Справа № 473/1806/24
Провадження № 2/476/156/2024
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.10.2024 року с.м.т. Єланець
Єланецький районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Чернякової Н.В.
за участю секретаря Минаєвої Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи без самостійних вимог - служба у справах дітей виконавчого комітету Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, служба у справах дітей Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, орган опіки та піклування Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, про позбавлення батьківських прав
В С Т А Н О В И В :
07.05.2024 року з Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог - служба у справах дітей виконавчого комітету Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, служба у справах дітей Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, про позбавлення батьківських прав.
Заявлені позовні вимоги мотивує тим, що вона є матір`ю неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком якого є відповідач. У зареєстрованому шлюбі з відповідачем вона не перебувала. З народження дитини відповідач не займався його вихованням. Син проживає разом з нею, відповідач не бере участі у його вихованні, утриманні, не проявляє до нього турботи, піклування та любові, не виявляє бажання спілкуватися з ним.
Посилаючись на те, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків, просила суд позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судове засідання позивачка не з`явилася, до суду направила заяву про слухання справи в її відсутність, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх повністю. В разі неявки відповідача просила провести заочний розгляд справи.
Відповідач у визначений строк відзив до суду не направив, у судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив, тому, у відповідності до ст.ст. 280, 281 ЦПК України, за заявою позивачки суд ухвалив провести заочний розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Представник третьої особи без самостійних вимог - служби у справах дітей виконавчого комітету Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області в судове засідання не з`явився, до суду направив заяву про розгляд справи без його участі, згідно чинного законодавства.
Представник третьої особи без самостійних вимог - служби у справах дітей Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області та органу опіки та піклування Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області в судове засідання не з`явилася, до суду направила заяву про слухання справи в її відсутність, не заперечувала проти задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд прийшов до слідуючого висновку.
Так, Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року (далі - Декларація), у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю (батьком).
Положеннями ст. 3 Конвенції про права дитини (ратифікована Україною 27.02.1991 року) визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Статтею 164 СК України передбачено вичерпний перелік обставин, за яких матір або батька може бути позбавлено батьківських прав щодо усіх дітей або когось з них. Батьки можуть бути позбавленні батьківських прав у разі, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
За змістом статті 164 СК України позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей (пункт 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав").
Відповідно до ст. 150 СК України, ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Згідно ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Із матеріалів справи слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_3 . Відповідач є батьком неповнолітнього сина ОСОБА_3 , про що 21.05.2013 року Олександрівською селищною радою Вознесенського району Миколаївської області, складено відповідний актовий запис №27 (а. с. 3).
Судом встановлено, що з народження і по теперішній час неповнолітній ОСОБА_3 проживає разом зі своєю матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10).
Наразі ОСОБА_3 є учнем 4-Б класу Олександрівського ліцею імені Т.Г. Шевченка Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області (а.с. 11).
Із матеріалів справи слідує, що відповідач жодного разу не поцікавився навчанням сина. Позивачка займається вихованням дитини, допомагає йому у навчанні, приділяє належну увагу вихованню, забезпечує необхідними речами для навчання.
Відповідач ОСОБА_2 не приділяв належної уваги сину, не займався його вихованням та утриманням, не піклувався про нього, аліменти не сплачував. З дитиною не спілкувався, не цікавився його життям, станом здоров`я, його вподобаннями, захопленнями, переживаннями, планами на майбутнє життя.
Висновком органу опіки та піклування Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області від 23.08.2024 року визнано доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 по відношенню малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку з ухиленням від виконання батьківських обов`язків.
Також суд бере до уваги ту обставину, що відповідач не надав доказів, які підтверджують належне виконання батьківських обов`язків і спростовують доводи позивачки.
Вказані фактори як кожен окремо, так і в сукупності, перебувають в причинному зв`язку з винною поведінкою відповідача і розцінюються судом як свідоме ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню сина.
Відповідно до роз`яснень пунктів 15, 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав" позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу.
Згідно судової практики Європейського суду з прав людини, між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага, і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які у залежності від природи та важливості можуть переважати над інтересами батьків (справа "Хант проти України", п. 54).
Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ передбачено, що, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Виходячи з наведеного, позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, який застосовується при наявності негативного впливу батьків (одного з батьків) на розвиток дітей.
Суд враховує, що відповідач не займається вихованням, навчанням та утриманням свого сина, не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не цікавиться його життям, станом здоров`я, інтересами та вподобаннями, не спілкується з ним в обсязі, необхідному для його нормального самоусвідомлення, не проявляє ініціативи до зустрічей, і це є свідченням того, що відповідач не займається вихованням свого неповнолітнього сина та свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо нього.
З огляду на викладене, з метою захисту інтересів дитини, суд прийшов до висновку про необхідність позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_2 по відношенню до сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 12, 81, 263, 264, 265, 280, 281, 282, 283 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи без самостійних вимог - служба у справах дітей виконавчого комітету Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, служба у справах дітей Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, орган опіки та піклування Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, про позбавлення батьківських прав задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав щодо його неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте Єланецьким районним судом Миколаївської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Єланецький районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення буде виготовлено 18.10.2024 року.
Суддя Н.В.Чернякова
Суд | Єланецький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 18.10.2024 |
Номер документу | 122328373 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Єланецький районний суд Миколаївської області
Чернякова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні