Рішення
від 17.10.2024 по справі 947/7627/24
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 947/7627/24

Провадження № 2/947/2533/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.10.2024 року м. Одеса

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Літвінової І.А.,

секретар суду Скоропуд С.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу

№ 947/7627/24 за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Глобал Гарант», ОСОБА_2 про відшкодування майнової шкоди, заподіяної внаслідок ДТП,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Одеси з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Глобал Гарант», ОСОБА_2 та просить ухвалити рішення про стягнення з відповідача ПАТ «СК «Глобал Гарант», код ЄДРПОУ 30930046, на свою користь заподіяної

внаслідок дорожньо-транспортної пригоди матеріальної шкоди, в розмірі 47 400 (сорок сім тисяч чотириста) гривень 00 копійок, стягнути з ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ) на свою користь матеріальної шкоди у розмірі 40256 (сорок тисяч двісті п`ятдесят шість) гривень 32 копійок.

В обґрунтування позову посилається на те, що 05 березня 2021 року приблизно о 07 годині 00 хвилин ОСОБА_2 , керуючи автомобілем «Toyota Avensis», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в місті Одесі, по вул. Дачній, рухаючись заднім ходом, не впевнився в безпеці свого руху та скоїв зіткнення з автомобілем «Toyota Auris», реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 , в наслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження.

В зв`язку з тим що, на місці пригоди водії дійшли згоди щодо обставин скоєння дорожньо-транспортної пригоди та визнання вини водієм автомобіля «Toyota Avensis», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , було складено на місці ДТП повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду «ЄВРОПРОТОКОЛ», який в цей же день було подано до Страховика.

З метою встановлення розміру матеріального збитку, отриманого внаслідок ДТП, позивачем замовлено незалежне експертне дослідження з визначення вартості відновлювального ремонту транспортного засобу. Вартість матеріального збитку встановлена у розмірі 87656,32 гривень.

Згідно з автоматизованою системою документообігу цивільну справу розподілено судді Літвіновій І.А.

Провадження у цивільній справі № 947/7627/24 відкрито ухвалою судді від 22.05.2024 року. Розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи відсутність відзивів на позов від відповідачів, зважаючи на положення статей 280,281ЦПКУкраїни, розгляд справи судом проводиться заочно за наявними у ній матеріалами.

В ході розгляду справи судом встановлено, що 05 березня 2021 року приблизно о 07 годині 00 хвилин ОСОБА_2 , керуючи автомобілем «Toyota Avensis», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в місті Одесі, по вул. Дачній, рухаючись заднім ходом, не впевнився в безпеці свого руху та скоїв зіткнення з автомобілем «Toyota Auris», реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 , в наслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження.

На час дорожньо-транспортної пригоди, цивільна правова відповідальність ОСОБА_2 , як водія автомобіля «Toyota Avensis», реєстраційний номер НОМЕР_1 , була застрахована у ПрАТ «СК Глобал Гарант», відповідно до полісу № 201916250 зі строком дії з 20.11.2020 р. по 19.11.2021 р. Також на час дорожньо-транспортної пригоди, цивільна правова відповідальність ОСОБА_1 , як водія автомобіля «Toyota Auris», реєстраційний номер НОМЕР_2 , була застрахована у ПрАТ «СК Аско ДС», відповідно до полісу № АР/1111527 зі строком дії з 04.03.2021 р. по 03.03.2022 р.

Відповідно до п. 33.2, ст. ЗЗ Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів» у разі настання дорожньо-транспортної пригоди за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови; відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння, за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ці водії мають право спільно скласти повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду. У такому разі водії транспортних засобів після складення зазначеного в цьому пункті повідомлення мають право залишити місце дорожньо-транспортної пригоди та звільняються від обов`язку інформувати відповідні підрозділи Національної поліції про її настання.

В зв`язку з тим, що на місці пригоди водії дійшли згоди щодо обставин скоєння дорожньо-транспортної пригоди та визнання вини водієм автомобіля «Toyota Avensis», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , було складено на місці ДТП повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду «ЄВРОПРОТОКОЛ», який в цей же день було подано до Страховика.

05.03.2021 р. на виконання вимог ст. 35 ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі - Закон 1961-IV) ОСОБА_1 подав до страховика ПрАТ «СК «Глобал Гарант» заяву про страхове відшкодування та всі документи, надання яких вимагає норма статті 35 Закону 1961-IV.

Оскільки, Страховик протягом 10 робочих днів з моменту повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду не направив свого представника для огляду пошкоджень автомобіля «Toyota Auris», реєстраційний номер НОМЕР_2 , ОСОБА_1 вимушений був звернутись до судового експерта ОСОБА_3 з приводу проведення експертного автотоварознавчого дослідження по визначенню вартості матеріальної шкоди, спричиненої його автомобілю «Toyota Auris», реєстраційний номер НОМЕР_2 .

29 липня 2021 року ОСОБА_1 було отримано висновок експерта № 150-21 експертного автотоварознавчого дослідження колісного транспортного засобу «Toyota Auris», реєстраційний номер НОМЕР_2 від 29.07.2021 р.

Відповідно до висновку експерта вартість матеріального збитку, завданого власнику автомобіля «Toyota Auris», реєстраційний номер НОМЕР_2 , пошкодженого в наслідок ДТП, яка відбулася 05.03.2021 р., дорівнює 87 656, 32 (вісімдесят сім тисяч шістсот п`ятдесят шість) гривень 32 копійки.

Згідно з п. 36.1, ст. 36 Закону 1961-IV у разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі уповноважених на те працівників відповідних підрозділів Національної поліції розмір страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, не може перевищувати максимальних розмірів, затверджених Уповноваженим органом за поданням МТСБУ.

Відповідно до ст. З Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.

Згідно зі статтею 35 цього Закону для отримання страхового відшкодування потерпілий чи інша особа, яка має право на отримання відшкодування, протягом 30 днів з дня подання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду подає страховику (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) заяву про страхове відшкодування.

За приписами п. 36.2 ст. 36 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов`язаний: у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його. Страховик має право здійснювати виплати без проведення експертизи (у тому числі шляхом перерахування коштів особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна), якщо за результатами проведеного ним огляду пошкодженого майна страховик і потерпілий досягли згоди про розмір та спосіб здійснення страхового відшкодування і не наполягають на проведенні оцінки, експертизи пошкодженого майна.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» транспортний засіб вважається фізично знищеним, якщо його ремонт є технічно неможливим чи економічно необґрунтованим. Ремонт вважається економічно необґрунтованим, якщо передбачені згідно з аварійним сертифікатом (рапортом), звітом (актом) чи висновком про оцінку, виконаним аварійним комісаром, оцінювачем або експертом відповідно до законодавства, витрати на відновлювальний ремонт транспортного засобу перевищують вартість транспортного засобу до дорожньо-транспортної пригоди. Якщо транспортний засіб вважається знищеним, його власнику відшкодовується різниця між вартістю транспортного засобу до та після дорожньо-транспортної пригоди, а також витрати на евакуацію транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди.

Положеннями статті 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до статті 1188 Цивільного кодексу України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: 1) шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою; 2) за наявності вини лише особи, якій завдано шкоди, вона їй не відшкодовується; 3) за наявності вини всіх осіб, діяльністю яких було завдано шкоди, розмір відшкодування визначається у відповідній частці залежно від обставин, що мають істотне значення.

Порядок відшкодування шкоди особою, яка застрахувала свою відповідальність, визначений ст. 1194 ЦК України, згідно з якою особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до відповідачів ПАТ «СК «Глобал Гарант» та ОСОБА_2 повністю.

Пунктом 1 частини 2 ст. 141 ЦПК України передбачено, що судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

З відповідачів на користь позивача підлягає стягненню пропорційно судовий збір у сумі 1211, 20 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1166, 1188, 1194 ЦК України, Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ст.ст. 76- 81, 263-265, 268 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса: АДРЕСА_2 ) до Приватного акціонерноготовариства «Страховакомпанія «ГлобалГарант» (код ЄДРПОУ: 30930046; місцезнаходження: 01103, м. Київ, бульвар Дружби Народів, 28-В), ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_3 ) про відшкодування майнової шкоди, заподіяної внаслідок ДТП задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерноготовариства «Страховакомпанія «ГлобалГарант» (код ЄДРПОУ: 30930046; місцезнаходження: 01103, м. Київ, бульвар Дружби Народів, 28-В) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса: АДРЕСА_2 ) матеріальну шкоду внаслідок дорожньо-транспортної пригоди в розмірі 47 400 (сорок сім тисяч чотириста) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса: АДРЕСА_2 ) матеріальну шкоду внаслідок дорожньо-транспортної пригоди в розмірі 40256 (сорок тисяч двісті п`ятдесят шість) гривень 32 копійок.

Стягнути з Приватного акціонерноготовариства «Страховакомпанія «ГлобалГарант» (код ЄДРПОУ: 30930046; місцезнаходження: 01103, м. Київ, бульвар Дружби Народів, 28-В), ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_3 ) судовий збір у рівних частках у розмірі 1211,20 гривень тобто по 605,60 гривень з кожного.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення.

Днем складення заочного рішення є 17 жовтня 2024 року.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заява про перегляд заочного рішення повинна бути подана у письмовій формі та відповідати вимогам, встановленим статтею 285 ЦПК України.

Суддя: І. А. Літвінова

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122373469
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП

Судовий реєстр по справі —947/7627/24

Рішення від 17.10.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Літвінова І. А.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Літвінова І. А.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Літвінова І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні