вчинених злочинів, особу кожного, а також характер, мотиви, обставини вчинених злочинів, та обставини, що пом`якшують чи обтяжують покарання.

Обставин справи, які у відповідності до ст. ст. 66, 67 КК України, пом`якшують чи обтяжують покарання обвинувачених ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , щодо кожного окремо, в ході судового розгляду не встановлено.

Призначаючи обвинуваченим ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 покарання, суд враховує, що покарання, як захід державного реагування на осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, є головною і найбільш поширеною формою реалізації кримінальної відповідальності, роль і значення якого багато в чому залежать від обґрунтованості його призначення і реалізації. Застосування покарання є одним із завершальних етапів кримінальної відповідальності, на якому суд вирішує питання, визначені ч. 1 ст. 368 КПК України, та яке виступає правовим критерієм, показником негативної оцінки як самого правопорушення, так і особи, котра його вчинила. Покарання завжди має особистий, індивідуалізований характер, а його призначення і виконання можливе тільки щодо особи, визнаної винуватою у вчиненні кримінального правопорушення.

Згідно з правовими орієнтирами, визначеними у ст. ст. 50, 65 КК України метою покарання є як кара, так і виправлення засуджених та запобігання вчинення нових злочинів, іншими особами у тому числі.

Досягнення вказаної мети є однією з форм реалізації визначених у ч.1 ст.1 КК України завдань закону про кримінальну відповідальність - правового забезпечення охорони від злочинних посягань прав і свобод людини і громадянина, власності та інших охоронюваних законом цінностей, а також запобігання злочинам.

Призначене покарання має відповідати характеру протиправного діяння, його небезпечності, даним, що всебічно характеризують особу винного, адже така співмірність є критерієм справедливості кримінальної відповідальності.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчинених обвинуваченими ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 злочинів проти основ національної безпеки України, які посягають на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави та дані про особи кожного, відсутність обставин, що пом`якшують чи обтяжують покарання, суд дійшов висновку, про необхідність призначення щодо кожного обвинуваченого окремо, покарання у межах санкції ч. 3 ст. 28, ч. 1 статті 111-2 КК України, виключно у виді позбавлення волі, з конфіскацією майна та забороною права займати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями на підприємствах, установах і організаціях усіх форм власності.

При цьому суд вважає, що за вчинення злочину передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України, обвинуваченим ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , кожному окремо, має бути призначено максимально суворе покарання, передбачене санкцією осудної статті, виключно у виді позбавлення волі, без конфіскації майна, з забороною права займати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями на підприємствах, установах і організаціях усіх форм власності, вважаючи, що обраний вид та міра покарання у повній мірі будуть відповідати меті покарання, закріпленої ст. ст. 50, 65 КК України.

Призначаючи остаточне покарання, у відношенні обвинувачених ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , за сукупністю вчинених злочинів, суд керується положеннями п. 4 ч. 1 ст. 55 та частинами 1, 3, 4 ст. 70 КК України.

VІІ. Інші питання, які вирішуються судом при ухваленні вироку.

Питання речових доказів, суд вирішує в порядку ст. 100 КПК України.

Процесуальні витрати, підлягають стягненню з обвинувачених в порядку ст. 124 КПК України.

Цивільний позов по справі відсутній.

З метою забезпечення безпеки учасників кримінального провадження, відвідувачів та співробітників суду, а також з урахуванням значної кількості осіб, присутніх в залі суду при оголошенні вироку, його великим обсягом, що потребує значного часу для проголошення, суд вважає за необхідне застосувати п. 15 ст. 615 КПК України, та обмежитись проголошенням вступної та резолютивної частини вироку з обов`язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту в день його проголошення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 373, 374, 376, 615 КПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

ОСОБА_12 визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання:

-за ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України у виді десяти років позбавлення волі без конфіскації майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях усіх форм власності строком на десять років;

-за ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України у виді дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях усіх форм власності строком на чотирнадцять років.

На підставі ч. 1, 3 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом повного поглинання менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_12 покарання у виді дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями на підприємствах, установах та організаціях усіх форм власності строком на чотирнадцять років.

На підставі ч. 4 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом повного поглинання менш суворого покарання, призначеного за даним вироком, більш суворим, призначеним за попереднім вироком Малиновського районного суду м. Одеси від 08.11.2023 року, остаточно призначити ОСОБА_12 покарання у виді п`ятнадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями на підприємствах, установах та організаціях усіх форм власності строком на п`ятнадцять років.

ОСОБА_15 визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання:

-за ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України у виді десяти років позбавлення волі без конфіскації майна, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях усіх форм власності строком на десять років;

-за ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України у виді дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях усіх форм власності строком на п`ятнадцять років.

На підставі ч. 1, 3 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом повного поглинання менш суворого покарання, більш суворим, остаточно призначити ОСОБА_15 покарання у виді дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями на підприємствах, установах та організаціях усіх форм власності строком на п`ятнадцять років.

ОСОБА_14 визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання:

-за ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України у виді десяти років позбавлення волі без конфіскації майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях усіх форм власності строком на десять років.

-за ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України у виді дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях усіх форм власності строком на п`ятнадцять років.

На підставі ч. 1, 3 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом повного поглинання менш суворого покарання, більш суворим, остаточно призначити ОСОБА_14 покарання у виді дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями на підприємствах, установах та організаціях усіх форм власності строком на п`ятнадцять років.

ОСОБА_19 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України та призначити їй покарання у виді десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях усіх форм власності строком на п`ятнадцять років.

ОСОБА_16 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України та призначити їй покарання у виді десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях усіх форм власності строком на п`ятнадцять років.

ОСОБА_18 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України та призначити їй покарання у виді десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях всіх форм власності строком на п`ятнадцять років.

ОСОБА_17 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України та призначити йому покарання у виді десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях усіх форм власності строком на п`ятнадцять років.

Строк початку відбування покарання ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , щодо кожного окремо, рахувати з моменту фактичного затримання та звернення даного вироку до виконання.

До набрання вироком законної сили, обраний згідно ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 25.09.2023 року запобіжний захід у виді тримання під вартою, відносно ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , - залишити без змін.

Арешт накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.03.2023 року (справа № 757/9301/23-к), а саме на майно ОСОБА_15 , - залишити без змін. (Т. № 20, а.с. 12-13)

Арешт накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.03.2023 року (справа № 757/9297/23-к), а саме на майно ОСОБА_17 , - залишити без змін. (Т. № 20, а.с. 24-25)

Арешт накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.03.2023 року (справа № 757/9298/23-к), а саме на майно ОСОБА_16 , - залишити без змін. (Т. № 20, а.с. 36-37)

Арешт накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.03.2023 року (справа № 757/9300/23-к), а саме на майно ОСОБА_18 , - залишити без змін. (Т. № 20, а.с. 48-49)

Арешт накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.03.2023 року (справа № 757/9296/23-к), а саме на майно ОСОБА_14 , - залишити без змін. (Т. № 20, а.с. 61-62)

Арешт накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.03.2023 року (справа № 757/9299/23-к), а саме на майно ОСОБА_12 , - залишити без змін. (Т. № 20, а.с. 75-76)

Стягнути з ОСОБА_12 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 на користь держави судові витрати за проведені по провадженню експертні дослідження у сумі 9438 грн. 50 коп., а саме по 1348 гривень 36 копійок з кожного. (Т. № 16, а.с. 162)

Документи-докази, долучені до матеріалів кримінального провадження, відповідні аудіо-відео додатки на цифрових носіях, - зберігати при матеріалах кримінального провадження.

Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок набуває законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Копію вироку після його проголошення вручити прокурору, захиснику з урахуванням положень ч. 4 ст. 46, ч. 2 ст. 297-5 КПК України, та направити на адресу обвинувачених.

Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Головуючий суддя ОСОБА_1

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено17.10.2024
Номер документу122299936
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти основ національної безпеки України Пособництво державі-агресору