ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.10.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/662/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., секретар судового засідання Матейко І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Комунального підприємства "Електроавтотранс" Івано-Франківської міської ради про стягнення витрат на професійну правничу допомогу вх.№8732/24 від 04.10.2024 у справі
за позовом: Комунального підприємства "Електроавтотранс" Івано-Франківської міської ради
до відповідача: Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Гардіан"
про стягнення страхового відшкодування в сумі 50170 грн 68 коп.
за участю:
представники не з"явилися
встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Комунальне підприємство "Електроавтотранс" з позовною заявою до Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Гардіан" про стягнення страхового відшкодування у сумі 50170 грн 68 коп.
02.10.2024 Господарський суд Івано-Франківської області ухвалив рішення - позов КП "Електроавтотранс" Івано-Франківської міської ради до ТОВ "Страхова компанія "Гардіан" про стягнення страхового відшкодування в сумі 50170 грн 68 коп. задовольнити частково. Стягнути з ТОВ "Страхова компанія "Гардіан" на користь КП "Електроавтотранс" Івано-Франківської міської ради 40941 грн 25 коп. - страхового відшкодування, а також 2470 грн 97 коп. судового збору та 4449 грн 41 коп. - витрат на проведення експертизи. В частині позовних вимог про стягнення 7901 грн 58 коп. - штрафних санкцій та 1327 грн 85 коп. - інфляційних втрат відмовити. Судовий збір в сумі 557 грн 03 коп. та 1003 грн 03 коп. витрат на проведення експертизи покласти на позивача.
04.10.2024 до Господарського суду Івано-Франківської області від Комунального підприємства "Електроавтотранс" Івано-Франківської міської ради надійшла заява про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в сумі 4000 грн.
08.10.2024 суд постановив заяву Комунального підприємства "Електроавтотранс" Івано-Франківської міської ради вх.№8732/24 від 04.10.2024 призначити до розгляду в судовому засіданні на 14.10.2024 .
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про дату та час розгляду заяви повідомлений ухвалою суду, надісланою через систему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку документа до електронного кабінету 08.10.24 о 18:41.
Представник позивача в судове засідання не з"явився, про дату та час розгляду заяви повідомлений ухвалою суду, надісланою через систему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку документа до електронного кабінету 08.10.24 о 18:41; в заяві про прийняття додаткового рішення просив здійснювати її розгляд без участі позивача та його представника.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про розгляд заяви КП "Електроавтотранс" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу без участі представників сторін за наявними матеріалами справи.
14.10.2024 суд ухвалив вступну та резолютивну частини додаткового рішення.
Позиція позивача.
Позиція представника позивача викладена у заяві про відшкодування судових витрат, згідно з якою просить стягнути з відповідача 4000 грн 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу. В підтвердження понесених витрат подав Договір про надання правничої допомоги від 09.07.2024, Акт передачі-приймання виконаних робіт від 04.10.2024, платіжну інструкцію №12947 від 04 жовтня 2024 року.
Позиція відповідача.
Представник відповідача свою позиції щодо відшкодування судових витрат виклала у відзиві на позов, де зазначила, що сума витрат на професійну правничу допомогу не може перевищувати 2000 грн. станом на час розгляду заяви, клопотання відповідача про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката до суду не надходило.
Обставини справи, дослідження доказів.
09.07.2024 позивач (замовник) та Адвокатське бюро в особі керівника, адвоката Маланюка Олега Ярославовича (виконавець) уклали Договір про надання правничої допомоги.
Відповідно до п.1.1. договору, виконавець зобов"язується надати замовнику правову допомогу, зазначену у п.1.2 цього Договору, а замовник зобов"язується оплатити такі послуги.
Згідно з п.3.1 вартість послуг визначається актом передачі-приймання виконаних робіт.
З матеріалів справи, а саме із Акта передачі-приймання виконаних робіт вбачається, що адвокат Маланюк О.Я. надав такі юридичні послуги: написання та подання позову, написання відповіді на відзив, участь у судових засіданнях. Вартість послуг склала 4000 грн 00 коп. Замовник провів розрахунок за отримані послуги, що підтверджується платіжною інструкцією №12947 від 04 жовтня 2024 року на суму 4000 грн 00 коп.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України).
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).
Згідно зі ст.26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Разом з тим, згідно зі ст.15 ГПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п.12 ч.3 ст. 2 зазначеного Кодексу).
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:
1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України);
2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу.
3) розподіл судових витрат (ст.129 ГПК України ).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
В ч. 4 ст. 126 ГПК України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Висновок суду.
З огляду на викладені положення процесуального законодавства, враховуючи підготовку адвокатом документів для подання до суду, підтвердження розміру витрат на оплату правничої допомоги адвоката відповідними документами, а також відсутність клопотання про зменшення витрат та часткове задоволення позову, керуючись п.3 ч. 4 ст. 129 ГПК України, суд дійшов висновку про покладення судових витрат позивача, пов`язаних з наданням правничої допомоги, на обидві сторони, пропорційно розміру задоволених вимог, а саме 3 264 грн 16 коп. на відповідача, 735 грн 84 коп. покласти на позивача.
Керуючись ст. 8, 124 Конституції України, статтями 2, 86, 126, 129, 236-238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
заяву Комунального підприємства "Електроавтотранс" Івано-Франківської міської ради про стягнення витрат на професійну правничу допомогу вх.№8732/24 від 04.10.2024 у справі №909/662/24 задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Гардіан", вул. Саксаганського, 96, м. Київ, 01032 (код 35417298) на користь Комунального підприємства "Електроавтотранс" Івано-Франківської міської ради, вул. Тролейбусна, буд. 40, м. Івано-Франківськ,76008 (код 00432426) - 3 264 (три тисячі двісті шістдесят чотири) грн 16 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
Витрати на професійну правничу допомогу в сумі 735 (сімсот тридцять п"ять) грн 84 коп. покласти на позивача.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Додаткове рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку та строк, визначений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне додаткове рішення складено 15.10.2024
Суддя Т. В. Максимів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122318197 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань страхування |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Максимів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні