Ухвала
від 09.10.2024 по справі 922/1734/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

попереднє засідання

"09" жовтня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/1734/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Кононової О.В.

при секретарі судового засідання Зубко Ю.В.

розглянувши заявуТовариства з обмеженою відповідальністю "Зернотрейд Пром" про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "Маковій" , код ЄДРПОУ 33816897 за участю :

представника ТОВ "Зернотрейд Пром" - Гончаренко В.В.

розпорядника майна - Бондаренко В.А.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 23.07.2024 серед іншого було відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Маковій", код ЄДРПОУ 33816897, визнано розмір вимог ініціюючого кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернотрейд Пром" в загальній сумі 39 524 180,00 грн.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника. Призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Бондаренка Василя Анатолійовича (свідоцтво № 147 від 06.02.2013).

Здійснено офіційне оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади України про відкриття справи про банкрутство боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Маковій", код ЄДРПОУ 33816897, із зазначенням повного найменування боржника, його поштової адреси, банківських реквізитів, найменування та адреси господарського суду, номера справи, відомостей про розпорядника майна, граничний строк подання заяв конкурсних кредиторів з вимогами до боржника (публікація № 73677 від 23.07.2024).

Встановлено строк подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів до 07.09.2024.

Встановлено строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна боржника до 14.09.2024.

Попереднє засідання господарського суду призначено на 11.09.2024.

На адресу господарського суду після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про визнання банкрутом надійшли заяви:

- Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" (вх.№ 19495 від "02" серпня 2024 р.) з грошовими вимогами до боржника Товариство з обмеженою відповідальністю "Маковій" на суму 5 507 688,70 грн., що забезпечені заставою майна боржника;

- Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (вх.№ 20833 від "29" серпня 2024 р.) з грошовими вимогами до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Маковій" на загальну суму 1 915 951,14 грн.

Відповідними ухвалами суду зазначені заяви були призначені до розгляду в попередньому засіданні.

06.09.2024 розпорядник майна надав суду поточний звіт про проведені заходи в процедурі розпорядження майном боржника, до якого додані повідомлення про результати розгляду вимог кредиторів.

В судовому засіданні 11.09.2024 суд відклав розгляд справи в попередньому засіданні до 02.10.2024, ухвалу про що було занесено до протоколу судового засідання.

В судовому засіданні 02.10.2024 суд відклав розгляд справи в попередньому засіданні до 09.10.2024 о 11:30 год, ухвалу про що було занесено до протоколу судового засідання.

07.10.2024 від розпорядника майна на електронну адресу суду надійшов перелік майна боржника, що є предметом забезпечення та реєстр вимог кредиторів станом на 02.10.2024.

Представник ініціюючого кредитора в судовому засіданні не заперечував проти визнання вимог кредиторів, що надійшли до суду.

Розпорядник майна в судовому засіданні зазначив, що ним були розглянуті вимоги кредиторів, повідомлення про розгляд вимог направлені на кредиторам, заперечень щодо розгляду вимог до розпорядника майна не надходило.

Представник боржника та кредиторів в призначене судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи в попередньому засіданні були повідомлені в установленому законом порядку.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вислухавши присутніх у судовому засіданні учасників судового процесу, суд встановив наступне.

Відповідно до приписів статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з частиною 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.

За результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються:

розмір та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів;

розмір та перелік не визнаних судом вимог кредиторів;

дата проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів;

дата підсумкового засідання суду, на якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство, чи ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду, яке має відбутися у строки, встановлені частиною другою статті 44 цього Кодексу.

Розпорядник майна за результатами попереднього засідання вносить до реєстру вимог кредиторів відомості про кожного кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов`язаннями, наявність права вирішального голосу в представницьких органах кредиторів, черговість задоволення кожної вимоги.

Як встановлено судом, після повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Маковій", код ЄДРПОУ 33816897 до суду з заявою про кредиторські вимоги до звернулось Акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк".

З наданої заяви вбачається, що 01.03.2021 між АТ КБ "ПриватБанк" та ТОВ "Маковій" (Лізингоодержувач) було укладено договір фінансового лізингу № HAG5FLOWWXQU5-1 (надалі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого Банк здійснює придбання у власність у ТОВ "СОЛЛІ ПЛЮС", (надалі "Продавець"), предмет(ти) лізингу (далі - "Майно") відповідно до встановлених Лізингоодержувачем специфікацій (далі - "Додаток № 1"), та передати його в користування Лізингоодержувачу на строк, що зазначений в цьому Договорі, а Лізингоодержувач зобов`язується сплатити Банку лізингові платежі в розмірі та порядку, визначеними цим Договором.

Відповідно до п. 1.2. Договору строк Лізингу - 36 місяців, що обчислюється з дати підписання Сторонами Акту прийому-передачі Майна, та який не може бути меншим одного року з моменту передачі Майна Лізингоодержувачу.

Відповідно до п. 2.1. вказаного Договору загальна вартість Майна за цим Договором становить 828 864,68 грн., ПДВ 165 772,94 грн., всього до сплати 994 637,62 грн., у т.ч. вартість пристрою GPS зі встановленням у розмірі 1 777,62 грн.

Відповідно до п. 2.3. Договору Для здійснення Лізингоодержувачем лізингових та інших платежів за цим Договором Банк відкриває рахунок № НОМЕР_7 (IBAN - НОМЕР_8), отримувач АТ КБ "ПРИВАТБАНК", МФО 351533.

Лізингові платежі підлягають сплаті Лізингоодержувачем на зазначений рахунок, якщо інше прямо не встановлено цим Договором або домовленістю Сторін. Відповідно до п. 2.2. розмір, структура, строки сплати лізингових платежів встановлюються цим Договором та Додатком № 2 до нього, та включають:

п. 2.2.1. Винагороди, що підлягають сплаті одноразово у день укладення цього Договору: винагорода за відкриття рахунку "Фінансовий лізинг (оренда)" у розмірі 50,00 грн.; винагорода за обслуговування операції фінансового лізингу у розмірі 1 % від суми, зазначеної в п.2.1.1.2 цього Договору, що становить суму 7 942,88 грн.

п.2.2.2. Винагороду за користування Майном у розмірі 12 % річних від суми залишку несплаченої вартості Майна, виходячи з фактичної кількості днів користування Майном, та 360 днів у році, на дату сплати чергового лізингового платежу згідно Додатку № 2.

Відповідно до п. 2.2.3. Договору, у випадку порушення Лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів, передбачених цим Договором, Винагорода за користування Майном складає розмір 24 % річних від суми залишку несплаченої вчасно частини вартості Майна, згідно з Додатком № 2 до Договору.

З матеріалів справи вбачається, що 11.03.2021 між Банком та боржником підписано Акт прийому майна на відповідальне зберігання (копія додається), із використанням кваліфікованого електронного підпису.

Отже, АТ КБ "ПриватБанк" свої зобов`язання за Договором виконало в повному обсязі, передавши відповідне майно Лізингоодержувачу вказаним актом.

Відповідно до ч. 1 ст. 806 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). Особливості окремих видів і форм лізингу встановлюються законом (ч. 3 ст. 806 ЦК України).

Частиною 2 статті 1 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачено, що за договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Згідно із ч. 2 ст. 11 Закону України "Про фінансовий лізинг" лізингоодержувач зобов`язаний: 1) прийняти предмет лізингу та користуватися ним відповідно до його призначення та умов договору; 2) відповідно до умов договору своєчасно та у повному обсязі виконувати зобов`язання щодо утримання предмета лізингу, підтримувати його у справному стані; 3) своєчасно сплачувати лізингові платежі; 4) надавати лізингодавцеві доступ до предмета лізингу і забезпечувати можливість здійснення перевірки умов його використання та утримання; 5) письмово повідомляти лізингодавця, а в гарантійний строк і продавця предмета, про всі випадки виявлення несправностей предмета лізингу, його поломок або збоїв у роботі; 6) письмово повідомляти про порушення строків проведення або непроведення поточного чи сезонного технічного обслуговування та про будь-які інші обставини, що можуть негативно позначитися на стані предмета лізингу, - негайно, але у будь-якому разі не пізніше другого робочого дня після дня настання вищезазначених подій чи фактів, якщо інше не встановлено договором; 7) у разі закінчення строку лізингу, а також у разі дострокового розірвання договору лізингу та в інших випадках дострокового повернення предмета лізингу - повернути предмет лізингу у стані, в якому його було прийнято у володіння, з урахуванням нормального зносу, або у стані, обумовленому договором.

Відповідно до п. 7.2.13. Договору, Лізингоодержувач зобов`язався Здійснювати лізингові платежі в розмірі та строки, що зазначені в Додатку 2 , не зменшувати суму лізингових платежів, а також не затримувати виплату чергового лізингового платежу, якщо дані зміни не погоджені Сторонами та не передбачені договорами про внесення змін до цього Договору.

За змістом п. 2.2.2. Договору Лізингоодержувач сплачує Банку винагороду за користування Майном у розмірі 12 % річних від суми залишку несплаченої вартості Майна, виходячи з фактичної кількості днів користування Майном, та 360 днів у році, на дату сплати чергового лізингового платежу згідно Додатку № 2.

У відповідності до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно із статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1 статті 193 ГК України закріплено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Так, графіком лізингових платежів (додаток №2 до Договору) передбачена сплата Лізингоодержувачем лізингових платежів щомісяця у сумі - 22 112,93 грн. починаючи з 01.04.2021 і до 28.02.2024.

Згідно із статтями 525, 526, 530 ЦК України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в термін передбачений договором, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається, боржник не звільняється від відповідальності за невиконання грошового зобов`язання.

Пунктом 8.2. Договору фінансового лізингу передбачено, що у випадку порушення Лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів, передбачених цим Договором, Лізингоодержувач сплачує Банку пеню в розмірі 0,2 (нуль цілих двох десятих) % від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів на рік, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Враховуючи, що боржник належним чином не виконував зобов`язання за Договором станом станом на 22.07.2024 утворилась заборгованість перед Банком у загальному розмірі 1 095 456,86 грн., яка складається з наступного:

- 771 213,22 грн. залишок вартості предмету лізингу;

- 273 780,69 грн. прострочена винагорода за користування предметом лізингу за фактичний строк користування;

- 50 462,95 грн. пеня.

Крім того, 23.02.2021 АТ КБ "ПриватБанк" та ТОВ "Маковій" (Позичальник) уклали Кредитний договір № 33816897-КД-2 від 23.02.2021 (далі - Договір).

Пунктом А.1. Договору передбачено "Вид кредиту - невідновлювальна кредитна лінія. Надається у вигляді не відновлювальної кредитної лінії в формі одноразового надання повної суми кредитного ліміту".

Пункт А.2. Договору передбачено "Ліміт цього Договору: 587 486,92 грн., у тому числі на наступні цілі:

- у розмірі 574 000,28 грн. на придбання трактора КИЙ - 14820 та причіпа 2- ПТС-4,5;

- у розмірі 13 486,64 грн., на сплату страхових платежів у випадках та у порядку, передбачених п.п. 2.1.5, 2.2.12 цього Договору".

Пунктом А.3. Договору передбачено "Термін повернення кредиту 25.12.2025".

Пунктом А.5. Договору передбачено "Зобов`язання Позичальника забезпечуються:

- договором застави сільськогосподарської техніки №33816897-ДЗ-2/1 від 23.02.2021;

- договором поруки № 33816897-ДП-2/1 від 23.02.2021.

Пункт А.6. Договору передбачено "За користування кредитом Позичальник сплачує проценти у розмірі 13 (тринадцять) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості.".

Банк належним чином виконав власні зобов`язання надавши ТОВ "Маковій" кошти обумовлені договором.

Матеріали справи свідчать про те, що станом на 22.07.2024 невиконанні грошові зобов`язання ТОВ "Маковій" за вказаним договором перед Банком становлять 815 650,28 грн. та складаються з:

- 573 974,94 грн. заборгованість за тілом кредиту;

- 241 675,34 грн. заборгованість за відсотками.

При цьому 23.02.2021 між Банком (заставодержатель) та ТОВ "Маковій" (заставодавець) був укладений договір застави сільськогосподарської техніки № 33816897-ДЗ-2/1 за реєстровим номером 194, вказаним договором застави забезпечується виконання зобов`язань ТОВ "Маковій" за Кредитним договором № 33816897-КД-2 від 23.02.2021.

Пунктом 6 договору застави № 33816897-ДЗ-2/1 сторони визначили, що в забезпечення виконання зобов`язань заставодавця за Кредитним договором №33816897-КД-2 від 23.02.2021, заставодавець надав в заставу наступне майно:

- трактор колісний марки КИЙ -14820, рік випуску 2020, реєстраційний № 24882АХ, заводський № НОМЕР_9, двигун НОМЕР_10. Заставна вартість - 554 167,00 грн.;

- причіп з саморозвантаженням марки 2ПТС-4,5, рік випуску 2020, реєстраційний № НОМЕР_1 , заводський № НОМЕР_11. Заставна вартість - 129 166,67 грн.

Пунктом 9 договору застави сільськогосподарської техніки № 33816897-ДЗ-2/1 сторони визначили, що загальна вартість предмету застави складає 683 333,67 грн.

Отже, вимоги Банку до боржника за Кредитним договором № 33816897-КД-2 від 23.02.2021 є забезпеченими на суму 683 333,67 грн. згідно договору застави № 33816897-ДЗ-2/1.

За таких обставин, станом на дату подання заяви, кредиторські вимоги АТ КБ "ПриватБанк" до ТОВ "Маковій" складають 1 911 107,14 грн., з яких

- 1 095 456,86 грн. заборгованість за договором лізингу (771 213,22 грн. залишок вартості предмету лізингу; 273 780,69 грн. прострочена винагорода за користування предметом лізингу за фактичний строк користування; 50 462,95 грн. пеня);

- 815 650,28 грн. заборгованість за кредитним договором (573 974,94 грн. заборгованість за тілом кредиту; 241 675,34 грн. заборгованість за відсотками), з яких 683 333,67 грн. - забезпечені заставою майна боржника.

Враховуючи, що заявлені АТ КБ "ПриватБанк" до ТОВ "Маковій" грошові вимоги підтверджені належними й допустимими доказами, суд дійшов висновку про їх визнання у загальному розмірі 1 911 107,14 грн.

За подання заяви з кредиторськими вимогами заявником АТ КБ "ПриватБанк" також був сплачений судовий збір у розмірі 4 844,00 грн., який також визнається судом та підлягає включенню до реєстру вимог кредиторів.

Також після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Маковій", в установлений строк до суду з заявою про кредиторські вимоги звернулось Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк".

Розглянувши заяву Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" про кредиторські вимоги (вх. № 19495 від 02.08.2024), суд встановив наступне.

30.03.2020 між Акціонерним товариством "Креді Агріколь Банк" (надалі - Банк) та ТОВ "Маковій" (надалі - Клієнт або Боржник) був укладений Договір про надання банківських послуг № 10/2020 від 30.03.2020 (далі - Договір № 1).

Відповідно до умов Договору, Банк надає на вимогу Клієнта Банківську послугу, а Клієнт приймає Банківську послугу та зобов`язується належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені Договором відносно такої Банківської послуги, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату послуг Банку.

Так, у відповідності до п. 14.1. Договору, Банком надано на вимогу Клієнта Банківську послугу, а саме - Кредитна лінія не відновлювальна в 588 100,00 грн. під 6,99 % річних з 30.03.2020 до 29.03.2022 включно на придбання автомобіля MITSUBISHI OUTLANDER 2.0 CVT INTENSE шляхом перерахування Кредиту на рахунок продавця/постачальника за договором купівлі-продажу/поставки за реквізитами, вказаними в Заяві про надання Банківської послуги; розмір комісійної винагороди 2,99 % від суми Траншу, зазначеної у Заяві про надання Банківської послуги щодо такого Траншу.

Генеральний ліміт: 588 100,00 гривень, генеральний строк - до 29.03.2022 включно.

З матеріалів справи вбачається, що у відповідності до кредитної заявки № 1 від 30.03.2020, Клієнт запросив у Банку суму кредиту в 534 640,00 грн. для придбання автомобіля MITSUBISHI OUTLANDER 2.0 CVT INTENSE шляхом перерахування Кредиту на рахунок продавця/постачальника за договором купівлі-продажу/поставки, процентна ставка 6,99 % річних, розмір комісійної винагороди 2,99 %.

Матеріали справи свідчать про те, що Банком були виконані свої зобов`язання в повному обсязі та надано клієнтам в користування грошові кошти за кредитами в межах суми ліміту в 534 640,00 грн.

Згідно пункту 3 Договору "Проценти нараховуються в останній Банківський день кожного календарного місяця (далі - місяць нарахування) на суму фактичної заборгованості Клієнта за Банківською послугою на щоденній основі протягом місяця нарахування і підлягають сплаті Клієнтом Банку протягом перших п`яти днів місяця, наступного за місяцем нарахування.

Натомість, Клієнт не виконав Боргові зобов`язання в частині сплати процентів за користування грошовими коштами, як то визначено умовами Розділів 3 та 14 Договору та не повернув суми кредиту до 29.03.2022.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином згідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з частиною першою ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Нормами ст.ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

За змістом ст. 530 ЦК України зобов`язання підлягає виконанню у встановлений строк (термін).

Клієнт зобов`язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ст. 1049 ЦК України).

Частиною 1 ст. 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Таким чином, заборгованість боржника за кредитом є простроченою (з 30.03.2022) та станом на 23.07.2024 складає 88 489,06 гривень, з яких:

- 55 261,15 гривень - прострочена заборгованість;

- 32 865,68 гривень - прострочені проценти,

- 362,23 гривень - нараховані проценти за період з 01.07.2024 по 23.07.2024.

Окрім цього, 07.07.2020 між Акціонерним товариством "Креді Агріколь Банк" та ТОВ "Маковій" (код ЄДРПОУ 33816897) було укладено Договір про надання банківських послуг № 35/2020 від 02.07.2020 (далі - Договір № 2).

Відповідно до умов Договору, Банк надає на вимогу Клієнта Банківську послугу, а Клієнт приймає Банківську послугу та зобов`язується належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені Договором відносно такої Банківської послуги, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату послуг Банку.

Так, у відповідності до п. 14.1. Договору, Банком надано на вимогу Клієнта Банківську послугу, а саме - Кредитна лінія не відновлювальна в 4 400 000,00 грн. під 13,55% річних з 03.07.2020 до 02.07.2025 включно на придбання зернозбирального комбайну New Holland CR 7.90 та жниварки New Holland 8P25VB шляхом перерахування Кредиту на рахунок продавця/постачальника за договором купівлі-продажу/поставки за реквізитами, вказаними в Заяві про надання Банківської послуги; розмір комісійної винагороди 1,00 % від суми Траншу, зазначеної у Заяві про надання Банківської послуги щодо такого Траншу.

Генеральний ліміт: 4 400 000,00 гривень, генеральний строк - до 02.07.2025 включно.

У відповідності до кредитної заявки № 1 від 02.07.2020, Клієнт запросив у Банку суму кредиту в 4 400 000,00 грн. для придбання зернозбирального комбайну New Holland CR 7.90 та жниварки New Holland 8P25VB шляхом перерахування Кредиту на рахунок продавця/постачальника за договором купівлі-продажу/поставки, процентна ставка 13,55% річних, розмір комісійної винагороди 1,00 %.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Господарського суду Харківської області від 27.11.2023 у справі № 922/3340/23 стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Маковій" на користь Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" заборгованість за Договором про надання банківських послуг № 10/2020 від 30.03.2020 яка станом на 19.07.2023 складала 167 907,68 гривень, з яких: 144 640,00 грн. - прострочена заборгованість, 22 741,39 грн. - прострочені проценти, 526,29 грн. - нараховані проценти за період з 01.07.2023 по 19.07.2023.

Стягнуто солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Маковій" та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" заборгованість за Договором про надання банківських послуг № 35/2020 від 02.07.2020 яка станом на 19.07.2023 складає 4 906 265,26 грн., з яких: 3 740 000,00 грн. - прострочена заборгованість, 26 379,81 грн. - нараховані проценти за період з 01.07.2023 по 19.07.2023, 1 139 885,42 грн. - прострочені проценти.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Маковій" на користь Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" витрати зі сплати судового збору у розмірі 31 452,49 грн.

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 06.03.2024 рішення Господарського суду Харківської області від 27.11.2023 у справі № 922/3340/23 залишено без змін.

Наразі заявник АТ "Креді Агріколь Банк" просить визнати вимоги по заборгованості, що була стягнута за рішенням суду, а також додатково нараховані відсотки за період з 01.07.2023 по 23.07.2024, які відповідно деталізованого розрахунку по договору № 10/2020 від 03.03.2020 кредитор розраховував відповідно умов договору, застосовуючи відсоткову ставку за кредитом 6,99 %, а за договором № 35/2020 від 02.07.2020, застосовуючи відсоткову ставку за кредитом 13,55 %, як то було передбачено відповідними умовами зазначених договорів.

Щодо таких грошових вимог АТ "Креді Агріколь Банк" у частині заявлених процентів за неправомірне користування кредитом, суд зазначає наступне.

Заявник посилається на п. 3 договорів, в яких встановлено, що плата за користування банківською послугою у вигляді процентів розраховується на підставі процентної ставки. Процентна ставка може бути фіксованою та/або змінюваною.

Плата у вигляді процентів має здійснюватися в валюті банківської послуги, відносно якої вони розраховуються. Розрахунок процентів здійснюється на щоденній основі. Проценти нараховуються та розраховуються за процентною ставкою, визначеною для відповідної банківської послуги, протягом строку, що обчислюється днями та дорівнює кількості днів від дати надання банківської послуги, включаючи день надання, до дати виконання клієнтом всіх зобов`язань щодо такої банківської послуги, не включаючи останній день такого виконання. Проценти мають бути сплачені клієнтом банку до закінчення генерального строку в порядку, визначеному договором. Протягом строку дії договору розмір процентної ставки (в тому числі змінюваної процентної ставки) може становити будь-яке числове значення в межах від 0, 000001% до 50,01% річних. У випадку порушення клієнтом будь-яких платіжних (грошових) зобов`язань за договором (в тому числі, строків/термінів повернення кредиту), плата у вигляді процентів за користування банківською послугою продовжує нараховуватись та підлягає сплаті у розмірі, визначеному цим договором для відповідної банківської послуги.

Тобто, кредитор вважає, що умовами укладених між сторонами договорів сторонами передбачено право банку нараховувати проценти за користування банківською послугою (кредитом) до закінчення строку кредитування (генерального строку - у разі відсутності прострочки), або до повного погашення заборгованості (у разі виникнення прострочки), і, на переконання банку, таке нарахування не припиняється у зв`язку із направленням вимоги про дострокове виконання зобов`язань.

Суд, таке твердження вважає помилковим, оскільки сторони у кредитних договорах погодили строк припинення чинності ліміту банківської послуги (29.03.2022 за договором № 10/2020 від 30.03.2020 та 01.07.2025 за договором № 35/2020 від 02.07.2020), як кінцеву дату виконання кредитного зобов`язання, однак, банк, звернувшись до суду із позовом про дострокове погашення кредитної заборгованості за обома договорами, фактично змінив строки щодо повного повернення суми основного боргу з урахуванням процентів за кредитом, заявивши тим самим вимогу про дострокове розірвання договору, що передбачено частиною другою статті 1050 ЦК України, яка є спеціальною нормою права, що регулює кредитні договори та застосовується переважно щодо загальних норм цивільного законодавства, які визначають загальну заборону щодо розірвання договорів в односторонньому порядку (статті 651, 652 ЦК України).

Також, стаття 525 ЦК України передбачає заборону односторонньої зміни або відмови від виконання зобов`язання, якщо інше не передбачено законом або договором. У даному випадку законом (частиною другою статті 1050 ЦК України) передбачено інше (право банку в односторонньому порядку заявити вимогу про дострокове повернення кредиту, що має наслідком зміну зобов`язань боржника за ініціативою банку в односторонньому порядку).

Враховуючи, що право банку нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припинилось після звернення до суду з відповідним позовом про дострокове погашення кредитної заборгованості, у кредитора виникає право на застосування відповідальності за неправомірне користування кредитом відповідно до статті 625 ЦК України, зокрема щодо зобов`язання сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд зазначає, що сторонами в договорах не визначений розмір процентів саме як міра відповідальності за порушення виконання зобов`язання та неправомірне користування кредитними коштами.

Із розрахунку АТ "Креді Агріколь Банк" у заяві з грошовими вимогами вбачається, що банком проведено нарахування процентів у вигляді визначених в договорах відсотках, як плата за користування кредитними коштами.

З урахуванням викладеного, суд вважає помилковим відповідний розрахунок АТ "Креді Агріколь Банк" по відсоткам річним від простроченої суми у вигляді відсоткової ставки за договорами.

Звернення з позовом про дострокове стягнення кредиту змінює порядок, умови і строк дії кредитного договору. На час звернення з таким позовом вважається, що настав строк виконання договору в повному обсязі. Рішення суду про стягнення заборгованості чи звернення стягнення на заставлене майно засвідчує такі зміни. Право кредитора нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється у разі пред`явлення до позичальника вимог згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України та кредитор має право на отримання гарантій належного виконання зобов`язання відповідно до частини другої статті 625 ЦК України, а не у вигляді стягнення процентів.

Відповідні висновки, викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 444/9519/12 (провадження № 14-10цс18), 04.07.2018 у справі № 310/11534/13-ц (провадження № 14-154цс18), від 31.10.2018 у справі №202/4494/16-ц (провадження № 14-318цс18).

З огляду на звернення АТ "Креді Агріколь Банк" до господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з ТОВ "Маковій" сум заборгованості за кредитними договорами, банк на власний розсуд змінив умови основного зобов`язання щодо строку дії договору, періодичності платежів, порядку сплати процентів за користування кредитом. Таким чином, кредитор має право порушувати питання визнання грошових вимог до боржника щодо сплати відсотків на підставі статті 625 ЦК України за період невиконання рішення господарського суду Харківської області, проте, таке право кредитора виникає в силу закону, а не договору.

На підставі викладеного, суд вважає наданий заявником - АТ "Креді Агріколь Банк" розрахунок процентів за неправомірне користування кредитом у вигляді відсоткової ставки річних, передбачених п. 3 договору, помилковим, а вимоги банку в цій частині безпідставними та необґрунтованими та такими, що не підлягають визнанню.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає що наразі заборгованість ТОВ "Маковій" за отриманим ним траншами кредитування за договорами складає 5 074 172,91 грн., з яких:

- 3 884 640,00 грн. - прострочена заборгованість,

- 1 189 532,91 грн. - прострочені проценти.

Враховуючи, що заявлені АТ "Креді Агріколь Банк" грошові вимоги підтверджені належними й допустимими доказами в загальному розмірі 5 074 172,91 грн., суд дійшов висновку про їх визнання.

Окрім цього, з метою забезпечення належного виконання зобов`язань за Основним договором 10/2020 від 30.03.2020, між Банком та ТОВ "Маковій" був укладений Договір застави № 10/2020-З від 30.03.2020.

Відповідно до пункту 3 договору застави сторони погодили, що в силу застави, що виникає на підставі Договору застави, Заставодавець передає в заставу рухоме майно, опис якого міститься в пункті 13 Договору застави. В силу застави, що виникає на підставі Договору застави, Банк має право у разі порушення Клієнтом та/або Заставодавцем Боргових зобов`язань, одержати задоволення своїх вимог за рахунок Предмета застави переважно перед іншими кредиторами застававця / особами, права та/або вимоги яких на Предмет застави не зареєстровані у встановленому законом порядку або зареєстровані після державної реєстрації застави за Договором застави.

За рахунок Предмета застави Банк має право задовольнити свої вимоги, що випливають з Договору (основне зобов`язання), а саме: відносно Боргових зобов`язань в повному обсязі, включаючи сплату основної суми боргу, сплату процентів, неустойки (штрафів, пені), та будь-якого збільшення цієї суми, відшкодування витрат, пов`язаних з пред`явленням вимоги за Борговими зобов`язаннями і зверненням стягнення на Предмет застави, витрат на утримання і збереження Предмета застави, витрат на страхування Предмета застави, збитків, завданих Банку внаслідок порушення Боргових зобов`язань, тощо.

Заставою забезпечене виконання як дійсного зобов`язання, так і задоволення вимог, які можуть виникнути в майбутньому на підставі Договору.

Опис предмету застави наведений в розділі 13 Договору застави: автомобіль MITSUBISHI OUTLANDER 2.0 CVT INTENSE, 2019 року випуску, номер шасі (кузова/рами/двигуна)/заводський номер НОМЕР_3 , переважне місце зберігання: Харківська область, м. Первомайський, вул. Залізнична, 76. Вартість предмета застави 556 916,67 гривень.

Також, з метою забезпечення належного виконання зобов`язань за Основним договором № 35/2020 від 02.07.2020, між Банком та ТОВ "Маковій" було укладено Договір застави № 35/2020-З від 02.07.2020.

Опис предмету застави наведений в розділі 13 Договору застави:

1. Комбайн зернозбиральний New Holland CR 7.90, 2018 року випуску, номер шасі (кузова/рами/двигуна)/заводський номер НОМЕР_4 , переважне місце зберігання: Харківська область, м. Первомайський, вул. Залізнична, 76.

2. Жниварка New Holland 8P25VB (ширина захвату 7,6м) без транспортного візка, 2019 року випуску, номер шасі (кузова/рами/двигуна)/заводський номер НОМЕР_5 , переважне місце зберігання: Харківська область, м. Первомайський, вул. Залізнична, 76.

Загальна вартість предмета застави 5 333 183,33 гривень.

Отже, зобов`язання ТОВ "Маковій" перед АТ "Креді Агріколь Банк" за договорами про надання банківських послуг повністю є такими, що забезпечені рухомим майном ТОВ "Маковій" згідно опису за Договором застави № 10/2020-З від 30.03.2020 та Договором застави № 35/2020-З від 02.07.2020.

За подання заяви з кредиторськими вимогами заявником АТ "Креді Агріколь Банк" також був сплачений судовий збір у розмірі 4 844,00,00 грн., який також визнається судом та підлягає включенню до реєстру вимог кредиторів.

Інших вимог від кредиторів до суду та розпорядника майна у встановлений законом строк не надходило.

Крім того, ухвалою суду від 23.07.2024, якою було відкрито провадження у даній справі, визнано розмір вимог ініціюючого кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернотрейд Пром" в загальній сумі 39 524 180,00 грн. (з яких 39 430 000 грн основного боргу, 30 280,00 судовий збір за звернення із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство у даній справі та 63 900,00 грн. витрат пов`язаних із розглядом цієї справи (авансовий платіж згідно ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства).

Таким чином, у попередньому засіданні судом розглянуті всі заявлені вимоги до боржника.

Згідно з матеріалами справи, реєстром вимог кредиторів, представленим розпорядником майна, заборгованість із заробітної плати працівникам підприємства-боржника відсутня.

Згідно ч. 1 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства протягом 10 днів з дня постановлення ухвали за результатами попереднього засідання господарського суду розпорядник майна письмово повідомляє кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів, уповноважену особу працівників боржника та уповноважену особу засновників (учасників, акціонерів) боржника про місце і час проведення зборів кредиторів та організовує їх проведення.

Враховуючи, що всі вимоги кредиторів перевірені судом, при таких обставинах суд вважає за необхідне визнати вимоги кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів і зобов`язати розпорядника майна у відповідності до ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства провести збори кредиторів та комітету кредиторів, на яких визначитись з подальшою процедурою банкрутства, а також надати суду докази проведення інвентаризації активів боржника.

Керуючись ст. ст. 2, 45, 47, 48 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 3, 74-78, 80, 86, 232-235 ГПК України,

УХВАЛИВ:

Визнати наступний розмір грошових вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів:

1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернотрейд Пром" в загальній сумі 39 524 180,00 грн., з яких:

- 39 430 000,00 грн основного боргу,

- 30 280,00 судовий збір за звернення із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство у даній справі;

- 63 900,00 грн. витрат пов`язаних із розглядом цієї справи (авансовий платіж згідно ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства).

2. Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" в загальній сумі 1 915 951,14 грн, з яких:

- 1 095 456,86 грн заборгованість договором фінансового лізингу від 01.03.2021 (771 213,22 грн. основна заборгованість, 273 780,69 грн. прострочена винагорода за користування предметом лізингу та 50 462,95 грн. - пеня, нарахована за договором фінансового лізингу від 01.03.2021),

- 815 650,28 грн. - основний борг за кредитним договором № 33816897-КД-2 від 23.02.2021, з яких 683 333,67 грн. вимоги забезпечені заставою майна боржника;

- 4 844,00 - судового збору, сплаченого за подачу заяви з грошовими вимогами до боржника;

Зобов`язати розпорядника майна окремо внести до реєстру вимог кредиторів вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" у розмірі 683 333,67 грн., як такі, що забезпечені заставою майна боржника згідно договору застави № 33816897-ДЗ-2/1 від 23.02.2021 реєстровий № 194.

Предмет застави:

- трактор колісний марки КИЙ -14820, рік випуску 2020, реєстраційний № НОМЕР_6 , заводський № НОМЕР_9, двигун НОМЕР_10.

- причіп з саморозвантаженням марки 2ПТС-4,5, рік випуску 2020, реєстраційний № НОМЕР_1 , заводський № НОМЕР_11.

3. Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" в загальній сумі 5 079 017,91 грн, з яких:

- 5 074 172,91 грн основного боргу за договорами кредиту з урахуванням відсотків, як такі, що забезпечені заставою майна боржника;

- 4 844,00 - судового збору, сплаченого за подачу заяви з грошовими вимогами до боржника.

Зобов`язати розпорядника майна окремо внести до реєстру вимог кредиторів вимоги Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" у розмірі 5 074 172,91 грн., як такі, що забезпечені заставою майна боржника згідно договорів застави:

- № 10/2020-3 від 30.03.2020. Предмет застави: автомобіль MITSUBISHI OUTLANDER 2.0 CVT INTENSE, 2019 року випуску, номер шасі (кузова/рами/двигуна)/заводський номер НОМЕР_3 , переважне місце зберігання: Харківська область, м. Первомайський, вул. Залізнична, 76.

- № 35/2020-3 від 02.07.2020 Предмет застави:

1). Комбайн зернозбиральний New Holland CR 7.90, 2018 року випуску, номер шасі (кузова/рами/двигуна)/заводський номер НОМЕР_4 , переважне місце зберігання: Харківська область, м. Первомайський, вул. Залізнична, 76.

2). Жниварка New Holland 8P25VB (ширина захвату 7,6м) без транспортного візка, 2019 року випуску, номер шасі (кузова/рами/двигуна)/заводський номер НОМЕР_5 , переважне місце зберігання: Харківська область, м. Первомайський, вул. Залізнична, 76.

Зобов`язати розпорядника майна за результатами попереднього засідання внести до реєстру вимог кредиторів відомості про кожного кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов`язаннями, наявність права вирішального голосу в представницьких органах кредиторів, черговість задоволення кожної вимоги.

Належним чином складений та підписаний реєстр вимог кредиторів надати суду у десятиденний строк з дня постановлення ухвали суду.

Зобов`язати розпорядника майна в десятиденний строк з дня постановлення ухвали відповідно до ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства організувати та провести збори кредиторів та комітету кредиторів, визначивши час та місце проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів. Докази надати суду.

Призначити проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів на 24.10.2024 року.

Зобов`язати розпорядника майна провести аналіз фінансово - господарської діяльності боржника та надати його до суду до дати підсумкового засідання.

Призначити підсумкове засідання суду, на якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанова про визнання його банкрутом і відкрита ліквідаційна процедура, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство або ухвала про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду "06" листопада 2024 р. об 11:40 год.

Ухвалу направити кредиторам, розпоряднику майна, боржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття (оголошення) та може бути оскаржена стороною у справі про банкрутство лише в частині конкретних вимог кредиторів до Східного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала підписана 14.10.2024.

Суддя Кононова О.В.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.10.2024
Оприлюднено17.10.2024
Номер документу122302037
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи

Судовий реєстр по справі —922/1734/24

Ухвала від 16.12.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

Ухвала від 06.12.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

Ухвала від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

Постанова від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

Ухвала від 09.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

Ухвала від 02.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

Ухвала від 18.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

Ухвала від 11.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

Ухвала від 26.08.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кононова О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні