ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
14 жовтня 2024 рокуСправа № 921/395/24
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопка Ю.О.
за участі секретаря судового засідання: Саловська О.А.
розглянув подане представником позивача, адвокатом Галайським О.В. заяву (вх.№7536 від 30.09.2024) про ухвалення додаткового рішення у справі
за позовом: KayserBetten GmbH Co. KG (адреса D-29683 Bad Fallingbostel, Germany Rieper Str.12 ЄДРПОУ 00001235).
про стягнення 23 476,04 Євро
За участю представників від:
Позивача: не з`явився;
Відповідач: не з`явився;
Суть справи.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 25.09.2024 у справі 921/395/24 позовні вимоги задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "О2проект", Тернопільська область, м.Збараж, вул. Генерала Чупринки, 2 (код 44005778) на користь KayserBetten GmbH Co. KG, Rieper Str. 12, Bad Fallingbostel, Germany 23476 (двадцять три тисячі чотириста сімдесят шість) євро 04 євроцентів боргу, 202 (двісті два) євро і 22 євроценти нарахованих відсотків річних і 281 (двісті вісімдесят одне) євро 60 євроцентів судового збору.
30.09.2024 представник позивача, адвокат Галайський О.В. через систему "Електронний суд" подав заяву (вх.№7536) про ухвалення додаткового рішення, в якій просить суд вирішити питання щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення (ч.3 ст.244 ГПК України).
Згідно ч.4 ст.244 ГПК України у разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання.
Ухвалою суду від 02.10.2024 подану представником позивача заяву (вх.№7536 від 30.09.2024) призначено до розгляду в судовому засіданні 14.10.2024 та запропоновано відповідачу у строк до 14.10.2024 надати письмові заперечення щодо заяви.
Сторони участі представників в судовому засіданні 14.10.2024 не забезпечили хоча про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялися належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.244 ГПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розглянувши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заява представника позивача (вх.№7536 від 30.09.2024) про ухвалення додаткового рішення у справі підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно із ч.1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частинами 1 та 2 статті 124 ГПК України вказано, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Такими заявами відповідно до ч.2 ст.161 ГПК України є, зокрема позовна заява.
Позивачем орієнтовний розрахунок суми судових витрат наведено в позовній заяві. Окрім зазначення суми судового збору в сумі 281,60 Євро, він також стосується вартості витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1 000 Євро.
Частиною 8 статті 129 ГПК України вказано, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Справа №921/395/24 розглядалась за правилами загального позовного провадження.
Як вже зазначалось рішенням суду від 25.09.2024 у справі №921/395/24 позов задоволено повністю.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення (ч.2 ст.244 ГПК України).
Статтею 16 ГПК України передбачено право учасників справи користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
У ч.3 ст.4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" зазначено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Як вбачається з матеріалів справи, 16.05.2024 між Адвокатським об`єднанням "ВІ ЕС ДЖІ ПАРТНЕРС" (далі Адвокатське об`єднання, Виконавець) та KayserBetten GmbH Co. KG (далі Клієнт) укладено договір про надання правової допомоги №01/05 (далі Договір).
Згідно п.1.1. Договору, Клієнт доручає, а Адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором.
Адвокатське об`єднання, на підставі звернення та за завданням Клієнта, приймає на себе зобов`язання з надання правової допомоги клієнту (п.2.1. Договору).
Клієнт, приймає на себе зобов`язання: вчасно забезпечувати Адвокатське об`єднання всім необхідним для виконання його доручень (п.3.1.1. Договору); оперативно надавати повну та достовірну інформацію, що необхідна для врегулювання відповідного спору (п.3.1.2. Договору); оплачувати витрати, необхідні для виконання його доручень (п.3.1.3. Договору); оплачувати правову допомогу у відповідності до розділу 4 Договору (п.3.1.4. Договору).
Згідно п.4.2. розділу 4 Договору, виплати за Договором складаються з: суми гонорару; сум на покриття фактичних витрат, пов`язаних з наданням правової допомоги.
За надання правової допомоги Клієнт виплачує Адвокатському об`єднанню гонорар, який визначається відповідно до акту прийому передачі виконаних робіт, або рахунку виставленого Адвокатським об`єднанням для оплати погодинної роботи, згідно з тарифами, погодженими сторонами у Додаткових угодах (п.4.3. Договору).
За результатами надання юридичної допомоги складається акт, що підписується представниками кожної із сторін. В акті вказується обсяг наданої Адвокатським об`єднанням юридичної допомоги і її вартість або здійснюється посилання на відповідний рахунок (п.4.4. Договору).
Пунктом 7.1. Договору сторони погодили, що набуває чинності з дня його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.
У відповідності до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
За приписами частини 3 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Згідно зі ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Як вбачається з матеріалів справи, адвокат Галайський О.В. на підставі ордеру серії ВС №1288956 від 14.06.2024 виданого Адвокатським об`єднанням приймав участь у судових засіданнях під час розгляду справи №921/395/24.
Згідно рахунків та актів прийняття виконаних робіт (послуг) від 04.06.2024, від 29.07.2024 та 26.09.2024 адвокат надав, а клієнт прийняв правову допомогу на загальну суму 1 000 Євро, а саме:
- вивчення матеріалів KayserBetten GmbH Co. KG по взаємовідносинах з ТОВ "О2проект" вартістю 50 Євро;
- консультування з питань можливості повернення коштів сплачених на умовах предоплати та стягнення такої заборгованості в судовому порядку вартістю 50 Євро;
- підготовка, написання та надсилання претензії на адресу ТОВ "О2проект" у зв`язку з невиконанням умов контракту вартістю 50 Євро;
- підготовка, написання та подання звернень до державної казначейської служби вартістю 50 Євро;
- підготовка, написання та подання до Господарського суду позовної заяви вартістю 400 Євро та заяви про забезпечення позову;
- підготовка, написання та подання адвокатських запитів вартістю 100 Євро;
- супровід господарської справи №921/395/24 у Господарському суді вартістю 300 Євро.
Як вже зазначалось статтею 123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави (ч.1 ст.126 ГПК України).
У ч.2 ст.126 ГПК України зазначено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Надання адвокатом позивачу правової допомоги підтверджується матеріалами справи.
Згідно ч.4 ст.126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідач обґрунтованих письмових заперечень щодо розміру витрат на правову допомогу не подав.
У постанові Верховного Суду від 20.11.2020 №910/13071/19 вказано, що втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень частини четвертої статті 126 ГПК України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку, таке втручання суперечитиме принципу свободи договору, закріпленому в положеннях статті 627 ЦК України, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у статті 43 Конституції України.
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини (пункт 28 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц; пункт 19 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2021 у справі №910/12876/19).
Суд зазначає, що розмір гонорару за надання правової допомоги визначений сторонами у розмірі 1 000,00 Євро.
Надані позивачем докази в їх сукупності підтверджують наявність підстав для відшкодування йому судом витрат на професійну правничу допомогу за рахунок відповідача, оскільки їх розмір відповідно до статті 74 ГПК України доведений, документально обґрунтований та відповідає критерію розумної необхідності таких витрат.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд дійшов висновку, що розмір адвокатських витрат в сумі 1 000 Євро є співрозмірним категорії спору та наданому об`єму адвокатських послуг.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 13, 16, 20, 73-86, 91, 123, 126, 129, 233, 236-240, 244 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Заяву задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "О2проект", Тернопільська область, м.Збараж, вул. Генерала Чупринки, 2 (код 44005778) на користь KayserBetten GmbH Co. KG, Rieper Str. 12, Bad Fallingbostel, Germany 1000 (одну тисячу) Євро витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення сторони вправі оскаржити його до Західного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення виготовлено 16 жовтня 2024 року.
СуддяЮ.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122318903 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні