Справа № 156/1010/24
Провадження № 2/156/317/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2024 року сел.Іваничі
Іваничівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Бахаєва І.М.,
секретар судового засідання - Кирилюк Л.М.,
за участі:
представника позивача - адвоката Луценка О.І.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 , в особі представника адвоката Луценка Олександра Івановича до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3 , Гайсинський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управляння Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання батьківства,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із даним позовом, в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з літа 2022 року він перебував у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_3 .. Позивач та ОСОБА_3 проживала за однією адресою: АДРЕСА_1 . Від сумісного проживання в серпні 2023 року в них народився син. У зв`язку з тим, що шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не був розірваний, то батьківство народженої дитини записано за правилами ст.122 СК України. Однак, згідно результату молекулярно-генетичного експертного дослідження №42576 від 10.05.2024 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 може бути біологічним батьком дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з ймовірністю 99,999999% . Тому просить, ухвалити рішення, яким визнати його батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключивши із актового запису відомості про батька - ОСОБА_1 , зазначивши його батьком дитини та змінити запис із відомостями прізвища та по батькові дитини з " ОСОБА_5 " на « ОСОБА_5 " та з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_5 ".
В підготовче судове засідання позивач ОСОБА_4 не прибув, від нього до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_4 - адвокат Луценко О.І. в підготовчому судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач ОСОБА_1 в підготовчому судовому засіданні позовні вимоги визнав, проти задоволення позову не заперечував.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_3 в підготовче судове засідання не прибула, хоча була належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи судом, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Гайсинський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управляння Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не прибув, однак надав заяву про розгляд справи у відсутності їх представника.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, відповідача, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками вказані ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . (а.с. 6).
Згідно результату молекулярно-генетичного експертного дослідження №42576 від 10.05.2024 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 може бути біологічним батьком дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з ймовірністю 99,999999% (а.с. 22-39) .
Згідно зі ст. 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому ст. 122 та 125 цього Кодексу. Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, відповідно до частини першої ст. 122 СК України, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Визначення походження дитини від батька за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою регулюється ст.126 СК України. Відповідно до ч. 1, 3 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану. Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою, за умови її нотаріального засвідчення. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.
Визнання батьківства за рішенням суду регулюється ст. 128 СК України. Згідно зі ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено ст. 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України.
Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Відповідно до ч.1 ст.129 СК України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання батьківства.
Згідно п.6.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15 травня 2006 р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» особа, котра вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до останнього, якщо того записано батьком, позов про визнання свого батьківства. Відповідно до ст. 213, 215 ЦПК України рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
При розгляді спору щодо визнання батьківства суд має виходити зі змісту ч. 2 ст. 128 СК України відповідно до якої підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Згідно ч.1 ст.129 СК України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.
Визнання батьківства за рішенням суду, розглядається як засіб захисту прав дитини, тобто міра, спрямована на відновлення, визнання порушених або оспорених прав дитини. Визначення батьківства дитини є підставою виникнення батьківських обов`язків, зокрема обов`язку з утримання дитини.
Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі сукупності доказів. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК України.
У Постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 р. у справі №591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18) зазначено, що доказами у зазначеній категорії справ можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ч. 2 ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
При вирішенні спору про визнання батьківства суд приділяє особливу увагу інтересам дитини, не ігноруючи при цьому інтереси ймовірного біологічного батька.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 визнали позов, не заперечували про визнання позивача батьком дитини та підтвердили, що саме він є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що також підтвердилося результатом дослідження №42576 від 10.05.2024.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст.89 ЦПК України).
Згідно ч. 3, 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку встановленому ст. 206 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст.206 ЦПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність визначених законом підстав для визнання позивача ОСОБА_4 батьком дитини ОСОБА_5 ..
Відповідно до п.п.20 п.1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно з п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5 - є підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Таким чином, наявні підстави для внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини. Вказане рішення суду є підставою для внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини в порядку ст.134 СК України.
Керуючись п.6.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15 травня 2006 р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», ст.2, 4, 12, 76-81, 89, 200, 206, 263-265 ЦПК України, ст. 121, 126, 128, 129, 134 СК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 , в особі представника адвоката Луценка Олександра Івановича до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3 , Гайсинський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управляння Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання батьківства - задовольнити.
Визнати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 батьком дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Виключити відомості про ОСОБА_1 , як батька ОСОБА_5 з актового запису про народження №217 від 24.08.2023, складеного Гайсинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 № 217 від 24.08.2023, складеного Гайсинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), а саме:
-виключити відомості з актового запису №217 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі «Батько» запис: " ОСОБА_1 " та внести відомості до актового запису №217 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі «Батько» запис - " ОСОБА_4 ";
-змінити прізвище ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_5 »;
- змінити по батькові ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_5 ».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адресе: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
представник позивача: адвокат Луценко Олександр Іванович, адреса: АДРЕСА_3,
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: буд. АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
треті особи:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ,
Гайсинський відділ реєстрації актів цивільоного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центального міжрегіонального управління Міністерсва юстиції (м. Київ) - б. 21, вул. Б. Хмельницького, м. Гайсин, Вінницької області, 23700, код ЄДРПОУ 20088474.
Суддя - І.М.Бахаєв
Суд | Іваничівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122319231 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Іваничівський районний суд Волинської області
Бахаєв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні