Справа № 766/8797/23
н/п 2-о/766/276/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2024 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Іванцової Н.К.,
присяжних Гайдай М.А., Філіпової О.А.,
за участю секретаря Березняк А.А.,
заявника ОСОБА_1 ,
особа, щодо якої розглядається заява ОСОБА_2 ,
адвоката особи, щодо якої розглядається заява ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Білозерської селищної ради Білозерської селищної військової адміністрації про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Херсонського міського суду Херсонської області перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Білозерської селищної ради Білозерської селищної військової адміністрації про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.
Вимоги за заявою обґрунтовано тим, що заявник зі своїм рідним братом ОСОБА_2 проживає однією сім`єю в будинку АДРЕСА_1 . Зазначив, що його брат є інвалідом з дитинства, на теперішній час є інвалідом 1(першої) "А" групи внаслідок психічного розсладу та потребує постійного догляду. Вказав, що його брат має психіний розлад, який виражається в тому, що він самостійно не може: відкрити ключем чи закрити будинок у якому вони проживають, приготувати самостійно їжу, прати, писати, порахувати грошові кошти, розмовляє сам з собою, ходить по кругу на одному місці, не спілкується з людьми, тому йому повністю доводиться контролювати його дії, внаслідок чого вже тривалий час не може усвідовлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує, як медичного догляду та лікування, так і постійної сторонньої допомоги та контролю. Пояснив, що має добрий стан здоров`я, спиртні напої або наркотичні засоби не вживає, на обліку у психоневрологічному або наркологічному диспансері не перебуває, має можливість та бажання доглядати за братом і бути його опікуном. У зв`язку з чим, заявник просить визнати ОСОБА_2 недієздатним, встановити над ним опіку та призначити ОСОБА_1 його опікуном.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 23.10.2023 року відкрито провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Білозерської селищної ради Білозерської селищної військової адміністрації про визнання особи недієздатною та призначення опікуна та призначено судовий розгляд справи.
Ухвалою Херсонського міськогосуду Херсонськоїобласті від30.11.2023рокуу справі з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 призначена судово-психіатрична експертиза, провадження у справі на час її проведення зупинено.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 19.06.2024 року провадження у справі поновлено.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав та просив її задовольнити.
Особа, щодо якої розглядається заява, ОСОБА_2 , у судовому засіданні підтвердив бажання проживати разом з братом.
Адвокат особи, щодо якої розглядається заява у судовому засіданні не заперечувала стосовно визнання ОСОБА_2 недієздатним та призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 .
Представник органу опіки та піклування в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, а також подання, яким орган опіки вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 .
Суд, заслухавши сторін, дослідивши всі обставини по справі та перевіривши їх доказами, вважає, що заява підлягає задоволенню за наступних підстав.
Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданого 15.03.1975 року, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір`ю зазначена - ОСОБА_4 , батьком - ОСОБА_5 .
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого 22.09.1979 року, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю зазначена - ОСОБА_4 , батьком - ОСОБА_5 .
Відповідно до витягу №360 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 25.05.2023 року, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно витягу із акту огляду у МСЕК №003685 від 24.01.1998 року, ОСОБА_2 , 1979 року народження є інвалідом 1(першої) групи з дитинства безстроково.
З висновку ЛКК № 28 від 23.05.2023 року вбачається, що ОСОБА_2 , 1979 року народження, є інвалідом 1(першої) "А" групи внаслідок психічного розладу, проживає разом з ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 та потребує постійного стороннього догляду.
Відповідно до довідки КНП «Білозерська лікарня» Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області від 23.05.2023 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку у лікаря психіатра з 1995 року по теперішній час, є інвалідом 1(першої) групи з дитинства безстроково.
Відповідно до статті 39ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій і (або) керувати ними.
Згідно з пункту 1 частини 2статті 293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до частини 1статті 299 ЦПК Українисправи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа.
Ухвалюючи рішення, суд виходить з того, що дієздатність пов`язана з певними якостями фізичної особи - здатністю усвідомлювати значення своїх дій, керувати ними та передбачати наслідки їх вчинення. Такі якості залежать не лише від віку фізичної особи, але й від стану психіки.
За правилами частини першої статті 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно висновкусудово-психіатричногоексперта №33від 22.04.2024року ОСОБА_2 страждає хронічним, стійким психічним розладом у формі тяжкої розумової відсталості з наявними відхиленнями у поведінці. За своїм психічним станом він не може усвідомлювати значення своїх дій та крувати ними.
Вказане відповідно до частини 1статті 39 ЦК Україниє підставою для визнання ОСОБА_2 недієздатним.
Відповідно до частини 1 статті41, статті55 ЦК Українинад недієздатною фізичною особою встановлюється опіка з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів такої особи.
Згідно з частиною 1статті 40 ЦК Українифізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Частиною 1статті 60 ЦК Українивизначено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб (п. 3.1 Правил опіки та піклування).
Відповідно до частини першої статті 67 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Відповідно до вимог частини 1 статті 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
З поданняБілозерської селищноївійськової адміністраціїХерсонського районуХерсонської області№01-10/669вбачається,що уразі визнання ОСОБА_2 недієздатним, просять призначити опікуном над ним його брата ОСОБА_1 .
За таких обставин суд вважає доцільним визнати ОСОБА_2 недієздатним та з огляду на стан його здоров`я та всі інші вищезазначені обставини встановити опіку над ним та призначити опікуном ОСОБА_1 .
Визначити строк дії рішення терміном на два роки.
Керуючись ст.ст. 39,41,55,60 ЦК України, ст.ст.258-259,263-265,300 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Білозерської селищної ради Білозерської селищної військової адміністрації про визнання особи недієздатною та призначення опікуна - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 20.05.1997 року Дніпровським РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області, недієздатним та встановити над ним опіку.
Призначити опікуномнад ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Встановити строк дії даного рішення суду про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 недієздатним на два роки, з моменту набрання рішенням законної сили.
Роз`яснити заявнику положенняст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостоюст. 300 ЦПК України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.К.Іванцова
Присяжні М.А.Гайдай
О.А.Філіпова
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122403628 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Іванцова Н. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні