Рішення
від 15.10.2024 по справі 903/716/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 жовтня 2024 року Справа № 903/716/24

Господарський суд Волинської області у складі головуючої судді Бідюк С.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Фермерського господарства Сорокодуби, с. Сорокодуби, Хмельницька обл.

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Торгова Група Зернарі, м. Ковель, Волинська обл.

про стягнення 170 305,01 грн

Без повідомлення (виклику) учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

12.08.2024 через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" до Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява Фермерського господарства Сорокодуби до Товариства з обмеженою відповідальністю Торгова Група Зернарі про стягнення 170305,01 грн заборгованості за договором поставки та судових витрат. Розгляд справи просить проводити в порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 15.08.2024 позовну заяву залишено без руху. Встановлено Фермерському господарству Сорокодуби строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання суду впродовж 10-ти календарних днів з дня одержання цієї ухвали документа про сплату судового збору.

Позивач отримав ухвалу суду 15.08.2024. Строк для усунення недоліків по 26.08.2024.

16.08.2024 позивач подав заяву про усунення недоліків позовної заяви із платіжною інструкцію №440 від 07.08.2024 про сплату судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою суду від 16.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Встановлено: відповідачу строк не пізніше ніж протягом 15 календарних днів з дня вручення цієї ухвали подати суду відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності, який відповідатиме приписам статті 165 ГПК України. Одночасно копію відзиву з долученими до нього документами надіслати позивачу, докази відправки надати суду; строк не пізніше ніж протягом 5 календарних днів з дня отримання відповіді на відзив подати суду заперечення на відповідь на відзив з доказами надіслання позивачу; позивачу строк не пізніше ніж протягом 5 календарних днів з дня отримання відзиву на позов подати відповідь на відзив з доказами надіслання відповідачу. У разі наявності заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження відповідачу подати суду заяву із обґрунтуванням заперечень протягом 15 календарних днів з дня вручення цієї ухвали, позивачу - протягом 5 календарних днів з дня отримання відзиву.

Відповідач ухвалу суду отримав 16.08.2024.

Строк для подання відзиву по 02.09.2024.

02.09.2024 через електронний суд відповідач подав відзив, згідно якого у задоволенні позовних вимог просить відмовити. Зазначає, що на виконання п. 2.3 договору позивачем не надано відповідачу якісного посвідчення поставленого товару, у зв`язку з чим строк оплати 14% вартості товару не настав. Через відсутність якісного посвідчення товариство позбавлене можливості реалізувати отриманий від позивача товар, оскільки істотними умовами продажу є підтвердження оригінальними документами відомостей про товар, його якість, походження, рік урожаю, характеристики.

Позивач відзив відповідача отримав 02.09.2024.

Строк для подання відповіді на відзив по 09.09.2024.

02.09.2024 через електронний суд позивач подав відповідь на відзив, згідно якої вказує, що з огляду на прийняття товару відповідачем та часткову його оплату, неповернення товару позивачу, відсутні правові підстави для звільнення відповідача від обов`язку сплатити за переданий товар. Докази розірвання договору у зв`язку з ненаданням документів в матеріалах справи відсутні. Дії відповідача по розрахунку за поставлений товар, окрім спірної заборгованості, свідчать про виконання обома сторонами умов договору. Документи, передбачені договором, на підтвердження поставки товару позивачем надані.

Відповідач відповідь на відзив отримав 03.09.2024.

Строк для подання заперечень на відповідь на відзив по 09.09.2024.

Заперечення на відповідь на відзив на адресу суду не надходили.

Враховуючи відсутність заперечень на відповідь на відзив, закінчення строку для їх подання, ст. 248 ГПК України щодо розгляду справи у спрощеному провадженні у розумні строки, призначення справи без повідомлення сторін, що норми ст. 74 ГПК України щодо обов`язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів, не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та вважає за необхідне розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

в с т а н о в и в:

22.03.2023 між ФГ «Сорокодуби» (постачальник) та ТОВ «Торгова Група Зернарі» (покупець) укладено договір поставки №22/03-23 (а.с. 7-8).

Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з договору.

Згідно умов договору в порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов`язується поставити (передати) у власність покупця соняшник (надалі іменується «товар»), вказаний в специфікаціях, що є невід`ємними додатками до цього договору, а покупець зобов`язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату (п. 1.1). Найменування, асортимент, одиниця виміру, загальна кількість товару, що підлягає поставці за цим договором, ціна за одиницю товару, визначаються специфікацією, що є додатком до цього договору (п. 1.3). Поставка товару здійснюється на умовах відповідно до вимог Міжнародних правил щодо тлумачення термінів «Інкотермс» (в редакції 2010р.), обумовлених сторонами в специфікаціях до даного договору (п. 2.1). Одночасно з товаром постачальник передає наступні документи: видаткова накладна; рахунок-фактура; товарно-транспортна накладна; якісне посвідчення; звіти ф.29-СГ, ф.4-СГ і ф.37- СГ завірені печаткою; завірену копію заповненої форми державних статистичних спостережень №21-заг Звіт про реалізацію продукції сільського господарства під урожай відповідного року з відміткою органу державної статистики про прийняття цієї форми та/або з квитанцією № 2 про його прийняття, якщо подається. Цей перелік є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню (п. 2.3). У випадку якщо постачальник не має можливості супроводити поставку товару оригінальними документами згідно п. 2.3, приймання товару може відбутися за скан. копіями цих документів, заздалегідь направленими на електронну адресу покупця (п. 2.4). При застосуванні п. 2.4 цього договору постачальник не пізніше ніж на протязі 5-ти календарних днів відправляє на адресу покупця оригінали документів (п. 2.5). Право власності на товар від постачальника до покупця переходить за цим договором з моменту завантаження товару в автотранспорт покупця (п. 3.3). Перевезення товару здійснюється автомобільним транспортом покупця (п. 3.4). Датою поставки товару є дата, що вказана у видатковій накладній (п. 3.5). Ціна за одиницю товару та загальна вартість товару за кожну партію поставки встановлюється сторонами у специфікації, що є невід`ємним додатком до цього договору (п. 5.1). Оплата товару здійснюється по факту завантаження автотранспорту покупця в обсязі 86 відсотків вартості товару; 14 відсотків - після надання оригінальних документів по загрузці та реєстрації податку на додану вартість, протягом двох банківських днів (п. 5.4). Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31.12.2023. У випадку, якщо за 30 (тридцять) календарних днів до закінчення терміну дії договору, жодна із сторін письмово не заявить про свій намір його розірвати, договір автоматично пролонгується на кожен наступний календарний рік на тих же умовах (п. 9.1). Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін та вчиняється в письмовій формі з обов`язковим підписанням обома сторонами відповідної додаткової угоди (п. 9.2).

Договір не був предметом судового розгляду, докази про його розірвання чи зміну умов в матеріалах справи відсутні, отже є чинним на день розгляду справи.

22.03.2023 сторонами підписано специфікацію №1, якою визначили поставку соняшника насипом кількістю 100,00 тон на загальну вартість 1 675 000 грн, згідно умов якої плата товару здійснюється по факту розвантаження автотранспорту продавця в обсязі 86 відсотків вартості товару; 14 відсотків - після реєстрації податку на додану вартість і надання всіх оригінальних документів на поштову адресу покупця (а.с. 9).

За приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статті 193 ГК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з частиною першою статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частин першої та другої статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 664 ЦК України передбачено, що обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Товар вважається наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці і покупець поінформований про це.

Згідно ст. 670 ЦК України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати (ст. 693 ЦК України).

Відповідно до ст.173 Господарського кодексу України та ст.509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно ч.ч. 1, 7 ст.193 ГК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ч. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

На виконання умов договору позивачем відвантажено покупцю товар в кількості 47,66 тон на загальну суму 798 305,01 грн, що підтверджується видатковою накладною №18 від 22.03.2023, товаро-транспортною накладною №26 від 22.03.2023 (а.с. 10, 12), що не заперечується сторонами.

Позивачем виставлено рахунок на оплату №14 від 22.03.2024 на суму 798 305,01 грн (а.с.11).

Згідно п. 5.4 договору оплата товару здійснюється по факту завантаження автотранспорту покупця в обсязі 86 відсотків вартості товару; 14 відсотків - після надання оригінальних документів по загрузці та реєстрації податку на додану вартість, протягом двох банківських днів.

Таким чином, з врахуванням загальної суми поставки 86% вартості поставленого товару, яка підлягала оплаті по факту його завантаження становить 686 542,31 коп, 14% після надання оригінальних документів по загрузці та реєстрації податку на додану вартість - 111 762,70 грн.

Відповідач отриманий товар оплатив частково на суму 628 000 грн, що підтверджується карткою рахунку позивача по контрагенту ТОВ «Торгова Група Зернарі» за період з 01.03.2023 по 09.08.2024 (а.с. 13).

Враховуючи вищевикладене, заборгованість відповідача по оплаті 86% вартості завантаженого в автотранспорт покупця товару становить 58 542,31 грн, підставна і підлягає до стягнення з відповідача, оскільки в силу ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається.

Щодо стягнення з відповідача 111762,70 грн, що становить 14% вартості завантаженого товару, суд зазначає таке.

Позивачем зареєстровано податкову накладну від 22.03.2023 на суму 798 305,01 грн (а.с. 14-16).

Відповідач у листах від 12.07.2024 №17/07, 24.07.2024 №24/07 зазначає про необхідність надання позивачем на виконання п. 2.3 договору таких документів: видаткова накладна; рахунок-фактура; товарно-транспортна накладна; якісне посвідчення; звіти ф.29-СГ, ф.4-СГ і ф.37- СГ завірені печаткою; 21-заг звіт (а.с.17, 27).

Позивач долучає опис вкладення, як доказ надіслання на адресу відповідача виписки по рахунку, звіту 4-сг, звіту 29-сг, видаткової накладної №18 2 екземпляри, рахунок на оплату; лист від 29.07.2024 про надіслання листа, ТТН, договір 2, специфікація 2, вказано, що решта запитуваних документів надавались до проведення оплати 86% вартості товару (а.с. 18).

Крім того до матеріалів справи позивачем долучено звіти ф.4-СГ, ф.29-СГ (а.с. 19-26).

У листі від 30.07.2024 №30/07 ТОВ «ТГ Зернарі» вимагає подання ФГ «Сорокодуби» на виконання п. 2.3 договору якісне посвідчення (а.с. 28).

Згідно ст. 673 ЦК України продавець повинен передати покупцеві товар, якість якого відповідає умовам договору купівлі-продажу.

Відповідно до ст. 268 ГК України якість товарів, що поставляються, повинна відповідати стандартам, технічним умовам (у разі наявності), іншій технічній документації, яка встановлює вимоги до їх якості, або зразкам (еталонам), якщо сторони не визначать у договорі більш високі вимоги до якості товарів. Номери та індекси стандартів, технічних умов (у разі наявності) або іншої документації про якість товарів зазначаються в договорі. Якщо вказану документацію не опубліковано у загальнодоступних виданнях, її копії повинні додаватися постачальником до примірника договору покупця на його вимогу. У разі відсутності в договорі умов щодо якості товарів остання визначається відповідно до мети договору або до звичайного рівня якості для предмета договору чи загальних критеріїв якості. Постачальник повинен засвідчити якість товарів, що поставляються, належним товаросупровідним документом, який надсилається разом з товаром, якщо інше не передбачено в договорі. У разі поставки товарів більш низької якості, ніж вимагається стандартом, технічними умовами (у разі наявності) чи зразком (еталоном), покупець має право відмовитися від прийняття і оплати товарів, а якщо товари уже оплачені покупцем, - вимагати повернення сплаченої суми.

П. 4.1 договору передбачено, що якість товару повинна відповідати вимогам ДСТУ, ТУ та іншим потрібним документам, згідно діючого законодавства.

Сертифікат якості товару це документ-свідоцтво, що підтверджує якість фактично поставленого товару в обсязі, передбаченому умовами договору, та відповідність показників якості умовам договору зі споживачем.

Судом констатується, що надання оригіналів первинних документів, зокрема якісного посвідчення є обов`язком позивача згідно з двосторонньо погодженими умовами договору поставки від 22.03.2023 №22/03-23, а саме, пунктом 2.3 цього договору.

У той же час, в матеріалах справи відсутні докази надіслання відповідачу на виконання п. 2.3 договору від 22.03.2023 якісного посвідчення переданого товару.

При цьому реєстрація позивачем податкової накладної є лише частиною вимог п. 5.4 , з якими пов`язується настання строку оплати відповідачем 14% вартості поставленого товару.

Таким чином, позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами виконання власних зобов`язань, за результатами яких у відповідача виникає зустрічний обов`язок. Відповідно не доведено порушення строків оплати товару відповідачем 14% вартості товару, що свідчить про відсутність підстав для стягнення з останнього грошових коштів в сумі 111762,70 грн.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Північно-західного апеляційного господарського суду №903/293/23 від 20.09.2023.

При прийнятті рішення суд виходив з вірогідності наявних у матеріалах справи доказів, керуючись ст. 79 ГПК України, відповідно до якої наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом. Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (постанова Конституційного суду України №3-рп/2003 від 30.01.2003 року).

Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору в сумі 1 040,87 грн слід покласти на нього.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 74, 76-80, 86, 129, 130, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова Група Зернарі» (вул. Брестська, 111м, м. Ковель, Волинська обл., код ЄДРПОУ 43432677) на користь Фермерського господарства «Сорокодуби» (вул. Булаєнка, буд. 1-б/1, с. Сорокодуби, Хмельницький р-н., Хмельницька обл., код ЄДРПОУ 34265389)

- 58 542,31 грн основного боргу, 1 040,87 коп витрат по сплаті судового збору, а всього: 59 583,18 грн (п`ятдесят дев`ять тисяч п`ятсот вісімдесят три грн 18 коп).

3. У задоволенні позовних вимог на суму 111 762,70 грн відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. ст. 255, 256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

СуддяС. В. Бідюк

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено17.10.2024
Номер документу122317868
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —903/716/24

Постанова від 23.12.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Рішення від 15.10.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Бідюк Світлана Віталіївна

Ухвала від 16.08.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Бідюк Світлана Віталіївна

Ухвала від 15.08.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Бідюк Світлана Віталіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні