Рішення
від 11.10.2024 по справі 151/245/24
ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 151/245/24

Провадження №2/151/106/24

РІШЕННЯ

іменем України

11 жовтня 2024 року селище Чечельник

Чечельницький районний суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Моцного В.С.

за участю:

секретаря судових засідань Добровольської М.С.

позивачки ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Чечельник Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу освіти, культури, молоді та спорту Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області (відділ ОМС Чечельницької селищної ради) про визнання протиправним наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності,

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області (відділ ОМС Чечельницької селищної ради) № 03-к/тм від 16.01.2024 про застосування до неї дисциплінарного стягнення у виді догани. Позовні вимоги мотивує тим, що працює на посаді директора Жабокрицької гімназії Чечельницької селищної ради з 05.06.2020, що підтверджується строковим трудовим договором - контрактом, який був укладений між позивачкою та відділом освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради. Загальний трудовий стаж на посаді директора школи складає 13 років. Наказом начальника відділу освіти Чечельницької селищної ради №03-к/тм від 16.01.2024 до позивачки було застосовано дисциплінарне стягнення догану, за те, що нею нібито було порушено вимоги ст. 147, 148, 149 КЗпП України, п. 3.25 Посадової інструкції №4 директора Жабокрицької гімназії Галини Бурлаки: директор школи забезпечує облік, збереження і поповнення навчально-матеріальної бази, облік і збереження документації, організовує діловодство, ведення бухгалтерського обліку та статистичної звітності. З даним твердженням позивачка не погоджується, оскільки відповідно до п.7.11 Статуту Жабокрицької гімназії Чечельницької селищної ради бухгалтерський облік гімназії здійснюється через централізовану бухгалтерію відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради, тому директор школи взагалі не має можливості щодо виконання покладених на неї обов`язків, оскільки в Гімназії взагалі відсутня бухгалтерія, бухгалтерський облік гімназії здійснюється через централізовану бухгалтерію відділу освіти молоді та спорту Чечельницької селищної ради. Відповідно на директора школи покладено функцію, яку вона не може виконувати. Даний наказ вважає протиправним та просить скасувати.

01.11.2023 відділом освіти видано наказ №17-аг «Про проведення інвентаризації основних засобів, товарно матеріальних цінностей». Згідно вимог п. 3. даного наказу було наказано керівникам підвідомчих закладів створити робочі інвентаризаційні комісії. Накази про створення робочих інвентаризаційних комісій надати до бухгалтерії відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради до 07.11.2023 (п. 3. наказу). Як вбачається з наказу про притягнення до відповідальності, що директор школи ОСОБА_2 перебувала на лікарняному з 26.10.2023-04.11.2023, 06.11.2023-15.11.2023, 21-27.11.2023, 27.11.2023-01.12.2023 року, отже виконати вимоги наказу №17-аг від 01.11.2023 «Про проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей» не мала можливості, оскільки в даний період перебувала на лікарняному. Згідно статуту Жабокрицької гімназії та наказу про розподіл обов`язків, у випадку тимчасової відсутності директора школи, виконання його обов`язків покладається на заступника директора. Тобто, заступник директора в період тимчасової відсутності директора повинен виконувати його обов`язки, відповідно повинен був видати наказ про створення робочої інвентаризаційної комісії та надати його до бухгалтерії відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради до 07.11.2023 року. Згідно п. 4 та п.5 наказу №17-аг від 01.11.2023 року затверджено робочу, інвентаризаційну комісію для проведення інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, документів і розрахунків у відділі освіті молоді та спорту Чечельницької селищної ради та затверджено графік проведення інвентаризації. Відповідно до додатку №3 наказу №17-аг від 01.11.2023 року визначено графік проведення інвентаризації, в якому визначено, що інвентаризація в Жабокрицькій гімназії проводиться 14.11.2023 року. Проте, вказані дії не були виконані комісією відділів освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради, 14.11.2023 не проводилась в Жабокрицькій гімназії інвентаризація. В оскаржуваному наказі вказано, що директором школи взагалі не було проведено інвентаризацію, з цим вона також не погоджується, так як наказом директора Жабокрицької гімназії №15-аг від 04.12.2023 було створено робочу групу для проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей та визначено, що інвентаризація буде проведена в період з 04.12.2023 по 15.12.2023 року. На виконання даного наказу була створена комісія та сформовано довідку про проведення інвентаризації про що було повідомлено відділ освіти. Проте, відділом освіти 22.12.2023 їй надано повідомлення щодо надання пояснень щодо не проведення інвентаризації, в подальшому складено акт та наказ №03-л/тм від 16.01.2024 року про притягнення до відповідальності. Тому враховуючи вище викладене, вважає вказаний наказ прийнятим з порушенням норм матеріального права та обставини викладені в ньому не відповідають дійсним обставинам.

Ухвалою суду від 10 вересня 2024 року позовну заяву прийнято до свого провадження.

07 травня 2024 року через канцелярію суду начальник відділу освіти культури, молоді та спорту надала відзив на позовну заяву у якому зазначила, що 19.12.2023 на її ім`я поступила доповідна від головного бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти, молоді та спорту ОСОБА_3 про те, що директор Жабокрицької гімназії ОСОБА_2 не подала інвентаризаційні описи, матеріали та розписки, що унеможливлює забезпечення виявлення фактичної наявності активів, установлення лишку або нестачі їх шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку, звідси, унеможливлення складання річної фінансової звітності. 20.12.2023 створено комісію з встановлення факту непроведення інвентаризації директором Жабокрицької гімназії Галиною Бурлакою та встановлення/заперечення її вини. За результатами роботи комісії складено акт від 15.01.2024, який наданий ОСОБА_1 16 січня 2024 року для ознайомлення. Догана винесена відповідно до ст. 147, 148, 149 КЗпП України. Враховано попередню роботу працівника: доповідні, акти працівників відділу ОМС про недобросовісне виконання посадових обов`язків, що є порушенням трудової дисципліни. Порушення п. 3.25 Посадової інструкції №4 директора Жабокрицької гімназії (наказ відділу ОМС від 01.09.2023 №12-аг) стосується лише прав та обов`язків, які є складовими трудової функції працівника: проведення інвентаризації.

Позивачка у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, вказавши що наказ прийнятийз порушеннямнорм матеріальногоправа таобставини викладенів ньомуне відповідаютьдійсним обставинамта просила суд скасувати догану.

Представник відповідача начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області (відділ ОМС Чечельницької селищної ради) Роєнко Л.О. у судовому засіданні 18.09.2024 позовні вимоги не визнала, та просить відмовити у задоволенні позову по мотивах зазначених у відзиві.

Свідок головний бухгалтерцентралізованої бухгалтеріївідділу освіти,молоді таспорту ОСОБА_3 у судовому засіданні суду повідомила, що директор Жабокрицької гімназії ОСОБА_2 не подала інвентаризаційні описи, матеріали та розписки, що унеможливлювало забезпечення виявлення фактичної наявності активів, установлення лишку або нестачі їх шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку, звідси, унеможливлення складання річної фінансової звітності.

Суд, вислухавши позивачку, свідка, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову по слідуючих обставинах.

Відповідно до ст. 139 КЗпП України працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержуватися трудової дисципліни.

Згідно з ч.1 ст. 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано такий захід стягнення, як догану.

Частиною першою ст. 148 КЗпП України визначено, що дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення.

Під порушенням трудової дисципліни слід розуміти винне протиправне невиконання або неналежне виконання працівником покладених на нього трудових обов`язків. Вина, як одна з ознак порушення трудової дисципліни, є цілком необхідною для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності.

Таким чином, догана є заходом дисциплінарного стягнення за вчинений працівником дисциплінарний проступок (порушення трудової дисципліни чи правил внутрішнього трудового розпорядку).

Підставою застосування дисциплінарного стягнення є вчинення працівником протиправного, винного діяння (дії чи бездіяльності), яке визнається дисциплінарним проступком.

Протиправність поведінки працівника полягає в порушенні ним своїх трудових обов`язків, закріплених нормами трудового права, а саме КЗпП, правилами внутрішнього розпорядку, статутами, положеннями, посадовими інструкціями, трудовим договором (контрактом), колективним договором, а також у порушенні або невиконанні правомірних наказів та розпоряджень роботодавця.

Дисциплінарним проступком є винне невиконання чи неналежне виконання працівником своїх трудових обов`язків. Складовими дисциплінарного проступку є дії (бездіяльність) працівника; порушення або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов`язків; вина працівника; наявність причинного зв`язку між діями (бездіяльністю) і порушенням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов`язків.

Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.

У наказі про накладення дисциплінарного стягнення обов`язково має бути зазначено, в чому полягає порушення трудової дисципліни, тобто має бути вказівка на фактичні обставини, які стали підставою для застосування заходу дисциплінарного стягнення.

Саме на роботодавцеві лежить обов`язок надати докази фактів винного вчинення працівником дисциплінарного проступку. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати всі обставини, з яких вчинено проступок. Для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності в обов`язковому порядку має бути встановлена вина як одна з важливих ознак порушення трудової дисципліни. За відсутності вини працівник не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до ст. 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.

При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.

Як вбачається із наказу начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області (відділ ОМС Чечельницької селищної ради) ОСОБА_4 №03-к/тм від 16 січня 2024 року до директора Жабокрицької гімназії Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області до ОСОБА_5 застосоване дисциплінарне стягнення дагана.

Як зазначено в наказі підставою для застосування такого дисциплінарного стягнення було те, що нею не прийнято мір та не проведено інвентаризацію основних засобів, товарно-матеріальних цінностей по гімназії, а саме не були подані інвентаризаційні описи.

Відповідно до наказу відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради від 01.11.2023 № 17-аг "Про проведення інвентаризації основних засобів, товарно - матеріальних цінностей", ОСОБА_1 мала здати описи згідно Додатку 3 вищевказаного наказу 14 листопада 2023 року.

Наказом № 15-аг від 04.12.2023 директором гімназії Бурлакою видано наказ про створення робочої групи для проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, яким створена робоча група у складі голови комісії ОСОБА_1 -директора, членів комісії ОСОБА_6 - заступника директора, ОСОБА_7 - вчитель, ОСОБА_3 - головний бухгалтер. Відповідно до даного наказу проведення інвентаризації повинно бути здійснено в період з 04 по 15 грудня 2023 року. Контроль за виконання даного наказу директор залишила за собою.

19.12.2023 на ім`я начальника відділу освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради ОСОБА_4 поступила доповідна від головного бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти, молоді та спорту ОСОБА_3 про те, що директор Жабокрицької гімназії ОСОБА_2 не подала інвентаризаційні описи, матеріали та розписки, що унеможливлює забезпечення виявлення фактичної наявності активів, установлення лишку або нестачі їх шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку, звідси, унеможливлення складання річної фінансової звітності.

Як вбачається із контракту укладеним між ОСОБА_1 та відділом освіти 05 червня 2020 року п. 1.2 зобов`язується здійснювати оперативне керівництво закладом, забезпечувати ефективне використання та зберігання майна, закріпленого за ним на праві оперативного управління, а Уповноважений орган зобов`язується створювати необхідні умови для забезпечення праці керівника.

Відповідно до посадової інструкції № 4 директора Жабокрицької гімназії Чечельницької селищної ради затвердженої наказом відділу освіти, культури, молоді та спорту Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області (відділ ОМС Чечельницької селищної ради) 01 вересня 2023 року №12-аг, пункт 2.25 передбачено обов`язки по забезпеченню обліку, збереження і поповнення навчально-матеріальної бази, облік і збереження документації, організовує діловодство, ведення бухгалтерського обліку та статистичної звітності.

Відповідно до Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 року № 879 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2014 року за № 1365/26142 розділом 1 пунктом 4 передбачено, що проведення інвентаризації забезпечується власником (власниками) або уповноваженим органом (посадовою особою), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів (далі - керівник підприємства), який створює необхідні умови для її проведення, визначає об`єкти, періодичність та строки проведення інвентаризації, крім випадків, коли проведення інвентаризації є обов`язковим. У цих випадках визначені на підприємстві строки проведення інвентаризації не можуть перевищувати строків, визначених цим Положенням.

Пунктом 1 розділом 2 передбачено, що для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об`єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери). Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства. У тих випадках, коли бухгалтерський облік ведеться безпосередньо керівником підприємства, інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства самостійно. За рішенням керівника підприємства до складу інвентаризаційної комісії можуть бути включені члени ревізійної комісії господарського товариства.

Пунктом 19 цього розділу після закінчення інвентаризації оформлені інвентаризаційні описи (акти інвентаризації) здаються до бухгалтерської служби для перевірки, виявлення і відображення в обліку результатів інвентаризації. При цьому кількісні та цінові показники за даними бухгалтерського обліку проставляються проти відповідних даних інвентаризаційного опису і шляхом співставлення виявляються розходження між даними інвентаризації і даними обліку. Також бухгалтерська служба підприємства проводить перевірку всіх підрахунків у інвентаризаційних описах (актах інвентаризації).

Оскільки директором гімназії ОСОБА_1 не прийнято мір для проведення інвентаризації матеріальних цінностей гімназії в строки визначені її ж наказом і не здано інвентарізаційного опису до бухгалтерії, суд вважає, що це є порушенням трудової дисципліни і накладення адміністративного стягнення у виді догани відповідає КЗпП України.

Посилання позивачки на те, що комісією яку вона очолювала не проведена інвентаризація, оскільки вона знаходилася на лікарняному не може бути прийнято судом до уваги, так як наказ про безпосереднє проведення самої інвентаризації в період з 03 по 15 грудня виданий під час перебування на роботі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що в задоволенні позову позивачці відмовлено в повному обсязі, витрати зі сплати судового збору з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 4, 81, 89, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ :

У задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області (відділ ОМС Чечельницької селищної ради) № 03-к/тм від 16.01.2024 про застосування до директора Жабокрицької гімназії Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області дисциплінарного стягнення у виді догани - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Вінницької області.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Повний текст рішення складено 16 жовтня 2024 року.

Суддя Валерій МОЦНИЙ

СудЧечельницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення11.10.2024
Оприлюднено18.10.2024
Номер документу122325614
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —151/245/24

Ухвала від 13.12.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Ухвала від 22.11.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Панасюк О. С.

Рішення від 11.10.2024

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

Рішення від 11.10.2024

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Моцний В. С.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Бершадський районний суд Вінницької області

Хмель Р. В.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Токарчук Л. Г.

Ухвала від 13.08.2024

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Токарчук Л. Г.

Ухвала від 05.07.2024

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Токарчук Л. Г.

Ухвала від 29.05.2024

Цивільне

Чечельницький районний суд Вінницької області

Токарчук Л. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні