Постанова
від 15.10.2024 по справі 280/5202/24
ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

15 жовтня 2024 року м. Дніпросправа № 280/5202/24(суддя Богатинський Б.В., м. Запоріжжя)

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),

суддів: Іванова С.М., Шальєвої В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Нива» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі №280/5202/24 за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Нива» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Нива» 05 червня 2024 року звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області згідно з яким просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області викладене у листі від 15.03.2024 № 11051/6/08-01-04-09 про відмову Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Нива» в підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи - сільськогосподарського товаровиробника на 2024 рік та з 01.01.2024 виключення TOB «Агрофірма «Нива» з реєстру платників єдиного податку четвертої групи.

- зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області включити Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Нива» до реєстру платників єдиного податку четвертої групи з дати його виключення та підтвердити вказане шляхом видачі довідки про підтвердження такого статусу.

Позов обґрунтовано тим, що позивач вчинив усі передбачені податковим законодавством дії та подав усі необхідні документи для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2024 році з підстав наявності обставин непереборної сили відповідно до абзацу другого підпункту 298.8.4. пункту 298.8. статті 298 ПК України, проте в порушення норм податкового законодавства, відповідач безпідставно прийняв оскаржуване рішення та з 01.01.2024 виключив позивача з реєстру платників податку четвертої групи.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Рішення суду мотивовано тим, що для перебування на спрощеній системі оподаткування єдиного податку четвертої групи частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік у відповідного сільськогосподарського товаровиробника повинна дорівнювати або перевищувати 50 відсотків, натомість відповідно до поданого позивачем Розрахунку частка сільськогосподарського товаровиробництва за 2023 рік становила 0 %, вказана обставина не є спірною. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржив його в апеляційному порядку. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що судом першої інстанції не правильно трактовано норми матеріального права, що вплинуло на правильність вирішення цієї справи та не надано оцінки обставинам непереборної сили для позивача. Зазначає про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платника податків за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках, що у спірних відносинах дотримано не було. Також, позивача зазначає про те, що за аналогічних обставин у 2023 році йому було підтверджено такий статус.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції з`ясовано та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що позивач мав статус платника єдиного податку четвертої групи, що підтверджується довідкою від 14.04.2023 №12141/6/13-01-04-13-15 (а.с.23).

16.02.2024 року позивач для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи подав до контролюючого органу податкову звітність визначену підпунктом 298.8.1. пункту 298.8. статі 298 ПК України, а саме: загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи з додатками до ГУ ДПС у Запорізькій області (Пологівський район) - реєстраційний номер 9031420244; звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи з додатками до ГУ ДПС у Запорізькій області (Пологівський район) - реєстраційний номер 9031405625; звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи з додатками до ГУ ДПС у Запорізькій області (Оріхівський район) - реєстраційний номер 9031388942; звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи з додатками до ГУ ДПС у Запорізькій області (м.Токмак) - реєстраційний номер 9031393515; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва до ГУ ДПС у Запорізькій області (Пологівський район) - реєстраційний номер 9031407830; відомості про наявність земельних ділянок, що зазначені у додатках відповідних декларацій (а.с.25-28).

Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області листом від 15.03.2024 №11051/6/08-01-04-09 (рішення) відмовило Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Нива» в підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи - сільськогосподарського товаровиробника на 2024 рік та з 01.01.2024 виключило TOB «Агрофірма «Нива» з реєстру платників податку четвертої групи (а.с.11-13).

Законність та обґрунтованість вищезазначеного рішення є предметом спору переданого на вирішення суду.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб`єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.

Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Відтак, до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу (пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України).

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється ПК України, п. 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.

Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений ст. 299 ПК України, відповідно до п. 299.1 якої, реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Пунктом 299.10 ст. 299 ПК України встановлено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків (підпункт 4).

Тобто, саме, у разі якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків, є окремою підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу.

В постанові від 10.12.2019 у справі №806/499/16 Верховний Суд у подібних правовідносинах сформував правову позицію, відповідно до якої, системний аналіз вищенаведених положень податкового законодавства дає підстави для висновку про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу лише у встановлених законом випадках.

Підрозділ 8 розділу XX доповнено пунктом 10 згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» № 3050-IX від 11.04.2023 року.

Так, відповідно до п. 10.1. підрозділу 8 розділу XX Перехідних положень ПК України встановлено, що для цілей, визначених підпунктом «а» підпункту 4 пункту 291.4 статті 291, підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 та підпунктом 4 пункту 299.10 статті 299 цього Кодексу, частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік платників єдиного податку четвертої групи, у яких не менше 30 відсотків загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у їхній власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися не менше шести місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, має дорівнювати або перевищувати 50 відсотків.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що на період дії воєнного стану законодавцем введено спеціальні норми щодо частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік у відповідного сільськогосподарського товаровиробника, яка повинна дорівнювати або перевищувати 50 відсотків, щодо платників єдиного податку четвертої групи, у яких не менше 30 відсотків загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у їхній власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися не менше шести місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.

Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується учасниками справи, відповідно до податкової звітності платника єдиного податку четвертої групи ТОВ «Агрофірма «Нива» декларує земельні ділянки, які розташовані на території Пологівського району Запорізької області.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004 зазначену територію віднесено до окупованих територій, що складає не менше ніж 30 % загальної площі сільськогосподарських угідь підприємства.

Враховуючи те, що для перебування на спрощеній системі оподаткування єдиного податку четвертої групи частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік у відповідного сільськогосподарського товаровиробника повинна дорівнювати або перевищувати 50 відсотків, при цьому відповідно до поданого позивачем Розрахунку частка сільськогосподарського товаровиробництва за 2023 рік становила 0 %, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність та обґрунтованість рішення, оформленого листом від 15.03.2024 року № 11051/6/08-01-04-09.

При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що надані позивачем листи щодо обставин непереборної сили у сільськогосподарських товаровиробників Запорізької області не можуть підмінять собою норми ПК України та надавати позивачу права на отримання статусу платника єдиного податку четвертої групи.

Також, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що за аналогічних обставин у 2023 році йому було підтверджено такий статус, оскільки положення пунктом 10.1. підрозділ 8 розділу XX Перехідних положень ПК України доповнено Законом України № 3050-IX, який було прийнято 11.04.2023 року, як наслідок таки норми у спірних відносинах могли застосовуватися лише з наступного року.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об`єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Нива» залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2024 року у справі №280/5202/24 без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 15 жовтня 2024 року.

Головуючий - суддяВ.Є. Чередниченко

суддяС.М. Іванов

суддяВ.А. Шальєва

СудТретій апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122364671
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших зборів

Судовий реєстр по справі —280/5202/24

Постанова від 15.10.2024

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Чередниченко В.Є.

Ухвала від 01.10.2024

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Чередниченко В.Є.

Ухвала від 23.09.2024

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Чередниченко В.Є.

Ухвала від 11.09.2024

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Чередниченко В.Є.

Рішення від 09.08.2024

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Богатинський Богдан Вікторович

Ухвала від 10.06.2024

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Богатинський Богдан Вікторович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні