Справа № 544/498/24
пров. № 1-кп/544/76/2024
Номер рядка звіту 98
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2024 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області
у складі: головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
представника потерпілого ОСОБА_5 ,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Пирятин кримінальне провадження про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1,ч.2 ст.190 КК України, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024175580000042 від 15.02.2024 року,
стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Приколотне Великобурлуцького району Харківської області, громадянина України, зареєстрованого АДРЕСА_1 та мешканця АДРЕСА_2 , розлученого, з повною середньою освітою, не працює, утриманців не має, військовозобов`язаного, раніше не судимого
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживав з грудня 2019 року без реєстрації, за адресою: АДРЕСА_3 .
ОСОБА_4 11.07.2022шляхом обманунеправомірно набувстатус внутрішньопереміщеної особи, розуміючи, що залишив місце реєстрації в АДРЕСА_4 в грудні 2019року, не у зв`язку з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру та відповідно не мав права на отримання статусу внутрішньо переміщеної особи та на отримання будь-якої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
30.08.2022, приблизно о 10:00 год., з метою отримання шляхом обману продуктового набору гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам, ОСОБА_4 прибув до Пирятинської міської ради, за адресою: АДРЕСА_5 , де пред`явив особі, уповноваженій Пирятинською міською радою на видачу продуктових наборів, довідку видану на його ім`я 11.07.2022 №1622-7001334892 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яку ОСОБА_4 отримав шляхом обману 11.07.2022 у Великокручанськомустаростинському окрузі. Тим самимостанній підтвердивправо наотримання допомогивнутрішньо переміщенимособам увигляді продуктовихнаборів тазаконності своїхдій.На підставі наданої ОСОБА_4 довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, уповноваженою особою було видано ОСОБА_4 продуктовий набір, у тому числі молоко ультрапастеризоване «Яготинське 2.6 %» вагою 960 в кількості 20 шт., загальна вартість якого становить 594 грн.,
Отриманими продуктами харчування ОСОБА_4 розпорядився на власний розсуд, спричинивши розпоряднику гуманітарної допомоги - Пирятинській міській раді майнову шкоду на вказану суму.
Також, ОСОБА_4 13.01.2023, приблизно о 10:00 год., з метою отримання шляхом обману продуктового набору гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам, прибув до Великокручанського старостинського округу Пирятинської міської ради, за адресою: АДРЕСА_6 , де пред`явив особі, уповноваженій Пирятинською міською радою на видачу продуктових наборів, довідку видану на його ім`я 11.07.2022 №1622-7001334892 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яку ОСОБА_4 отримав шляхом обману 11.07.2022 у Великокручанському старостинському окрузі. Тим самимостанній підтвердивправо наотримання допомогивнутрішньо переміщенимособам увигляді продуктовихнаборів тазаконності своїхдій.На підставі наданої ОСОБА_4 довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, уповноваженою особою було видано ОСОБА_4 продуктовий набір, у тому числі: олія соняшникова рафінована «Щедрий дар» 850 мл. в кількості 2 шт., цукор білий з цукрових буряків 3 категорія в кількості 2 кг, молоко незбиране згущене з цукром Гайсинський молокозавод 370 г., в кількості 3 шт., кава розчинна JacobsMonarch 95 г в кількості 1 шт.,консерва м`ясна яловичина тушкована «Алан» 525 г в кількості 3 шт., печиво Смак топленого молока «Корівка» ХКФ 180 г. в кількості 1 шт., загальна вартість якого становить 762,24 грн.
Отриманими продуктами харчування ОСОБА_4 розпорядився на власний розсуд, спричинивши розпоряднику гуманітарної допомоги - Пирятинській міській раді майнову шкоду на вказану суму.
Окрім того, ОСОБА_4 04.09.2023, приблизно о 10:00 год., з метою отримання шляхом обману товарів набору гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам, прибув до Великокручанського старостинського округу Пирятинської міської ради, за адресою: АДРЕСА_6 , де пред`явив особі, уповноваженій Пирятинською міською радою на видачу продуктових наборів, довідку видану на його ім`я 11.07.2022 №1622-7001334892 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яку ОСОБА_4 отримав шляхом обману 11.07.2022 у Великокручанському старостинському окрузі. Тим самимостанній підтвердивправо наотримання допомогивнутрішньо переміщенимособам увигляді продуктовихнаборів тазаконності своїхдій.На підставі наданої ОСОБА_4 довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, уповноваженою особою було видано ОСОБА_4 продуктовий набір, у тому числі: вироби макаронніРіжки «LAPASTAPERPRIMI»0,4кг вкількості 2шт.,крупа маннаТМ «Щедро»в кількості1кг,цукор білийз цукровихбуряків 3категорія вкількості 2кг.,крупа ячмінна«Ярка» вкількості 1кг,крупа пшенична«Ярка» вкількості 1кг, загальна вартість якого становить 195,90 грн., а також зубну пасту Floucaril 125 мл. в кількості 2 шт. вартістю 146,04 грн.
Отриманими продуктами харчування та товарами ОСОБА_4 розпорядився на власний розсуд, спричинивши розпоряднику гуманітарної допомоги - Пирятинській міській раді майнову шкоду на загальну суму 341,94 грн.
Таким чином ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 190 КК України, а саме: заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене повторно.
В судовому засіданні прокурор заявив клопотання про закриття кримінального провадження на підставі п.4-1 ч.1 ст.284 КПК України, в якому зазначив, щоЗаконом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів», який набув чинності 09.08.2024, було змінено мінімальний розмір заподіяної шкоди за вчинення заволодіння чужим майном шляхом шахрайства, а саме для адміністративних правопорушень, якщо майно вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Сума вартості майна, у заволодінні яким шляхом обману обвинувачується ОСОБА_4 , за кваліфікуючою ознакою повторності за ч.2ст. 190 КК України, є меншою ніж два неоподатковані мінімуми доходів громадян станом на момент вчинення кожного епізоду шахрайства. Тому на день розгляду провадження вчинення дій, що інкримінуються ОСОБА_4 можуть бути лише підставою адміністративної відповідальності. Відповідно до п.4-1 ч.1ст.284 КПК Україникримінальне провадження закривається в разі, якщо втратив чинність закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння. Згідно із приписамист.58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Отже, внесені законодавцем зміни призвели до часткової декриміналізації діяння і дія Закону має зворотню дію в часі, тому скасовує кримінальну відповідальність у разі заподіяння злочином меншої шкоди, ніж встановлено нормою закону. Враховуючи викладене, просить закрити кримінальне провадження стосовно ОСОБА_4 в частині обвинувачення за ч.2 ст. 190 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_4 підтримав клопотання прокурора про закриття кримінального провадження відносно нього за ч.2 ст. 190 КК України у зв`язку із втратою чинностізакону, яким встановлювалась кримінальна протиправність діяння, яке йому інкримінується.
Представник потерпілого ОСОБА_5 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання прокурора.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень ч. 3ст. 479-2 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, втратив чинність закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, суд зупиняє судовий розгляд і запитує згоду обвинуваченого на закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої п. 4-1 ч. 1ст. 284 цього Кодексу. Суд закриває кримінальне провадження на цій підставі, якщо обвинувачений проти цього не заперечує.
За загальним правилом, закріпленим у частині другійстатті 4 КК України, злочинність, караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, який діяв на час його вчинення. Припинення законної сили кримінально-правової норми тягне неможливість її застосування до діянь, що передбачені чи передбачалися уККраніше як злочини і скоєні після втрати цією нормою чинності. Водночас у випадках, коли новий закон про кримінальну відповідальність покращує юридичне становище особи, він поширюється і на діяння, вчинені до набрання ним чинності, тобто застосовується принцип ретроактивності.
09 серпня 2024 року набув чинностіЗакон України18липня 2024року №3886-IX«Про внесеннязмін доКодексу Українипро адміністративніправопорушення тадеяких іншихзаконів Українищодо посиленнявідповідальності задрібне викраденнячужого майната врегулюваннядеяких іншихпитань діяльностіправоохоронних органів»від (далі - Закон № 3886-IX), яким було внесено зміни до ст.51КУпАП(Дрібне викрадення чужого майна).
Положеннями ч. 1ст. 51 КУпАП(у редакціїЗакону № 3886-IX) передбачено відповідальність за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Частиною 2 ст. 51 КУпАП(у редакціїЗакону № 3886-IX) установлено, що відповідальність за вчинення дій, передбачених ч. 1 ст.51КУпАПнастає, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, особа, яка вчинила дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, підлягає адміністративній відповідальності у випадку, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на зазначене аналіз указаних нормзаконусвідчить про те, що кримінальна відповідальність настає у випадку, якщо розмір такого майна перевищує розмір, установленийст. 51 КУпАП, а саме 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян.
Згідно з ч. 5 Підрозділу 1 Розділу ХХПодаткового кодексу України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 грн, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп.169.1.1п.169.1ст.169розділуIVцьогоКодексудля відповідного року, яка дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), установленогозакономстаном на 01 січня звітного податкового року.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік» з 1 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 2481 гривень.
Таким чином, сума одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян для кваліфікації адміністративних та кримінальних правопорушень, вчинених в 2022 році, становить 1240,50 гривні, що є 50 % від 2481 гривень.
Отже, два неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в розумінні ст.51КУпАПстаном на 01.01.2022 складає 2481 грн.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік»установлено з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 2684 гривень.
Таким чином, сума одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян для кваліфікації адміністративних та кримінальних правопорушень, вчинених в 2023 році, становить 1342 гривні, що є 50 % від 2684 гривень.
Отже, два неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в розумінні ст.51КУпАПстаном на 01.01.2023 складає 2684 грн.
Положеннями ч. 1 ст. 3 КК Українивстановлено, що законодавство України про кримінальну відповідальність становитьКК України, який ґрунтується наКонституції Українита загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права. При цьому зміни до законодавства України про кримінальну відповідальність можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цьогоКодексута/або до кримінального процесуального законодавства України, та/або до законодавства України про адміністративні правопорушення (ч. 6ст. 3 КК України).
Відповідно до ст.58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Зазначені нормиосновного ЗаконуУкраїнитакож знайшли своє відображення і в ч. 1ст. 5 КК України, згідно з якою закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання такимзакономчинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
Як вбачається з обвинувального акту, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024175580000042 від 15.02.2024 року, ОСОБА_4 інкриміновано заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене повторно. Сума вартості майна, у заволодінні якого він обвинувачується, за кваліфікуючою ознакою повторності за ч.2ст. 190 КК Українистановить: 594 грн за 30.08.2022, 762,24 грн грн - за 13.01.2023, 146,04 грн - за 04.09.2023. Зазначені суми менші ніж два неоподатковані мінімуми доходів громадян за 2022 рік (2481грн) та 2023 рік (2684 грн).
Таким чином, внесені законодавцем зміни про кримінальну відповідальність з 09.08.2024 року призвели до часткової декриміналізації діяння, і діяЗаконумає зворотну дію у часі, тому скасовує кримінальну відповідальність у разі заподіяння злочином меншої шкоди, ніж встановлено нормою закону.
Пунктом 4-1 частини 1статті 284 КПК Українивизначено, що кримінальне провадження закривається, якщо втратив чинністьзакон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння.
Враховуючи вищенаведене, суд вбачає підстави для задоволення клопотання прокурора та вважає за необхідне кримінальне провадження в частині обвинувачення ОСОБА_6 за ч.2 ст. 190 КК України закрити.
Цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Пирятинської міської ради Лубенського району Полтавської області до ОСОБА_4 про стягнення збитків на суму 1698,18 грн залишити без розгляду.
На підставі викладеного, керуючисьстаттями 3-5 КК України, п. 4-1 ч. 1 ст.284,369-372,392,479-2 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Кримінальне провадження в частині обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 190 КК України, -закритина підставі п. 4-1 ч. 1ст. 284 КПК Україниу зв`язку зі втратою чинностізакону, яким встановлювалась кримінальна протиправність діяння.
Цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Пирятинської міської ради Лубенського району Полтавської області до ОСОБА_4 про стягнення збитків на суму 1698,18 грн залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Пирятинський районний суд Полтавської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію ухвали негайно після проголошення вручити сторонам кримінального провадження.
Ухвалу суду направити до ВП №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області для вирішення питання про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122394132 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Сайко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні