УХВАЛА
16 жовтня 2024 року м. Кропивницький
справа № 405/9040/19
провадження № 22-ц/4809/721/24
Кропивницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах Чельник О.І. (головуючий, суддя-доповідач), Карпенка О.Л., Мурашка С.І.,
за участю секретаря судового засідання Антошиної А.В.,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідачі - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Полтавська», Департамент надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького, ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання адвоката Клюкіної Світлани Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_2 , про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01 березня 2022 року у складі суддіДраного В.В.,
ВСТАНОВИВ:
До Кропивницького апеляційного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_2 на рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01 березня 2022 року.
07 жовтня 2024 року від ОСОБА_5 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , надійшло клопотання про зупинення провадження у справі у справі №405/9040/19 за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01 березня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавська», Департаменту надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького, ОСОБА_4 про скасування державної реєстрації права власності та припинення права власності. Клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_2 перебуває на військовій службі у Збройних Силах України, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 25 вересня 2024 року №1539.
Колегія суддів вважає за необхідне зупинити провадження у справі, виходячи з такого.
Згідно пунктом 2 частини 1статті 251ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно зі ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є: 1) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 2) забезпечення доведеності вини; 3) змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; 4) підтримання публічного обвинувачення в суді прокурором; 5) забезпечення обвинуваченому права на захист; 6) гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 7) розумні строки розгляду справи судом; 8) забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення; 9) обов`язковість судового рішення.
Відповідно дост.64 Конституції Українив умовах воєнного або надзвичайного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, зокрема, передбаченест.55 Конституції Україниправо на судовий захист.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч.1 ст.2 ЦПК України).
Проте, забезпечуючи своєчасний, в межах встановлених процесуальним законом строків, розгляд справи суд не може допускати порушення основних засад судочинства таких, як рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, гласність і відкритість судового процесу, пропорційність.
У зв`язку із цим законодавець визначив у процесуальних законах обставини, за яких суд зобов`язаний зупинити провадження у справі, а також обставини, за яких він може на власний розсуд, з огляду на конкретні обставини справи, зупинити провадження.
Пунктом другим частини першої статті 251 ЦПК України передбачено, що суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Вказана норма є імперативною, тобто вона встановлює обов`язок суду, а не право зупинити провадження у справі за наявності відповідної підстави. Її суть зводиться до того, що учасник справи (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору) на час розгляду справи в суді виконує конституційний обов`язок захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, передбачений ст.65 Основного Закону та у зв`язку з цим не може реалізувати свої процесуальні права та нести процесуальні обов`язки.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення усіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Отже, зупинення провадження у справі має тимчасовий характер і не може розглядатися, як відмова у судовому захисті.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.4 ст.263 ЦПК України).
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25 липня 2024 у справі № 852/2а-2/24 зазначено, що конструкція норми п.5 ч.1 ст.236 КАС України (яка за змістом є аналогічною п.2 ч.1 ст.251, п.2 ч.1 ст.253 ЦПК України) дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов`язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством. Наведене правове регулювання дозволяє дійти висновку, що норма п.5 ч.1ст.236 КАС Україниможе бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 з 05:30 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб. Указами Президента строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався, а саме від 14.03.2022 №133/2022, від18.04.2022 №259/2022,від 17.05.2022 №341/2022,від 12.08.2022 №573/2022,від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023,від 06.11.2023 №734/2023,від 05.02.2024 №49/2024,від 06.05.2024 №271/2024,від 23.07.2024 №469/2024 (чинний на час розгляду справи).
З доданих заявником до клопотання про зупинення провадження у справі доказів убачається, що ОСОБА_2 перебуває в складі Збройних Сил України з 09 жовтня 2022 року по теперішній час.
З огляду на введений на всій території в Україні воєнний стан перебування ОСОБА_2 у складі Збройних Сил України, неможливість суду за таких обставин забезпечити у цій справі дотримання всіх засад цивільного судочинства, імперативну норму п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України, суд вважає за обов`язок зупинити провадження у цій справі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому п.2 ч.1 ст.251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Тобто, зупинення провадження у справі обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
За такої умови підстава для зупинення провадження у справі усуваються тоді, коли участь відповідача у складі Збройних Сил України припиняється відповідно до закону до припинення чи скасування воєнного стану, або у зв`язку з припиненням чи скасуванням воєнного стану незалежно від перебування сторони у складі Збройних Сил України.
Оскільки відповідачем надані докази його перебування у складі Збройних Сил України колегія суддів вважає, що заява ОСОБА_5 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , про зупинення провадження у справі №405/9040/19 є обґрунтованою та підлягає задоволенню, тому необхідно зупинити провадження у справі, що переглядається, до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України.
З огляду на викладене вище відповідача ОСОБА_2 слід зобов`язати повідомити суд про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі.
Керуючись ст.ст.251, 253, 254, 260, 261, 367, 368, 389, 390 ЦПК України
УХВАЛИВ:
Клопотання адвоката Клюкіної Світлани Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_2 , задовольнити.
Провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01 березня 2022 року за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавська», Департаменту надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького, ОСОБА_4 , про скасування державної реєстрації права власності та припинення права власності - зупинити до усунення обставин, що стали підставою для його зупинення.
Зобов`язати ОСОБА_2 повідомити суд про припинення обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя О.І. Чельник
Судді О.Л. Карпенко
С.І. Мурашко
Суд | Кропивницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122398348 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Кропивницький апеляційний суд
Чельник О. І.
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні